راهنمای خرید لباس کاراته | لباس کاراته چیست و چه انواعی دارد

راهنمای خرید لباس کاراته در این مقاله ارائه میشود. نام رسمی لباس کاراته در این ورزش دوگی یا کارته گی می باشد. این لباس شامل یونیفرم سفید از جنس پنبه (اوگی) که دو طرف آن روی هم آمده و با کمربند بسته می شود و یقه آن شکل هفت می باشد. شلوار (شیتاگی) که توسط بند محکم می شود. کمربند که رنگ آن متناسب با سطح مهارت فرد (سیاه، آبی، سبز و…) تغییر می کند. اسپرت مال به شما توصیه می کند، قبل از خرید لباس کاراته چک کنید که باشگاه مورد نظر چه نوع لباسی پوشیده اند و یا در بعضی از مسابقات مرسوم است که نوع خاصی از گی کی بپوشند که با وزن و سایز ورزشکار متناسب باشد.

ژاکت (اوواگی) باید به قدری آزاد باشد تا کاراته کار به راحتی بتواند با بازوها و مچ های خود حرکات رزمی را به اجرا در بیاورد. قد ژاکت باید قدری بلند باشد که باسن را بپوشاند ولی نباید از 3 چهارم طول رانها بلندتر باشد. مقدار متناسبی از قد ژاکت از زیر کمربند بیرون است که هنگام حرکت کردن دو طرف ژاکت از هم باز نشود که این مقدار حدو 4 تا 8 اینچ می باشد. قد آستین نباید از نصف ساعد کوتاه تر باشد و بسته به سلیقه ورزشکار تا مچ و یا روی مچ قرار می گیرد. ورزشکاران اجازه ندارند آستین را تا بزنند، پس دقت فرمایید که طول آستین کاملا اندازه باشد.

شلوار (شیتاگی) همانند ژاکت باید آنقدری آزاد و راحت باشد که مانع انجام حرکات متنوع پا در ورزش کاراته نباشد. این امر زمانی امکان پذیر است که برش شلوار به اندازه پهن بوده و اطراف رانها گشاد باشد.  شلوار مناسب هنگام حرکات پا هیچ محدودیت در کشاله های ران ایجاد نمی کند. قد این شلوار باید قدری باشد که دو سوم ساق پا و تا قوزک پا را بپوشاند. همانند آستین ها حد مجازی برای کوتاهی دارد و این حد بین 3 تا 5 اینچ است. کمر شلوار به وسیله بند قابل تنظیم است.

بیشتر بخوانید: قیمت لباس کاراته در منیریه

کمربند لباس کاراته نشان دهنده سطح مهارت ورزشکار می باشد. به همراه لباس معمولا کمربند ارائه نمی شود و فقط برای مبتدیان کمربند سفید ارائه می شود. نحوه بستن کمربند کاراته خیلی در راهنمای خرید آن تاثیری ندارد ولی این نکته را توجه فرمایید که قد این کمربند باید قدری بلند باشد که دو دور، دور کمر بپیچد و گره بخورد و دو سر آن کمی آویزان باشد. دقت کنید که دو سر آن خیلی آویزان نباشد که هم از لحاظ زیبایی مشکل دارد و هم مانع حرکات ورزشی می شود. به همین دلیل به هنگام خرید کمربند حتما به اندازه طول آن دقت فرمایید.

لباس-کاراته-چیست

لباس کاراته چیست؟

لباس کاراته یک تکه لباس خاص است که در طول تمرین و مسابقه کاراته پوشیده می شود. لباس کاراته از ژاکت، شلوار و کمربند تشکیل شده است که به رنگ مشکی نیز دیده می شود اما رنگ استاندارد آن در اکثر سبک ها سفید می باشد. لباس های سنتی کاراته یک کمربند مخصوص دارند. در اینجا شلوار با یک نوار در کمر بسته شده و گره می خورد.

ژاکت با دو بند از هر دو طرف بسته میشود.طوری که یقه لباس به شکل عدد هفت در می آید. به عنوان مثال نسخه های معاصر دارای یک کمربند الاستیک هستند. لباس کاراته معمولا به صورت پهن بریده می شوند و از موادی محکم دوخته می شوند. درز های روی لباس نیز قوی هستند. در مرحله اول کمربند وظیفه نگه داشتن ژاکت را دارد. اما علاوه بر این، رنگ کمربند نشان دهنده سطح ورزشکار نیز می باشد. این لباس عمدتا از جنس پنبه نرم دوخته می شود از سوی دیگر، لباس‌های کاراته مدرن را می‌توان در پارچه‌های ترکیبی مقاوم در برابر پارگی نیز خریداری کرد.

بیشتر بخوانید: فروش لوازم ورزشی تی ار ایکس | قیمت لوازم تی ار ایکس ارزان بصورت عمده و خرده

انواع تجهیزات کاراته برای خرید

در زیر انواع تجهیزات کاراته برای خرید را مشاهده می کنید.

انواع تجهیزات کاراته برای خرید

 • لباس (ژاکت) کاراته

لباس کاراته باید به گونه ای باشد که ورزشکار بتواند به آسانی مچ ها و بازو های خود را حرکت داده و بتواند ضربه بزند، به بیان دقیق تر لباس ورزشکار باید آزاد باشد. طول لباس باید به قدری بلند باشد که باسن را بپوشاند و همچنین تا ران ها امتداد داشته باشد و زمانی که کمربند بر روی لباس بسته می شود باید بین ۱۰ الی ۲۰ سانتی متر پایین تر از کمربند امتداد داشته باشد تا در زمان اجرای حرکات لباس از حالت خود خارج و باز نشود. آستین لباس باید تا روی مچ بیاید اما ایرادی ندارد اگر قدری کوتاه تر باشد که تا روی ساعد دستان قرار گیرد. در هنگام پوشیدن لباس، قسمت سمت چپ لباس بر روی قسمت راست قرار می گیرد و بسته می شود.

 • شلوار کاراته (شیتا)

آزادی شلوار کاراته باید به اندازه ای باشد که ورزشکار بتواند به آسانی و بدون محدودیت حرکات پا را انجام دهد چرا که ورزش کاراته دارای مجموعه ای از حرکات و ضربات پا است. از این رو باید در قسمت ران های شلوار به مقداری آزاد باشد که موجب محدودیت در قسمت کشاله ران ورزشکار در هنگام ضربه زدن نشود. بلندی شلوار باید به اندازه ای باشد که تا دو سوم ساق پای ورزشکار امتداد داشته باشد ولی طول آن به قوزک پاها نرسد. شلوار استاندارد بایستی از طول پای ورزشکار به میزان ۷.۶۲ الی ۱۲.۷ سانتی میلیمتر کوتاه تر باشد.

 • کمربند کاراته

کمربندهای کاراته سطح عملکرد ورزشکار را نشان می دهند. مبتدیان با کمربند سفید شروع می کنند. بنابراین بیشتر لباس‌های کاراته برای مبتدیان با کمربند سفید ارائه می‌شوند. کمربند را طوری گره میزنند که از دو طرف به مقداری یکسان امتداد یابد. مواردی که در بالا ذکر شد، بخشی از لباس ورزشکار بود که در انواع لباس کاراته وجود دارد و نیز یکسان است. اما کاراته کار علاوه ب لباس مخصوص به وسایل و تجهیزات دیگری نیز نیاز دارد که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت.

 • دستکش کاراته حرفه ای

دستکش های کاراته باید به گونه طراحی و ساخته شوند که قسمت روی دست ها که شامل مشت و مچ می شود را بپوشاند تا در هنگام مبارزه موجب آسیب دیدگی از طرف حریف نشود. این دستکش ها از جنس پلی اورتان می باشد و به دو رنگ آبی و قرمز وجود دیده می شود این دو رنگ بر اساس قوانین فدراسیون جهانی کاراته در مسابقات استفاده می شود.

 • هوگو کاراته

هوگو در دسته وسایل ایمنی در مبارزات کاراته قرار می گیرد. که در مسابقات و تمرین های کاراته در زیر لباس پوشیده می شود تا از قسمت سینه و شکم ورزشکاران در برابر ضربات محافظت کند. جنس بکار رفته در ساخت قسمت رویه هوگو از فوم بوده، و همچنین جنس قسمت داخلی آن پلی اتیلن است که با آستر پوشیده شده است تا در هنگام ضربه از بدن ورزشکار محافظت و از بروز آسیب جلوگیری کند.

 • ساق بند روپایی کاراته

محافظ ساق و روپایی کاراته از رویه ای به جنس پیو که به معنی چرم مصنوعی است تولید شده است و در سالیان سال فرم و حالت خود را نگه می دارد تا فرد کاراته کار بتواند در طول مدت طولانی از این وسیله استفاده کند. از مزایای ساق روپایی کاراته میتوانیم به فوم داخلی آن اشاره کنیم زیرا فومی که در ساق روپایی کاراته بکار رفته است به خوبی می تواند قدرت ضربه را در حین برخورد جذب کند و تا حد زیادی از آسیب دیدگی فرد مقابل جلوگیری کند.

بیشتر بخوانید: فروشگاه لوازم ورزشی منیریه

انواع لباس کاراته برای خرید 

در رابطه با انواع لباس کاراته باید به عرضتان برسانیم که به طور کلی دو مدل یا به عبارتی بهتر دو برش اصلی برای لباس کاراته وجود دارد. البته برش سنتی نیز همچنان طرفداران خاص خود را دارد. برش‌های کاتا و کومیته نیز نوع دیگری از برش است، که در ادامه به توضیح آن ها خواهیم پرداخت.

انواع لباس کاراته برای خرید 

 • لباس کاراته سنتی

در این نوع، آستین های ژاکت به مچ دست و شلوار تا مچ پا امتداد می یابد. این کت و شلوارها معمولاً از پارچه های نخی یا ترکیبی با نسبت بالایی از پنبه ساخته می شوند.

 • لباس کاراته کاتا

برای این مدل در منطقه کاتا، ورزشکاران به جزئیات خاص اهمیت ویژه ای می دهند. آستین‌ها و شلوار در این مدل کوتاه‌ تر از مدل کومیته هستند. ژاکت برای این مدل کمی طولانی تر بریده می شود. شکل کت و شلوار کاتا به طور عمدی انتخاب شده است تا وضعیت های فردی و کل تنش بدن را بتوان از بیرون ارزیابی کرد.

 • لباس کاراته کومیته

کت و شلوار نسبتا سبک از یک پارچه ترکیبی خاص ساخته شده است که از سنت های ژاکت و شلوارهای نخی خالص منحرف شده است. این امکان را فراهم می کند تا کت و شلواری با ویژگی های جدید و منحصر به فرد به وجود آید. به طور خاص، درج های مش در چندین ناحیه مانند پشت، زانو و زیر بغل، آب و هوای منحصر به فرد بدن را تضمین می کنند. بسته به نوع ورزشکار، تعریق را می توان به حداقل رساند و هر رطوبتی که رخ می دهد بلافاصله به بیرون رها می شود.

بیشتر بخوانید: تولیدی لباس کاراته

در این مقاله سعی کردیم تا به سوال شما که لباس کاراته چیست پاسخ داده باشیم و همچنین شما را با انواع لباس کاراته آشنا کنیم.

3.5/5 - (2 امتیاز)

نظر

 • هنوز نظری ندارید.
 • افزودن دیدگاه