معرفی 12 تا از انواع کاپ ورزشی در دنیا

 1. خانه
 2. »
 3. اسپرت مگ
 4. »
 5. معرفی 12 تا از انواع کاپ ورزشی در دنیا
انواع کاپ ورزشی در دنیا
2.8/5 - (9 امتیاز)

ورزش جایگاه ویژه‌ای در فرهنگ بشری دارد و قلب میلیون‌ها نفر را در سراسر جهان تسخیر می‌کند. دستیابی به پیروزی و شناختی که در پی خواهد داشت، جنبه‌ای از اخلاق ورزشی است. در طول تاریخ، ورزش‌های مختلف جام‌های معتبر خود را طراحی و ساخته‌اند که نشان دهنده بالاترین سطح موفقیت در زمینه‌های مربوطه بوده است. هدف این مقاله معرفی انواع کاپ ورزشی است که نماد برتری، افتخار و میراث ماندگار ورزشی است.

کاپ‌های ورزشی ممکن است در قیمت‌های مختلف ارائه شوند اما چیزی که مهم است اهمیت و ارزش آن است. اگه علاقه مند هستید با انواع کاپ ورزشی آشنا شوید با ما در این مقاله همراه باشید.

کاپ ورزشی چیست؟

کاپ ورزشی، جام قهرمانی یا تروفی از جنس طلا، نقره، پلاستیک، فلز یا شیشه است که به عنوان یک وسیله تزئینی ورزشی در مراسمات مهمِ ورزشی به عنوان یادبود به تیم یا فرد قهرمان اهدا می‌شود. در برخی از مراسمات در کنار مدال به افراد یک کاپ قهرمانی نیز اهدا می‌کنند. جنس این کاپ‌ها بسیار محکم است و معمولا از طلا و سنگ‌های قیمتی ساخته می شود.

کاپ ورزشی چیست

جام های ورزشی و برخی از حقایق مهم

 • جام جهانی فوتبال که به برندگان مسابقات بین‌المللی فوتبال اهدا می‌شود، یکی از پرطرفدارترین جام‌های ورزشی است.
 • جایزه لومباردی که به برنده سوپربول در فوتبال آمریکا اعطا می‌شود، به نام مربی افسانه‌ای وینس لومباردی نامگذاری شده است.
 • جام استنلی، قدیمی‌ترین جام موجود که به قهرمان NHL اعطا می‌شود، از سال 1893 نماد برتری هاکی بوده است.
 • Ashes Urn یک جایزه کوچک و نمادین است که یکی از قدیمی‌ترین و شدیدترین رقابت‌های بین کریکت انگلیس و استرالیا را نشان می‌دهد.
 • ژاکت سبز به برنده مسابقات مستر گلف ارائه می‌شود که به معنای ورود به یک باشگاه انحصاری قهرمانان است.
 • جایزه قهرمانی لری اوبراین به برنده فینال NBA، به نام کمیسر سابق NBA، تعلق می‌گیرد.
 • جام رایدر یک جام تیمی معتبر در گلف است که هر دو سال یکبار بین تیم‌هایی از اروپا و ایالات متحده برگزار می‌شود.
 • جایزه وینس لومباردی در NFL توسط همان جواهراتی که مسئول تندیس‌های نمادین اسکار هستند ساخته شده است.
 • کوزه کلارت که به برنده مسابقات قهرمانی آزاد در گلف اعطا می‌شود، یکی از شناخته شده‌ترین غنائم در این ورزش است.

بیشتر بخوانید: کفپوش سالن ورزشی چند منظوره

تاریخچه برخی از انواع کاپ ورزشی مهم دنیا 

ممکن است برخی از شما کنجکاو باشید که درباره تاریخچه و پیشینه برخی از جام‌های معروف را بدانید. در اینجا ما با ارائه جزئیات جالب در مورد برخی از غنائم معروف، کنجکاوی شما را تغذیه می‌کنیم.

تاریخچه برخی از انواع کاپ ورزشی مهم دنیا 

1- جام رنجی

Ranji Trophy در مسابقات قهرمانی کریکت داخلی بازی کرد. این بازی بین تیم‌هایی از مناطق و ایالت های مختلف هند برگزار می‌شود. Ranji Trophy به افتخار کریکت باز هندی، Ranjitsingh ji که کریکت بین المللی بازی کرده است، نامگذاری شده است. در مجموع 38 تیم در مسابقات کریکت Ranji شرکت می‌کنند. اولین بازی بین مدرس و میسور در 4 نوامبر 1934 برگزار شد.

2- جام آقاخان

اولین جام آقاخان توسط آقاخان سوم در سال 1926 آغاز شد. این جام برای اولین بار در مسابقات پرش در ایرلند ارائه شد. سوئیس سه بار در سال‌های 1926، 1927 و 1930 جایزه آقاخان را به دست آورد.

3- جام بیتون

جام بیتون یکی از قدیمی‌ترین جام‌ها در تاریخ هاکی است. در ابتدا، توسط فوتبال هند سازماندهی شد و سپس لیگ هاکی کلکته در سال 1905 آن را به دست گرفت.

4- دیویس کاپ

کاپ دیویس به افتخار دانشمند آمریکایی دوایت فیلی دیویس نامگذاری شده است. او اولین مسابقه تنیس بین ایالات متحده آمریکا و بریتانیا را ترتیب داد. اولین مسابقه جام دیویس در سال 1990 برگزار شد. جام دیویس در ابتدا به عنوان جام بین المللی تنیس روی چمن شناخته می‌شد.

5- جایزه Dhyan Chand

جایزه Dhyan Chand برای یک عمر دستاورد در ورزش اعطا می‌شود. این جایزه به نام بازیکن هاکی هندی Dhyan Chand که به آن جادوگر هاکی نیز می‌گویند نامگذاری شد. او رکورد بیش از هزار گل در دوران هاکی خود دارد. شاهوراج بیرجدار (بوکس)، آشوک دیوان (هاکی) و آپارنا قوش (بسکتبال) اولین دریافت کنندگان جایزه Dhyan Chand در سال 2002 بودند.

6- جام جهانی فوتبال

جام جهانی فوتبال در سال 1930 آغاز شد. در ابتدا جام ژول ریمه از سال 1930 تا 1970 به برندگان اهدا می‌شد سپس جام ژول ریمه به سرقت رفت و تا به امروز پیدا نشده است. در سال 1974، جام جهانی فیفا جدید معرفی شد و هنوز هم به برندگان جام جهانی فوتبال اهدا می‌شود.

7- جام توماس

توماس کاپ در سال 1939 توسط سر جورج توماس برای یک سری مسابقات بین المللی تیمی مردان که توسط فدراسیون بین المللی بدمینتون (IBF) مدیریت می‌شد، تأسیس شد که سر جورج توماس رئیس آن بود. اولین مسابقات در سال 1948 برگزار شد و توسط تیم مالایا قهرمان شد. این مسابقات در ابتدا هر سه سال یکبار برگزار می‌شد اما از سال 1982 تا کنون هر دو سال یکبار برگزار می‌شود. اندونزی با سیزده بار بردن جام به موفق‌ترین تیم تبدیل شده است.

8- جام فدرال

جام فدرال در سال 1963 به مناسبت پنجاهمین سالگرد تاسیس فدراسیون بین المللی تنیس (ITF) راه اندازی شد. این مسابقه اکنون به بزرگترین رقابت تیمی بین المللی سالانه در ورزش زنان تبدیل شده است. در سال 2020، در مجموع 116 کشور شرکت کردند. جام فدرال در ابتدا از سال 1963 تا 1995 به عنوان جام فدراسیون شناخته می‌شد.

9- جام رایدر

اولین جام رایدر در سال 1927 در باشگاه ورسستر کانتری انجام شد. این جام در گلف اهدا می‌شود و هر دو سال یک بار بین اروپا و ایالات متحده آمریکا بازی صورت می‌گیرد.

10- جام دیورند

جام دیورند یک تورنمنت فوتبال است که در هند برگزار می‌‌شود و در سال 1888 تاسیس شد. جام دیورند به نام سر مورتیمر دوراند نامگذاری شده است. Royal Scots Fusiliers برنده جام دیورند در سال 1888 بود.

در این مقاله تقریبا به تمام جام ها و جام های مهمی که در هر آزمون دولتی می‌توان از آن‌ها پرسید پرداخته‌ایم.

11- کاپ آلد ماگ

این کاپ به برنده جایزه قایقرانی سال 1851 اعطا شد. این مسابقه بین باشگاه‌های قایق‌رانی این کشور و برخی کشورهای دیگر برگزار می‌شود. در هر مسابقه دو باشگاه قایقرانی با هم رقابت می‌کنند یکی از آنها قهرمان سابق این رشته ورزشی است و دیگری رقیب او محسوب می‌شود.

اغلب یکی از شرکت‌کنندگان از کشورهای انگلستان، استرالیا، سوئیس و ایتالیا است. این کاپ توسط کمپانی جراد و با هزینه 100 یورو ساخته شده است. از این رو، کاپ آلد ماگ از نظر مادی چندان قابل‌بحث نیست بلکه مسابقات آن  بسیار ارزشمند می‌باشد.

12- جام چوگان

جام بین المللی چوگان که جام نیوپورت و جام وستچستر نیز نامیده می‌شود، جامی در چوگان است که در سال 1886 ایجاد شد و توسط تیم هایی از ایالات متحده و انگلیس بازی می‌شود.

بیشتر بخوانید: تولیدی کاپ ورزشی 

جام قهرمانی از جنس طلا

به طور رسمی، جام جهانی به عنوان طلای “جامد” توصیف می‌شود. قد آن 36.5 سانتی متر است و از 6.175 کیلوگرم یا 30875 قیراط طلای 18 عیار (75 درصد) ساخته شده است. دارای پایه‌ای به قطر 13 سانتی متر است که دارای دو نوار مالاکیت است.

جام قهرمانی از جنس طلا

سخن پایانی

معرفی انواع کاپ ورزشی و آگاهی از تاریخچه آن‌ها کار آسانی نبود؛ چرا که اطلاعات کمی در این زمینه وجود دارد؛ بنابراین همین اطلاعات اندک را نیز غنیمت بشمارید. برای خرید انواع کاپ ورزشی می‌توانید به بازار عمده بزرگ تهران بروید و در هر سایز و جنسی که می‎خواهید سفارش دهید. البته مشورت لازم و کافی به شما داده می‌شود.

سوالات متداول مقاله معرفی انواع کاپ ورزشی

1- کاپ یا جام ورزشی چیست؟

به عنوان یادبود در مسابقات ورزشی به بازیکنان جام یا کاپ ورزشی داده می‌شود. جنس آن‌ها از طلا، فلز، پلاستیک و … است.

2- انواع کاپ ورزشی را نام ببرید؟

 • جام جهانی
 • کاپ آلد ماگ
 • جام توماس
 • و …

3- آیا جام قهرمانی واقعا از جنس طلا است؟

بله. جام قهرمانی فوتبال از جنس طلا است.

careerpower

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

اسپرت مال اولین و بزرگترین پاساژ آنلاین خرید عمده لباس ورزشی و لوازم ورزشی در ایران است.

آگهی های اخیر

 • هنوز نظری ندارید.
 • افزودن دیدگاه