چاپ دیجیتال چیست و چه انواعی دارد (1402)

از زمان های گذشته تا به امروز از وسایل مختلفی برای چاپ کردن متن ها و تصاویر استفاده شده است و تمامی این وسایل متناسب با زمان خود توانسته اند، خدمات خاصی را به استفاده کنندگان ارائه دهند. پیشرفت های علمی در تمامی زمینه ها باعث شده تا امروزه یکی از جدید ترین تکنولوژی ها در صنعت چاپ به وجود بیاید  و خدمات ویژه ای را برای افراد انجام دهد. این تکنولوژی و روش جدید در صنعت چاپ، چاپ دیجیتال می باشد.

خدمات چاپ دیجیتال به افراد بسیار زیاد بوده و توانسته است به آن ها در این زمینه کمک زیادی بکند. اگر برای شما این سوال به وجود آمده است که چاپ دیجیتال چیست؟، مطالب بیان شده در این مقاله را تا انتها مطالعه کنید تا جواب تمامی سوال های خود را در این زمینه پیدا کنید و اطلاعات خود را درباره چاپ دیجیتال افزایش دهید‌.

چاپ دیجیتال چیست

صنعت چاپ در گذر زمان پیشرفت زیادی داشته و توانسته است به مرور کامل تر شود و روند تکامل خود را به خوبی طی کند. اگر بخواهیم این روند را به صورت خلاصه بیان کنیم، می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم.

 • چاپ سربی
 • چاپ فلزی
 • چاپ سنگی
 • چاپ ژلاتینی
 • چاپ افست
 • چاپ دیجیتال

با توجه به موارد بیان شده چاپ دیجیتال جدید ترین مدل چاپ می باشد و توانسته است که خدماتی فوق العاده را به ما ارائه کند. خدمات چاپ دیجیتال ارائه شده به علت کارایی و جذابیت بسیار توانسته است میزان استفاده از این روش چاپ را افزایش دهد.

در قدیم برای چاپ کردن تصاویر و عکس ها در تیراژ یا تعداد بالا از روش های چاپی همچون افست یا لیتو گرافی استفاده می شده است که به خاطر داشتن محدودیت هایی در این زمینه کم کم کنار گذاشته شد و چاپ دیجیتال به روی کار آمد. این روش باعث شد تا تصاویر دیجیتال با کیفیتی فوق العاده به چاپ برسند. کاربرد این روش معمولا برای چاپ کردن تصاویر دیجیتال در تیراژ های پایین و کم می باشد.

بیشتر بخوانید: شماره تلفن چاپخانه های تهران

کاربرد-های-روش-چاپ-دیجیتال

کاربرد های روش چاپ دیجیتال

چاپ دیجیتال و خدمات چاپ دیجیتال باعث شده تا فرآیند چاپ تصاویر و عکس ها به سادگی انجام شود. ویژگی های این شیوه از چاپ باعث شده تا کاربرد های زیادی در دنیای امروز داشته باشد. از جمله کاربرد های روش چاپ دیجیتال می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • کاهش زمان چاپ: چاپ دیجیتال به علت استفاده از تکنولوژی های جدید مدت زمان چاپ را به کمترین مقدار خود رسانده است و باعث صرفه جویی در زمان و افزایش سرعت کار افراد شده است و در مشاغلی که زمان برای آن ها مهم است می تواند مورد استفاده قرار بگیرد.
 • امکان ایجاد تغییرات: روش های قدیمی تر چاپ به گونه ای طراحی شده بودند که امکان ایجاد تغییرات و اصلاحات در تصاویر چاپ شده وجود نداشت. اما در روش چاپ دیجیتال این مشکل وجود ندارد و می توان در هر نسخه ی چاپ تغییرات مد نظر را ایجاد کرد. به همین خاطر مشاغل حساسی که وجود خطا می تواند برای آن ها مشکل ساز باشد، می توانند این روش چاپ را به کار بگیرد و این از خدمات چاپ دیجیتال به افراد می باشد.
 • امکان چاپ به صورت شخصی: در چاپ دیجیتال این امکان برای افراد وجود دارد که طرح های مورد نظر خود را در تیراژ های محدود تر و کم تر به چاپ برسانند که از این مورد بیشتر در چاپ کارت های پرسنلی استفاده می شود.
 • استفاده از چاپ دیجیتال در حرفه های مختلف: ویژگی ها و خدمات چاپ دیجیتال که به افراد ارائه می دهد باعث شده تا از این روش چاپ در حرفه های مختلفی بتوان استفاده کرد.

این موارد همگی از کاربرد های این روش جدید و جذاب یعنی روش چاپ دیجیتال می باشد.

بیشتر بخوانید: انواع خدمات چاپ

مزایای-چاپ-دیجیتال

مزایای چاپ دیجیتال

چاپ دیجیتال در مقایسه با دیگر روش های چاپ مزایا ی بیشتری دارد و خدمات چاپ دیجیتال  اصلا قابل مقایسه با خدمات روش های چاپ دیگر نیست. در ادامه تعدادی از مزیت های این روش چاپ یعنی روش چاپ دیجیتال را برای شما بیان می کنیم.

 • کم بودن هزینه های چاپ دیجیتال در تیراژ های کم و محدود: درست است که در تیراژ های بالا هزینه های این روش چاپ در مقایسه با روش افست بیشتر است، اما در تیراژ های محدود از دیگر روش ها به صرفه تر بوده و هزینه کمتری دارد.
 • بالا بودن سرعت چاپ در این روش: در روش دیجیتال سرعت چاپ بسیار بالا تر از سایر روش ها می باشد و در زمان کوتاهی تصاویر و عکس ها آماده می شوند.
 • کار کردن آسان با سیستم چاپ دیجیتال: در روش های دیگر همچون افست و گردآوری و… کار با سیستم چاپی دشوار بود زیرا باید میزان رنگ تصاویر تنظیم می شد، اما در این روش این مشکل وجود ندارد و این از مزیت ها و خدمات چاپ دیجیتال به حساب می آید.
 • استفاده از سطوح مختلف برای چاپ دیجیتال: در این روش چاپ می توان از سطح های مختلفی همچون کاغذ، کاغذ عکاسی، کنواس، فوم برد، پارچه، چوب، بوم شیشه و سنگ استفاده کرد.

بیشتر بخوانید: انواع دستگاه های چاپ فلکسو

انواع روش های چاپ دیجیتال

روش چاپ دیجیتال به علت جدید بودن و نو ظهور بودن از تکنولوژی های زیادی در فرآیند چاپ بهره گرفته و استفاده می کند. با توجه به تکنولوژی های مورد استفاده و به کار رفته در این روش می توان ۰اپ دیجیتال را به انواع مختلفی تقسیم کرد. در ادامه انواع چاپ دیجیتال به همراه توضیحی مختصر برای شما بیان شده است.

 • چاپ دیجیتال نوری: این نوع از چاپ دیجیتال یکی از انواع پر کاربرد این روش چاپ می باشد که در آن از تابش نور استفاده کرده و آن را بر صفحات و کاغذ های حساس به نور می تابانند و تصاویر را چاپ می کنند. در مرحله بعد عکس چاپ شده تثبیت می گردد. خدمات چاپ دیجیتال این نوع در برخی حرفه ای به چشم می خورد.
 • چاپ حرارتی: در این نوع چاپ تصاویر با استفاده از گرمای شدیدی صورت می گیرد و از آن بیشتر برای چاپ کردن تصویر های یک رنگ بهره می گیرند.
 • تصعید رنگ: این نوع از چاپ دیجیتال شباهت زیادی به چاپ حرارتی دارد و تصاویر چاپ شده از کیفیت بالایی برخوردارند. خدمات چاپ دیجیتال این روش نیز در حرفه ای خاص به چشم می خورد.
 • روش چاپ: این نوع از چاپ دیجیتال همانند دستگاه های چاپ افست می باشد و تنها یو تفاوت با آن دارد. این تفاوت در محمل هایی است که چاپ را انجام می دهند.

روش های دیگری از جمله روش چاپ جوهر افشان، مارکر لیزری و الکتروفوتوگرافی  وجود دارد که هر کدام با توجه به ویژگی هایی که دارند در حرفه های مختلف به کار گرفته می شوند.

انواع-روش-های-چاپ-دیجیتال

سخن آخر

در این مقاله تلاش کردیم تا اطلاعاتی را در زمینه چاپ دیجیتال و خدمات چاپ دیجیتال به شما عزیزان ارائه کنیم و امیدواریم این اطلاعات در این زمینه برای شما سودمند و کاربردی بوده باشد.

5/5 - (1 امتیاز)

نظر

 • هنوز نظری ندارید.
 • افزودن دیدگاه