دوچرخه اسپینینگ چیست؟ |ویژگی‌ها و انواع آن در سال 1403

  1. خانه
  2. »
  3. اسپرت مگ
  4. »
  5. دوچرخه اسپینینگ چیست؟ |ویژگی‌ها و انواع آن در سال 1403
دوچرخه اسپینینگ
به این نوشته امتیاز دهید-:)

دوچرخه اسپینینگ، یکی از انواع دوچرخ‌های ورزشی محسوب می‌شود که برای استفاده در فضای سالن یا منزل طراحی شده است. تمرین با دوچرخه اسپینینگ هم به تقویت سیستم قلبی و عروقی کمک می‌کند و هم برای کاهش وزن بسیار کاربردی است. این دوچرخه‌ها دارای شباهت‌هایی با دوچرخه‌های تمرینی هستند با این حال کاربردها و امکانات بیشتری دارند.

یکی از مزیت‌های تمرین با دوچرخه اسپینینگ، قابلیت تنظیم شدت و سرعت رکاب زدن، تنظیم ارتفاع صندلی، دسته‌ها و پدال‌ها است. به دلیل تنظیم قدرت رکاب زدن، نوعی شبیه‌سازی از بالارفتن از سربالایی در حین دوچرخه سواری فراهم می‌شود که میزان قدرتی بودن تمرین را افزایش می‌دهد.

این دوچرخه‌ها یکی از دستگاه‌های ورزشی هوازی محسوب می‌شوند. ورزشکاران از آن به عنوان راهی برای ایجاد رسیدن به قدرت، استقامت، تناسب اندام استفاده می‌کنند.

تفاوت دوچرخه اسپینینگ با دوچرخه ثابت

اگر به دنبال تمرین با دوچرخه هستید ولی هنوز نمی‌دانید کدام یک از انواع دوچرخه‌ها برای شما مناسب است، شاید باید ابتدا با تفاوت‌هایی که دوچرخه اسپینینگ با دوچرخه ثابت دارد، آشنا شوید. احتمالا شما هم در باشگاه خود متوجه انواع دوچرخ‌های ورزشی شده باشید. رایج‌ترین نوع آنها دوچرخه‌های ثابت و دوچرخه‌های اسنیپینگ هستند.

اگرچه دوچرخه‌ها به طور کلی کارآیی مشابهی دارند، اما بعضی از آنها با داشتن چند ویژگی مضاعف، امکانات بیشتری را برای ورزشکار فراهم می‌کنند. این ویژگی‌ها باعث می‌شود ورزشکاران با توجه به سطح مقاومت بدنی، آمادگی جسمانی و هدفی که دارند دست به انتخاب بزنند.

وقتی موضوع انتخاب بین دوچرخه ثابت و دوچرخه اسپینینگ باشد؛ اولین سوالی که باید پاسخ بدهید این است که آیا فقط خواهان یک تمرین هوازی هستید یا یک وسیله ورزشی مثل دوچرخه اسپینینگ که علاوه بر تمرینات سنگین هوازی، کاهش وزن و افزایش قدرت و استقامت بدنی خود را هم تجربه کنید. در یک کلام دوچرخه اسپینینگ حرفه‌ای‌تر از دوچرخه ثابت است.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید دستگاه دوچرخه ثابت

دوچرخه ثابت یا دوچرخه اسپینینگ

تفاوت دوچرخه اسپینینگ و ثابت از نظر نوع تمرین

دوچرخه اسپینینگ

اگر به دنبال انجام تمرینی هستید که کل بدن را درگیر کند، انرژی بیشتری لازم باشد، کالری بیشتری بسوزانید، دوچرخه اسپینینگ بهترین گزینه است. دوچرخه‌های اسپینینگ برای تمرین‌های فشرده عالی هستند، زیرا می‌توانید به راحتی مقاومت را تنظیم کنید. دوچرخه‌های اسپینینگ به کاهش وزن و عضله‌سازی کمک می‌کنند.

شما در این دوچرخه‌ها همانطور که می‌توانید روی ساق پاهایتان تمرکز داشته باشید، شانه‌ها، بازوها، پشت و بخش میانی بدن‌تان هم را حین تمرین، درگیر می‌کنید.

دوچرخه ثابت

تمرین با دوچرخه ثابت یک تمرین ملایمتر برای شما فراهم می‌کند. آنها تناسب اندام، تقویت سیستم قلبی عروقی را بهبود می بخشند، عضله‌سازی می‌کنند و به کاهش وزن هم کمک می‌کنند. دوچرخه سوارانی که دوست دارند تمریناتی با شدت متوسط ​​انجام دهند، دوچرخه‌های ثابت را انتخاب می‌کنند.

در دوچرخه‌های ثابت چون ورزشکار کاملا نشسته‌ است، احتمال صدمات کمتری وجود دارد به ویژه برای افرادی که دچار آسیب‌های بدنی هستند و یا در دوره درمانی به سر می‌برند.

تفاوت دوچرخه اسپینینگ و ثابت از نظر نوع ساختار

دوچرخه اسپینینگ

دوچرخه‌های اسپینینگ برای تجربه ساختار و احساس مسابقه در دوچرخه‌های جاده‌ای طراحی شده‌اند. با تنظیم ارتفاع صندلی و شیب، می‌توانید دوچرخه را با سطح راحتی شخصی خود تنظیم کنید. پدال‌های دوچرخه معمولاً برای پشتیبانی از سواری در حالت ایستاده قوی‌تر هستند.

در دوچرخه‌های اسپینینگ همچنین تسمه‌های برای ایمن نگه داشتن پاها در طول جلسات دوچرخه‌سواری سرعتی و شدید تعبیه شده است. 

دوچرخه ثابت

ساختار دوچرخه‌های ثابت به گونه‌ای است که صندلی پایین‌تر و نزدیک‌تر به دسته‌ها قرار می‌گیرد، بنابراین می‌توانید در حالتی که پشت کمر صاف است دوچرخه‌سواری کنید. مانند دوچرخه اسپینینگ، دوچرخه‌های ورزشی هم دارای قابلیت تنظیم ارتفاع صندلی و بند پدال هستند، با این حال آنها معمولاً یک بند تکی دارند.

بیشتر بخوانید: معرفی بهترین مراکز پخش لوازم ورزشی: کجا برای خرید اعتماد کنیم؟

تفاوت دوچرخه اسپینینگ و ثابت از نظر نوع موقعیت بدن

دوچرخه اسپینینگ

دوچرخه‌های اسپینینگ دقیقاً موقعیت و وضعیت طبیعی دوچرخه‌سواری را شبیه‌سازی می‌کنند. با دستگیره‌ها و صندلی تقریباً در یک سطح، سوارکار باید به جلو خم شود تا بالاتنه خود را روی فرمان نگه دارد.

موقعيت بدن هنگام تمرين با اسپینینگ

دوچرخه ثابت

دوچرخه‌های ثابت به کاربران این امکان را می‌دهند که در حین دوچرخه‌سواری به حالت عمودی بنشینند و فشار کمتری به کمر، شانه‌ها و گردن وارد کنند. دوچرخه‌های ثابت همچنین دارای صندلی بزرگ‌تری هستند که راحت‌تر است و کاربران را به دوچرخه‌سواری طولانی‌تر تشویق می‌کند.

تفاوت دوچرخه اسپینینگ و ثابت از نظر فن‌‌آوری

دوچرخه اسپینینگ

طراحی LCD در دوچرخه‌های اسپینینگ برای استفاده نسبتاً ساده هستند، دارای حداقل گزینه‌های برنامه‌ای‌اند. صفحه نمایش LCD دوچرخه اسپینینگ داده‌های اولیه تمرین شامل سرعت، مسافت، زمان و کالری را در اختیار دوچرخه‌سواران قرار می‌دهد. اگر خواهان داده‌های دقیق‌تر و متنوع‌تر هستید این دوچرخه گزینه مناسبی به شمار نمی‌رود.

دوچرخه ثابت

دوچرخه‌های ثابت با گزینه‌های فن‌آوری بیشتری عرضه می‌شوند تا به شما کمک کنند تمرین خود را پیگیری و سفارشی‌سازی کنید. LCD دوچرخه‌های ثابت آماری مانند ضربان قلب، مسافت، کالری و زمان شما را ردیابی و اطلاع‌رسانی می‌کند. دوچرخه‌های ثابت پیشرفته برای دوچرخه‌سوارانی که به دنبال تمرین‌های قابل بهینه‌سازی هستند، گزینه خوبی‌اند.

 

فن‌آوری دوچرخه اسپینینگ

بیشتر بخوانید: خرید تجهیزات ورزشی از تولید کننده تجهیزات ورزشی+ 8 نکته کلیدی راهنما

فواید استفاده از دوچرخه اسپینینگ

در این بخش قصد داریم 5 مورد از مهمترین مزیت‌های استفاده از دوچرخه اسپینینگ را نام ببریم. در ابتدا جدولی در اختیار شما قرار می‌گیرد که توضیحات کوتاهی برای هرکدام ارائه خواهد شد. در ادامه چند مورد را توضیح خواهیم داد.

مزایای استفاده از دوچرخه اسپینینگ   توضیحات اجمالی 
 تقویت سیستم قلبی عروقی سیستم قلبی و عروقی سالم یعنی میزان اکسیژن‌رسانی کافی. استفاده از دوچرخه اسپینینگ به تقویت سیستم قلبی و عروقی شما کمک می‌کند.
عضله‌سازی این وسیله از موثرترین تمرینات پا است که روی عضلات چهارسر ران، همسترینگ، عضلات شکمی و عضلات کف پا کار می‌کند.
کاهش استرس هنگام کار با این وسیله فقط کافیست روی رکاب زدن تمرکز کنید. همین بودن در لحظه تا حد زیادی استرس شما را کم می‌کند.
افزایش قدرت ایمنی بدن تحقیقات نشان می‌دهد ورزش با دوچرخه اسپینینگ موجب تقویت غده تیموس می‌شود که تاثیر مهمی در سیستم ایمنی بدن دارد.

تاثیر دوچرخه اسپینینگ بر سلامتی

کار با دوچرخه اسپینینگ می‌تواند سلامتی ما را از طرق مختلف بهبود ببخشد. در اینجا به برخی از تاثیراتی که تمرین کردن با این دوچرخه دارد خواهیم پرداخت.

تقویت سیستم قلبی عروقی یکی از مهمترین مزایایی است که تمرینات هوازی به ارمغان می‌‌آورند. دوچرخه اسپینینگ به عنوان یکی از شناخته‌شده‌ترین تجهیزات ورزش‌های هوازی یا کاردیو تاثیر زیادی بر سیستم قلبی و عروقی دارند. این دوچرخه‌ها با افزایش ضربان قلب و جریان خون راه موثری برای بهبود سیستم قلبی عروقی ارائه می‌دهند.

استفاده منظم از این دستگاه می‌تواند به کاهش فشار خون، بهبود گردش خون و ا‌فزایش استقامت عمومی بدن کمک کند. تاثیر دیگری که این دستگاه بر سلامتی کلی بدن دارد، کاهش وزن است. تمرین با دوچرخه اسپینینگ یکی از بهترین راه‌ها برای سوزاندن کالری و کمک به کاهش وزن است. یک ست 30 دقیقه‌ای بسته به شدت می‌تواند بین 200 تا 300 کالری بسوزاند.

قدرت و استقامت عضلانی را هم نباید در این ورزش نادیده گرفت. دوچرخه اسپینینگ روی گروه‌های عضلانی متعددی از جمله پاها، باسن و قسمت مرکزی بدن کار می‌کند. استفاده منظم می‌تواند به ایجاد قدرت و استقامت در این بخش‌ها کمک کند. دوچرخه اسپینینگ نیاز به هماهنگی و تعادل برای حفظ سرعت ثابت دارند که می‌تواند آمادگی جسمانی کلی را تقویت کند.

یکی از جالب‌ترین تاثیرات این دستگاه در افزایش تراکم استخوان است. تمرینات قدرتی روی دوچرخه اسپینینگ می‌تواند به بهبود تراکم استخوان کمک کند و خطر پوکی استخوان و شکستگی را کاهش دهد. همچنین سطح انرژی به دلیل با بهبود گردش خون و افزایش ترشح اندورفین  در این نوع از تمرینات هم بسیار مهم است.

به طور کلی تمرین با دوجرخه اسپینینگ در کنار یک رژیم غذایی متعادل، تاثیرات چشمگیری بر سلامتی جسمی و روانی دارد.

محبوب‌ترین برندهای تولیدکننده در دوچرخه‌های ورزشی 

اسپرت مال قصد دارد در این بخش به معرفی برندهای برتر در حوزه تولید دوچرخه‌های ورزشی بپردازد. طبق نظرسنجی‌های انجام شده و انواع تست‌های انجام شده بر دوچرخه های ورزشی برندهای زیر به ترتیب برترین برندهای تولید کننده دوچرخه ورزشی به شمار می‌روند. این لیست در سال 2024 ارائه شده است.

دوچرخه‌های برند  Bowflex VeloCore

دوچرخه Bowflex VeloCore به دلیل انعطاف‌پذیری و عملکرد بالا متمایز شده است. این برند علاوه بر اینکه شرایط دوچرخه‌سواری در جهت‌های مختلف را برای کاربر فراهم کرده است، همچنان ثبات خود را حفظ می‌کند. کاربر بدون نگرانی از افتادن از روی دوچرخه می‌تواند تمرین خود را ادامه دهد.

صفحه نمایش این دوچرخه یکی دیگر از ویژگی‌های متمایز ان محسوب می‌شود. این صفحه نمایش در دو سایز 16 و 22 به بازار عرضه می‌ود که شما می‌توانید با در نظر گرقتن بودجۀ خود یکی از این دوسایز را انتخاب کنید. صفحه نمایش 22 اینچی حدودا 400 دلار از دیگری گران‌تر است.

در طول دوچرخه‌سواری، می‌توانید به راحتی صدا و میزان نور را تنظیم کنید و شاخص‌های مهم تمرینی خود را در زمان واقعی مشاهده کنید از جمله، زمان، مسافت، آهنگ، میزان کالری مصرف شده، سطح مقاومت و ضربان قلب (از طریق بلوتوث بازوبند موجود) ردیابی خواهد شد.

یک صندلی کاملاً قابل تنظیم و دسته‌های قابل تنظیم چهار جهته، ضمانت یک تمرین عالی با این دوچرخه به شمار می‌رود. صندلی دوچرخه‌های این برند شبیه به صندلی استاندارد دوچرخه‌های دیگر است، به این معنی که بالشتک نرم و لطیفی ندارد، مانند دوچرخه ورزشی یوسودا. اما بعد از مدتی عادت کردن، هیچ نوع ناراحتی نخواهید داشت.

پدال‌های دو طرف فوق‌العاده راحت هستند. یک سمت این پدال‌ها برای کفش‌های کتانی معمولی است، در حالی که طرف دیگر دارای گیره‌هایی به سبک SPD است. صاحب‌نظرانی که این دوچرخه را تست کردند معقتدند این دوچرخه برای هر کسی صرف نظر از سطح مهارتی از مبتدی تا باتجربه، یک دوچرخه عالی به شمار می‌رود.

Bowflex-VeloCore

دوچرخه برند YOSUDA

دوچرخه برند YOSUDA ​​مقرون به صرفه‌ترین دوچرخه‌ای است که در این لیست جای دارد و گزینه‌ای عالی برای مبتدیان، دوچرخه‌سواران معمولی یا افرادی است که به دنبال تجهیزات بدنسازی خانگی بدون نیاز به آموزش هستند. مونتاژ آن آسان است و در حالی که دارای صفحه نمایش داخلی نیست، دارای یک نمایشگر LCD است که زمان، سرعت، مسافت و کالری را نمایش می‌دهد.
صندلی دوچرخه بر خلاف برخی از گزینه‌های دیگر این لیست، پددار و راحت است. اما صندلی پهن آن دامنه حرکت هنگام پدال زدن را محدود می‌کند. در حالی که تنظیم صندلی و فرمان آسان است، اما همچنان برای افرادی که دارای قد بلندی هستند، چندان راحت نیست و گزینۀ مناسبی به شمار نمی‌رود.

همچنین در طول دوچرخه‌سواری‌های با شدت بالا، دوچرخه از یک طرف به سمت دیگر تکان می‌خورد، به همین دلیل امتیاز کمتری برای حفظ ثبات گرفته است. به دلیل همین مشکل حفظ ثبات، دوچرخه را فقط به دوچرخه سواران معمولی توصیه می‌کنیم که به دنبال یک دوچرخه سواری با ریتم آرام هستند.

همچنین باید بدانید که این دوچرخه فقط پدال و حلقه دارد و اگر می‌خواهید کفش دوچرخه‌سواری مورد علاقه خود را بپوشید، باید پدال‌ها را عوض کنید. این موارد باعث شده که از نظر قیمت مقرون به صرفه باشد ولی برای افراد حرفه‌ای گزینۀ خوبی نباشد.

دوجرخه برند YOSUDA

دوچرخه برند Peloton

اگر به دنبال یک دوچرخه هستید که بتوانید در منزل هم از آن استفاده کنید، احتمالاً یک مدل Peloton انتخاب هوشمندانه‌ای باشد. دوچرخه‌ای با کیفیت بالا و هزینه‌ای متناسب که هم نیازهای تمرینی شما را پاسخ می‌دهد، هم قیمت مناسبی دارد و هم کیفیت قابل قبولی را در لیست به دست آورده است.

با دوچرخۀ این برند هم می‌توانید ارتفاع صندلی و فرمان را به راحتی تنظیم کنید تا موقعیت راحت‌تری روی دوچرخه داشته باشید. تنظیم مقاومت در حین سواری و محکم کردن پاها روی پدال‌های دوچرخه نیز ساده است. اما به نظر می‌رسد نوع صندلی و نشیمن آن چندان برای سواری‌های طولانی مدت طراحی نشده است.

سوالات متداول

1- معمولا به چند جلسه تمرین با دوچرخه اسپینینگ نیاز است؟
پاسخ به این سوال به اهداف تناسب اندام شما بستگی دارد. انجمن ACSM توصیه می‌کند بزرگسالان به طور متوسط ​​باید 150 دقیقه ورزش هوازی در هفته داشته باشند تا سلامت سیستم قلبی – عروقی خود را حفظ کنند. این میزان در حدود 30 دقیقه ورزش هوازی متوسط ​​و پنج روز در هفته است.

2-  برای تمرین با دوچرخه اسپینینگ چه لباسی باید بپوشیم؟
اگر بخواهیم در یک جمله بگوییم، حرفه‌ای و راحت لباس بپوشید. چندین نظرسنجی نشان داده که داشتن لباس ورزشی با کیفیت اولین قدم مهم برای افراد در دستیابی به اهداف تناسب اندام است. علت ساده است، پوشیدن یک لباس باکیفیت به افراد انگیزه می‌دهد تا ورزش کنند، حتی زمانی که خسته یا بی‌انگیزه باشند.

3. در یک دوره تمرینی متوسط ​​چند کیلومتر باید تمرین داشته باشیم؟
این موضوع به عوامل زیادی بستگی دارد. جنسیت، وزن، سن، مهارت، سطح آمادگی جسمانی و همین طور سلامت عمومی شما می‌تواند روی این مسئله تاثیر بگذارد. به همین دلیل نمی‌توان یک پاسخ کلی به این سوال داد. بهتر است در این مورد با مربی خود صحبت کنید.

سخن آخر

دوچرخه اسپینینگ یک ابزار همه کاره و موثر برای بهبود سلامت کلی و تناسب اندام است. از مزایای توقیت سیستم قلبی عروقی گرفته تا توانایی آن در ایجاد قدرت و استقامت کلی بدن. دوچرخه اسپین طیفی از مزیت ها را ارائه می دهد که می تواند متناسب با اهداف و ترجیحات فردی طراحی شود.

شما چه یک ورزشکار مبتدی باشید یا یک ورزشکار با تجربه، دوچرخه اسپینینگ یک تمرین چالش‌برانگیز و جذاب برای بهبود تناسب اندام، سوزاندن کالری و عضله‌سازی به شما ارائه خواهد کرد. از طرفی تمرین با دوچرخه اسپینینگ نیاز به آموزش خاصی ندارد و شما می‌توانید به راحتی از این وسیله در منزل استفاده کنید.

علاوه بر همه اینها، استفاده از ابزاری که می‌توان در منزل از آن استفاده کرد، مزایای مثبت زیادی دارد. شما می‌توانید بر اساس روتین زندگی شخصی خودتان جلسات تمرینی را برای خودتان تنظیم کنید. سرعت و شدت نوع تمرین را هم بر اساس توانایی و سطح مهارت خودتان مشخص کنید.

اگر با خواندن این مقاله حس می‌کنید استفاده از دوچرخه اسپینینگ برای شما خواستنی است، می‌توانید برای خرید آن از اطلاعاتی که اسپرت مال از فروشندگان و عمده‌فروشان تهیه کرده استفاده کنید.

منبع 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

اسپرت مال اولین و بزرگترین پاساژ آنلاین خرید عمده لباس ورزشی و لوازم ورزشی در ایران است.

آگهی های اخیر

  • هنوز نظری ندارید.
  • افزودن دیدگاه