قوانین والیبال در 2024

ویلیام مورگان کسی است که والیبال را خلق کرد و امیدوار بود که قوانین والیبال تا ابد حفظ شوند. امروزه همان‌طور که شما نیز شاهد آن هستید قوانین اصلی والیبال پس از گذشت سالیان سال حفظ شده‌اند اما با گذشت زمان قواعد و قوانین کوچک و جدیدی به این بازی اضافه شد.

در نتیجه در صورتی که به این رشته پرهیجان علاقه‌مند هستید و قصد دارید به صورت مبتدی و یا حتی حرفه‌ای به انجام آن بپردازید باید حتما از قوانین آن اطلاع کاملی داشته باشید، چرا که این امر می‌تواند بر روی عملکرد شما و حتی تیم موثر باشد.

اکنون ممکن است این سوال در ذهن شما ایجاد شده باشد که قوانین و مقررات والیبال چه مواردی را شامل می‌شوند؟ در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا به طور دقیق‌تر با این قوانین آشنا شوید.

مقررات و قوانین والیبال

قوانین والیبال به طور مداوم در حال تغییر هستند و به همین دلیل نیز با وارد شدن به این رشته ورزشی باید حتما به طور دائم دائم اطلاعات خود را به‌روز کنید. والیبال ورزشی پیچیده به شمار می‌رود که در تمام جهان دارای طرفداران بسیار زیادی است و به طور کلی در فضای باز و یا بسته انجام می‌شود‌.

در این بازی دو تیم با تعداد بازیکنان 6 نفر در دو قسمت زمین جدا شده به بازی مشغول می‌شوند‌. به این ترتیب که بازیکنان باید بتوانند توپ را از تور عبور داده و با وارد کردن ضربه به توپ آن را به زمین حریف منتقل کنند تا بتوانند امتیاز دریافت نمایند. با ما همراه باشید تا شما را با جدیدترین قوانین این بازی آشنا شوید.

مقررات و قوانین والیبال

مقررات توپ

قوانین والیبال مربوط به توپ والیبال مانند قوانین فوتبال برای توپ به موارد بسیار زیاد و مختلفی اشاره کرده است. بر این اساس بیان شده که توپ باید دارای ترکیبی از 2 یا 3 رنگ باشد. این نوع توپ عمدتا برای جوانان و به طور کلی بزرگسالان تهیه می‌شود که محیط آن برای رده جوانان 63 تا 65 سانتی‌متری و برای بزرگسالان دارای 65 تا 67 سانتی‌متری باشد.

علاوه بر این وزن توپ باید برای رده جوانان و بزرگسالان حدود 260 تا 280 گرم باشد. همچنین جالب است بدانید که فشار داخلی توپ والیبال با 4.3 تا 4.6 در واحد Psi می‌باشد.

قوانین تور

همان‌طور که قوانین بازی بسکتبال شامل توپ و حلقه می‌باشد، در قوانین والیبال نیز به تور اشاره شده است. از جمله قوانین مربوط به تور والیبال می‌توان به این امر اشاره کرد که باید دارای طول 10 متری و عرض 1 متری باشد. ارتفاع تور نیز باید حدود 1.15 و 1.05 به ترتیب برای آقایان و بانوان باشد.

همچنین بر اساس قوانین فاصله بین تیرک و خط کناری زمین باید 0.5 تا 1 باشد و بر روی آن یک میله و یا آنتن قرار بگیرد که دارای طولی حدود 1.8 متر و قطر 10 میلی‌متری باشد که عمدتا از فایبرگلاس ساخته می‌شود.

بیشتر بخوانید: مشخصات تور والیبال

قوانین بازی والیبال بانوان

قوانین بازی والیبال بانوان

قوانین والیبال برای بانوان همانند قوانین بازی والیبال برای آقایان بوده و به عبارتی تفاوت زیادی با یکدیگر ندارند. نکته بسیار مهمی که در این قسمت باید به آن اشاره کنیم این است که ارتفاع تور برای بانوان باید 2.24 سانتی‌متر باشد، چرا که متوسط قد بانوان نسبت به قد آقایان کمتر می‌باشد.

علاوه بر این دیگر نکته مهمی که باید در مورد قوانین بازی والیبال بانوان به آن اشاره کنیم مربوط به نحوه دریافت کردن سرویس و جاگیری بانوان می‌باشد که دارای تفاوت‌هایی یا والیبالیست‌های آقایان است، چره که عمدتا سرعت سرویس پرشی چرخشی بانوان کمتر می‌باشد‌ و همین امر نیز موجب شده تا بانوان از سرویس پرشی موجی و یا ایستاده نسبت به دیگر انواع بیشتر استفاده نمایند.

بر اساس تحقیقاتی که بین بازی والیبال بانوان و آقایان انجام شده این امر نشان داده شده که رالی‌های بانوان بالای 20 ثانیه بوده در حالی که در بازی آقایان 86 درصد رالی‌ها حداکثر 31 ثانیه می‌باشند. لازم به ذکر است که در قوانین بازی والیبال برای بانوان نیز مانند آقایان 26 ثانیه زمان استراحت در نظر می‌گیرند.

قوانین والیبال ساحلی

از جمله انواع بازی والیبال مس‌توان به والیبال ساحلی اشاره کرد. قوانین والیبال ساحلی نسبت به توپ دارای تفاوت‌هایی در مقایسه با قوانین توپ سالنی است و این توپ در واقع باید به نحوی ساخته شود که توانایی جذب رطوبت نداشته باشد. از جمله دیگر قوانین بازی والیبال ساحلی این است که هیچ تعویضی قابل انجام نبوده و بازیکن ذخیره‌ای نیز وجود نخواهد داشت.

در نتیجه در صورتی که یکی از بازیکنان در طرفین مسابقه مصدوم شده باشند بازی به شکل 2 بر 0 به سود تیم مقابل به پایان می‌رسد. همچنین پای بازیکن نباید در هنگام زدن سرویس بر روی خط باشد. از جمله قوانین والیبال ساحلی همچنین می‌توان به این مورد اشاره کرد که استراحت بین دو بازی حدود 30 ثانیه می‌باشد. در صورت وجود داشتن باران و یا حتی طوفان خفیف این بازی ادامه خواهد داشت. همچنین برنده شدن تیم به شکل 3 به 2 حساب خواهد شد.

بیشتر بخوانید: خرید لوازم والیبال بصورت عمده از تولیدی های معتبر ایرانی

انواع خطاهای والیبال

انواع خطاهای والیبال

انواع خطاهای والیبال دارای طیف گسترده‌‌ای می‌باشند و به همین دلیل نیز در طول مسابقات و در سالن‌های ورزشی والیبال دوربین‌‌های متعددی تعبیه شده تا در صورتی که داور و کمک داور نتواند خطاها را تشخیص دهد از دوربین‌ها کمک بگیرند. از جمله انواع خطاهای والیبال می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

خطای 8 ثانیه

در طی بازی و پس از دریافت کردن امتیاز، سرویس زن باید به جایگاه مخصوص خود برود و بازی را شروع نماید. پس از اینکه داور سوت بزند، بازیکن تنها 8 ثانیه وقت خواهد داشت تا به این توپ ضربه وارد کند و بازی را آغاز کند، در غیر این صورت یک امتیاز به تیم حریف اعطا خواهد شد.

خطای خط

بر اساس قوانین والیبال اگر در هنگام سرویس زدن بازیکن پس از پرتاب کردن توپ به سمت زمین تیم مقابل، پای خود را بر روی خط زمین قرار دهد برای وی خطای خط در نظر گرفته خواهد شد و بر این اساس تیم وی 1 امتیاز از دست خواهد داد.

خطای خط زیر تور

در هنگام بازی در صورتی که دست و یا پای والیبالیست از خط تور عبور کرده باشد خطا حساب خواهد شد. دقت کنید که پس از اینکه توپ با زمین برخورد نماید اگر دست و یا پا از خط خارج شده باشد هیچ خطایی حسا نخواهد شد.

خطای تور

خطای تور از جمله رایج‌ترین خطاها در والیبال به شمار می‌رود که در صورت برخورد هر بخش از بدن با تور در نظر گرفته خواهد شد.

خطای 2 ضرب

اگر که بازیکن به طور پیوسته دو بار به توپ ضربه وارد کند، خطای 2 ضرب برای وی در نظر می‌گیرند.

خطای 4 ضرب

هنگامی که توپ در زمین یک تیم قرار گرفته باشد بر اساس قوانین والیبال بازیکنان تنها می‌توانند 3 بار به توپ ضربه وارد کنند و در صورتی که 4 ضربه وارد شود خطای 4 ضرب برای وی در نظر می‌گیرند.

خطای حمل

از جمله خطاهایی ‌که گاهی اوقات داور در تشخیص دادن آن دچار اشتباه می‌شود، خطای حمل نامیده می‌شود‌. این نوع خطاها زمانی اتفاق می‌افتند که توپ به مدت زمان کمی در دست بازیکن توقف داشته باشد.

خطای آرنج

در صورتی که در رشته والیبال فعال هستید و یا اینکه به این رشته ورزشی علاقه بسیار زیادی دارید، حتما می‌دانید که بازیکنان با گرفتن هر امتیاز باید جای خود را تعویض نمایند. در صورتی که یک تیم نتواند این کار را به درستی انجام دهد 1 امتیاز به تیم حریف داده خواهد شد.

بیشتر بخوانید: تولیدی تور والیبال 

قوانین داوری رشته والیبال

قوانین داوری رشته والیبال

قوانین والیبال در مورد داوری نیز مواردی را پیش‌بینی کرده است که این قوانین در این زمینه اندکی پیچیدگی دارند. چرا که در این رشته ورزشی عمدتا 10 داور وجود داشته که هر یک وظیفه خاصی به عهده دارند. بر این اساس به شما پیشنهاد می‌کنیم از قوانین و وظایف داوران در این رشته ورزشی نیز آگاهی کاملی پیدا کنید. از جمله مهم‌ترین قوانین داوری رشته والیبال می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • داور باید پیش از بازی اقدام به بررسی توپ، تجهیزات، تور و آنتن نماید و بر اساس صلاحدید خود به تیم‌ها اخطارهای لازم را بدهند.
 • داور اول می‌بایست به نمایشگر نگاه کرده تا بتواند خطاها را به طور دقیق تشخیص داده و در نتیجه برگه مربوط به امتیازات را بررسی کند و آن را امضا نماید.
 • داور دوم نیز باید در مقابل تور ایستاده و بر چرخش تیم نظارت داشته باشد و همچنین خطای قرار دادن پا بر روی خط را در نظر بگیرد.
 • در صورتی که داور اول توانایی مشاهده محل فرود توپ را نداشته باشد، داور دوم باید این کار را انجام دهد. این داور نیز باید به امضا کردن برگه امتیازات اقدام کند.
 • داوری که امتیاز را نگه می‌دارد باید به داور اول کمک کرده اما هیچ نقشی در تصمیم گیری نخواهد داشت. این داور در واقع وظیفه دارد تا امتیازات داوران دیگر را ثبت کند و در صورتی که یک بازیکن خارج از نظم از زمین بازی خارج شود به داور دوم اطلاع رسانی کند.
 • داور همچنین می‌تواند امتیاز کارت زرد و قرمز و اخطار و نتیجه نهایی را ثبت کند.
 • داور خط‌‌نگه‌دار در 2 یا 4 گوشه زمین بایستد و در طی بازی‌های رسمی یک پرچم در دست خود بگیرد و خطوط کنار و سرویس را در نظر بگیرد.

اندازه زمین والیبال

اندازه زمین والیبال

لازم است بدانید که در زمینه اندازه زمین والیبال نیز قوانینی وجود دارد. بر اساس قوانین والیبال زمین باید دارای شکل مستطیل باشد و طولی برابر با 18 متر و عرض 9 متر داشته باشد. خطوط حمله در زمین که در بخش جلویی قرار گرفته‌اند، به اندازه 3 متر از تور فاصله دارند. در مورد اندازه زمین این رشته ورزشی باید بیان کرد که اگر بخواهید اطلاعات دقیق‌تری داشته باشید لازم است بدانید که در آن یک منطقه آزادی وجود دارد که در کناره‌های زمین قرار می‌گیرند و اندازه آن‌ها 3 متر در 5 متر می‌باشد.

لازم به ذکر است که ابعاد زمین والیبال ساحلی بر اساس قوانین والیبال دارای طول 16 متر و عرض 8 متر می‌باشد که هر سمت آن دارای منطقه آزادی با عرض 3 می‌باشد. از جمله دیگر قوانین والیبال می‌توان به این مورد اشاره کرد که رنگ مخصوصی باید بر روی سطح دارای 5 سانتی‌متر باشد.

در نهایت نیز باید بیان کرد که اندازه زمین والیبال نشسته در طی بازی‌ها و مسابقات باید 6 در 3 متر باشد. منطقه آزاد در این زمین باید دارای طول 6 متر و پهنای 3 متر باشد. دقت داشته باشید که با توجه به نظر فدراسیون پیازن اندازه فضای آزاد موجود در بالای تو در طی مسابقات باید 7 متر باشد.

بیشتر بخوانید: کفش والیبال چگونه باید باشد

جدیدترین قوانین والیبال

جدیدترین قوانین والیبال

همان‌طور که در ابتدای این مقاله نیز به آن اشاره کردیم، قوانین والیبال ممکن است با گذشت زمان دچار تغییرات شوند. در ادامه شما را با مهم‌ترین و جدیدترین قوانین این رشته ورزشی که اخیرا اعلام شده‌اند، آشنا کنیم.

 • سطح زمین باید دارای شکل صاف، افقی و یکسان باشد و البته خطر و احتمال مصدومیت بازیکنان را کاهش دهد.
 • اگر بازی در یک فضای باز انجام می‌شود باید یک شیب 5 میلی‌متری به منظور زهکشی و تخلیه آب ایجاد شده باشد.
 • در طی مسابقات رسمی، فاصله خط حمله با خط‌چین‌ها می‌بایست طولی 15 و عرضی 5 سانتی‌متری با فاصله‌های 20 سانتی‌متری وجود داشته باشد و تا فاصله 1/75 از دو خط کناری امتداد گرفته باشد.
 • حداقل دما در طی انجام بازی نباید از 10 درجه سانتی‌گراد کمتر باشد.
 • روشنایی باید بیشتر از 300 لوکس باشد.
 • از جمله جدیدترین قوانین والیبال باید در مورد انداختن جای خالی اشاره کرد که بازیکن فقط می‌تواند به توپ ضربه وارد کند و نباید توپ را در دست بگیرد و یا آن را پرتاب کند.
 • در طی بازی فقط مربی و در عدم حضور مربی فقط کمک مربی و کاپیتان اجازه دارد یک وقفه در بازی ایجاد کند.
 • ارتفاع تور برای آقایان 2/43 و برای بانوان باید 2/24 سانتی‌متر می‌باشد.
 • در یک مسابقه والیبال بر اساس قوانین والیبال یک تیم باید حداکثر 12 نفر داشته باشد و کادر مربی نیز یک مربی و دو کمک مربی وجود داشته باشد. کادر پزشکی نیز تنها شامل یک پزشک و فیزیوتراپ خواهد بود.
 • توپ باید حتما استانداردهای لازم را داشته باشد.

بیشتر بخوانید: تولیدی توپ والیبال 

سخن پایانی

امروزه والیبال از جمله محبوب‌ترین ورزش‌ها در سراسر جهان است که رده‌های سنی مختلفی به این بازی علاقه‌مند هستند. به طور کلی چه افراد حرفه‌ای و یا افراد تازه کار برای اینکه بتوانند عملکرد مناسبی در این ورزش داشته باشند باید از قوانین آگاهی کاملی داشته باشند. به همین دلیل در این مقاله سعی کردیم شما را با قوانین والیبال آشنا کنیم.

theartofcoachingvolleyball

5/5 - (1 امتیاز)

نظر

 • هنوز نظری ندارید.
 • افزودن دیدگاه