آرنج بند ورزشی |انواع، مشخصات و موارد استفاده در 1403

 1. خانه
 2. »
 3. اسپرت مگ
 4. »
 5. آرنج بند ورزشی |انواع، مشخصات و موارد استفاده در 1403
آرنج بند ورزشی

آرنج بند ورزشی را چقدر می‌شناسید. عموما وقتی از آرنج بند صحبت می‌شود، تصویری از یک آرنج بند طبی احتمالا سفید در ذهن ما نقش می‌بندد. در حالیکه آرنج بندها انواع متنوعی دارند. نه تنها رنگ و جنس بلکه کاربردهای متفاوتی هم دارند که هر کس باید با توجه به نیاز و انتظاراتی که از یک آرنج بند دارد، انتخاب کند.

از آنجایی که بحث آرنج بندها هم مفصل و هم متنوع است، اسپورت مگ تصمیم گرفت دربارۀ این موضوع برای شما مقاله‌ای تهیه کند. اگر قصد دارید آرنج بند ورزشی بخرید و هنوز نمی‌دانید چطور بهترین نوع آن را انتخاب کنید، پیشنهاد می‌کنیم با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید. 

البته ناگفته نماند این مقاله برای شما فروشندگان آرنج بند ورزشی هم مفید است، چرا که اطلاعات کامل و معتبری در اختیار شما قرار می‌دهد که می‌توانید از آن برای راهنمایی بهتر مشتریان خود استفاده کنید. 

مزایای آرنج بند ورزشی 

با اینکه انواع مختلفی از آرنج بند ورزشی در بازار وجود دارد، ولی می‌توان برای همۀ آنها مزایای مشترکی هم در نظر گرفت.

مزایای مشترک استفاده از آرنج بند ورزشی عبارتند از:

 1.  به افزایش جریان خون و کاهش ارتعاشات ساعد کمک می‌کند
 2.  به جلوگیری از کشیدگی و رگ به رگ شدن کمک می‌کند
 3.  باعث حمایت از مفصل آرنج می‌شود که می‌تواند به جلوگیری از صدمات در حین فعالیت‌هایی که به آرنج فشار وارد می‌کند، مانند وزنه‌برداری یا تنیس کمک کند.
 4. ساپورت آرنج در طول فعالیت‌های ورزشی طولانی‌ مدت از طریق نگهداری آرنج که باعث می‌شود فشار اضافی از روی آرنج برداشته شود.
آرنج بند ورزشی و مزایای آن
آرنج بند ورزشی و مزایای آن

انواع آرنج بند ورزشی

همانطور که در ابتدای مقاله توضیح دادیم، آرنج بند بسته به نیاز کاربر می‌تواند برای اهداف مختلفی استفاده شود. یکی از کاربردهای محبوب و رایج آن که باعث می‌شود به جز ورزشکاران، افراد دیگر هم از آن استفاده کنند، ساپورت و محافظت از آرنج هنگام انجام حرکات سخت یا ورزش‌هایی مانند فوتبال، بسکتبال، تنیس، گلف و غیره است.

در دنیای ورزش با تمرین و تجهیزات مناسب می‌توان از آسیب‌دیدگی عضلات، تاندون و مفاصل آرنج جلوگیری کرد، اما زمانی که جراحتی اتفاق می‌افتد، از آرنج بند ورزشی نیز می‌توان برای تسریع بهبودی آرنج آسیب دیده استفاده کرد. آرنج بند ورزشی می‌تواند آرنج آسیب دیده را در جای خودش تثبیت کند تا جراحت بیشتری متوجه آن نشود.

از طرفی استفاده از آن هنگام جراحت از کشیدگی بیشتر و همین طور وارد آمدن فشار بیشتر به آن جلوگیری می‌کند.

می‌توانیم انواع آرنج بند ورزشی را به شکل زیر مشخص کنیم:

 1. آرنج بند بدنسازی 
 2. آرنج بند حرفه‌ای بدنسازی 
 3. آرنج بند فوتبال
 4. آرنج بند پاورلیفتینگ
 5. آرنج بند والیبال
 6. آرنج بند گلری
 7. آرنج بند بسکتبال
 8. آرنج بند طبی ورزشی

در ادامه جند مورد از این لیست را معرفی می‌کنیم و از مزایای استفاده از آنها هم خواهیم نوشت. 

بیشتر بخوانید: تولیدی آرنج بند

آرنج بند بدنسازی

آرنج‌ بند بدنسازی یکی از لوازم جانبی و تخصصی است که برای حمایت از مفصل آرنج در حین فعالیت‌های بدنی شدید، به ویژه در بدنسازی و تمرینات قدرتی طراحی شده‌اند. این آرنج بند ورزشی ترکیبی از تثبیت و پشتیبانی برای آرنج را فراهم می‌کند.

هدف از استفاده از این نوع آرنج بند ورزشی، محافظت از آرنج در برابر آسیب‌ها و فشارهای ناشی از استفاده بیش از حد که می‌تواند در طول وزنه‌برداری یا سایر حرکات تکراری رخ دهد.

آرنج بند بدنسازی
آرنج بند بدنسازی

به خاطر داشته باشید که یافتن بهترین آرنج بند بدنسازی برای بدنسازی در بازار چندان آسان نیست. طیف وسیعی از محصولات در بازار وجود دارد که هم می‌تواند کمک‌کننده باشد و هم کار انتخاب را مشکل‌ساز کند. اگر می‌خواهید سلامتِ آرنج خود را از این تنوع و رقابت برندها حفظ کنید، بهتر است تحقیق کنید و با اطلاعات کافی به خرید اقدام کنید.

 آرنج بند حرفه‌ای بدنسازی

 آرنج بند ورزشی مناسب برای بدنسازی حرفه‌ای، از جمله آرنج‌ بندهایی هستند که با بستن دور آرنج خود، فشار ملایمی را احساس می‌کنید. این فشار دردناک نیست و برای حمایت و محافظت از آرنج در هنگام بلند کردن اجسام سنگین طراحی شده است. این نوع آرنج بند به بهبود جریان خون، کاهش درد مفاصل و ایجاد ثبات در مفصل آرنج کمک می‌کند.

آرنج بند حرفه‌ای بدنسازی، معمولاً توسط بدنسازان حرفه‌ای در طول تمرینات و مسابقات برای جلوگیری از آسیب‌دیدگی و افزایش عملکرد استفاده می‌شود.

آرنج بند فوتبال

 فوتبال یک ورزش هجومی با شدت بالا است که ضربات وارده بر بدن ورزشکاران می‌تواند صدمات زیادی وارد کند. آرنج بندها و زانوبندها برای حفاظت از صدمات وارده به زانو، مچ پا، شانه، آرنج و مچ دست استفاده می‌شوند.

آرنج بند فوتبال

این آرنج بندها معمولا برای محافظت از حساس‌ترین اندام بدن دروازه‌بان یعنی همان مفاصل آرنج او طراحی شدند. آرنج بند گلری که در بازار ایران هم شناخته شده است، یکی از همین آرنج بندهاست. 

آرنج بند والیبال

آرنج بند برای والیبال یکی از تجهیرات مهم، ضروری و حمایتی است که برای ایجاد ثبات و محافظت از آرنج در طول بازی و تمرین پوشیده می‌شود. این نوع آرنج بند می‌تواند به جلوگیری از آسیب و کاهش درد ناشی از استفاده بیش از حد از عضو مورد نظر یا حرکات تکراری کمک کند. این نوع آرنج بند ورزشی برای والیبال معمولاً به گونه‌ای طراحی می‌شود که سبک و انعطاف‌پذیر باشد تا دامنۀ کاملی از حرکت را برای بازیکن امکان‌پذیر کند.

آرنج بند بسکتبال

آرنج بند بسکتبال

مراقبت از آرنج در بسکتبال بسیار ضروری است. زمانی که بازیکن آسیب دیده باشد یا دچار کشیدگی مفصل شده باشد، هر پرش، پاس و شوت ممکن است جراحت او را تحت تاثیر قرار دهد. آرنج بندهای بسکتبال یکی از راه‌های عالی برای محافظت از آرنج بازیکن به شمار می‌روند. این نوع آرنج بند ورزشی دارای طیف وسیعی هستند، که به طور موثر خستگی عضلات را کاهش می‌دهد و جریان خون را افزایش می‌دهد و به آرنج بازیکن هر آنچه را که برای بازی و ریکاوری نیاز دارد هدیه می‌دهد.

آرنج بند طبی ورزشی

این نوع آرنج بندها لزوما آرنج بند ورزشی محسوب نمی‌شوند، بلکه می‌توانند اهداف مراقبتی پزشکی را هم دنبال کنند. اغلب آنهایی که در شانه، آرنج و مچ دست دچار ناراحتی و درد می‌شوند می‌توانند با مراجعه به داروخانه‌ها یا مراکز فروش لوازم ورزشی، آرنج بند مناسب خود را تهیه و استفاده کنند. 

بیشتر بخوانید: فواید آرنج بند ورزشی

5 برند مطرح تولید‌کنندۀ آرنج بند ورزشی برای وزنه‌برداران 

تا اینجا دربارۀ آرنج بند ورزشی و مزایایی که برای ورزشکاران دارد صحبت کردیم. همچنین گفتیم که این آرنج بندها در اغلب موارد یکی از ضروری‌ترین و مهمترین تجهیزات برای ورزشکاران مبتدی و حرفه‌ای محسوب می‌شوند. اما در این بخش قصد داریم به 5 برند محبوب در زمینۀ تولید آرنج بند ورزشی مناسب برای وزنده‌بردارن و به طور کلی بدنسازان بپردازیم. 

بدنسازان و وزنه برداران به دلیل استفاده از وزنه‌ها و حرکات سنگین باید مراقبت از مفاصل خود را در اولویت قرار دهند. به همین دلیل فکر کردیم معرفی برندهای معرف این حوزه می‌تواند به این عزیزان کمک کند. 

1- برند Iron Bull

Iron Bull از میان نظرسنجی‌های انجام شده جایگاه اولین و بهترین برند آرنج بند ورزشی برای پاورلیفتینگ را به خود اختصاص داد. این برند کارآمدترین و راحت‌ترین آرنج بند ورزشی برای تمرین با وزنه را تولید می‌کند. علاوه بر این، نسبت به کیفیت محصولاتش از قیمت نسبتاً مناسبی هم برخوردار ​​است. چنین سرمایه‌گذاری قطعا سال ها به شما کمک خواهد کرد.

برند Iron Bull

طراحی این آرنج بندها به این شکل است که دو قطعه با جنس neoprene روی هم قرار می‌گیرند و کناره‌ها به هم دوخته شده‌اند. چنین ساختاری باعث می‌شود که آنها کاملاً بدون کمترین چین و چروک روی آرنج قرار بگیرند. دوختی عالی، شکیل و بادوام.

از جمله مزایایی که برای این برند برشمرده‌اند، عبارتند از:

 • تناسب
 • دوخت با کیفیت بالا
 • طراحی کارآمد
 • پکیج عالی
 • قیمت مناسب با کیفت بالا 

2- برند Stoic 

برند Stoic 
برند Stoic

آرنج بندهایی که شبیه آستین‌های کوتاه شده هستند، طرفداران زیادی دارد. برند Stoic هم آرنج بند ورزشی شبیه برند اول تولید می‌کند. نکته‌ای که باعث می‌شود این برند در رتبه دوم قرار بگیرد، قیمت نسبتا بالاتر آن است. با این حال کیفیت این برند با برند قبلی چندان تفاوتی ندارد. همین طور باید در نظر داشته باشید که طول این آرنج بند نسبت به برند قبلی کمی بلندتر است. 

دو قطعه از همان جنس neoprene در کناره‌ها دوخته شده است.. بلندتر بودن طول این آرنج بند ورزشی باعث می‌شود، احتمالا پوشش، پشتیبانی و پایداری بیشتری را برای شدیدترین حرکات به ورزشکاران می‌دهد. علاوه بر این، ضخامت نئوپرین در پشت بیشتر و در جلو کمتر است تا بیشترین حمایت را در زمان حرکت برای آرنج فراهم کند. 

اگر شما از علاقمندان طرح‌های مینیمالیست هستید، قطعا تولیدات این برند را دوست خواهید داشت، این آرنج بندها طرحی ساده اما حرفه‌ای دارد. در مجموع، اگر وزنه‌بردار یا بدنساز حرفه‌ای هستید و بودجه‌تان آنقدر دست شما را در انتخاب نمی‌بندد، پیشنهاد می‌کنیم این برند را امتحان کنید. 

از مهمترین ویژگی‌های این برند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دوخت قوی
 • مقاوم و بادوام
 • ساپورت بیشتر
 • احساس راحتی بیشتر
 • ضخامت‌های مختلف در پشت و جلو
 • تنوع زیاد در اندازه‌ها

3- برند Gymreapers 

طراحی این برند در آرنج بند ورزشی با دو برند دیگر متفاوت است. آنها در کناره‌ها دوخته نمی‌شوند، دوخت در وسط کار اجرا شده است. با این که وجود این دوخت مشکلی ایجاد نمی‌کند، اما راحتی کمتری نسبت به دو برند دیگر دارد. 

برند Gymreapers به ​​دلیل قیمتی که دارد در رتبۀ سوم قرار می‌گیرد. از طرفی چون در بسته‌بندی متفاوتی هم ارائه می‌شود بوی مواد اولیه به کار رفته در آرنج بندها حفظ می‌شود. اگر جزء آن دسته از ورزشکارانی هستید که به این جزئیات حساس هستید، پیشنهاد می‌کنیم این برند را امتحان نکنید. 

 • دوخت خوب
 • ساپورت قوی برای وزنه‌های سنگین
 • رنگ‌های متنوه
 • راحتی 

از ویژگی‌های ممتاز این برند به شمار می‌رود. 

4- برند Nordic 

آرنج بند ورزشی برند Nordic، قیمت مناسبی دارند، اگر در گروه ورزشکاران مبتدی هستید یا هنوز آمادگی پرداخت هزینه‌های سنگین را ندارید می‌توانید به تولیدات این برند نگاهی داشته باشید.

به طور کلی کیفیت این برند خوب است؛ دوخت منظم، ساپورت زیاد و مقاومت بالایی دارد. با این حال، این آرنج بند کوتاهتر از آستین‌های قبلی در لیست نامبرده هستند. در نتیجه آنها پوشش‌دهی کمتری دارند بنابراین برای ورزشکاران حرفه‌ای گزینۀ مناسبی نیستند. با این حال، اگر آماتور هستید، می‌توانید به راحتی به سراغ یک جفت از این آرنج بند ورزشی بروید. 

یکی دیگر از نقاط ضعف این برند این است که احتمالا وقتی آرنج را خم کنید، شاهد چین و چروک در وسط آرنج بند خواهید بود. بنابراین ممکن است نیاز باشد که بعد از هر ست تمرین، آنها را دوباره مرتب کنید. 

کاربران مهمترین ویژگی‌های این برند را به ترتیب زیر نام برده‌اند:

 • قیمت قابل قبول
 • بسته‌بندی خوب
 • مناسب برای آماتورها 

5- برند PowerLix 

آخرین گزینه در لیست، یکی از محبوب‌ترین برندها در سایت آمازون است. 

برند PowerLix 

قبل از هر چیز باید گفت، ضخامت این نوع آرنج بند ورزشی در مقایسه با برندهای دیگری که نام بردیم، بسیار کمتر است. کاربران معتقد هستند این آرنج بند برای حرکات ورزشی سنگین و وزنه‌برداری گزینۀ مناسبی نیست. با این حال کشش و انعطاف‌پذیری بیشتری دارند.

طبق نظر ورزشکارانی که از این برند استفاده کرده بودند، این آرنج بند بیشتر برای گرم نگه داشتن مفاصل و ماهیچه‌ها، برای گرم کردن عضلات قبل از تمرین اصلی در فصول سرد سال گزینه خوبی هستند. همچنین اگر دجار آسیب دیدگی شده‌اید می‌توانید از این آرنج بند به مدت طولانی استفاده کنید، چرا که به دلیل کشش و انعطاف‌پذیری زیادی که دارد شما را دچار ناراحتی نمی‌کند. 

طبق نظر ورزشکاران ویژگی‌های زیر را می‌توان برای برند PowerLix در نظر گرفت: 

 • مناسب برای پوشیدن طولانی مدت
 • استفاده آسان
 • بدون بو
 • قابل استفاده برای ورزش‌های طولانی و سبک

سخن پایانی 

اگر بخواهیم مباحث این مقاله را جمع‌بندی کنیم باید بگوییم، آرنج بند یک وسیله فیزیکی است که برای تثبیت و محافظت از آرنج‌های ضعیف، آسیب‌دیده یا در حال بهبودی استفاده می‌شود. با این حال آرنج بند ورزشی بیشتر برای ورزشکاران کاربرد دارد. طبق آمار Safe Work Australia، سالانه حدود 3000 گزارش از آسیب جدی به آرنج از سال 2010 تا 2015 وجود داشته است. این آسیب‌ها ممکن است در اثر تصادف، ورزش یا استفادۀ طولانی مدت ایجاد شده باشند. همچنین می‌توان از آرنج بند برای جلوگیری از آسیب‌دیدگی در حین ورزش هم استفاده کرد. 

آرنج ما یکی از مهم‌ترین مفاصل بدن ما است. آرنج ما یک مفصل از نوع لولایی است که امکان حرکات کششی را برای بدن ما فراهم می‌کند. در واقع هر بار که ساعد خود را به سمت داخل بدن حرکت دهید و همین طور حرکت مخالف آن را انجام دهید، از آرنج خود استفاده می‌کنید.  را اکستنشن می نامند. ساده‌ترین کارهای روزانه مثل نوشیدن یه لیوان آب، غذا خوردن و حتی باز و بسته کردن بند کفش و … به داشتن یک آرنج سالم نیاز دارد.

آرنج ما یکی از مفاصل پرکاربرد بدن ما است، ما روزانه صدها حرکت وابسته به آرنج انجام می دهیم. یعنی صدمات و درد ناشی از استفادۀ بیش از حد از این عضو بدن بسیار شایع است. آرنج بند در این نوع موقعیت‌ها هم برای محافظت و هم برای تسریع بهبودی آرنج آسیب دیده مفید است.

آرنج بند بسته به نیاز می‌تواند برای اهداف مختلفی استفاده شود. یکی از کاربردهای محبوب آن حمایت و محافظت از آرنج هنگام انجام ورزش‌هایی مانند فوتبال، بسکتبال، تنیس، گلف و غیره است. 

ما به انواع آرنج بند ورزشی و 5 برند مطرح تولیدکننده هم اشاره کردیم. 

امیدواریم این مقاله توانسته باشد اطلاعات مفید و کاربردی در اختیار شما قرار بدهد. اسپورت مگ امیدوار است آرنج‌های شما همیشه سلامت باشد. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

آگهی های اخیر

 • هنوز نظری ندارید.
 • افزودن دیدگاه