انواع کش ورزشی {جامع1402}

 1. خانه
 2. »
 3. اسپرت مگ
 4. »
 5. انواع کش ورزشی {جامع1402}
انواع کش ورزشی

انواع کش ورزشی از دیرباز در دوره های تناسب اندام، ورزش های سلامت و فیزیوتراپی جایگاه ثابتی داشته اند. زیرا این دستگاه‌های آموزشی کوچک و مفید، عضله‌سازی هدفمند و تمرینات ملایم مفصلی را در دوره‌های تناسب اندام و بدنسازی، دوره‌های سلامت و درمان امکان‌پذیر می‌سازند. آن ها انواع مختلف تمرینی را به ورزشکاران ارائه می دهند و می توانند به طور مطلوب با وضعیت فردی کارآموز تطبیق داده شوند.

انواع کش ورزشی

 • کش پیلاتس

کش های پیلاتس از انواع کش ورزشی است که در گذشته به علت مقاومت کمی که داشت در مراکز فیزیوتراپی و توانبخشی استفاده می شد. اما به تدریج متوجه شدند که با این نوع کش می توان انواع حرکات ورزشی را انجام داد. در نتیجه انواع کش پیلاتس به باشگاه های ورزشی راه پیدا کردند. این کش ها طول های مختلفی دارند از جمله ½ تا 3 متر یا بیشتر که با توجه به نیاز خود می توانید آن ها را تهیه کنید.

پهنای این کش ها نیز متفاوت است و از 10 الی 20 سانتی متر تولید شده اند. شما می توانید تمرین های ورزشی مختلفی را با این نوع کش انجام دهید که به تمرین های تمام بدن یا فول بادی معروف هستند. چرا که روی بیشتر اعضای بدن از جمله رو عضلات پشت پا کشاله‌ی ران ، شکم ، پهلو ، بازوها ، شانه‌ها و سینه تاثیر بسیار زیادی دارند.

نحوه استفاده کردن از این نوع کش در حرکت اسکات پا در گذشته بسیار متفاوت تر بوده است به صورتی که کش را از دو سمت انتها گره می زدند اما امروزه برای راحتی و آسانی کار ورزشکاران مدل حلقه ای این مدل کش تهیه و تولید شده است. رنگ بندی این نوع کش متفاوت است که البته تفاوت تنها به رنگ ختم نمی شود و هر رنگ مخصوص ضخامت مشخصی است که نشان دهنده میزان قدرت انواع کش ورزشی است.

اما این نکته را نیز باید در نظر بگیرید که مقدار ضخامت و رنگ در تمامی تولیدی ها یکسان نیست و متفاوت است و هنگام خرید باید حتما توجه کنید که از چه برندی خریداری می کنید تا دچار اشتباه نشوید.

بیشتر بخوانید: لباس مناسب باشگاه بدنسازی آقایان

 • انواع کش با قابلیت اتصال به در

از این نوع کش که به در متصل می شوند و سپس ورزشکار می تواند استفاده کند برای تقویت عضلات بالا تنه به خصوص شانه ها و بازو ها استفاده می کنند. از این کش ها معمولا رزمی کاران، کشتی گیر ها و بوکسور ها استفاده می کنند. بیشترین تاثیر این نوع کش بر روی حرکت های استقامتی است اما از تاثیر آن بر روی تمرینات قدرتی نیز نباید غافل شد.

ورزشکاران برای تمرین های استقامتی و قدرتی خود از این نوع کش استفاده می کنند. کش های بدنسازی متصل شونده به در درجه های مقاومتی متفاوتی دارند. اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که قصد دارید قدرت و استقامت عضلات بالا تنه خود را افزایش دهید اما تنها هستید و حریف تمرینی ندارید، این مدل از کش برای شما مناسب ترین انتخاب است و به شدت توصیه می شود.

انواع کش با قابلیت اتصال به در

 • کش های لوله ای شکل دارای دسته

این کش ها به نام کش سی ایکس نیز معروف هستند و می توانید آن ها را با هر دو اسم پیدا کنید. این کش ها نسبت به انواع کش ورزشی دیگر سنگین تر است. جنس کش های سی ایکس معمولا از لاستیک سخت و محکم می باشد که دسته های آن که در دو طرف کش قرار گرفته اند از نایلون یا پلاستیک ساخته شده اند. با توجه به جنسی که دسته های این نوع کش دارند شما می توانید آن ها را هنگام تمرین به راحتی در دست بگیرید.

از آن جایی که عضله مورد هدف این نوع کش ورزشی عضلات بالا تنه و پایین تنه است، می توان تنوع تمرین های ورزشی که با این کش انجام داد را حدس زد و همانطور که حدس زدید بسیار گسترده است. از اندام هایی که کش سی ایکس روی آن تاثیر دارند می توان به قفسه سینه، شانه ،عضلات سه سر و دوسر بازوها و ران‌ها اشاره کرد.

از ویژگی های خوب این نوع کش ورزشی می توان به این اشاره کرد که تمرینات باشگاهی را در هر مکان دیگری به جز باشگاه نیز می توانید انجام دهید.

بیشتر بخوانید: کوشن بال یا توپ تعادلی چیست

 • انواع کش با ظاهر هشتی شکل

این نوع از انواع کش ورزشی با اسم کش های ایروبیک نیز شناخته می شوند.این کش ها همانند کش های حلقه ای و بر خلاف کش های لوله ای طول کمی دارند. کش های هشتی شکل در دو طرف خود دسته دارند. این دسته ها که در دو طرف کش قرار دارند از کش در برابر وزن زیاد و وارد کردن قدرت زیاد محافظت می کند. تمرکز اصلی این نوع کش بیشتر بر روی اندام های بالا تنه است و همچنین تمرین هایی که می توان با این نوع کش انجام داد تمرین هایی با دامنه حرکتی کوتاه و محدود می باشد.

البته این کش برای برخی تمرین های پایین تنه نیز کاربرد دارد. از تاثیر این نوع کش بر روی مقاومت روی حرکات شانه، عضلات سه سر بازو، عضلات پشت و سینه نیز نباید غافل شد.

 • انواع کش در 4 جهت

این نوع کش از طراحی قوی برخوردار می باشد که باعث می شود بتوان با آن تمرین های مختلفی را انجام داد. از این کش می توان به عنوان پرکاربرد ترین کش میان انواع کش ورزشی یاد کرد. با این کش شما قادر خواهید بود که انواع حرکات قدرتی برای شکم، پاها، بازوها، پهلوها، شانه و غیره را انجام دهید. این نوع کش وسیله بسیار مناسبی برای انجام دادن انواع حرکات سخت قدرتی در باشگاه می باشد. تمرکز اصلی کش بدنسازی 4 جهته بر روی تقویت ناحیه شکم و فیله کمر است.

 • کش بارفیکس

نقطه تمایز این نوع کش طول زیاد آن ها همانند کش های پیلاتس است که تقریبا به همان اندازه هستند. شما این نوع کش را به علت طول بلندشان به راحتی می توانید تشخیص دهید. از این کش ها برای تمرینات مربوط به ناحیه مچ پا و پایین تنه استفاده می کنند. این کش ها بر خلاف کش های پیلاتس باریک هستند و به کش های بارفیکس هم معروف هستند. از کش پارو بند یا بارفیکس می توان در حرکت های بارفیکس نیز استفاده کرد.

میزان مقاومت این کش ها با توجه به ضخامتی که دارند متفاوت است و همانطور که انتظار می رود کش هایی که ضخیم تر هستند، مقاومت بیشتری نیز دارند. این نوع کش نیز با توجه به ضخامتی که دارد رنگ متفاوتی نیز دارد. همچنین شما به هنگام باز کردن 180 درجه پا می توانید از این کش که بسیار کمک کننده است استفاده کنید.

انواع کش ورزشی همه کاره برای تمرین کامل شما

معجزه کوچک، شفای بزرگ. انواع کش ورزشی همه جانبه اکنون یکی از وسایل ضروری برای علاقه مندان به ورزش است. در نظر گرفته می شود که کاربردی، جمع و جور و بالاتر از همه برای پیر و جوان موثر است. آیا شما یک ورزشکار مبتدی، پیشرفته یا حرفه ای هستید؟ با یک کش تناسب اندام یا مقاومت عملی، دیگر هیچ بهانه ای سر راه شما نیست. کش تناسب اندام را می توان با توجه به هر سلیقه ای به صورت جداگانه استفاده کرد و همیشه به نتیجه ای کارآمد رسید.

انواع کش ورزشی همه کاره برای تمرین کامل شما

مواد و رنگ انواع کش ورزشی

انواع کش ورزشی نوارهای لاستیکی الاستیکی هستند که معمولاً از لاتکس یا لاستیک ساخته می شوند که می توانند برای تمرینات قدرتی و همچنین برای ژیمناستیک استفاده شوند. تجربه نشان می دهد که می توانید تمام قسمت های بدن را با نوارهای الاستیک طوری تمرین دهید که روی مفاصل آسان باشد. باندهای تناسب اندام ثابت کرده اند که جمع و جور، همه کاره و مهمتر از همه بسیار موثر هستند. آنها در شکل، طول و رنگ متفاوت هستند.

انواع کش ورزشی باز

کش های تناسب اندام کلاسیک باز هستند و به دلیل شکل پهن و نازک خود می توانند به روش های مختلفی در تناسب اندام و ژیمناستیک یا حتی درمان استفاده شوند. کش الاستیک کلاسیک برای انجام تمرینات یوگا، فر کردن بازو، اسکات یا کشش ایده آل است، در حالی که بند تیوب تون به طور ایده آل در رابطه با تمرینات قدرتی استفاده می شود که برای آنها نیاز به نگه داشتن مطمئن دارید. همچنین می توانید این را به اجسام ثابت وصل کنید تا تمرینات خود را به درستی انجام دهید.

انواع کش ورزشی بسته

نوارهای بسته کش های تناسب اندام حلقه ای شکل هستند و ترجیحاً برای تمرین عضلات بازو، پا و باسن استفاده می شوند. تمرینات رایج شامل اسکات، لگد زدن و چرخش شانه است.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید فوم رولر 

طول مناسب برای انواع کش ورزشی

شما طول یک کش تناسب اندام باز را که برای شما مناسب است، بسته به تمرینی که می خواهید با آن انجام دهید، تعیین می کنید. در حالی که پاهای خود را روی کش قرار می دهید و بازوهای شما در زاویه 90 درجه قرار دارند نوار مقاومت کشیده می ماند، طول ایده آل است.

طول مناسب برای انواع کش ورزشی

انواع کش ورزشی رنگ ها مقاومت و قدرت را مشخص می کنند

انواع کش ورزشی استعدادهای چندگانه واقعی هستند که بسته به مقاومت به رنگ های مختلف تقسیم می شوند. علاوه بر این، کش ها در استحکام کششی متفاوت هستند. هر چه استحکام کششی بیشتر باشد، مقاومت قوی تر است. اینکه کدام باند تناسب اندام برای شما مناسب است بستگی به ساختار بدنی شما و تمریناتی دارد که می خواهید با کش ورزشی خود انجام دهید.

مزیت در اینجا تلاش قابل کنترل به صورت فردی است. توصیه می کنیم با مقاومت کم شروع کنید و سپس از مشخصات رنگ به عنوان راهنما استفاده کنید. لطفا توجه داشته باشید که هر سازنده از کد رنگ متفاوتی استفاده می کند.

مراقبت مناسب از انواع کش ورزشی

برای اطمینان از اینکه انواع کش ورزشی همه کاره شما در طول تمرین پاره نمی شود، باید به طور منظم از آن مراقبت کنید.

از کش تناسب اندام خود در برابر گرد و غبار، گرما و نور خورشید محافظت کنید.

انواع کش ورزشی خود را از اجسام تیز دور نگه دارید.

به طور مرتب از کش تناسب اندام خود با پودر بچه یا پودر تالک مراقبت کنید تا ترک نخورد.

کش تناسب اندام خود را با مواد شیمیایی تمیز نکنید. آب و صابون تمیزی آن را انجام خواهد داد.

بیشتر بخوانید: فواید چرخ شکم| چرخ شکم یا رولر شکم چیست و چه کاربردی دارد

انواع کش ورزشی مناسب  برای هر ورزش

هدف از کش مقاومتی اضافه کردن مقاومت مورد نظر به هر تمرینی است که به تقویت عضلات شما کمک می کند. اول از همه، کش های لاستیکی معجزه گر می تواند توسط هر کسی و بالاتر از همه در هر مکانی استفاده شود و هر تمرینی را تشدید کند. با استفاده از باندهای تناسب اندام باز، می توانید ژیمناستیک کامل بدن را به صورت ایده آل انجام دهید. کش های بسته برای تمرینات بازو، پا و باسن مناسب هستند.

حتی اسکوات، لگد زدن، قایقرانی یا سایر تمرینات با انواع کش ورزشی لاستیکی دستی به ابعاد جدیدی می رسد. تجربه نشان می دهد که می توانید از کش تناسب اندام خود برای تمرین دادن تمام قسمت های بدن مانند شکم، پاها، باسن، پشت، شانه ها، گردن، عضله دوسر و بازوها به گونه ای استفاده کنید که برای مفاصل راحت باشد. در اصل، همه کش های لاستیکی می توانند در ژیمناستیک و همچنین در تمرینات تناسب اندام استفاده شوند.

انواع کش ورزشی مناسب  برای هر ورزش

برنامه مناسب انواع کش ورزشی

برای اطمینان از عدم لیز خوردن انواع کش ورزشی، باید نحوه استفاده صحیح از کش را بدانید. در بهترین حالت، کش الاستیک را حداقل دو بار دور دستان خود بپیچید تا محکم نگه دارید. یک تکه را در کف دست خود بگذارید تا بتوانید آن را از طریق کف دست خود بین انگشت شست و سبابه خود بپیچید. این باید بهترین چسبندگی ممکن را به شما بدهد. شما مقاومت مورد نظر را از طریق استحکام کششی نوار تمرینی و کششی که از طریق چنگ محکم خود ایجاد می کنید تعیین می کنید. منبع

در این مقاله سعی کردیم تا در مورد انواع کش ورزشی و نکات مربوط به آن صحبت کنیم و امیدواریم که شما به جواب تمامی سوالات خود رسیده باشید. در انتها تشکر می کنیم که تا انتها با ما بودید.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

آگهی های اخیر

 • هنوز نظری ندارید.
 • افزودن دیدگاه