وسایل مربیگری فوتبال چیست (جامع 2024)

تجهیزات و لوازم فوتبال از جمله مهم‌ترین عوامل برای برای طراحی کردن یک تمرین مناسب و البته آماده کردن بازیکنان به شمار می‌روند. به طور کلی انتخاب و خریداری وسایل مربیگری فوتبال دغدغه بسیار مهم برای هر باشگاه و البته مربیان است، چرا که به کمک این تجهیزات بازیکنان به آمادگی جسمانی بسیار مناسبی خواهند رسید و در نتیجه بر عملکرد کلی تیم اثر خواهد گذاشت. به همین دلیل قصد داریم در این مقاله به برخی از انواع مختلف تجهیزات مربیگری ورزش فوتبال اشاره کنیم.

تجهیزات مربیگری فوتبال

تجهیزات مربیگری فوتبال

امروزه با وجود اینکه وسایل مربیگری فوتبال بسیار زیادی و مفیدی در بازار وجود دارد اما جالب است بدانید که در گذشت این وضعیت وجود نداشت. به عنوان مثال در زمان‌های قدیم از بطری‌های پلاستیکی 2 لیتری که از ماسه پر شده بودند به جای مخروط‌ها استفاده می‌کردند.

با این وجود این امر به هیچ عنوان نباید موجب شود شما از کار بازداشته شوید و نیاز است تا خودتان را با خلاقیت و تجهیزات امروزه نیز به‌روز کنید. تجهیزات بسیار زیاد و مختلفی امروزه در بازار وجود دارند که شما باید با هوشمندی بهترین و مورد نیاز‌ترین انواع را انتخاب و خریداری کنید. در ادامه شما را با مهم‌ترین آن‌ها آشنا خواهیم کرد:

تجهیزات تمرین فوتبال – تجهیزات داخل زمین

در ادامه به برخی از وسایل مربیگری فوتبال اشاره می‌کنیم که هر روز توسط بسیاری از مربی‌های فوتبال و یا حتی فوتسال نیز برای تمرینات درون زمین استفاده می‌شوند.

مخروط‌ها

اولین وسایل مربیگری فوتبال که قصد داریم برای شما معرفی کنیم، مخروط‌ها هستند که برای انواع متفاوت علامت گذاری، تقسیم کردن زمین، تشکیل دادن زمین‌های کوچک و عالی با منظور اجرای تمریناتی که به تغییر دادن سرعت و جهت دارند، به کار گرفته می‌شوند. امروزه انواع مختلفی از مخروط‌ها در بازار وجود دارند که قدیمی‌ترین نوع دارای ارتفاع 15 تا 50 سانتی‌متر بوده و از نوع بشقابی و یا کلاه چینی هستند.

علاوه بر این مدت زمانی است که مانع‌های مسطح و یا همان فلت وارد بازار شده اند که فضای زیادی برای تمرین کردن با توپ را نیز به خود اختصاص داده‌اند، چرا که بازیکنان می‌توانند بدون هیچ نوع مزاحمت در پیش بردن توپ، پاس‌کاری و یا دویدن از آن‌ها استفاده کنند. در صورتی که تیم شما منبع زیادی نداشته باشد بهتر است مخروط‌های کلاه چینی را انتخاب و خریداری کنید چرا که آن‌ها دارای قیمت پایینی بوده و می‌توانید به راحتی در بازار پیدا کنید.

کرنومتر

دیگر وسایل مربیگری فوتبال کرنومتر می‌باشد که می‌تواند یک کرنومتر استاندارد، ساعت دیجیتالی و یا حتی تلفن هوشمند باشد. همان‌طور که می‌دانید کنترل کردن زمان هر جلسه و هر فعالیت و مدت زمان آن بسیار ضروری می‌باشد. بدین ترتیب می‌توان متوجه بازخورد تمرین ورزشکار شد. یک مربی می‌تواند از این طریق برای صرف آب زمان تعیین کند و همچینن از کنترل کردن مقدار تمرین انجام شده اطمینان حاصل کند‌.

تشک تمرین

برای انجام دادن حرکات کششی، تحرک مفاصل تمرینات گیرنده‌های حسی به صورت عمقی، تمرینات کاربردی و یا فانکشنال، انجام تمرینات شکمی و مواردی از این قبیل توسط ورزشکاران از جمله وسایل مربیگری فوتبال ‌که برای این امور استفاده می‌شود، تشک تمرین می‌باشد.

غلتک‌های فومی

دیگر وسایل مربیگری فوتبال می‌توان به غلتک‌های فومی اشاره کرد. از غلتک‌های فومی برای انجام دادن ته بافت‌های عمقی می‌توان استفاده کرد. البته لازم به ذکر است که با وجود اینکه امروزه این غلتک‌ها بسیار کاربردی هستند اما دیگر تجهیزات مهمی نیز هستند که فواید و مزایای دیگری هستند.

نوار کوچک و یا کش

این الاستیک‌های حلقه‌ای شکل مقاومت‌های مختلفی دارند که عمدتا رنگ زرد آن‌ها سبک و رنگ سیاه بسیار سخت هستند‌. با این وجود ممکن است این رنگ‌ها بر اساس نظر تولید کننده تغییر پیدا کنند. این نوارها برای فعال کردن عضلات  تمرین‌های مختلف آموزشی، عملی و همچنین گرم‌کردن به صورت پویا بسیار کاربردی و پویا به شمار می‌روند. مینی بازده‌ها به دلیل متنوع بودن و همچنین سهولت در جابه‌جایی و همچنین حمل‌ونقل طرفداران بسیار زیادی نیز پیدا کرده‌اند.

بنابراین نوار کوچک و یا کش از جمله دیگر وسایل مربیگری فوتبال به شمار می‌رود.

نردبان چالاکی

نردبان چالاکی که امروزه از جمله معروف‌ترین وسایل مربیگری فوتبال به شمار می‌آید که امروزه با وجود اینکه به طور مستمر استفاده نمی‌شوند اما تاثیر بسیار زیادی بر تقویت و آمادگی جسمانی ورزشکار دارد. البته لازم به ذکر است که امروزه انواع بسیار زیاد و مختلفی این تجهیزات وجود دارد که اغلب با هزینه بسیار مناسبی نیز به بازار عرضه می‌شوند.

نردبان چابکی زوپو

یکی از انواع نردبان‌های چابکی که می‌توانید به شکل جداگانه و یا با هم استفاده کنید، نردبان چابکی زوپو است که با عنوان یکی از وسایل مربیگری فوتبال به شمار می‌رود و از آن‌ها می توان به صورت جداگانه یا با هم و به صورت نردبان‌های صاف و موانع نیم‌دایره‌ای استفاده کرد. این ابزار چند کاربرده حمل‌ونقل بسیار ساده‌ای دارد.

دیگر تجهیزات

دیگر تجهیزاتی که ضروری نیستند اما علاوه بر اینکه میزان هزینه کمتری دارند و در شکل‌گیری تمرینات دایره‌ای کمک بسیار زیادی می‌کنند می‌توان به حلقه‌های هولاهوپ برای تقویت سرعت و چابکی اشاره کرد.

بیشتر بخوانید: تولیدی لباس داوری فوتبال | قیمت و خرید عمده

وسایل ارزیابی تجهیزات تمرین فوتبال

وسایل ارزیابی تجهیزات تمرین فوتبال

تجهیزات و وسایل مربیگری فوتبال که به منظور ارزیابی کردن تجهیزات تمرینی استفاده می‌شوند نیز دارای تنوع بالایی هستند که در ادامه آن‌ها را برای شما معرفی می‌کنیم:

ترازو

ابزاری کاربردی و ساده که به منظور اندازه گرفتن وزن کل بدن به کار برده می‌شود.

کالیپر چربی پوست

برای تخمین زدن میزان چربی پوست ورزشکاران، درصد چربی و همچنین کسری وزن، کالیپر چربی پوست دیگر وسایل مربیگری فوتبال به شمار می‌‌رود.

نوار اندازه‌گیری ۳۰ و یا ۵۰ متری

در زمان انجام هر نوع آزمایش بدنی که به اندازه‌گیری دقیق مصافت‌ها نیاز باشد، نمی‌توانید گام‌ها را بشماریید. اغلب اوقات این کار باعث فریب دادن می‌شود. نوار اندازه‌گیری ۳۰ و یا ۵۰ متری می‌تواند کمک کننده باشد.

نوار اندازه‌گیری

تجهیزات مختلفی برای اندازه گرفتن و ارزیابی بدن وجود دارد. نوار خیاطی نیز برای این کار قابل استفاده است. این نوع نوارها برای مقایسه کردن اندام‌های تحتانی و همچنین فوقانی بسیار مفید و کاربردی هستند و وجود یا عدم وجود تفاوت‌ها می‌تواند نشان‌ دهنده عدم تقارن را به شما نشان دهد.

سکوی پرتاب دارای برش عمودی

سکوی پرتاب دارای برش عمودی از دیگر ابزار و وسایل مربیگری فوتبال است که برای ارزیابی پرش به شکل عمودی به کار گرفته می‌شود و امکان محاسبه قدرت اندام تحتانی را دارد. همچنین می‌توانید از این نوع تجهیزات برای نظارت داشتن بر اثرات و نقش تمرینات و فشار رقابت نیز استفاده کنید. سکوهای قدیمی‌ عمدتا دارای تشک‌های سنسورداری هستند که با کمک کابل USB به نوت بوک خاصی وصل شده‌اند.

تجهیزات جدیدتر عمدتا دارای دو نوار نازک هستند که به موازات کف زمین قرار می‌گیرند و بنابراین نیازی به نشستن بر روی هیچ فرشی وجود نخواهد داشت، چرا که سنسورهای موجود در میله‌ها باعث ثبت کردن حرکت و فرود در هر پرش می‌شود. البته برای اینکه بتوانیو تست پرش بگیرید می‌توانید از تست پرش سارجنت نیز استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: تولیدی دروازه فوتبال

وسایل تمرینات قدرتی و توان

وسایل تمرینات قدرتی و توان

تمرینات قدرتی می‌توانند در زمین بازی با کمک تمرینات ایستگاهی به شکل مجزا و یا یکپارچه انجام شود. در ادامه شما را با دیگر وسایل مربیگری فوتبال برای انجام تمرینات قدرتی آشنا می‌کنیم.

 موانع بلند ۲۰ و ۵۰ سانتی‌متری

برای انجام تمرینات پرش چندگانه چابکی، هماهنگی و یا تسهیل عصبی این موانع بسیار کاربردی هستند.

کمربندهای افزایش شتاب

برای تمرینات قدرتی و همچنین عدم کاهش در توان این کمربندها می‌توان از کمربندهای افزایش شتاب استفاده کنید. این نوع تجهیزات از کمربندی که به یک طناب الاستیک و قوی متصل شده، ساخته می‌شود. بهتر است از کمربندهایی استفاده کنید که طناب‌های الاستیکی آن‌ها طولانی باشند و در هر سمت نیز دارای کارابینر می‌باشند. بدین ترتیب ورزشکار برای انجام دادن تمرینات شتابی در سمت‌های مختلف آزادی عمل کاملی خواهد داشت.

کیسه سورتمه‌ای

این کیسه در واقع یک کمربند، بند و یا طناب اتصال و تقویتی است که درون آن می‌توان کیسه‌های شنی و یا صفحات وزنه قرار داد. کاربرد اصلی این نوع تجهیزات انجام دادن تمرینات شتابی به شکل خطی با اضافه کردن وزنه‌ی افزایش استقامت و مقاومت در توان فرد است.

جعبه پلیو

عمدتا این جعبه‌ها که می‌توانید آن‌ها را در بازار پیدا کنید ۶۰۷۷۵ × ۵۰ سانتی‌متری هستند. با این وجود برخی تیم‌ها و یا مربیان جعبه هایی با اندازه ۶۵۷۵۷۹۰ سانتی‌متری نیز درخواست می‌کنند. لازم به ذکر است که این نوع از وسایل مربیگری فوتبال را در صورتی که در بازار نیافتید می‌توانید از یک کابینت‌ساز خوب خریداری کنید. دقت کنید که مواد استفاده شده برای ساخت این جعبه‌ها مقاومت مناسبی داشته باشند.

کیسه‌ی بلغاری

کیسه‌های بلغاری از جمله کیسه‌های بسیار کاربردی در ورزش فوتبال هستند که برای انجام حرکاتی مانند اسکات، کمر، اسکات پرشی و یا دیگر حرکاتی از این قبیل بر روی دوش و یا پشت فرد حمل می‌شوند. عمدتا کیسه‌های دارای وزن 15 و 20 کیلوگرمی می‌توانند گزینه‌های مناسب‌تری باشند.

میله‌های بلند ویژه وزنه

لازم است بدانید که مقیاس هالتر می‌تواند المپیکی، معمولی و با طول 160 تا 2/20 متری باشند. هالترهای المپیکی به راحتی می‌توانند وزن 20 کیلوگرمی داشته باشند. در صورتی که هالترهای معمولی با داشتن همان طور اما نصف آن می‌باشد. پیش از اقدام به خرید هالتر بهتر است به سن، سطح تمرینات گروهی نیز توجه کنید.

بیشتر بخوانید: تولیدی لباس مدرسه فوتبال | خرید عمده لباس مدرسه فوتبال 

سخن پایانی

در صورتی که نیاز داشته باشید وسایل مربیگری فوتبال را خریداری کنید، حتما در بازار با انواع بسیار زیاد از تجهیزات فوتبال مواجه خواهید شد. هر یک از این تجهیزات دارای کاربردهای خاصی هستند و به همین دلیل لازم است تا پیش از اقدام به خرید به طور دقیق هدف خود را مشخص کنید. در این مقاله سعی کردیم به برخی از مهم‌ترین انواع این تجهیزات اشاره کنیم. امیدوارم که این مطلب برای شما مفید و کمک کننده بوده باشد.

5/5 - (1 امتیاز)

نظر

  • هنوز نظری ندارید.
  • افزودن دیدگاه