انواع توپ بدمينتون | راهنمای خرید توپ بدمینتون در 1402

  1. خانه
  2. »
  3. اسپرت مگ
  4. »
  5. انواع توپ بدمينتون | راهنمای خرید توپ بدمینتون در 1402
انواع توپ بدمينتون
5/5 - (1 امتیاز)

بدمينتون یکی از ورزش‌های پرطرفدار در بین جوانان و گروه‌های سنی بالاتر است که به خاطر جنب و جوش و نشاط و شادابی که دارد، بسیار مورد توجه قرار گرفته است. این ورزش هم مثل ورزش‌های دیگر نیازمند این است که شما مواردی را رعایت کنید و همچنین برای انجام آن وسایلی را بخرید تا بتوانید به انجام دادن این ورزش مشغول بشوید.

داشتن یک راکت و یک توپ بدمينتون مناسب برای این که شما بتوانید به انجام دادن این ورزش مشغول بشوید و فعالیت کردن در این ورزش را شروع کنید، لازم و ضروری است. برای این که بتوانید یک توپ بدمينتون مناسب بخرید، لازم است که در زمان اقدام کردن برای تهیه‌ی این وسیله به نکته‌هایی دقت کنید تا توپی که می‌خرید برای بازی کردن و هدفی که شما از انجام دادن این ورزش دارید، مناسب باشد.

نکته‌های مهمی درباره‌ی توپ بدمينتون است که با کمی توجه و دقت می‌توانید همه‌ی آن‌ها را رعایت کنید و بهترین توپ از انواع توپ بدمينتون را بخرید. در زیر کمی راجع به توپ بدمينتون صحبت می‌کنید و علاوه بر آشنا کردن شما با انواع توپ بدمينتون به نکته‌های مهمی درباره‌ی این موضوع اشاره می‌کنیم.

توپ بدمينتون

در بین انواع مختلف توپ‌هایی است که برای انجام ورزش‌های مختلف وجود دارد، توپ بدمينتون یکی از آن‌ها است که برای بازی کردن و انجام دادن ورزش بدمينتون حتما به آن نیاز دارید. توپ بدمينتون نام‌های دیگری نیز دارد و در بعضی از کشور‌ها و در جریان بعضی از بازی‌ها یا مسابقه‌ها با نام Badminton birdies و یا Badminton bird شناخته می‌شود.

شخصی که قصد دارد این ورزش را انجام بدهد و یا به این بازی مشغول بشود به این توپ به وسیله‌ی یک راکت توری ضربه می‌زند و توپ بدمينتون در اینجا یک وسیله‌ یا جسم پرتاب شونده است که با ضربه‌ی راکت به سمت طرف مقابل حرکت می‌کند و از توری که در نیمه‌ی زمین بدمينتون کشیده شده است عبور می‌کند.

شکل ظاهری توپ بدمينتون

شکل ظاهری توپ بدمينتون

از نظر ظاهری اگر بخواهیم که توپ بدمينتون را برای شما توصیف کنیم، به ظاهر مخروطی شکل این نوع توپ از توپ‌های ورزشی می‌توانیم اشاره کنیم. توپ بدمينتون ظاهر مخروطی را از طریق متصل شدن یک سری پرهای همپوشانی کننده به یک تکه چوب پنبه به دست آورده است. البته در بعضی از توپ‌های بدمينتون به جای استفاده کردن از پر‌های همپوشانی کننده ممکن است که از نایلون یا پلاستیک استفاده شده باشد و در واقع این دو مورد جایگزین پرهای همپوشانی کننده شده است.

همچنین چوب پنبه که پلاستیک یا نایلون یا پرهای همپوشانی کننده به آن وصل شده‌اند را با مقداری چرم می‌پوشانند که نوع این چرم و موادی که در ساخت آن به کار رفته با توجه به کاربرد توپ بدمينتون و انواع مختلف آن بستگی دارد. این نوع چرم می‌تواند از جنس پلاستیکی یا لاستیکی باشد که سطح چوب پنبه را می‌پوشاند.

به خاطر این که قسمتی از انواع توپ بدمينتون از پرها تشکیل شده، وزن اصلی توپ بدمينتون مربوط به قسمت چوب پنبه‌ای است و به همین دلیل است که وقتی با راکت به توپ بدمينتون ضربه می‌زنند، قسمت چوب پنبه‌ای آن در جلو قرار می‌گیرد و ضربه زدن با راکت و برگشتن توپ به سمت طرف دیگر را ممکن می‌کند.

توپ‌های بدمينتون حالت آیرودینامیکی دارند که این ویژگی فوق العاده است و کمک زیادی به حرکت بی نظیر توپ می‌کند. این حالت بی نظیر یک حالت پایدار در انواع توپ‌ بدمينتون است و همین هم باعث شده تا بازیکن‌ها از این ویژگی‌ توپ بدمينتون به عنوان یکی از ویژگی‌های ایده آل در جریان مسابقات و بازی‌های حساس یاد کنند.

بیشتر بخوانید: لباس مناسب بدمینتون چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

انواع توپ‌ بدمينتون

سازندگان توپ‌های بدمينتون در زمان طراحی کردن و ساختن این توپ‌‌ها به نکته‌های زیادی دقت کردند و به همین دلیل هم انواع مختلفی از توپ‌های بدمينتون را ساخته‌اند که هر بازیکن می‌تواند با توجه به معیارهایی که دارد، یکی از انواع توپ بدمينتون را انتخاب کند و برای بازی کردن از آن توپ استفاده کند. توپ‌های بدمينتون انواع مختلفی دارند، اما بر اساس یک نوع دسته بندی به ۲ دسته کلی تقسیم بندی می‌شوند.

در زیر این دو دسته را برای شما نام برده و توضیحات مفصلی را راجع به هر نوع توپ بدمینتون برای شما بیان می‌کنیم:

توپ‌های بدمينتون پردار

توپ‌های بدمينتون پردار

توپ‌های بدمينتون پردار همانطور که در قسمت‌هاس بالایی برای شما بیان کردیم از متصل شدن تعدادی پر به یک چوب پنبه تشکیل شده است و همین اتصال پرها، وزن توپ بدمينتون را کم کرده است‌. افرادی که از این نوع از توپ‌های بدمينتون استفاده می‌کنند، بازیکن‌های حرفه‌ای و آماتورهایی هستند که ورزش بدمینتون را بسیار جدی و اصولی دنبال می‌کنند.

اما دلیلی که این دسته از افراد برای استفاده از توپ‌های بدمينتون پردار در طول مسابقه‌ها و بازی‌های جدی و حساس دارند، این است که این نوع توپ‌ از انواع توپ بدمينتون به خاطر این که سبک وزن است و وزن زیادی ندارد، بهتر می‌تواند بعد از زدن ضربه با استفاده از راکت بدمينتون در هوا پرواز کند و به حرکت در بیاید.

دلیل‌های علمی زیادی پشت این موضوع خوابیده است و وجود دارد و تمامی این دلیل‌ها باعث شده تا توپ سبکی باشد و بهتر در آسمان پرواز کند و سرعت خوب و بالایی هم داشته باشد. پرهایی که برای ساختن توپ‌های بدمينتون پردار مورد استفاده قرار می‌گیرد، پرهای بال چپ غاز یا اردک هستند که باعث سبکی و سرعت بیشتر در این توپ‌ها می‌شوند.

این پرها با وجود مزیت‌ها و ویژگی‌هایی که دارند، خیلی مورد استفاده همه‌ی افراد قرار نمی‌گیرند و علت افراد برای انجام این کار این است که توپ‌های بدمينتون پردار استحکام و دوام زیادی ندارند و به راحتی آسیب می‌بینند و پرها می‌شکنند. برای این که این پرها دوام بیشتری داشته باشند، این نوع از انواع توپ بدمینتون را در داخل دستگاه رطوبت ساز قرار می‌دهند و اجازه می‌دهند توپ‌های بدمينتون به مدت ۴ ساعت در داخل دستگاه رطوبت ساز بمانند.

از این طریق طول عمر و ماندگاری توپ‌ها بیشتر می‌شود و پرها دیرتر آسیب می‌بینند.

توپ‌های بدمینتون سنتزی یا نایلونی

توپ‌های بدمینتون سنتزی یا نایلونی

نوع دیگری از انواع توپ بدمينتون، توپ‌های بدمينتون سنتزی یا نایلونی هستند که در ساختن آن‌‌ها از پر استفاده نشده است و جایگزین آن مواد سنتزی یا نایلونی هستند. توپ‌های بدمینتون نایلونی بیشتر توسط افرادی مورد استفاده قرار می‌گیرند که تازه ورزش کردن و فعالیت در رشته‌ی بدمينتون را شروع کرده‌اند یا می‌خواهند به صورت تفریحی در بدمینتون بازی کنند.

توپ‌های بدمينتون نایلونی را زمانی که با توپ‌های بدمينتون پری مقایسه می‌کنیم، متوجه می‌شویم که این نوع از توپ‌های بدمينتون خیلی دوام بیشتری دارند و برای مدت زمان طولانی تری می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. اگر بازیکن در جریان بازی به اشتباه و ناخودآگاه روی توپ پا بگذارد، توپ آسیب چندانی نمی‌بیند و هنوز قابل استفاده است.

همچنین وقتی بازیکن بخواهد به توپ ضربه‌های محکمی بزند و بی پروا در طول جریان بازی، بازی کند و ترسی بابت آسیب دیدن توپ بدمينتون نداشته باشد، این مدل توپ‌های بدمينتون برای بازی‌های معمولی و افزایش دادن مهارت‌ها و تمرین کردن در دسته‌ی توپ‌های خوب بدمينتون هستند. اما به خاطر این که این توپ‌های بدمينتون لاستیکی یا سنتزی با استفاده از مواد پلاستیکی ساخته شده‌اند در مقایسه با توپ‌های بدمينتون پری وزن بیشتری دارند. البته این بیشتر بودن وزن توپ‌های بدمينتون لاستیکی نسبت به توپ بدمينتون پری، حدود ۱۰ درصد است.

سنگین‌تر بودن آن‌ها نسبت به توپ‌های بدمينتون پری باعث شده تا هم از نظر سرعتی و هم کیفیتی نتوانند به پتی توپ‌های پری برسند اما کیفیت و سرعت خوبی دارند که برای بازیکنان راضی کننده است. تمامی این موارد هم باعث شده تا از این نوع از انواع توپ بدمينتون در جریان مسابقه‌های رسمی و حرفه‌ای استفاده نشود.

بیشتر بخوانید: خصوصیات کفش بدمینتون

نکته‌های مهم در زمان خریدن توپ بدمينتون

نکته‌های مهم در زمان خریدن توپ بدمينتون

وقتی که می‌خواهید توپ بدمينتون بخرید، باید نکته‌هایی را در نظر بگیرید و بعد از آن خرید خود را انجام بدهید. عجله کردن و بی توجهی و عدم دقت به نکته‌های مهم باعث می‌شود تا شما نتوانید در بین انواع توپ بدمينتون آن نوع از توپ‌های بدمينتون که می‌خواهید را پیدا کنید و از انجام یک بازی لذت بخش شاید به خاطر این اشتباه محروم شوید.

در زیر چند تا از نکته‌های مهم در زمان خریدن توپ بدمينتون را برای شما بیان می‌کنیم:

سرعت توپ

طراحان و سازندگان توپ‌های بدمينتون انواع توپ بدمينتون را طراحی و تولید می‌کنند و هر کدام از انواع این توپ‌ها با یکدیگر تفاوت‌هایی دارد که باعث می‌شود در سرعت آن‌ها اثر بگذارد. توپ‌های بدمينتون سرعت‌های مختلفی دارند آنا به‌طور کلی در ۳ رده‌ی سرعتی یعنی آهسته، متوسط و سریع دسته بندی می‌شوند. برای این که بازیکن بتواند تشخیص بدهد که بعد از این که به توپ ضربه بزند، توپ تا چه مسافتی را با چه سرعتی طی می‌کند، می‌تواند از شاتل کاک کمک بگیرد.

وقتی شما می‌خواهید توپ بدمينتون بخرید در اولین گام برای انتخاب درست و اصولی توپ بدمينتون که سرعت خوبی داشته باشد، حتما به مکانی که قرار است از توپ استفاده کنید، دقت کنید.

عواملی هم وجود دارند که روی سرعت توپ بدمينتون می‌توانند تاثیر گذار باشند که از بین آن عوامل می‌توانیم به دما، رطوبت، ارتفاع از سطح دریا و… اشاره کنیم.

کیفیت شاتل کاک

توپ‌های بدمينتون که امروزه تولید و طراحی شده‌اند و در بازارها و فروشگاه‌هایی که لوازم ورزشی می‌فروشند، به فروش می‌رسند از کیفیت‌های مختلفی برخوردار هستند. عوامل زیادی وجود دارد که روی کیفیت هر کدام از توپ‌های بدمينتون تولید شده اثر می‌گذارد اما مهم‌ترین چیز موادی است که در ساخت توپ به کار رفته است.

در قسمت‌های قبل هم اشاره کردیم که در بین انواع توپ بدمينتون، توپ‌های بدمينتون پردار نسبت به نوع پلاستیکی یا سنتزی کیفیت بیشتری دارند و برای انجام بازی‌های حرفه‌ای بدمينتون انتخاب خیلی خوبی هستند.

بیشتر بخوانید: خرید گرمکن شلوار عمده از تولیدی گرمکن شلوار ورزشی

نحوه‌ی تشخیص سرعت توپ بدمینتون

نحوه‌ی تشخیص سرعت توپ بدمینتون

برای بازیکن‌های بدمینتون این نکته مهم است که از سرعت توپ بدمينتون که می‌خواهند آن را برای بازی‌هایشان انتخاب کنند و بخرند، آگاهی داشته باشند. شاید به نظر شما تنها راهی که ممکن است وجود داشته باشد، این است که به توپ ضربه بزند و سرعت آن را بسنجد و بررسی کند. اما روش دیگری هم وجود دارد که سازندگان و طراحان توپ‌های بدمينتون از طریق آن توانسته‌اند به خریداران انواع توپ بدمينتون کمک کنند.

در این روش طراحان عدد بر روی بسته بندی توپ‌های بدمينتون یا در قسمت چوب پنبه‌ی توپ بدمينتون عدد یا نشانه‌ای را حک می‌کنند که این نشانه یا عدد نشان دهنده‌ی سرعت توپ بدمينتون است. البته این نشانه یا عدد در برندهای مختلف ممکن است که با هم تفاوت‌هایی داشته باشد. در برخی از برند‌ها از نوارهای رنگی برای نشان دادن سرعت توپ بدمینتون استفاده می‌شود. این سه رنگ نوار را در زیر برای شما یادداشت می‌کنیم.

  • نوار سبز رنگ: نوارهای سبز رنگی که بعضی از برندهای تولید کننده انواع توپ بدمينتون بر روی بسته بندی توپ‌ها آن را درج می‌کنند، نشان می‌دهد که توپ بدمينتون سرعت کمی دارد و آهسته در آسمان حرکت کرده و پرواز می‌کنند. البته توصیه شده که از توپ‌های بدمينتونی که نوار سبز رنگ بر روی جعبه آن‌ها درج شده است در منطقه‌هایی که آب و هوای گرمی دارند، استفاده بشود.
  • نوار آبی رنگ: هر موقع که نوار آبی رنگ را بر روی بسته بندی یا توپ بدمينتون دیدید، بدانید که آن توپ سرعت نرمال و متوسطی دارد و در منطقه‌های آبی و هوایی که نرمال هستند، بهتر است استفاده بشود.
  • نوار قرمز رنگ: وجود نوار قرمز رنگ بر روی بسته بندی انواع توپ بدمينتون نشان می‌دهد که آن توپ سرعت خیلی بالا و زیادی دارد و می‌تواند سریع در آسمان به حرکت در بیاید. توصیه می‌کنیم توپ‌های سریع را برای منطقه‌هایی که آب و هوای سردی دارند، بخرید و مورد استفاده قرار دهید.

قیمت انواع توپ بدمينتون

قیمت انواع توپ بدمينتون

سازندگان توپ‌های بدمينتون این توپ‌ها را در انواع مختلفی طراحی و تولید کرده‌اند تا افراد بتوانند هر نوع از این توپ‌ها را با هر بودجه‌ای که دارند تهیه کنند. اما عامل‌های تاثیرگذار روی قیمت توپ بدمینتون شامل تعداد، برند تولید کننده، مواد به کار رفته در ساخت توپ بدمينتون و… می‌باشد.

بیشتر بخوانید: فروش توپ بدمینتون بصورت عمده

کلام آخر

در این مقاله ورزشی تلاش کردیم که مطالب و اطلاعاتی درباره‌ی انواع توپ بدمينتون را برای شما بازگو کنیم و به نکته‌های خیلی مهمی که ممکن است بر روی نظر هر فرد برای خرید توپ بدمينتون اثر بگذارد نیز اشاره کردیم.

از این‌ که تا آخر این مقاله ورزشی با نگاه گرم و صمیمی خود ما را همراهی کردید، از شما بسیار تشکر می‌کنیم.

منبع: badmintonhq

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

اسپرت مال اولین و بزرگترین پاساژ آنلاین خرید عمده لباس ورزشی و لوازم ورزشی در ایران است.

آگهی های اخیر

  • هنوز نظری ندارید.
  • افزودن دیدگاه