انواع دستگاه های چاپ فلکسو در سال 1402

دستگاه چاپ فلکسو یکی از رایج‌ ترین دستگاه‌های چاپ به شمار می‌رود و انواع مختلفی دارد. به طوری که انواع دستگاه های چاپ فلکسو وجود دارند و هر کدام کاربرد‌های متفاوتی دارند. اما به طور کلی چاپ فلکسو یکی از رایج ترین روش‌های است که به صورت روتاری می‌باشد بر روی متریال‌های رول قرار می‌گیرد.

این دستگاه با نام فلکسو گرافی یا چاپ فلکسو انعطاف‌ پذیر نیز شناخته می شود. انواع دستگاه‌های فلکسو برای چاپ مجلات، کتاب‌ها و… کاملاً مناسب هستند.

همچنین انواع دستگاه های چاپ فلکسو معمولاً به صورتی رولی چاپ را انجام می‌دهند و در برخی موارد از چاپ‌های ورقه‌ای بهره می‌گیرند. اما عموماً دستگاه‌های استفاده شده در چاپ فلکسو از لحاظ قرارگیری واحد‌های چاپ شامل چند دستگاه چاپ می‌شوند که دستگاه چاپ افقی، دستگاه چاپ سیلندری یا مرکزی، دستگاه چاپ ستونی و… از رایج ترین این دستگاه‌ها هستند.

بیشتر بخوانید: انواع خدمات چاپ

دستگاه چاپ افقی

دستگاه چاپ افقی یکی از انواع دستگاه های چاپ فلکسو به شمار می‌رود. این دستگاه‌ از چند واحد جداگانه تشکیل شده است که به صورت افقی پشت سر هم قرار دارند. از طرفی در دستگاه چاپ افقی واحد‌های چاپ دارای فاصله هستند. بنابراین دستگاه چاپ افقی بعضی اوقات دچار مشکل می‌شود و چاپ از کنترل خارج می‌شود. با این حال برای این مشکل می‌توان از سیستم کشش رول استفاده کرد و به چاپ تصاویر چند رنگ پرداخت. ناگفته نماند که دستگاه‌های فلکسو افقی برای چاپ کارتن کاربرد زیادی دارند.

همچنین برای چاپ سریع می‌توان از این دستگاه استفاده کرد چرا که این دستگاه رول‌های کم عرض را می‌تواند به برچسب تبدیل کند. دستگاه چاپ افقی نسبت به دیگر انواع دستگاه های چاپ فلکسو دارای قیمت به صرفه تری است. همچنین این دستگاه ها در چاپ می‌توانند تنوع را به میزان بیشتری رعایت کنند و انعطاف پذیری نیز دارند. از طرفی نگهداری دستگاه های چاپ افقی فلکسو بسیار آسان تر است و می‌توان در این دستگاه ها کتاب‌های پر تیراژ، مجلات، روزنامه‌ها و… را با استفاده از چاپ رول تولید کرد.

علاوه بر آن ماشین‌های چاپ فلکسو می‌توانند چاپ بر روی کاغذهایی که گرماژ بسیاری دارند را انجام دهد. بنابراین چاپ روی فلز و پلاستیک و کارتن نیز می‌تواند با استفاده از این دستگاه انجام شود. این موضوع سبب شده است که دستگاه چاپ افقی برای استفاده در چاپ‌خانه های مرکزی گزینه‌ای مناسب به حساب بیاید.

انواع دستگاه های چاپ فلکسو

دستگاه سیلندر مرکزی

یکی از رایج ترین انواع دستگاه های چاپ فلکسو دستگاه سیلندر مرکزی است که  مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این نوع دستگاه چاپ بر خلاف دستگاه چاپ افقی واحد‌های چاپ از هم مستقل نیستند. بلکه در این دستگاه واحد‌های پاپ اطراف یک سیلندر قرار دارند. این سیلندر فشار زیادی دارد. در این نوع دستگاه سطحی که متن می‌شود با چرخش به دور سیلندر مرکزی کشیده نمی‌شود و حالت خود را حفظ می‌کند.

بنابراین دستگاه چاپ سیلندر مرکزی  برای چاپ سطوح یک گزینه عالی به شمار می‌رود. از طرفی چاپ سطوح نازک با استفاده از این دستگاه بسیار مناسب به شمار می‌رود. به طوری که می‌توان پلاستیک‌ها را با استفاده از دستگاه چاپ سیلندر مرکزی تولید کرد چرا که پلاستیک‌ها در دیگر دستگاه‌ها کشیده می‌شوند اما در این دستگاه بدون هیچ مشکلی چاپ می‌شوند. لازم به ذکر است که در انواع دستگاه های چاپ فلکسو کنترل انطباق بسیار مهم است و باید به آن توجه شود.

خوشبختانه در این دستگاه کنترل انطباق راحت‌تر صورت می‌گیرد و اغلب مشکلی ایجاد نمی‌شود. از طرفی قطر سیلندر مرکزی در این دستگاه حدود 2 متر است. بنابراین هشت واحد چاپ می‌توانند حول سیلندر فشار قرار گیرند. با این حال یکی از عیب‌های دستگاه چاپ فلکسو این است که دستگاه چاپ سیلندر مرکزی فقط در یک سمت رول می‌تواند چاپ را انجام دهد.

بیشتر بخوانید: دستگاه چاپ هلیوگراور چیست و چه کاربردی دارد؟

دستگاه چاپ فلکسو ستونی

دستگاه چاپ فلکسو ستونی به صورت واحد‌های جداگانه متن تشکیل شده است که وضعیت عمودی نسبت به هم دارند. در انواع دستگاه های چاپ فلکسو این دستگاه و دستگاه چاپ افقی حدوداً مشابه هم عمل می‌کنند. همچنین در این دستگاه در هر واحد چاپ یک سیلندر فشار چاپ قرار دارد. لازم است بدانید که دستگاه‌های ستونی به عنوان اولین دستگاه های چاپ فلکسو طراحی و شناخته شده‌اند‌

با این حال در این دستگاه ریجستری رنگ‌ها کمی دشوار است از طرفی ثابت نگه داشتن رنگ با استفاده از این دستگاه سخت است. این موضوع سبب شده است که از دستگاه چاپ فلکسو ستونی در چاپ کردن رول های ضخیم که وزن بالایی دارند استفاده شود. چرا که رول های ضخیم کمتر دچار کشش می‌شوند و کنترل انطباق در آن ها اهمیت زیادی ندارد.

انواع دستگاه های چاپ فلکسو

دستگاه چاپ فلکسو سریع

یکی از پرکاربردترین انواع دستگاه های چاپ فلکسو این نوع دستگاه است. در این دستگاه چاپ فلکسو با سرعت بسیار بالایی انجام می‌شود. به طوری که این دستگاه برای چاپ تصاویر که نیازمند کیفیت بالایی هستند بسیار مناسب به شمار می‌رود. این دستگاه برای چاپ مواردی همچون علامت‌های تجاری، نشریات، کتاب‌های آموزشی و… کاربرد زیادی دارد و نوشته‌ها را با کیفیت بسیار بالایی چاپ می‌کند. از طرفی

دستگاه های چاپ سریع علاوه بر اینکه دارای سرعت بالایی نسبت به دیگر دستگاه‌ها هستند دارای تنظیم سرعت نیز می‌باشند.

بنابراین می‌توان سرعت آن‌ ها را با توجه به نیاز تنظیم کرد‌. در این دستگاه خروجی در مدت بسیار کمی خشک می‌شود بنابراین این موضوع باعث می‌شود که استفاده از دستگاه چاپ سریع مقرون به صرفه‌تر باشد. با این حال ویژگی‌ اصلی این دستگاه سرعت بالای آن است. از این دستگاه در چاپ‌خانه هایی استفاده می‌شود که حجم چاپ ها زیاد هستند و سفارشات زیادی دارند.

بیشتر بخوانید: چاپ افست چیست و چه ویژگی هایی دارد

دستگاه‌های چاپ فلکسو وب

یکی از انواع دستگاه های چاپ فلکسو این دستگاه است. در این نوع دستگاه از رول های کاغذی استفاده می‌شود که به هم پیوسته‌اند. به طوری که این دستگاه هنگام چاپ کردن صفحات رول ها را مجزا کرده و سپس برش می‌زند. دستگاه چاپ وب برای چاپ کردن مجلاتی که حجم بالایی دارند گزینه مناسبی به شمار می‌رود. از طرفی روزنامه های ملی، منطقه‌ای، برخی کتاب های خاص، مجلات و…. می‌توانند با استفاده از این دستگاه چاپ شوند. ناگفته‌ نماند که به دلیل این که کاغذ رولی در این دستگاه قرار دارد به آن دستگاه چاپ وب گفته می‌شود.

انواع دستگاه های چاپ فلکسو

سخن پایانی

چاپ فلکسو یکی از روش‌های چاپ است که کاربرد گسترده‌ای دارد. این موضوع سبب شده است که انواع دستگاه های چاپ فلکسو طراحی و تولید شوند. به طوری که دستگاه چاپ فلکسو افقی، ستونی، سیلندر مرکزی، دستگاه چاپ وب و دستگاه چاپ سریع از انواع این دستگاه‌ها به حساب می‌آیند که هر کدام برای چاپ کردن سطوح مختلفی مناسب هستند.

اما می‌توان از انواع این دستگاه برای چاپ کارتن، مجلات، کتاب‌ها، پلاستیک، روزنامه و… استفاده کرد. البته با توجه به حجم و ضخامت سطوح باید دستگاه چاپ فلکسو مناسب انتخاب شود. از همراهی شما در مطالعه این متن سپاسگزاریم‌. منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم. منبع

5/5 - (1 امتیاز)

نظر

  • هنوز نظری ندارید.
  • افزودن دیدگاه