کفش رانینگ چیست و چه انواعی دارد (جامع1402)

کفش رانینگ چیست؟ هنگامی که قصد داشته باشید یک کفش را برای دویدن و ورزش در مکان‌های مختلفی خریداری کنید، با گشت و گذار در فروشگاه‌های مختلف به صورت حضوری و یا آنلاین قطعا متوجه خواهید شد که انواع بسیار زیادی از کفش‌های رانینگ وجود دارد و همین امر نیز ممکن است موجب سردرگمی شما شود که کدام یک از کفش‌ها را باید انتخاب و خریداری کنید. اولین نکته‌ای که در هنگام مواجه شدن با انواع کفش رانینگ باید مورد نظر بگیرید این است که شما کفش را برای کدام مدل دویدن نیاز دارید.

چرا که هر یک از کفش‌های رانینگ دارای ویژگی‌های مناسب برای پوشیدن و یا دویدن طولانی مدت است که موجب می‌شود حتی در هنگام استفاده و کاربردهای طولانی مدت نیز هیچ نوع فشاری به پاها و یا مهره‌های کمر شما وارد نشده و به عبارتی در هنگام استفاده از آن‌ها احساس راحتی کنید.

در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا به خوبی با انواع کفش رانینگ و نحوه انتخاب و خرید نوع درست آن‌ها آشنا شوید.

کفش رانینگ چیست|معرفی کفش رانینگ

در ابتدا قصد داریم شما را با کفش رانینگ و ویژگی‌های آن آشنا کنیم. در واقع انواع کفش رانینگ در بازار موجود هستند و شما می‌توانید کفش زنانه و یا مردانه رانینگ را در در رنگ‌ها و طرح‌های مختلفی انتخاب و خریداری کنید.

این نوع از کفش‌ها برای انواع دویدن‌ها و مسافت‌ها تولید می‌شوند و البته گاهی ممکن است برخی از افراد از آن‌ها برای پیاده روی و یا حتی کارهای روزمره نیز استفاده کنند. به طور کلی اغلب کفش‌های رانینگ دارای سه بخش رویه، کفه و زیره هستند که هر یک از این بخش‌ها باید دارای ویژگی‌های منحصر به فردی باشند که در ادامه آن‌ها را برای شما معرفی کرده‌ایم.

بیشتر بخوانید: کفش استوک چیست؟

کفش رانینگ چیست

مقاومت زیره‌ی کفش

از جمله ویژگی انواع کفش رانینگ می‌توان به این مورد اشاره کرد که دارای زیره‌ی بسیار مقاوم هستند به ویژه در کفش‌های رانینگ مختص آقایان، چرا که آن‌ها عمدتا ساختار بدنی متفاوتی با خانم‌ها دارند. بنابراین برای اینکه بتوانید بهترین نوع کفش رانینگ را خریداری کنید در ابتدا حتما به مقاومت زیره‌ی کفش دقت کنید.

در واقع می‌توان گفت هنگامی که قصد دارید از کفش‌های رانینگ استفاده کنید، با برداشتن هر گام وزنی معادل چند برابر وزن بدن به کفش وارد می‌کنید و در صورتی که یک کفش زیره‌ی مقاومی نداشته باشد، پس از گذشت مدت زمان کوتاهی آسیب خواهد دید.

کفه‌ی نرم و منعطف

ویژگی بعدی که در انواع کفش رانینگ دارای اهمیت بسیار زیادی است، کفه‌ی این نوع کفش‌ها است که باید نرم باشند تا فشار بیش از حد به پا وارد نشود و همچنین با پوشیدن آن احساس راحتی داشته باشید.

ویژگی‌ دیگری که این نوع کفش‌ها باید داشته باشند، حالت و فرم آن‌ها است که باید دقیقا مطابق با انحنای زیر پا باشد و تمامی قسمت‌های برآمده و با فرورفته‌ی پا را پوشش دهد. به عبارتی بهتر یک کفش رانینگ مناسب باید به طور کامل با پای شما فیکس شده و شما بتوانید با ثبات بیشتری قدم بردارید و پس از هر بار استفاده از آن‌ها هیچ نوع دردی در پای خود احساس نکنید.

جنس رویه‌ی کفش

جنس رویه‌ی کفش نیز از دیگر ویژگی‌های مهمی است که در انواع کفش رانینگ دارای اهمیت بالایی است. رویه مناسب کفش رانینگ باید به گونه‌ای باشد که علاوه بر کیفیت بالا، هوا نیز درون آن چرخش داشته باشد تا پای شما درون آن عرق نکند.

همچنین انعطاف پذیری مناسبی داشته باشد تا علاوه بر اینکه در هنگام استفاده برای شما مانع حرکتی نباشد، بتوانید به راحتی پای خود را درون آن خم و حرکت دهید.

بیشتر بخوانید: انواع کفش چمن | راهنمای خرید کفش چمن

انواع فرم و قوس پا

پیش از اینکه شما را با انواع کفش رانینگ آشنا کنیم، بهتر است در ابتدا نکاتی را به منظور آشنا شدن با انواع مدل پاها ارائه دهیم تا بتوانید کفشی را انتخاب و خریداری کنید که به طور دقیق با کفش‌های شما متناسب باشند. به طور کلی قوس پاها به سه دسته خنثی، قوس کم و یا قوس زیاد دسته‌بندی می‌شوند.

زمانی که قوس پاهای خود و یا به عبارتی فرم پاهای خود را به طور دقیقی شناختید، می‌توانید در صورت وجود هر نوع مشکل اقدام به خرید انواع کفش رانینگ مناسب خود کنید.

انواع فرم و قوس پا

خنثی

این نوع از فرم پاها دارای قوس نرمالی هستند و جزو پاهای استاندارد و نرمال به حساب می‌آیند اما با این وجود افراد دارای پاهای خنثی می‌توانند برای توزیع مناسب فشار در کف پاها از کفی‌های طبی نیز استفاده کنند.

قوس کم

پاهای دارای قوس کم موجب می‌شوند که فشار وارد شده از طرف زمین کاهش یابد. در واقع افراد دارای کف پاهای صاف به دلیل اینکه قوس پا ندارند، میزان بسیار زیادی از فشاری که بر بدن وارد می‌شود با گذشت زمان باعث ایجاد عوارض جدی در تمامی فواصل بدنی آن‌ها به ویژه در ستون فقرات می‌شوند.

دقت کردن به قوس پای کم برای آشنایی با انواع کفش رانینگ و انتخاب بهترین مدل، اهمیت بسیار زیادی دارد.

قوس زیاد

نوع بعدی می‌توان به پاهای دارای قوس زیاد اشاره کرد که این نوع نسبت به افراد دارای کف پای صاف بیشتر هستند. به طور عمده افراد دارای این نوع فرم پا با افزایش فشار وارد شده بر کف پا، درد را احساس خواهند کرد و در نتیجه مجبور هستند که برای ایجاد یکسان سازی از کفی‌های طبی استفاده کنند.

بیشتر بخوانید: خصوصیات کفش بدمینتون

انواع دویدن و کفش مناسب آن

اکنون که با انواع فرم پاها آشنا شدید، وقت آن است که با انواع کفش رانینگ بر اساس دویدن آشنا شوید. کفش‌های رانینگ با توجه به سطح زمین، سطوح خیس و یا خشک، مسافت‌های طولانی یا کم، در انواع مختلفی طراحی و وارد بازار شده‌اند.

انواع دویدن و کفش مناسب آن

آشنا شدن با ویژگی‌ انواع کفش رانینگ به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید کاملا بر اساس نیاز خود بهترین نوع و نمونه کفش را انتخاب و خریداری و البته همچنین از ایجاد مشکلات و آسیب‌های جدی جلوگیری کنید. از جمله انواع دویدن و کفش‌های مربوط به هر نوع می‌توان موارد زیر را معرفی کرد:

کفش مناسب دو سرعت

در ادامه آشنایی با انواع کفش رانینگ باید در ابتدا به شما کفش‌های مناسب دو سرعتی را معرفی کرد‌ که این نوع عمدتا برای مسابقات گزینه و انتخاب بسیار خوبی به حساب می‌آیند. این مدل از کفش‌های رانینگ با استفاده از تکنولوژی‌ها و متریال‌های خاص می‌توانند برای دویدن در مسافت‌های طولانی و با سرعت عالی، بهترین و مناسب‌ترین انتخاب برای شما باشند.

در واقع لازم است ذکر شود که زیره این مدل کفش‌های رانینگ کاملا استاندارد بوده و در هنگام دویدن می‌توانند برای حفظ تعادل و ثبات کمک بسیار زیادی به به شما کنند. در صورتی که قصد دارید در مسابقات دو شرکت کنید و به دنبال خرید بهترین نوع کفش رانینگ هستید، به شما توصیه می‌شود که کفشی را که برای مسابقات مناسب بوده و همچنین دارای ویژگی‌های سرعتی است را انتخاب و خریداری کنید.

کفش دویدن تریل

نوع بعدی در ادامه لیست انواع کفش رانینگ، کفش تریل و یا کفش مناسب برای دویدن در کوهستان است. در واقع همان گونه که استفاده از توپ بسکتبال برای انجام بازی فوتبال امکان پذیر نیست، استفاده از کفش‌های معمولی در کوهستان نیز انتخاب درستی نیست و شما نمی‌توانید با کمک آن‌ها به راحتی بدوید.

به همین دلیل به افرادی که تمایل دارند در کوهستان به دویدن بپردازند، کفش تریل را که یکی از مناسبت‌ترین انواع کفش رانینگ هستند، توصیه می‌شود. این نوع از کفش‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که می‌توانید از آن‌ها فقط برای کوهستان استفاده کنید و به عبارتی بهتر نمی‌توان از آن‌ها برای پارک‌ها و یا مسیرهای جاده‌ای استفاده کرد، چرا که کفش‌های قابل استفاده برای دویدن بر روی سنگ‌فرش‌ها، تعادل و قدرت کمتری را ارائه می‌دهند.

کفش دویدن پایداری

منظور از کفش‌ دویدن پایداری در اصل کفش‌هایی بوده که بر اساس عناصر پایداری و البته قابلیت کنترل حرکت پا با هدف اصلاح انحنای قوزک پا به داخل تولید شده‌اند. به عبارتی بهتر کفش دویدن پایداری از جمله انواع کفش رانینگ است که می‌تواند پایداری و کنترل حرکتی بیشتری برای شما فراهم کند.

همچنین اگر که دارای قوس پای معمولی هستید و یا اینکه درد عصبی داشته باشید، این نوع می‌تواند برای شما بسیار کمک کننده باشد.

کفش های دویدن بالشتکی (خنثی)

نوع دیگری از انواع کفش رانینگ، کفش‌های بالشتک‌داری هستند که به طور کلی با ویژگی‌های پراکنده کردن ضربات در قسمت‌های بیرونی و یا میانی کفش در قسمت‌های پاشنه و یا جلو ساخته می‌شوند.

به طور کلی این کفش‌ها به افرادی توصیه می‌شوند که میزان پرونیشن موجود در پاهای آن‌ها بسیار و یا طبیعی باشد، چرا که این مدل کفش‌ها می‌توانند به خوبی ضربات مختلف را جذب کرده و به نوعی پشتیبانی کامل و استانداردی را در زمان دویدن برای شما ارائه دهند. لازم به ذکر است که این نوع کفش‌ها به نام کفش‌ها خنثی نیز معروف هستند.

کفش مناسب جاده

مدل بعدی که در این مقاله مربوط به انواع کفش رانینگ قصد داریم به شما معرفی کنیم، کفش‌هایی هستند که با توجه به سطوح جاده‌ای طراحی و تولید شده‌اند. این نوع از کفش‌ها به گونه‌ای ساخته شده‌اند که در مقایسه با کفش‌های دیگر رانینگ می‌توانند راحتی بیشتری برای دونده فراهم کنند و البته باعث حفظ تعادل ما در انواع مسیرها نیز می‌شوند.

کفش های مینیمال

از جالب‌ترین انواع کفش‌ رانینگ که لازم است حتما با آن آشنا شوید، کفش‌های مینیمال هستند. این نوع از کفش‌ها به گونه‌ای طراحی و تولید شده‌اند که در هنگام استفاده احساس پابرهنگی خواهید کرد. در واقع این مدل کفش‌ها می‌توانند دارای جیب‌های جداگانه و یا اینکه ظاهری شبیه به دمپایی داشته باشند.

بیشتر بخوانید: کفش ورزشی بوکس

خطرات استفاده از کفش نامناسب

خطرات استفاده از کفش نامناسب

اکنون شما می‌توانید با توجه به راهنمایی‌ها و معرفی انواع کفش رانینگ که در این مقاله برای شما ارائه دادیم به راحتی کفش‌ مناسب با فرم پاهای خود را انتخاب و خریداری کنید. همان طور که می‌دانید انتخاب و خرید نادرست کفش‌های رانینگ می‌تواند باعث ایجاد ناراحتی شود که از جمله آن‌ها می‌توان به تاول زدن و یا درد اشاره کنیم.

دقت کنید که انتخاب و خرید کفش رانینگ نامناسب همچنین می‌تواند باعث کاهش کارایی و اثربخشی در هنگام اجرای تمرینات ورزشی شود.

برای مثال در صورت خرید و استفاده از انواع کفش رانینگ نامناسب در زمان انجام تمرینات پلیومتریک، چرخش سریع بر روی پاشنه پا نیز بسیار محدود خواهد شد و همچنین نمی‌توانند انعطاف پذیری لازم برای شما فراهم کنند. آسیب‌های جدی نیز از عوارض دیگر استفاده اط کفش‌های نامناسب است.

برای مثال انجام دادن حرکات افقی و یا عرضی با کفش‌های دویدن به دلیل پاشنه موجود در آن‌ها، خطر پیچ خوردن پا را افزایش خواهد داد.

سخن پایانی

کفش‌ها نه تنها برای کامل کردن ظاهر و استایل اهمیت زیادی دارند، بلکه در موقعیت‌های مختلف و مهم نیز می‌توانند نقش محافظت کننده از پا را داشته باشند. امروزه انواع کفش‌ها وارد بازار شده‌اند که هر یک کاربردهای مختص به خود را دارد.

از جمله آن‌ها می‌توان به انواع کفش رانینگ اشاره کرد که به هنگام دویدن می‌توانند فشار وارد شده به پا را به حداقل برسانند و همچنین ثبات و تعادل لازم را فراهم کنند. به شما پیشنهاد می‌کنیم که پیش از اقدام به خرید این مدل کفش‌ها این مقاله را به دقت مطالعه کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

نظر

  • هنوز نظری ندارید.
  • افزودن دیدگاه