کفش مناسب بدنسازی چیست و چه ویژگی‌ هایی دارد جامع 1402

 1. خانه
 2. »
 3. اسپرت مگ
 4. »
 5. کفش مناسب بدنسازی چیست و چه ویژگی‌ هایی دارد جامع 1402
کفش مناسب بدنسازی چیست

در صورتی که شما نیز از جمله افرادی هستید که به تازگی تصمیم گرفته‌اید بدنسازی را آغاز کنید و یا اینکه مدتی است در این رشته ورزشی فعالیت دارد، احتمالا می‌دانید که کفش مناسب بدنسازی از جمله مهم‌ترین مواردی است که برای انجام صحیح یک ورزش و رسیدن به نتایج ایده آل باید به درستی و با دقت انتخاب شود.

در واقع زمانی که کفش مناسب بدنسازی را انتخاب و خریداری می‌کنید عملکرد شما نیز در انجام فعالیت ورزشی افزایش می‌یابد. نکات مهم و مختلفی در زمینه انتخاب و خرید کفش بدنسازی وجود دارند که توجه به آن‌ها موجب می‌شود بتوانید دست به انتخاب درستی بزنید.

برای مثال به زمان خرید کفش دقت کنید، چرا که با انجام فعالیت‌های مختلف در پایان روز سایز پاهایتان بزرگ‌تر از حالت عادی خواهند بود که مناسب‌ترین زمان برای خرید کفش به حساب می‌آید. لازم به ذکر است که استفاده از هر نوع کفش ورزشی نامناسب در زمان انجام فعالیت‌های سنگین و سبک می‌تواند باعث افزایش ریسک آسیب دیدگی شود.

به همین دلیل در این مقاله سعی بر این است برای شما شرح دهیم که کفش مناسب بدنسازی چیست و چه ویژگی‌ هایی دارد و تمامی نکات مهم و مورد نیاز برای خرید مناسب‌ترین کفش‌ بدنسازی را برای شما ارائه دهیم. بنابراین اگر شما نیز از جمله افرادی هستید که قصد خرید مناسب‌ترین کفش بدنسازی را دارید پیشنهاد می‌کنیم تا انتها با ما همراه باشید.

انواع کفش های موجود در بازار

در ابتدا و پیش از معرفی نکات مهم برای خرید کفش مناسب بدنسازی، لازم دانستیم تا شما را با انواع کفش های موجود در بازار آشنا کنیم.

انواع کفش های موجود در بازار

کفش رسمی

از جمله انواع کفش‌های موجود در بازار کفش‌های رسمی هستند که عمدتا از چرم طبیعی ساخته می‌شوند. این مدل کفش‌ها برای مهمانی‌ها و کاربردهای رسمی استفاده می‌شوند و به طور کلی به دو نوع کفش مردانه و زنانه دسته‌بندی می‌شوند. نوع مردانه اغلب دارای نوک تیز و مدل زنانه معمولا دارای پاشنه هستند.

کفش ورزشی

نوع دیگر کفش ورزشی است که به طور تخصصی برای انجام فعالیت‌های ورزشی تولید می‌شوند. برای مثال می‌توان به کفش مناسب بدنسازی، کفش ورزشی فوتبال، اسکیت و یا کوهنوردی اشاره کرد. این نوع کفش‌ها به طور دقیق بر حسب نیازها و خواسته‌های ورزشکاران طراحی و تولید می‌شوند. از جمله اشخاص معروف در زمینه تولید کفش‌های ورزشی می‌توان به فیل نایت یا همان بنیانگذار نایک اشاره کرد.

کفش‌های ورزشی در اصل کفش‌هایی هستند که برای ورزش و انجام انواع فعالیت‌های بدنی طراحی و تولید می‌شوند که البته امروزه برخی افراد از آن‌ها برای کاربردهای روزانه نیز استفاده می‌کنند. یک کفش ورزشی ممکن است از نظر طراحی، جنس و یا وزن دارای تفاوت‌هایی با دیگر انواع کفش‌ها باشند. این تفاوت‌ها به این دلیل هستند که بتوانند از برخی نواحی مهم پاها که در برخی رشته‌های ورزشی بیشتر فشار بر روی آن‌ها است، محافظت کنند.

کفش اسپرت

کفش‌های اسپرت در اصل به نوعی می‌گویند که به کتونی نیز معروف هستند. این مدل کفش‌ها ما را به یاد کفش‌هایی می‌اندازد که به صورت روزانه از آن‌ها استفاده می‌کنیم. ذکر این نکته ضروری است که گاهی برخی کفش‌های اسپرت ممکن است برای انجام برخی ورزش‌های ساده مانند پیاده‌روی استفاده شوند. اما لازم به ذکر است که هرگز نمی‌توان برای برخی ورزش‌ها مانند بدنسازی از انواع کفش‌های اسپرت استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: انواع ترازو وزن کشی و ویژگی های آن‌ها

معرفی کفش مناسب بدنسازی

معرفی کفش مناسب بدنسازی

حال که با انواع کفش‌های موجود در بازار آشنا شدید، لازم است در ادامه به شرح و توضیح این سوال بپردازیم که کفش مناسب بدنسازی چیست و چه ویژگی‌ هایی دارد؟ در واقع لازم است بدانید که کفش مناسب بدنسازی می‌تواند طیف بسیار وسیع و گسترده‌ای از حرکت‌های مختلف را پشتیبانی کند. از جمله این حرکات می‌توان به بریدن، توقف کردن، شکستن، پریدن و یا تغییر جهت سریع اشاره کرد.

این امر موجب می‌شود که کفش‌های بدنسازی را به عنوان کفش‌های همه کاره معرفی کرد که می‌توانید از آن‌ها برای تمرینات مختلف استفاده کنید. البته در صورتی که فعالیت اصلی شما دویدن باشد و یا اغلب اوقات بیشتر از وزنه‌ها بر روی تردمیل می‌دوید، گزینه‌های مناسب‌تری برای این نوع فعالیت‌ها وجود دارند که دقیقا با نیازهای شما مناسب باشند.

کفش‌های بدنسازی عمدتا دارای پاشنه پایین‌تری هستند تا بتوانند پاهای شما را در فاصله نزدیک‌تری به زمین نگهداری کنند. این امر باعث می‌شود بدن شما ثبات بیشتری داشته باشد به ویژه زمانی ‌که وزنه‌های سنگین را بلند می‌کنید.

از جهتی دیگر کفش‌های دویدن طوری طراحی شده‌اند که در زمان حرکت به جلو، گام‌های شما را مهار کرده و انرژی شما را به بهترین نحو ممکن حفظ کنند. بنابراین برای اینکه بتوانید به راحتی به تمرینات خود بپردازید و البته برای اینکه در یک مسیر درست پیشرفت لازم را داشته باشید، بهتر است که کفش‌های جداگانه برای تمرین و دویدن انتخاب و خریداری کنید.

بیشتر بخوانید: فروشگاه لباس بدنسازی | خرید عمده از تولیدی

برای بدنسازی چه کفشی انتخاب کنیم؟

برای بدنسازی چه کفشی انتخاب کنیم؟

در این قسمت قصد داریم به این امر بپردازیم که کفش مناسب بدنسازی چیست و چه ویژگی‌ هایی دارد؟ در واقع در این قسمت هدف اصلی ما این است که به جای اشاره کردن به یک نوع برند خاص، ویژگی‌های کلی یک کفش مناسب بدنسازی را برای شما معرفی کنیم تا شما بتوانید بر اساس بودجه، سلیقه و یا نیاز خود مناسب‌ترین نوع کفش را انتخاب و خریداری کنید.

لازم است توجه کنید که برای تمرینات با وزنه باید حتما از کفش‌های مناسب باشگاه که به خصوص برای بدنسازی طراحی و تولید شده‌اند، استفاده کنید. این نوع کفش‌ها عمدتا برای اجرا کردن صحیح تکنیک و همچنین جلوگیری از آسیب دیدگی طراحی و ساخته شده‌اند. این دو از مهم‌ترین ویژگی‌هایی هستند که برای بدنسازی لازم است.

کفی کفش مناسب بدنسازی باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

کفش مناسب بدنسازی

از جمله ویژگی‌های مهم کفش مناسب بدنسازی، کفی آن است. عمدتا کف کفش‌های بدنسازی در قسمت پاشنه به یک مقدار کم بالاتر از پنجه است که فرم و دامنه حرکتی لازم را در زمان انجام حرکات برای شما فراهم کند. در واقع مناسب‌ترین کفش بدنسازی باید دارای میزان قوس معینی باشد که بتواند وزن بدن شما را در سراسر پا توزیع کند و به عبارتی از وارد شدن فشار بیش از حد به پنجه و یا انگشتان پا جلوگیری می‌کند.

بیشتر بخوانید: خرده فروشی لوازم ورزشی در اسپرت مال

کفش بدنسازی باید نرم یا مستحکم باشد؟

کفش مناسب بدنسازی باید حتما محکم باشد، به میزان لازم از مچ پا پشتیبانی کند و علاوه بر این انعطاف کافی داشته باشد که در زمان تمرین و انجام حرکات ورزشی از پیچ خوردن و یا لغزیدن جلوگیری کند. در واقع بر اساس گفته متخصصان کفش مناسب برای بدنسازی کفشی است که دارای کفی راحت و در عین حال سفت باشد که نتواند به سادگی در قسمت کف پا خم شود و همچنین مقاومت خوبی داشته باشد.

این امر موجب می‌شود تا از رساندن آسیب جدی به پا مانند آسیب به فاسیای کف پا در هنگام انجام انواع حرکات بدنسازی جلوگیری نماید. به همین دلیل لازم است این نکته را نیز ذکر کنیم که کفش‌های دویدن که دارای نرمی و انعطاف پذیری بالایی هستند به هیچ عنوان نمی‌توانند گزینه مناسبی برای تمرینات بدنسازی باشند.

زیره و تهویه کفش مناسب بدنسازی باید چگونه باشد؟

دیگر نکته بسیار مهم برای انتخاب کفش مناسب بدنسازی این است که زیره این نوع کفش‌ها باید حتما ضد لغزش باشند تا از سر خوردن جلوگیری شود. این موضوع از جمله مهم‌ترین نکاتی است که در حین خرید کفش باید به آن دقت کنید‌. چرا که شما به عنوان بدنساز باید در زیر وزنه‌های سنگین قرار بگیرید و تمرینات سختی را انجام دهید. همچنین شما باید به تهویه و تنفس کفش توجه کنید. از آن‌جایی که بدنسازان بسیار عرق می‌ریزند، کفش بسیار بسته ممکن است بهداشت پا را دچار مشکلاتی کند.

معرفی کفش مناسب بدنسازی بر اساس نوع ورزش

معرفی کفش مناسب بدنسازی بر اساس نوع ورزش

کفش مناسب بدنسازی با دقت به نوع فعالیتی که تمایل دارید به صورت متمرکز بر روی آن کار کنید می‌تواند دارای تفاوت‌هایی باشد. اکنون که به این سوال که کفش مناسب بدنسازی چیست و چه ویژگی‌ هایی دارد، پاسخ داده‌ایم در ادامه قصد داریم با توجه به نوع فعالیت و ورزش کفش‌های مناسب را معرفی کنیم. بنابراین اگر حتما به نکات ارائه شده توجه کنید که بتوانید به خوبی و بدون ایجاد کمترین آسیب فعالیت‌های ورزشی خود را ادامه دهید.

1- بهترین کفش بدنسازی لیفت وزنه

حتما می‌دانید که برخی از پاورلیفترها تمایل دارند تا با پای برهنه حرکات خود را انجام دهند و این گونه اجازه می‌دهند تا پا بتواند پایداری طبیعی داشته باشد، اما برخی دیگر ترجیح می‌دهند تا کفشی را خریداری کنند که استحکام و صافی لازم را فراهم کرده و همچنین از لیز خوردن جلوگیری کند.

در صورتی که شما نیز از جمله افرادی هستید که تمایل دارید کفش مناسب بدنسازی را انتخاب و خریداری کنید لازم است دقت کنید که برای لیفت وزنه باید کفشی را انتخاب کنید که یک پاشنه قوی‌تر و پایدارتر داشته باشد. علاوه بر این کفش باید ضربه‌گیر، سبک و چابک باشد. همچنین در صورتی ‌که تمرینات زیادی در زمینه المپیک انجام می‌دهید، باید به دنبال کفشی باشید که ویژگی‌های زیر را داشته باشد:

 • پاشنه‌های برجسته و دارای تراکم بالا را انتخاب کنید که امکان تحرک بهتر مچ پا برای اسکات عمیق‌تر و قدرت بهتر را برای شما فراهم می‌کند.
 • کفش‌هایی را انتخاب کنید که دارای کفی‌های سخت و متراکم باشند که توانایی شما برای وارد نیرو به زمین برای بالابرهای قدرتمند را بهبود دهد.
 • از خرید کفش‌هایی که دارای کفی‌های بالشتکی فشرده هستند، خودداری کنید.
 • پشتیبانی لازم از رویه‌ها را داشته باشند.

2- بهترین کفش های بدنسازی تردمیل

اگر تمایل دارید برای یک دوره کوتاهی دو کنید و معمولا این نوع فعالیت را با دیگر فعالیت‌ها ترکیب می‌کنید، بهتر است که کفش کراس را برای تردمیل انتخاب کنید. اما در صورتی که مدت زمان زیادی ورزش می‌کنید، برای دویدن لازم است تا کفشی را انتخاب و خریداری کنید که از پاهای شما حفاظت کنند.

3- کفش بدنسازی اسکیچرز

کفش‌های اسکیچرز از جمله انواع کفش‌هایی هستند که بالاترین میزان راحتی را برای انجام انواع فعالیت‌های ورزشی ایجاد می‌کنند. این نوع کفش‌ها دارای کفی مموری و خنک کننده هوا هستند که بالشتک زیر پا را تشکیل می‌دهند. بنابراین با کمک اسکیچرز که به عنوان کفش مناسب بدنسازی است می‌توانید به باشگاه بدنسازی بروید و در زمان بلند کردن وزنه‌ها و یا دیگر فعالیت‌ها از وضعیت پایدار لذت ببرید.

بیشتر بخوانید: ساعت کاری لوازم ورزشی منیریه

رایج‌ترین اشتباهات در انتخاب کفش بدنسازی

رایج‌ترین اشتباهات در انتخاب کفش بدنسازی

اکنون که دانستید کفش مناسب بدنسازی چیست و چه ویژگی‌ هایی دارد، در این قسمت قصد داریم شما را با اشتباهاتی که در زمان خرید کفش مناسب بدنسازی انجام می‌دهید را برای شما بررسی کنیم. در واقع ممکن است گاهی برای شما نیز پیش آمده باشد که در زمان خرید به جای اینکه نیاز‌های خود را در اولویت قرار دهید، فاکتورهای غیر مهم دیگری را مورد توجه قرار دهید. در این حین دچار اشتباه در انتخاب می‌شوید.

در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با رایج‌ترین اشتباهاتی که نباید مرتکب شوید، آشنا کنیم.

خرید بر اساس ظاهر کفش

از مهم‌ترین و رایج‌ترین خطاها در هنگام انتخاب و خرید کفش مناسب بدنسازی که دچار آن می‌شوید، خرید بر اساس ظاهر کفش است. در واقع چه شما از جمله افرادی هستید که ظاهر کفش اهمیت بسیار زیادی برایتان داشته و یا از اشخاصی هستید که اهمیتی به ظاهر کفش نمی‌دهید، به هیچ عنوان نباید زیبایی ‌کفش را نسبت به کاربرد و استاندارد آن اولویت دهید. اجازه ندهید ظاهر کفش، رنگ و یا حتی مدل آن بر تصمیم و انتخاب شما تاثیر بگذارد.

در صورتی که کفش مناسب بدنسازی را انتخاب و خریداری نکنید و به عبارتی بهتر این کفش نتواند حمایت و حفاظت لازم از پاهای شما را داشته باشد، ممکن است به زودی به پاهای شما آسیب وارد شود و یا دچار درد شوید.

انتخاب اندازه اشتباه کفش

نکته مهم‌ دیگر برای خرید کفش مناسب بدنسازی این است که سایز مناسب این مدل کفش‌ها را انتخاب و خریداری کنید. لازم به ذکر است که خرید یک جفت کفش ورزشی تنگ ممکن است باعث شود ناخن‌های پا سیاه شوند، تاول و یا مشکلات مشابه‌ای برای پاهای شما ایجاد شود. علاوه بر این استفاده از کفش‌های گشاد می‌تواند باعث پیچ خوردن پاها، خستگی، درد و یا حتی آسیب دیدن کمر شود. به همین دلیل شما باید کفشی را انتخاب کنید که دقیقا مناسب سایز پای شما باشد.

بیشتر بخوانید: انلاین شاپ ها از کجا خرید میکنن

انتخاب کفش برای ورزش‌های دیگر

انتخاب کفش برای ورزش‌های دیگر

در صورتی که فوتبالیست هستید، باید حتما کفشی را خریداری کنید که برای فوتبال مناسب است و از خرید دیگر کفش‌ها مانند کفش دو برای ورزش فوتبال خودداری کنید. این موضوع علی‌رغم اینکه بسیار بدیهی است اما گاهی برخی افراد به آن توجه نمی‌کنند و همین امر نیز موجب می‌شود که دست به انتخاب اشتباه بزنید و علاوه بر هدر دادن پول ممکن است مشکلات و آسیب‌های حدی نیز برای بدن شما ایجاد کند.adidas

در صورتی که نمی‌دانید دقیقا کدام یک از انواع کفش‌ها برای شما مناسب است می‌توانید از مربی، ورزشکاران قدیمی و یا حتی فروشنده ماهر مشورت بگیرید.

سخن پایانی

انتخاب و خرید کفش مناسب یکی از مهم‌ترین موضوعات برای ورزشکاران است. در رشته بدنسازی نیز به دلیل اینکه ورزشکار حرکات و فعالیت‌های مختلفی انجام می‌دهد لازم است تا بتواند بهترین و مناسب‌ترین کفش را خریداری کند. در واقع انتخاب کفش مناسب بدنسازی باعث می‌شود که ورزشکار بتواند حرکات خود را به بهترین نحو ممکن انجام داده و از انواع آسیب‌ها دوری کند.

به همین دلیل در این مقاله سعی کردیم به این سوال پاسخ دهیم که کفش مناسب بدنسازی چیست و چه ویژگی‌ هایی دارد، تا شما بتوانید مناسب‌ترین کفش را انتخاب و خریداری کنید.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

آگهی های اخیر

 • هنوز نظری ندارید.
 • افزودن دیدگاه