اسپری ضد بخار عینک شنا| انواع، نحوه استفاده و کاربرد در 1403

  1. خانه
  2. »
  3. اسپرت مگ
  4. »
  5. اسپری ضد بخار عینک شنا| انواع، نحوه استفاده و کاربرد در 1403
اسپری ضد بخار عینک شنا

با شروع هوای گرم قطعا شنا یکی از گزینه‌ها برای ورزش خواهد بود. وقتی شنا باشد، عینک شنا و اسپری ضد بخار عینک شنا هم مهم می‌شود. شنا یکی از ورزش‌هایی است که همزمان می‌تواند چند هدف را پوشش دهد: 

  • شنا کاربرد درمانی دارد
  • شنا برای تناسب اندام فوق‌العاده خوب است.
  • یکی از ورزش‌های مفرح و شادی‌بخش است. 

اگرچه معمولا با شروع شدن فصول گرم سال، این ورزش طرفداران بیشتری پیدا می‌کند ولی از جمله ورزش‌هایی است که در تمام فصول سال می‌تواند جایگاه خود را حفظ کند. به لطف انواع استخرهای سرپوشیده و روباز که در اغلب شهرها قابل دسترسی هستند، شنا محدودیت زمانی ندارد. احتمالا یکی از ضروری‌ترین تجهیزات این ورزش، عینک شناست. شایعترین چالشِ استفاده از عینک شنا بخار گرفتن آن است که اسپری ضد بخار عینک شنا یکی از راهکارهای اساسی برای این چالش معرفی شده است. 

اسپورت مگ با توجه به این چالش رایج و طرفداران زیادی که ورزش شنا دارد، قصد دارد در این مقاله به این محصول کاربردی بپردازد. ما در ابتدا با اسپری ضد بخار عینک شنا بیشتر آشنا می‌شویم، انواع اسپری ضد بخار عینک شنا را معرفی خواهیم کرد، کاربردها و در نهایت نحوۀ استفاده از آن را هم برای شما خواهیم نوشت. اگر از طرفداران ورزش شنا هستید و یا در زمینۀ تجهیزات ورزشی فعالیت می‌کنید این مقاله برای شما مفید خواهد بود، با ما تا آخر مقاله همراه باشید. 

معرفی اسپری ضد بخار عینک شنا

اسپری ضد بخار عینک شنا (2)

اگر شناگر خوبی هستید حتما از عینک شنا استفاده می‌کنید، حتی اگر شناگر خوبی هم نباشید ولی باز از عینک شنا استفاده کنید. در واقع اغلب آنهایی که وارد استخر می‌شوند، یا به شناکردن در آبهای آزاد علاقه دارند حداقل یک بار از عینک شنا استفاده کرده‌اند و تا جایی که نظرات شناگران نشان می‌دهد، شما هم حداقل یک بار از بخار گرفتن عینک شنای خود شکایت کرده‌اید. موضوع فقط به کیفیت عینک شما مرتبط نیست، اگرچه این موضوع خیلی مهم است. 

اغلب شناگران حرفه‌ای برای جلوگیری از این چالش راهکارهای زیادی را معرفی می‌کنند. اما اسپری ضد بخار عینک شنا یکی زپاز محصولاتی است که اغلب آنها از آن استفاده می‌کنند. اسپری ضد بخار عینک شنا محصولی است که برای جلوگیری از بخار گرفتن عینک هنگام شنا در هنگام استفاده طراحی شده است. بخار گرفتگی می‌تواند به دلیل تفاوت دما بین داخل و خارج عینک رخ دهد که می‌تواند باعث ایجاد بخار روی لنز شود.

اسپری ضد بخار عینک شنا، یک محلول مایع است که در برای روی لنز یا همان شیشۀ عینک استفاده می‌شود. این اسپری به ایجاد یک لایه نازک و یکنواخت روی سطح لنز کمک می‌کند که از تشکیل بخار جلوگیری خواهد کرد. این محصول به شناگر این امکان را می‌دهد که هنگام حضور در آب، دیدی شفاف و بدون مانع داشته باشد. 

بیشتر بخوانید: انواع مایو مردانه

انواع اسپری ضد بخار عینک شنا

همانطور که توضیح دادیم، اسپری ضد بخار عینک شنا، محصولی است برای جلوگیری از ایجاد بخار و مه بر روی سطوحی مانند عینک، آینه و سایر ابزارهایی که شیشه دارند و باید دید مناسبی داشته باشند. انواع مختلفی از اسپری‌های ضد بخار وجود دارد که هر کدام ترکیب و ویژگی‌های منحصر به فرد خود را دارند. در ادامه ما بر اساس ترکیباتی که در این اسپری‌ها به کار می‌رود آنها را دسته‌بندی کرده‌ایم: 

1- اسپری‌ ضد بخار عینک شنا – سورفکتانت

این مدل از اسپری‌های ضد بخار حاوی یک مادۀ شیمیایی به نام سورفکتانت‌ هستند. این ماده پوشش سطحی آب را کاهش و موجب می‌شود رطوبت متراکم به جای تشکیل قطرات به طور یکنواخت روی سطح پخش شود. از نظر علمی این محلول در واقع دو ویژگی آب دوست و آب گریز را با هم داراست.

همین ویژگی این ماده باعث شده است از آن در صنایع مختلف استفاده شود، یکی از کاربردهای آن در تولید انواع اسپری ضد بخار عینک شنا است. این محلول یک لایۀ شفاف و یکنواخت روی سطح ایجاد کرده و از بخار گرفتگی لنز عینک هنگام شنا کردن جلوگیری می‌کند. سورفکتانت کاربردهای متنوعی دارد، از جمله کشاورزی، مواد شوینده، نساجی و همین طور صنعت نفت. 

2- اسپری‌ ضد بخار عینک شنا – هیدروفیل 

نوع دوم اسپری‌های ضد بخار حاوی نوعی مواد شیمیایی هستند که مهمترین ویژگی آنان هیدروفیل بودن است. هیدروفیل یعنی آب دوست یا مولکولی که آب جذب می‌کند. همانطور که از این توضیح کوتاه و ساده مشخص است، چنین اسپری‌هایی موجب پخش شدن مولکول‌های آب و تشکیل یک لایه نازک و یکنواخت روی سطح می‌شوند، به این ترتیب دیگر اثری از بخار روی عینک نخواهد ماند. 

یکی از محصولاتی که اغلب ما در طول زندگی از آن استفاده می‌کنیم از این ویژگی بهره برده‌ است، پنبه‌ها. پنبه‌ها دارای جذب بالا هستند که در واقع به دلیل همین ویژگی آب دوست بودن آنهاست. 

انواع اسپری ضد بخار عینک شنا

 

3- اسپری ضد بخار عینک شنا – الکل

الکل یکی از محصولاتی است که چه ورزشکار چه غیر ورزشکار از آن استفاده می‌کند. این ماده در تولید محصولات زیادی مورد استفاده قرار می‌گیرد. وقتی در اسپری ضد بخارعینک شنا از الکل استفاده شود، مولکول‌های آب دچار پراکندگی می‌شوند. همین پراکندگی از تشکیل شدن بخار روی عینک جلوگیری می‌کند. گاهی از خود الکل به طور مستقیم استفاده می‌شود. معمولا برای ضد بخار کردن شیشه، آینه و همین طور عینک از این الکل استفاده می‌کنند. 

الکل در محصولات زیادی از بهداشتی و آرایشی رفته تا درمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. مهمترین تاثیراتی که الکل دارد، ضد عفونی کردن، پاکسازی و همین طور کنترل ویسکوزیته است. علاوه بر تقسیم‌بندی که در اختیار شما قرار گرفت، محصولات مرتبط با ضد بخار کردن عینک‌های شنا را می‌توان به سه دستۀ دیگر تقسیم کرد. که در ادامه دربارۀ این دو گروه خواهید خواند: 

1- ماژیک ضد بخار عینک شنا 

ماژیک ضد بخار برای عنیک شنا هم یکی از محصولاتی است که برای ضد بخار کردن عینک از آن استفاده می‌شود. ماژیک‌ها را باید به دقت استفاده کرد.برای استفاد بهتر است شیشه عینک کاملا خشک باشد و بعد از کشیدن ماژیک روی عینک به مدت نیم تا یک ساعت صبر کنید تا کاملا خشک شود.  دقت داشته باشید اگر عینک مرطوب باشد یا لکه‌ای داشته باشد، ماژیک کارآیی کمتری خواهد داشت. 

2- اسپری ضد بخار عینک شنا 

اسپری ضد بخار، همین محصولی است که ما در این مقاله به آن می‌پردازیم. 

3- پدهای ضد بخار 

پدها یکی از محصولات نسبتا گران‌قیمت تر در مقایسه با اسپری‌ها هستند. روش استفاده از پدها به این شکل است که شما باید لنز عینک خود را با این پدها به خوبی پاک کنید. در واقع تمام سطوح لنز عینک شما باید به موادی که در این پد وجود دارد، آغشته شده باشد. از میان این سه گروه، استفاده از اسپری ها به مراتب رایج‌تر است. همچنین قیمت اسپر‌ی ها مقرون به صرفه‌تر و استفاده از آن بسیار راحت‌تر است. 

بیشتر بخوانید: پخش عمده کلاه های شنا

کاربرد اسپری ضد بخار عینک شنا

اگر از ابتدای مقاله با ما همراه بوده باشید، حتما متوجه شدید که مهمترین کاربرد این اسپری‌ها، جلوگیری از بخار کردن عینک هنگام شناست. این محصول یکی از کاربردی ترین محصولات برای برطرف کردن این مشکل است. اغلب شناگران، مربیان شنا و همین طور افرادی که در شنا مبتدی هستند، از عینک شنا استفاده می‌کنند. چرا که چشم یکی از اندام‌های حساس بدن است و مراقبت از سلامتی آن بسیار مهم است. 

از طرفی دید مناسب هنگام شنا هم نقش مهمی در انجام این ورزش دارد. به ویژه اگر در سطح حرفه‌ای فعالیت می‌کنید یا در مسابقات شرکت خواهید کرد. اما فقط این موارد نیست که استفاده از اسپری ضد بخار عینک شنا را به یک باید تبدیل می‌کند. در هر ورزشی اگر احساس آزردگی و ناراحتی داشته باشید، از آن ورزش خسته خواهید شد و دیگر آن را ادامه نخواهید داد. 

استفاده از تجهیزات باکیفیت و راهکارهایی برای مواجه شدن با چالش‌هایی که در هر ورزشی ممکن است وجود داشته باشد، کمک می‌کند از فعالیت ورزشی لذت ببریم. 

کاربرد اسپری ضد بخار عینک شنا

 

استفاده از اسپری ضد بخار عینک شنا فقط به ورزش شنا محدود نمی‌شود. این اسپری در ورزش اسکی، غواصی و حتی برای افرادی که از ماسک استفاده می‌کنند و همزمان باید عینک هم به چشم داشته باشند، کارآیی دارد. به طور کلی این اسپری کوچک، کم حجم و مقرون به صرفه فواید و کاربرد بالایی هم هنگام ورزش شنا و هم در زندگی روزمره دارد. 

بیشتر بخوانید: جلیقه شنا عمده

نحوۀ استفاده از اسپری ضد بخار عینک شنا

حالا که دربارۀ عینک شنا، بخار گرفتن عینک و راهکار آن صحبت کردیم، بهتر است دربارۀ نحوۀ استفاده از آن هم بگوییم. پیشنهاد کلی ما برای شما همراهان عزیز اسپورت مگ این است که قبل از استفاده از هر کدام از تجهیزات ورزشی یا به طور کلی هر محصولی که خریداری می‌کنید، در ابتدا نحوۀ استفاده صحیح از آن را یاد بگیرید. گاهی استفادۀ نادرست از ابزارها و محصولات موجب صدمه و آسیب‌های جبران ناپذیری خواهد شد. 

نحوۀ استفاده از اسپری ضد بخار عینک شنا

برای استفاده از اسپری ضد بخار بهتر است قبل از هر چیز عینک شنا را کاملا تمیز و خشک کنید. سپس اسپری را از داخل روی لنزهای عینک بپاشید. دقت کنید که به این کار باید یکنواخت باشد و سطح لنزها را به طور کامل پوشش دهد. سپس اجازه دهید تا اسپری روی لنزها کاملا خشک شود. 

به دلیل حساسیتی که چشمها دارند، توصیه می‌شود قبل از استفاده اول یک بار عینک خود را با آب بشوئید بعد از آن برای شنا استفاده کنید. چون ممکن است چشمان شما به مواد به کار رفته در اسپری حساسیت داشته باشد. 

بعد از اینکه از عینک شنا استفاده کردید، دوباره آن را تمیز و خشک کنید. آن را در جای مرطوب نگهداری نکنید و برای نوبت بعدی استفاده دوباره همین روش را انجام دهید. هر بار که از اسپری ضد بخار شنا استفاده می‌کنید، دقت داشته باشید که از تماس انگشتان دست با سطح اسپری شده جلوگیری کنید. بهتر است قبل از وارد شدن به استخر، عینک را به چشم بزنید. 

استفاده از اسپری ضد بخار عینک شنا، همین قدر ساده و راحت است. برای استفاده از آن به هیچ ابزار یا مهارت خاصی نیازی ندارید. فقط کافی است کمی حوصله داشته باشید. 

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید عینک شنا 

چند ترفند مکمل اسپری ضد بخار عینک شنا 

اگرچه استفاده از اسپری ضد بخار عینک شنا یک راهکار اصولی و کاربردی برای این چالش به شمار می‌رود، تعدادی راهکار خانگی هم برای برطرف کردن این مشکل وجود دارد. راهکارهای خانگی معمولا به عنوان راه حلی موقتی قابل استفاده هستند. شاید همیشه کارآیی نداشته باشند و یا مدت زمان کمتری اثرگذار باشند. 

اولین نکته این است که در انتخاب عینک شنا دقت داشته باشید. ما قبلا هم در مورد خرید تجهیزات ورزشی توضیح دادیم که پرداخت پول برای خرید تجهیزات باکیفیت هزینه کردن نیست، بلکه سرمایه‌گذاری برای سلامتی شماست. پس در انتخاب یک عینک مناسب کیفیت و قیمت را باهم در نظر بگیرید. 

استفاده از خمیر دندان یا خمیر اصلاح 

اگر قصد دارید برای فرار از گرما با دوستان خود به استخر بروید ولی اسپری ضد بخار عینک شنا ندارید، عجله هم دارید، در دسترس‌ترین راه استفاده از خیمر دندان یا خمیر اصلاح است. برای این کار می‌توانید ابتدا عینک شنای خود را کاملا تمیز و خشک کنید. سپس مقدار مناسبی از این خمیر را روی لنزها بمالید. اجازه بدهید مدتی به همان حالت بماند. 

بعد از اینکه خمیر تقریبا روی لنزها خشک شد، حالا می‌توانید آنها را با آب سرد بشوئید و دوباره کاملا خشک کنید. اجازه بدهید کمی در دمای معمولی بماند و خشک بشود. عینک شما برای شنا در استخر آماده است. پیشنهاد می‌شود قبل از وارد شدن به استخر عینک را روی صورت خود به درستی تنظیم کنید. 

با این وسایل در دسترس می‌توانید تا حدودی از مشکل بخار گرفتن عینک هنگام شناکردن جلوگیری کنید. اسپورت مگ برای شما لحظات خوشی را کنار دوستان و در استخر آرزو می‌کند. 

چند ترفند مکمل اسپری ضد بخار عینک شنا 

صابون و آب سرد 

یکی دیگر از راهکارهای خانگی برای حل کردن مشکل بخار گرفتن عینک شنا این است که قبل از استفاده در استخر، عینک خود را با آب و صابون بشوئید. ترکیب آب و صابون معمولا برای آینه‌های داخل حمام هم کارآیی دارد. البته این تاثیرگذاری در مورد عینک‌ها چندان طولانی نیست و ممکن است نیاز باشد چندین بار این کار را در طول مدت شنا کردن تکرار کنید که ممکن است کمی خسته‌کننده و آزاردهنده باشد؛ اما برای وقتی که اسپری ضد بخار عینک شنا ندارید، خوب است.

نکتۀ مهمتر این که برای این ترکیب حتما باید از آب سرد و صابون استفاده کنید. چون به طور کلی شستشوی عینک با آب سرد، دمای آن را کاهش می‌دهد که خود به خود موجب کمتر شدن بخار روی لنز عینک می‌شود. 

استفاده از عینک مناسب 

این مورد بیشتر به خرید عینک اشاره می‌کند. قبل از اینکه عینک شنای خود را بخرید به این مسئله دقت کنید که عینک کاملا روی صورت شما قرار بگیرد. به این معنا که فضای باز یا خالی بین عینک و صورت شما وجود نداشته باشد. این امر موجب می‌شود که ورود و خروج آب به زیر عینک کنترل شود. تفاوت دمای بین فضای بیرون از عینک و فضایی داخلی یعنی فضای بین عینک و صورت شما کمتر شود. 

وقتی عینک مناسب را خریداری کردید قبل از ورود به استخر، آن را روی صورت به خوبی فیکس کنید. چند بار عینک را جابجا کنید و مطمئن شوید که عینک به خوبی روی صورت شما جای گرفته است. البته می‌توانید قبل از شناکردن عینک را با آب سرد بشوئید، این مورد هم کمک می‌کند تا مشکلی با لنز عینک هنگام شناکردن نداشته باشید. 

راهکارهایی که در این بخش برای شما نوشته شده، از جمله راهکارهایی هستند که شناگران بر اثر تجربه آنها را معرفی می‌کنند و در موقعیت‌های فوری از آن استفاده می‌شود. اما همیشه بهترین راهکار، چیزی است که دوام و تاثیر بیشتری داشته باشد و نیازی به تکرار کردن آن در طول شنا نباشد.  در کل اگر اسپری ضد بخار عینک شنا ندارید و می‌خواهید به استخر بروید و شنا کنید می‌توانید این راهکارها را امتحان کنید. بعد هر کدام را که برای شما مناسب‌تر است و نتیجه می‌دهد استفاده کنید. 

بیشتر بخوانبد: عینک شنا عمده

سخن پایانی 

خودتان را برای شنا آماده کرده‌اید. مایوی مناسب دارید، استخر هم آماده است، هوا بسیار گرم شده و شنا در استخر می‌تواند کلی حال و هوای شما را عوض کند. اما مشکلی وجود دارد، عینک شنا ندارید و یا عینک شنا دارید ولی وقتی در آب هستید، دید مناسبی ندارید. هیچ چیز به اندازۀ نداشتن تجهیزات و یا عدم کارآیی آنها نمی‌تواند لذت یک ورزش را از ما بگیرد. 

چالش بخار گرفتن لنز عینک شنا معمولا بعد از چندین بار استفاده خودش را نشان می‌دهد. چون اغلب تولیدکنندگان از نوعی مادۀ ضد بخار برای لنز عینک استفاده می‌کنند که حدودا دو هفته دوام دارد. بعد از این مدت نیاز به یک اسپری ضد بخار عینک شنا احساس می‌شود. معمولا وقتی برای اولین بار با این چالش روبرو می شوید ابتدائی‌ترین واکنش را نشان می‌دهید، با انگشت خود لنزها را تمیز می‌کنید. اما این کار فقط برای لحظات کوتاهی شما را نجات می‌دهد.  

به همین دلیل ما در این مقاله به معرفی اسپری ضد بخار عینک شنا، کاربرد و انواع گوناگونی که دارد پرداختیم. هدف ما این بود که شما را یک بار برای همیشه از فکر کردن به این چالش رهایی دهیم. شما با داشتن یک اسپری ضد بخار عینک شنا دیگر نیازی به استفاده از انگشت یا الکل و سرکه نخواهید داشت. امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد. اسپورت مگ از اینکه مقالات تهیه شده را با علاقمندان به این موضوعات به اشتراک می‌گذارید از شما قدردانی می‌کند. 

منبع

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

آگهی های اخیر

  • هنوز نظری ندارید.
  • افزودن دیدگاه