راهنمای خرید لباس کاراته

راهنمای خرید لباس کاراته در این مقاله ارائه میشود. نام رسمی لباس کاراته در این ورزش دوگی یا کارته گی می باشد. این لباس شامل یونیفرم سفید از جنس پنبه (اوگی) که دو طرف آن روی هم آمده و با کمربند بسته می شود و یقه آن شکل هفت می باشد. شلوار (شیتاگی) که توسط بند محکم می شود. کمربند که رنگ آن متناسب با سطح مهارت فرد (سیاه، آبی، سبز و…) تغییر می کند. اسپرت مال به شما توصیه می کند، قبل از خرید لباس کاراته چک کنید که باشگاه مورد نظر چه نوع لباسی پوشیده اند و یا در بعضی از مسابقات مرسوم است که نوع خاصی از گی کی پوشند که  با وزن و سایز ورزشکار متناسب باشد.

ژاکت (اوواگی) باید به قدری آزاد باشد تا کاراته کار به راحتی بتواند با بازوها و مچ های خود حرکات رزمی را به اجرا در بیاورد. قد ژاکت باید قدری بلند باشد که باسن را بپوشاند ولی نباید از 3 چهارم طول رانها بلندتر باشد. مقدار متناسبی از قد ژاکت از زیر کمربند بیرون است که هنگام حرکت کردن دو طرف ژاکت از هم باز نشود که این مقدار حدو 4 تا 8 اینچ می باشد. قد آستین نباید از نصف ساعد کوتاه تر باشد و بسته به سلیقه ورزشکار تا مچ و یا روی مچ قرار می گیرد. ورزشکاران اجازه ندارند آستین را تا بزنند، پس دقت فرمایید که طول آستین کاملا اندازه باشد.

شلوار (شیتاگی) همانند ژاکت باید آنقدری آزاد و راحت باشد که مانع انجام حرکات متنوع پا در ورزش کاراته نباشد. این امر زمانی امکان پذیر است که برش شلوار به اندازه پهن بوده و اطراف رانها گشاد باشد.  شلوار مناسب هنگام حرکات پا هیچ محدودیت در کشاله های ران  ایجاد نمی کند. قد این شلوار باید قدری باشد که دو سوم ساق پا را بپوشاند و تا قوزک پا را بپوشاند. همانند آستین ها حد مجازی برای کوتاهی دارد و این حد بین 3 تا 5 اینچ است. کمر شلوار به وسیله بند قابل تنظیم است.

کمربند لباس کاراته نشان دهنده سطح مهارت ورزشکار می باشد. به همراه لباس معمولا کمربند ارائه نمی شود و فقط برای مبتدیان کمربند سفید ارائه می شود. نحوه بستن کمربند کاراته خیلی در راهنمای خرید آن تاثیری ندارد ولی این نکته را توجه فرمایید که قد این کمربند باید قدری بلند باشد که دو دور، دور کمر بپیچد و گره بخورد و دو سر آن کمی آویزان باشد. دقت کنید که دو سر آن خیلی آویزان نباشد که هم از لحاظ زیبایی مشکل دارد و هم مانع حرکات ورزشی می شود. به همین دلیل به هنگام خرید کمربند حتما به اندازه طول آن دقت فرمایید.

5/5 - (1 امتیاز)

نظر

  • هنوز نظری ندارید.
  • افزودن دیدگاه