فواید عصای کوهنوردی برای ورزشکاران طبیعت دوست در 1402

کوهنوردی یک تجربه بسیار عالی و هیجان‌انگیزی است که استقامت و پایداری هر شخصی را به چالش می‌کشد‌‌. فواید عصای کوهنوردی نباید در این رشته ورزشی فراموش شود. عمدتا این نوع ورزش برای افراد ضعیف توصیه نمی‌شود، چرا که این نوع فعالیت به قدرت جسمی و البته روحی بسیار زیادی نیازمند است.

بسیاری از مردم کوهنوردی را به عنوان یک ورزش انتخاب می‌کنند و علاوه بر آن از زیبایی طبیعت لذت می‌برند. با این وجود نمی‌توان این امر مهم را در نظر نگرفت که کوهنوردی در واقع خطرات خاص خود را دارد و می‌تواند باعث ایجاد صدمات جدی و یا حتی مرگ اشخاص مختلف شود.

به همین دلیل در این نوع فعالیت لازم است تا از تجهیزات مناسب و لازم مانند عصای کوهنوردی استفاده شود. در این مقاله قصد داریم علاوه بر نکات مهم در زمینه این نوع تجهیزات، فواید عصای کوهنوردی را نیز برای شما معرفی کنیم.

تاریخچه استفاده از عصای کوهنوردی

پیش از اینکه شما را با فواید عصای کوهنوردی آشنا کنیم‌، در ابتدا لازم دانستیم تا یا یک تاریخچه کوتاهی از کاربرد این عصا را برای شما ارائه دهیم. لازم به ذکر است که استفاده از عصا در زمان کوهنوردی و یا پیاده‌روی قدمت بسیار زیادی دارد و حتی می‌توان گفت که استفاده از آن به دوران باستان باز می‌گردد. اما عصای کوهنوردی به طور کلی در قرن نوزدهم و به خصوص در اروپا طرفداران بسیار زیادی پیدا کرد‌.

با توجه به تحقیقاتی که انجام شد، مشخص شده است که عصای کوهنوردی در ابتدا در سال 1760 به کار گرفته شده است. این نوع از تجهیزات با گذشت زمان دچار تغییرات بسیار گسترده‌ای شده‌اند‌. امروزه نیز آن‌ها را از مواد بسیار سبک تولید می‌کنند که استفاده از آن‌ها و یا به عبارتی حمل و نقل آن‌ها بسیار راحت شود.

علاوه بر این عصای کوهنوردی در انواع طرح‌هه و سبک‌ها و برای سطح مختلف مبتدی تا پیشرفته نیز به بازار عرضه می‌شوند. در واقع می‌توان بیان کرد که فواید عصای کوهنوردی بی‌شمار است. این عصا باعث افزایش ثبات و پایداری، کاهش وارد شدن ضربات مختلف، افزایش استقامت و ایمنی می‌شود.

امروزه نیز از جمله مهم‌ترین تجهیزات لازم به استفاده در فعالیت کوهنوردی به حساب می‌آید‌. در صورتی که تمایل دارید برای خرید این نوع عصا اقدام کنید، توصیه می‌شود حتما نوع باکیفیت آن‌ها را خریداری کنید تا بتوانید از فواید آن بهره ببرید‌.

بیشتر بخوانید: کفش مناسب بدنسازی چیست و چه ویژگی‌ هایی دارد

تاریخچه استفاده از عصای کوهنوردی

فواید عصای کوهنوردی

همان طور که بیان کردیم، کوهنوردی فعالیت بسیار چالش برانگیزی است که به قدرت جسمی و روحی بسیار زیادی نیاز دارد. برای اینکه بتوانید این نوع فعالیت را با ایمنی بیشتر انجام دهید باید از تجهیزات مناسب مانند عصای کوهنوردی استفاده کنید. در ادامه این مقاله قصد داریم شما را با فواید عصای کوهنوردی آشنا کنیم.

1- باعث ایجاد ثبات و تعادل بیشتری می‌شود

از جمله فواید عصای کوهنوردی این است که ثبات و تعادل بیشتری را برای اشخاص به ویژه در مسیرهایی که ناهمواری زیادی دارند، فراهم می‌کند. در واقع این عصاها به شما کمک می‌کنند تا در هنگام لغزش و یا از دست دادن تعادل، ثبات خود را حفظ کنید‌. همچنین در زمان‌هایی که در شیب‌های صعودی و یا نزولی هستید به شما کمک خواهد کرد تا از پاهای خود محافظت کرده و احتمال و خطر سقوط را به میزان چشم‌گیری کاهش دهید‌.

2- موجب کاهش فشار وارد شده بر مفاصل می‌شود

حتما می‌دانید که کوهنوردی فشار بسیار زیادی را به زانوها، ناحیه کمر و مچ پاها وارد می‌کند‌. از جمله فواید عصای کوهنوردی این است که با توزیع مناسب وزن بدن فشار وارد شده به مفاصل را کاهش می‌دهد. این امر می‌تواند از وارد شدن آسیب‌های مختلف به بدن، تورم و یا حتی دیگر صدمات ناشی از ضربات مکرر به سطوح مختلف جلوگیری کند.

3- باعث توزیع وزن بدن می‌شود

از مهم‌ترین فواید عصای کوهنوردی می‌توان به توزیع یکنواخت وزن بدن اشاره کرد. این امر می تواند باعث کاهش خستگی و البته افزایش استقامت بدنی شما شود. با کمک گرفتن از بازوهای خود برای حرکت کردن به سمت جلو، می‌توانید میزان قابل توجهی از فشار وارد شده بر روی پاهای خود را کاهش دهید‌ که این امر همچنین موجب می‌شود تا به راحتی به مسیر خود ادامه دهید.

4- عصای کوهنوردی موجب حفظ سرعت می‌شود

به کار گرفتن عصای کوهنوردی می‌تواند باعث شود شما در یک ریتم آرام قرار بگیرید و این امر باعث می‌شود تا شما بتوانید یک دوره کوهنوردی عالی را برای یک مدت زمان مشخص حفظ کنید. بر اساس تجربه مشخص شده است که در زمان استفاده از عصای کوهنوردی، اشخاص تمایل دارن با سرعت بیشتری حرکت کنند‌‌. بنابراین از دیگر فواید عصای کوهنوردی این است که سرعت حرکت اشخاص بیشتر می‌شود.

5- عصای کوهنوردی برای آزمایش قدرت یخ و عمق برف نیز کاربردی و مفید است

مشخص کردن میزان عمقی که برف دارد و یا حتی ضخامت یخ در کوهنوردی زمستانی و همچنین در ارتفاعات برفی، بسیار سخت و دشوار است. از جمله فواید عصای کوهنوردی این است که باعث از بین بردن حدسیات می‌شود و به افراد کمک می‌کند تا بتوانند با خیال راحت‌‌تری از انواع خطرات این مسیر عبور کنند. با فرو بردن این عصا در برف می‌توانید از عمق آن آگاه شوید و این امر باعث می‌شود تا قدم بعدی را با اطمینان بیشتری پیش ببرید.

6- می‌توانید از عصای کوهنوردی به جای میله‌های چادر کمپینگ استفاده کنید

در صورتی که مدت‌ها است به کوهنوردی می‌روید و یا به عبارتی بهتر این فعالیت را مدت‌ها است که به صورت مکرر انجام می‌دهید، احتمالا می‌دانید که کوهنوردان وسایلی که چند منظوره و یا به عبارتی بهتر چند کاربرده هستند را دوست دارند‌، چرا که بار خود را بسیار سبک‌تر می‌کنند و در نتیجه در حمل و نقل دچار مشکلات کمتری می شو‌ند‌. برخی از چادرها این قابلیت را دارند که تیرهای آن‌ها را با خود همراه نبرید و به جای آن‌ها از عصاهای کوهنوردی استفاده کنید‌. بنابراین استفاده از عصای کوهنوردی به جای میله‌های چادر کمپینگ از دیگر فواید عصای کوهنوردی به حساب می‌آید.

7- با کمک عصای کوهنوردی می‌توانید در برابر حیوانات وحشی از خود دفاع کنید

بسیار مهم است که در هر زمان که در طبیعت حاضر می‌شوید، اطلاعات لازم و کاملی از آن محیط داشته باشید. لازم است شما در طبیعت هر کاری کنید که از مخفی شدن حیوانات و یا تجاوز کردن به محیط آن‌ها جلوگیری شود. با وجود اینکه ممکن است شما تمام تلاش خود را کرده باشید اما گاهی برخورد کردن با حیوانات اجتناب ناپذیر است. از فواید عصای کوهنوردی می‌توان به این امر اشاره کرد که با کمک آن‌ها ضربه‌های و صداهای سختی ایجاد کنید و این گونه باعث ترساندن حیوانات می‌شوید.

بیشتر بخوانید: انواع ترازو وزن کشی و ویژگی های آن‌ها

عواملی که باید در زمان انتخاب عصای کوهنوردی در نظر بگیرید

انتخاب عصای کوهنوردی

اکنون که با فواید عصای کوهنوردی آشنا شدید، در این قسمت از مقاله قصد داریم شما را با نکات و عواملی آشنا کنیم که در هنگام انتخاب عصای کوهنوردی باید حتما به آن توجه کنید. همان طور که بیان کردیم عصای کوهنوردی برای این نوع فعالیت بسیار ضرورت دارد‌.

این عصا علاوه بر ثبات و تعادل باعث ایجاد پشتیبانی می‌شود و به طور همزمان فشار وارد شده بر مفاصل را نیز کاهش می‌دهد‌. با این وجود انتخاب کردن عصای کوهنوردی با توجه به اینکه امروزه انواع مختلفی از آن‌ها در بازار وجود دارد، ممکن است سخت و باعث آشفتگی شما شود‌.

در واقع اگر قصد دارید از فواید عصای کوهنوردی بهره ببرید باید در ابتدا بتوانید نوع درست و باکیفیت آن را انتخاب و خریداری کنید‌. به همین دلیل در ادامه این مقاله قصد داریم شما را با عواملی آشنا کنیم که در زمان خرید عصای کوهنوردی باید آن‌ها را مورد نظر بگیرید.

جنس

از جمله مهم‌ترین عامل که باید در نظر بگیرید، جنس عصای کوهنوردی است. این نوع عصا امروزه از جنس‌های مختلفی از قبیل آلومینیوم، فیبر کربن و مواد دیگری از این قبیل ساخته می‌شوند. آلومینیوم به دلیل اینکه دوام و ماندگاری بالایی دارد و همچنین مقرون به صرفه است می‌تواند یک انتخاب عالی باشد. فیبر کربن نیز بسیار سبک بوده و می‌تواند ضربات مخالف را به بهترین نحو ممکن جذب کند، البته ممکن است قیمت بالاتری داشته باشد. نوعی دیگر از جنس عصای کوهنوردی، کامپوزیت است که دوام و ماندگاری بالایی داشته و همچنین ساختاری سبک دارد. بنابراین اگر قصد داشته باشید از فواید عصای کوهنوردی بهره ببرید لازم است تا حتما جنس خوب آن‌ها را خریداری کنید.

وزن

از دیگر عوامل ضروری که باید در نظر بگیرید وزن عصا است. در واقع شما زمانی می‌توانید از فواید عصای کوهنوردی بهره ببرید که بتوانید این نوع تجهیزات را با کیفیت و وزن استاندارد خریداری کنید‌. در واقع اگر عصا را بسیار سنگین انتخاب کنید ممکن است موجب شود پس از گذشت مدت زمان کوتاهی خسته شوید. عصاهایی که دارای وزن سبکی هستند برای کوهنوردی بسیار مناسب خواهند بود‌

قابلیت تنظیم

دیگر فاکتور مهمی که باید در زمان انتخاب و خرید عصا به آن توجه کنید، داشتن قابلیت تنظیم است. عصای پیاده روی با قابلیت تنظیم این امکان را به شما می‌دهد تا بتوانید آن را بر اساس قد خود تنظیم کنید و کاربرد آن‌ها را نیز برای شما بسیار راحت می‌کند. در واقع شما می‌توانید این نوع عصاها را با توجه به زمین تنظیم کنید.

نحوه گرفتن عصا

دقت کنید که اگر بتوانید در زمان استفاده از عصا احساس راحتی داشته باشید، عملکرد و سرعت عمل شما نیز نیز افزایش خواهد یافت‌. بنابراین برای بهره بردن از فواید عصای کوهنوردی لازم است تا به نحوه گرفتن عصای کوهنوردی دقت کنید‌. بهتر است که به دنبال عصای کوهنوردی با دسته ارگونومیک باشید، چرا که نحوه گرفتن بسیار راحتی دارند. دسته باید ضد لغزش بوده و همچنین توانایی جذب رطوبت را داشته باشد تا از لیز خوردن دست‌ها در زمان استفاده استفاده جلوگیری کنند. معمولا از چوب، پنبه و فوم برای ساخت دسته عصای کوهنوردی استفاده می‌کنند که این مواد از جمله مواد محبوب به شمار می‌روند‌‌.

جذب کننده ضربه

از دیکر عواملی که باید در هنگام خرید عصای کوهنوردی به آن توجه کنید این است که این نوع از تجهیزات بتوانند به خوبی ضربات مختلف را جذب کنند. در واقع اگر عصا بتواند ضربات مختلف را به درستی و راحتی جذب کند از وارد شدن بیش از حد فشار به مفاصل جلوگیری خواهد کرد و البته باعث جلوگیری از خستگی در شما می‌شود‌.

نوک عصای کوهنوردی

عامل مهم دیگری که باید به آن توجه کنید، نوک عصا است. عصای کوهنوردی عمدتا دارای نوک‌های مختلفی مانند لاستیک، کاربید و یا فولاد است. نوع لاستیکی برای پیاده روی کردن بر روی سطوح سخت بسیار مناسب و کاربردی و نوک کاربیدی برای زمین‌های دارای سنگ قابل استفاده هستند‌. اما عصاهای دارای نوک فولادی دوام و ماندگاری بالایی داشته و کشش بسیار مناسبی ایجاد می‌کنند‌ اما ممکن است بر روی سطوح صاف لغزندگی زیادی داشته باشند.

بیشتر بخوانید: تولیدی گرمکن شلوار ورزشی (قیمت و خرید عمده )

نحوه نگهداری از عصای کوهنوردی

نحوه نگهداری از عصای کوهنوردی

فواید عصای کوهنوردی همان طور که در قسمت قبلی نیز به آن اشاره کردیم بسیار زیاد و مهم هستند‌. این نوع از تجهیزات می‌تواند برای افرادی که تمایل دارند از کوهنوردی لذت ببرند و از جهتی ایمن بمانند بسیار کاربردی هستند. با این حال برای اینکه بتوانید به مدت طولانی از آن‌ها استفاده کنید و به منظور حفظ آن ها، لازم است تا به درستی از آن‌ها نگه‌داری کنید‌. در ادامه شما را با چند نکته مهم در مورد نحوه نگهداری از عصای کوهنوردی آشنا می‌کنیم.

تمیز کردن

پس از هر بار استفاده لازم است تا عصای کوهنوردی را به طور کامل تمیز کنید. برای این امر می‌توانید از پارچه و یا اسفنج نرم همراه با آب و صابون استفاده کنید‌. البته حتما پس از این آن‌ها را با یک حوله تمیز به طور کامل خشک کنید از زنگ زدگی و یا خوردگی جلوگیری شود.

نگهداری در مکان و شرایط درست

هنگامی که از عصای کوهنوردی استفاده نمی‌کنید، بسیار مهم است که آن را در مکان و شرایط درست نگهداری کنید‌‌. برای مثال باید آن‌ها را در جای کاملا خشک قرار دهید تا از خراب شدن توسط رطوبت جلوگیری کنید‌. همچنین نباید آن‌ها را به طور مستقیم زیر نور خورشید قرار دهید، چرا که این امر نیز ممکن است با گذشت زمان به عصا آسیب برساند.

تعمیر کردن عصا

در صورتی که متوجه هر نوع آسیب و یا ساییدگی شدید، لازم است تا فورا برای تعمیر کردن آن اقدام کنید‌. معمولا عمده مشکلاتی که برای عصا ایجاد می‌شود شامل شل یا شکسته شدن قطعات، قسمت‌های خمیده و یا نوک آسیب دیده می‌شود. با توجه به شدت آسیب می‌توانید خودتان برای تعمیر اقدام کنید و یا اینکه آن‌ها را برای تعمیر به یک شخص ماهر بسپارید.

بیشتر بخوانید: کفپوش سالن ورزشی چند منظوره

جمع بندی

امروزه کوهنوردی به یکی از محبوب‌ترین فعالیت‌ها بین مردم تبدیل شده است. این فعالیت البته در صورت به همراه نداشتن تجهیزات لازم و ضروری ممکن است به کوهنورد آسیب برساند. به همین دلیل پیشنهاد می‌شود در ابتدا برای خرید تمامی لوازم ضروری اقدام کنید. از جمله تجهیزات مهم کوهنوردی می‌توان به عصای آن اشاره کرد. فواید عصای کوهنوردی بسیار زیاد است که در این مقاله سعی کردیم به مهم‌ترین آن‌ها اشاره کنیم‌.

5/5 - (1 امتیاز)

نظر

  • هنوز نظری ندارید.
  • افزودن دیدگاه