مشخصات یک کفش پیاده روی خوب در سال 1402

کفش پیاده روی خوب ویژگی ها و مشخصاتی دارد که باید به آن توجه کنیم. اکثر ما یک جفت کفش ورزشی آویزان داریم که به عنوان کفش ورزشی همه منظوره ما عمل می کند. آنها را هنگام دویدن، پیاده روی و هر نوع ورزشی می پوشیم. کفشی که می توانید تقریباً در هر جایی بپوشید مطمئناً راحت است اما ممکن است همیشه کاربردی نباشد.

وقتی نوبت به روال پیاده روی شما می رسد، مهم است که مطمئن شوید کفشی که می پوشید، بیومکانیک مناسب پا را تقویت می کند، به خصوص اگر اغلب برای مسافت های طولانی راه می روید.

چرا روی یک جفت کفش پیاده روی خوب باید سرمایه گذاری کنید؟

باور کنید یا نه، بیومکانیک پای شما در حین راه رفتن نسبتاً با زمانی که در حال دویدن هستید متفاوت است.

به عنوان مثال، هنگام راه رفتن معمولاً پای شما با پاشنه به زمین برخورد می کند. از سوی دیگر، در حین دویدن، پای شما از پنجه به زمین برخورد می کند. این یکی از دلایلی است که کفش‌های دویدن به دسته جداگانه تبدیل شده‌اند.

برخی از تفاوت‌های بین کفش‌های مخصوص دویدن و کفش‌های پیاده‌روی، تاثیرات زیادی در پیاده‌روی ندارند، مانند اینکه چگونه کفش‌های دویدن بسیار سبک وزن هستند و کنترل حرکتی بیشتری نسبت به راه رفتن ارائه می‌دهند.

با این حال، سایر ویژگی‌های کفش‌های دویدن، مانند تمایل به داشتن کفی سفت‌تر و پاشنه بلندتر، ممکن است در واقع شما را مجبور به تغییر نحوه برخورد طبیعی پای خود با زمین در حین پیاده روی کنند که در نهایت ممکن است به درد پا و ساق پا باعث شود.

بیشتر بخوانید: کفش تکواندو چیست و چه ویژگی هایی دارد

کفش پیاده روی خوب چگونه باید باشد؟

کفش پیاده روی خوب چگونه باید باشد

اگر اکنون متقاعد شده اید که به کفش مخصوص پیاده روی نیاز دارید، در اینجا چهار نکته برای انتخاب کفش پیاده روی خوب برای شما آورده شده است:

1- کفش پیاده روی خوب باید از همان ابتدا راحت باشد

ممکن است بدیهی به نظر برسد، اما به هر حال آن را می گوییم: اگر کفشی بلافاصله روی پای شما احساس راحتی نمی دهد، کفش مناسبی برای پیاده روی نیست. به احتمال زیاد همه ما مقصر هستیم که به خود می گوییم: “این کفش ها فقط باید کمی پوشیده شوند تا جا باز کنند.” اما از انجام این کار با کفش های پیاده روی خود اجتناب کنید.

اگر یک دور زدن سریع در اطراف فروشگاه کفش برای شما ایجاد ناراحتی در پا کند، قدم زدن با همان کفش‌ها ممکن است به راحتی منجر به تاول‌ها و پینه‌های دردناک شود.

2- پاهای شما باید جا داشته باشد، اما فضای زیادی نداشته باشد

هر تولید کننده کفشی کفش ها را کمی متفاوت طراحی می کند. هنگام انتخاب یک کفش پیاده روی خوب، مطمئن شوید که صرف نظر از برند یا مارک چفت پایتان است.

اول، فضای پنجه کفش باید به اندازه کافی جادار باشد که انگشتان پای شما فضای تکان دادن زیادی داشته باشند، اما نه بیش از حد. به عنوان یک قانون کلی، مطمئن شوید که بین انگشت شست پا و جلوی کفش حدود یک سانتیمتر فاصله وجود دارد.

فضای پنجه پا نیز در کفش پیاده روی خوب مهم است. اگر پایتان پهن‌تر است، ممکن است لازم باشد به دنبال یک کفش پیاده‌روی باشید که گزینه‌های سایز «عریض» را ارائه می‌دهد. در نهایت، اگر یکی از پاهای شما کمی بزرگتر از دیگری است، ممکن است لازم باشد که اندازه کفش را یک سایز بالا ببرید تا مطمئن شوید کفش به اندازه کافی با هر دو پا مطابقت دارد.

نکته حرفه‌ای خرید کفش پیاده روی مناسب: جوراب‌هایی را که قصد دارید در پیاده‌روی‌هایتان بپوشید با خود به فروشگاه کفش بیاورید، زیرا ضخامت جوراب می‌تواند بر تناسب کفش تأثیر بگذارد.

بیشتر بخوانید: تولیدی کیت ورزشی برای خرید عمده

کفش پیاده روی خوب

3- کفش پیاده روی خوب باید با نوع قوس کف پای شما مطابقت داشته باشد

قوس کف پای شما هنگام تغییر جهت فشار وارد شده بر روی پای شما در حین برداشتن یک قدم، کارایی دارد. قوس کف پا همچنین به پای شما کمک می‌کند تا با سطوح مختلفی که هنگام راه رفتن با آن‌ها مواجه می‌شوید، تعامل محکمی داشته باشد. اما، همه قوس‌های پا یکسان نیستند – و این می‌تواند روی نوع کفش پیاده‌روی که احتمالاً برای شما بهترین کارکرد را دارد، تأثیر بگذارد.

سه نوع قوس پا فراگیر (heh) عبارتند از:

 • قوس معمولی : پایی که عموماً از نظر بیومکانیکی صحیح است (به دنبال کفشی با کف وسط و پاشنه محکم اما انعطاف پذیر باشید)
 • قوس صاف: مرتبط با حرکت بیش از حد پا (به دنبال کفشی باشید که ثبات و کنترل حرکت زیادی را فراهم کند)
 • قوس بلند: در جذب ضربه ضعیف (به دنبال کفشی با بالشتک و پایداری زیاد باشید)

یکی از بهترین راه‌ها برای تعیین نوع قوس پا، راهنمایی گرفتن از یک کارمند فروش در یک فروشگاه تخصصی کفش است. این ممکن است مهم باشد اگر به دنبال کفشی برای پیاده‌روی هستید که برای مشکلات پرونیشن (چرخش طبیعی پای شما به سمت داخل) بهترین باشد. از جمله زیرپرونی (زمانی که پاشنه‌های شما به سمت بیرون می‌چرخد) یا بیش از حد پرونیشن (زمانی که پاهای شما بیش از حد به سمت داخل می‌چرخد). می تواند به ترتیب با قوس های بلند یا صاف رخ دهد.

اما یک روش سریع نیز برای تعیین نوع پای شما وجود دارد. به سادگی پاهای خود را خیس کنید و روی سیمان یا مقوا خشک بایستید. از روی ردپای خود، می توانید یک حس کلی از نوع قوس پای خود دریافت کنید.

بیشتر بخوانید: کفش رانینگ چیست و چه انواعی دارد

4- کوسن و کشش با کفش پیاده روی مهم است

آخرین، اما نه کم اهمیت: شما در حال راه رفتن هستید، بنابراین کفشی که انتخاب می کنید باید استرس وارده به پاهای شما را در هنگام برخورد با زمین کاهش دهد و همچنین ثبات و چسبندگی را فراهم کند.کفی یک کفش پیاده روی خوب در هر مرحله بالشتکی ایجاد می کند، اما باید احساس کنید که به اندازه کافی از قوس پای شما حمایت می کند.

زیره میانی لایه دیگری از بالشتک در یک کفش است. معمولاً از فوم، هوا یا ژل ساخته شده است که همچنین به جذب ضربه در هنگام برخورد پای شما به زمین کمک می کند. زیره بیرونی یک کفش پیاده روی خوب، کشش کافی را فراهم می کند و به طور طبیعی به پای شما کمک می کند تا هنگام راه رفتن، سطح زیر شما را بگیرد.

در نهایت، پاشنه یک کفش پیاده روی خوب، بالشتک و حمایت از هر دو تاندون آشیل و مچ پا را ارائه می دهد. بالشتک، پایداری و کشش یک کفش با راه رفتن در آن کاهش می یابد. بعد از اینکه بین 450 تا 600 کیلومتر را با کفش پیاده روی خود راه رفتید، نوبت به خرید کفش های جدید می رسد.

اجزای یک کفش پیاده روی خوب

ویژگی های یک کفش پیاده روی

 • محافظ تاندون آشیلAchilles tendon protector. با قفل کردن کفش در اطراف پاشنه، فشار وارده بر تاندون آشیل را کاهش می دهد.
 • یقه پاشنهHeel collar. مچ پا را بالشتک می کند و تناسب مناسب را تضمین می کند.
 • قسمت بالاUpper. کفش را روی پای شما نگه می دارد و معمولاً از چرم، مشبک یا مواد مصنوعی ساخته شده است. مش اجازه تهویه بهتر را می دهد و وزن سبک تری دارد.
 • کفیInsole. بالشتک و حمایت از پا و قوس شما. کفی‌های قابل جابجایی را می‌توان در بین جلسات پیاده‌روی شسته یا بیرون آورد تا خشک شود.
 • زیره میانی Gel, foam or air midsole، فوم یا هوا. هنگامی که پای شما به زمین برخورد می کند، به بالشتک و کاهش ضربه کمک می کند.
 • زیرهOutsole. با زمین تماس برقرار می کند. شیارها و آج ها می توانند به حفظ کشش کمک کنند.
 • محفظه انگشت پاToe box. فضایی را برای انگشتان پا فراهم می کند. یک جعبه جادار و گرد پنجه به جلوگیری از پینه کمک می کند.

منابع: houstonmethodistmayoclinic

5/5 - (1 امتیاز)

نظر

 • هنوز نظری ندارید.
 • افزودن دیدگاه