ژاپنی‌ها اولین کسانی بودند که انواع چاپ سیلک اسکرین را به وجود آوردند. مردم جزیره فیجی با استفاده از برگ درخت موز اشکال را چاپ می‌کردند، هر شکلی که می‌خواستند را روی برگ برش داده و رنگ میزدند و با فشردن آن روی سطح تصویر را چاپ می‌کردند.

چاپ سیلک اسکرین از چاپ استنسیل که یکی از ساده‌ترین روش‌های نسخه برداری می‌باشد، پیشرفته‌تر بوده و بیشتر جنبه نمایشی و تبلیغاتی دارد. اما بعد از چند دهه، هنرمندان آن را به کار گرفتند. به تدریج در چاپ استنیل تحولاتی رخ داد و چاپ سیلک اسکرین آغاز شد و ساموئل سیمون در سال 1970، استفاده از آن را به نام خود ثبت کرد. بعد از چند دهه سیلک اسکرین با اهدافی غیر تجاری کاربرد خود را آغاز کرد و به وسیله نقاشان اعتبار زیادی یافت.

در این مقاله قصد داریم به این پرسش پاسخ دهیم که چاپ سیلک اسکرین چیست و انواع آن کدامند؟ پس اگر قصد خرید و استفاده از این نوع دستگاه را دارید، تا انتهای مقاله همراه باشید.

چاپ سیلک اسکرین

چاپ سیلک اسکرین نوعی روش چاپ یا تکثیر است که روی اشیا و سطوح مختلف با اشکالی متفاوت و اندازه‌ای مختلف قابل اجرا می‌باشد. در روش انواع چاپ سیلک اسکرین از پارچه‌های توری و تمیز با اندازه سوراخ‌های بسیار ریز استفاده می‌شود که این توری در قابی ثابت می‌شود. تصویر مورد نظر در این توری قرار گرفته و قسمت‌هایی که می‌خواهیم رنگ نخورد را با موم مسدود کرده و توری حالت شابلون می‌گیرد. سپس رنگ چاپ یا مرکب چاپ را با فشردن غلطک یا کاردک به سطح چاپ شونده منتقل می‌کنند و فقط قسمت‌هایی که مسدود نشده‌اند رنگ را به سطح انتقال می‌دهند و تصویر ظاهر می‌شود.

با چاپ اسکرین می‌توان چاپ‌های تک رنگ یا چاپ چند رنگ را روی مواد مختلف انجام داد که به مرکب با رنگ‌های مختلف نیاز دارد. اجرای انواع چاپ سیلک اسکرین به ملزوماتی از جمله: چهارچوب شابلون، توری شابلون، لاک حساس، کاغذ کالک، توری کش، میز نور، رنگ و حلال، میخکوب، کاردک و دسته کاردک نیاز دارد.

بیشتر بخوانید: شماره تلفن چاپخانه های تهران

چاپ سیلک اسکرین چیست

انواع چاپ سیلک اسکرین

چاپ سیلک یک روش چاپ بوده که با توری‌های مخصوص از جنس پارچه یا فلزی انجام شده و با توجه به نوع مواد، برجسته یا مسطح بودن، شابلون و… به انواع گوناگونی تقسیم می‌شود. هر چقدر سوراخ‌های روی توری یا پارچه ریزتر باشند، تصویر نهایی که ایجاد می‌شود از کیفیت بالاتری برخوردار خواهد بود. انواع چاپ سیلک اسکرین که پرکاربرد هستند شامل: چاپ معمولی، چاپ پلاستیزول، چاپ اورینت، چاپ پفکی، چاپ ترام، دیسکو، فلوک، چاپ پلاستی زول، بلاک برجسته آبی، چاپ اورینت و چاپ پی وی سی هستند که هر کدام از آن‌ها با توجه به ویژگی‌هایشان، کاربردهای مختلفی دارند.

بیشتر بخوانید: بهترین چاپخانه های تهران در سال 2023 با خدمات فوق العاده!

انواع چاپ سیلک اسکرین

انواع دستگاه چاپ سیلک اسکرین

همانطور که گفتیم چاپ سیلک اسکرین یک روش چاپ تصاویر و همچنین یکی از انواع پرکاربرد چاپ است که با استفاده از توری انجام می‌شود. ریز بودن سوراخ توری باعث افزایش کیفیت تصویر نهایی می‌شود و به همین دلیل دستگاه‌هایی که سوراخ توری ریزتری دارند بسیار کاربردی‌تر هستند. چاپ سیلک به دو صورت انجام می‌شود، دستی و ماشینی.

روش دستی خود شامل انواع کاربردی و هنری است که تفاوت آن‌ها در شکل و ظاهر محصول است. چاپ دستی که تکنیکی قدیمی است، دقت بیشتری را برای چاپ طرح و تصویر و در اندازه بزرگ‌تر روی هر نوع پارچه را فراهم می‌کند. فرایند چاپ سیلک دستی به صورت مسطح مانند سیلک اسکرین، برجسته مانند حکاکی روی چوب و چاپ سیلک گود مثل حکاکی روی سطح سخت مثل فلز انجام می‌شود. در این نوع چاپ همه مراحل با دست انجام می‌شود.

چاپ سیلک به روش ماشین با توجه به مشخصات اجسام مثل نوع جنس، سختی، اندازه و.. به ماشین‌آلات و دستگاه‌های گوناگونی نیاز دارد. از مدل‌ها و انواع چاپ سیلک اسکرین که تا به امروز شناخته شده‌اند و جزو پرکاربردترین‌ها هستند، چاپ سیلک مدور یا گردزن و چاپ سیلک مسطح یا تخت است. این دو مدل در جایگذاری و نحوه حرکت جنس با یکدیگر تفاوت دارند. در دستگاه‌های مدور اسکوپیجی ثابت مانده و جنس همزمان با حرکت شابلون حرکت می‌کند ولی در دستگاه‌های مسطح دقیقا برعکس مدور، اسکوپیجی حرکت کرده و جنس و شابلون ثابت می‌ماند.

انواع دستگاه‌های چاپ سیلک اسکرین مسطح:

 • دستگاه چاپ سیلک اسکرین فلت بد
 • دستگاه چاپ سیلک سیلندری
 • دستگاه چاپ سیلک رول به رول
 • دستگاه چاپ سیلک روتاری
 • دستگاه چاپ سیلک اسکرین چاپ پارچه یا تریکو

انواع دستگاه چاپ سیلک اسکرین

بیشتر بخوانید: چاپ حرارتی چیست و چه انواعی دارد + مزایا

مزایای انواع چاپ سیلک اسکرین

یکی از مهمترین مزایای انواع چاپ سیلک اسکرین قابلیت انعطاف کاربردی آن است. انواع چاپ سیلک اسکرین و سیستم آن انعطاف پذیری بالایی داشته و توانسته از ساده‌ترین روش تا پیچیده‌ترین ماشین چندین رنگ چاپ را در خدمت بگیرد. این روش چاپ مانند روش‌های دیگر محدودیت‌ها و نقطه ضعف‌هایی مثل تنوع و زیبایی رنگ‌ها، مقاومت محصول نهایی در برابر عوامل طبیعی، ضخامت جنس چاپ شونده، هزینه‌های بالای مواد اولیه و اندازه کار را نداشته و در این زمینه بسیار موفق بوده و جای رشد و پیشرفت دارد.

این روش قابلیت چاپ روی مواد مختلف را دارد و عملیات اجرایی آن بسیار ساده است. تکنولوژی ماشین‌آلات و دستگاه‌ها پیچیده نبوده و هزینه اجرایی آن پایین است و البته به سرمایه گذاری کم‌تری نسبت به سایر روش‌ها دارد.

چاپ سیلک علاوه بر موارد گفته شده از مزیت‌های دیگری نیز برخوردار است مثل:

 • مقرون به صرفه بودن هزینه چاپ
 • مقاوم بودن نسبت به پرس حرارتی
 • با کیفیت و مقاوم بودن چاپ
 • مقاوم بودن چاپ در برابر لباسشویی
 • مقاوم بودن چاپ در برابر اتو

مزایای چاپ سیلک اسکرین

بیشتر بخوانید: انواع خدمات چاپ

کاربرد انواع چاپ سیلک اسکرین

کاربرد انواع چاپ سیلک اسکرین از ساده‌ترین تا پیچیده‌ترین وجه آن گسترده است و کاربرد متنوعی داشته و از بهبود کیفیت بالایی برخوردار بوده است. از ساده‌ترین و ارزان‌ترین انواع چاپ سیلک اسکرین در چاپ صنعتی و کالاهای مصرفی مورد استفاده قرار می‌گیرد و از پیچیده‌ترین و پیشرفته‌ترین نوع آن در چاپ در آثار هنری استفاده می‌شود. بین روش‌های چاپی که می‌شناسیم، چاپ اسکرین منحصر به فرد است، زیرا می‌توان روی سطوح غیر مسطح  و دارای شکل مدور نیز چاپ کرد.

از انواع چاپ سیلک اسکرین در سطوح مختلف مثل کارهای هنری و پوستر تبلیغاتی، روی شیشه‌های شیر و نوشابه و آب معدنی، حروف روی انواع لوازم و دستگاه صوتی و لوازم زندگی، روی انواع قطعات و دستگاه‌های صنعتی، روی انواع پارچه و انواع مواد مثل چینی و فلز و سرامیک، چاپ روی نایلون و نایلکس، روی کارتن و مقوا، روی تابلوهای راهنمایی و رانندگی، تابلوهای اسامی، پلاک منازل، روی چوب، روی چرم و کیف و کفش، روی تقویم رومیزی و دفتر تلفن و سررسید و… استفاده می‌شود. همین تنوع کاربرد بالای این چاپ، باعث محبوبیت زیاد آن شده است.

امروزه دستگاه چاپ سیلک اسکرین و انواع آن به دلیل چاپ کیفیت بالای تصاویر، مقرون به صرفه بودن، داشتن کاربردها متنوع و مزایایی که در این مقاله بیان کردیم، مورد توجه افراد قرار گرفته است.منبع

5/5 - (1 امتیاز)

نظر

 • maroof
  21 آبان 1402 در 15:06

  سلام دستگاه چاپ تریکو ۶ رنگ یا ۸ زنگ قیمت لطفا

افزودن دیدگاه