امروزه پیشرفت های زیادی در صنعت چاپ و انواع دستگاه لترپرس مختلف اتفاق می افتد و باعث ایجاد روش های جدیدی در صنایع می شود. صنعت چاپ نیز از این موضوع بی بهره نیست و شاهد پیشرفت هایی در این صنعت بوده ایم. اما با وجود این پیشرفت ها نباید از روش های قدیمی غافل شویم.

یکی از روش های قدیمی که در صنعت چاپ از آن استفاده می شود، روش لترپرس می باشد که امروزه به علت ظهور روش های جدیدی همچون چاپ دیجیتال و افست و… بسیار کمتر از آن استفاده می شود‌. در این مقاله می خواهیم شما را با انواع دستگاه لترپرس آشنا کنیم و اطلاعاتی را در این زمینه برای شما بیان کنیم. از همراهی کردن ما تا پایان این مقاله از شما کمال تشکر را داریم.

آشنایی با روش چاپ لترپرس

این مدل از چاپ به عنوان یکی از قدیمی ترین روش های چاپ به شمار می آید و بسیار با کیفیت و پر کاربرد و پر  طرفدار می باشد. در روش چاپ لترپرس از یک صفحه که حروف مورد نظر یا طرح دلخواه ما بر روی آن قرار دارد، استفاده می کند و بعد از اینکه به جوهر مخصوص چاپ آغشته می شود، بر روی سطح مورد نظر ما قرار می گیرد‌. علتی که باعث شده امروزه این روش کمتر مورد استفاده قرار بگیرد و به عنوان یک روش قدیمی شناخته شود، سرعت کم چاپ در این روش می باشد.

دستگاه های لترپرس تنها توانایی تولید ۵۰۰۰ تیراژ را در ساعت دارند که این مقدار در مقایسه با دستگاه های جدید چاپ مقدار کمی به حساب می آید. برای این نوع چاپ از انواع دستگاه لترپرس استفاده می شود که در قسمت های بعدی راجب آن ها صحبت می کنیم‌.

بیشتر بخوانید: شلوار ورزشی میکرو (خرید عمده)

آشنایی با روش چاپ لترپرس

انواع دستگاه لترپرس

برای این روش چاپ از دستگاه های لترپرس گوناگونی استفاده می شود و این دستگاه ها دارای انواع مختلفی می باشند. انواع دستگاه لترپرس را در این قسمت به شما معرفی می کنیم‌.

 • Platen: در این مدل از دستگاه های چاپ فرم چاپ ما و سطح چاپ شونده، هر دو بر روی سطح تخت و صافی قرار می گیرند.
 • Flatbed: در این مدل از دستگاه های چاپ لترپرس فقط فرم چاپ بر روس سطحی صاف و تخت قرار می گیرد و سطح چاپ شونده ما بر روی سیلندر قرار می گیرد.
 • Rotary: در این نوع از دستگاه ها هم سطح چاپ شونده و هم فرم چاپ ما، هر دو بر روی سیلندر قرار می گیرند.

مدل های بیان شده در بالا انواع دستگاه لترپرس می باشند که در این شیوه چاپ مورد استفاده قرار می گیرند. شاید از نظر شما هم جالب باشد، اگر بدانید که امروزه از این دستگاه ها برای تیغ زدن در کار های چاپی استفاده می شود.

بیشتر بخوانید: شماره تلفن چاپخانه های تهران

محدودیت های موجود در روش لترپرس

روش چاپ لترپرس همچون بسیاری از مواردی که می دانیم دارای محدودیت هایی است و در انواع دستگاه لترپرس نیز ممکن است این محدودیت ها بسیار به صورت جزئی و کم دیده شود. تعدادی از این محدودیت ها را در ادامه بیان می کنیم.

 • پلیت لترپرس ها دارای هزینه های نسبتا زیادی می باشند و از این مورد به عنوان یکی از محدودیت های این روش یاد می شود.
 • کم بودن سرعت چاپ در این روش در مقایسه با روش هایی همچون افست، که این مورد باعث چاپ تعداد تیراژ کمتر در این روش می شود.
 • زمانی که این روش را با روش افست مقایسه می کنیم متوجه این موضوع می شویم که نوانس های رنگی یا به عبارتی شفافیت رنگ ها در این روش بسیار ضعیف بوده و همین باعث ایجاد محدودیت در این روش شده است.

با وجود تمامی این محدودیت ها همانطور که در قسمت هایی بالایی اشاره شد، از انواع دستگاه لترپرس برای تیغ زدن کار های چای و ایجاد خط تا استفاده می شود.

محدودیت های موجود در روش لترپرس

مزایای چاپ لترپرس

حال که اطلاعاتی درباره این روش چاپ بدست آورده اید و با انواع دستگاه لترپرس آشنا شده اید، دانستن مزیت های این روش چاپ نیز می تواند برای شما مفید و کاربردی باشد. از جمله مزایای روش چاپ لترپرس می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • در روش چاپ لترپرس، نوشته های چاپ شده بسیار خوانا می باشد و شما به راحتی و بدون مشکل ودردسر می توانید نوشته ها را بخوانید.
 • اگر به دنبال روشی هستید که کیفیت چاپ در آن بالا بوده و دارای ظاهری زیبا و مرتب باشد، قطعا روش چاپ لترپرس می تواند بهترین انتخاب برای شما در این مورد باشد.
 • در روش های دیگر به علت توقف هایی که توسط دستگاه چاپ بر روی سطح کاغذ اتفاق می افتد، سطح کاغذ بسیار آسیب می بیند و این در حالی است که در این روش، دستگاه های لترپرس آسیبی کم و جزئی بر روی صفحات کاغذ بوجود می آورند.
 • از روش چاپ لترپرس می توان به عنوان روشی به صرفه نیز یاد کرد، زیرا میزان تولید کاغذ های باطله در آن کم و ناچیز می باشد.

مزیت هایی که در بالا در رابطه با روش چاپ لترپرس و دستگاه های چاپ لترپرس بیان کردیم، تنها قسمتی از مزیت هاس این روش می باشد و قطعا مزیت های دیگری در رابطه با چاپ لترپرس و انواع دستگاه لترپرس وجود دارد که در صورت نیاز شما عزیزان در مقالات بعدی راجب آن صحبت می کنیم.

بیشتر بخوانید: انواع چاپ سیلک اسکرین

مزایای چاپ لترپرس

کارکرد دستگاه لترپرس چگونه است؟

هر دستگاه چاپ دارای کارکرد ها و ویژگی هایی مختص به خودش می باشد و دستگاه های لترپرس نیز که در این روش مورد استفاده می گیرند، کارکرد خاص و منحصر به فرد خود را دارد. درست است که انواع دستگاه لترپرس در این روش به کار گرفته می شوند و این دستگاه ها با یکدیگر تفاوت هایی دارند، اما شیوه عملکرد در تمامی این دستگاه ها مشابه و یکسان است.

در اولین مرحله قالب در محلی که برای آن طراحی شده، قرار گرفته و نصب می شود. علاوه بر این کاغذ ها یا مقوا ها در محلی که برای آن ها تعبیه شده است، قرار می گیرند.

پس از انجام این دو مرحله، دستگاه لترپرس روشن می شود و کاغذ ها از بالا به صورت نیم دایره ای می چرخند و قالب نیز از زیر گذر کرده و در نهایت به یکدیگر اصابت کرده و برخورد می کنند. پس از انجام این مراحل کاغذ از دستگاه خارج می شود. این فرایند خلاصه ای از کارکرد انواع دستگاه لترپرس می باشد.

بیشتر بخوانید: بهترین چاپخانه های تهران با خدمات فوق العاده!

کلام آخر

در این مقاله ما در تلاش بودیم تا شما را با لترپرس و انواع دستگاه لترپرس و دیگر موارد مربوط با آن آشنا کنیم و نکاتی را در رابطه با این دستگاه و نحوه عملکرد آن آشنا کنیم. امیدواریم که مطالب بیان شده در این مقاله برای شما کارآمد و مفید بوده باشد. در صورت داشتن هر گونه سوال در این زمینه می توانید آن را در قسمت نظرات بیان کنید تا پاسخ خود را پیدا کرده و دریافت کنید‌. منبع

5/5 - (1 امتیاز)

نظر

 • هنوز نظری ندارید.
 • افزودن دیدگاه