پارچه فلامنت کشی چیست و چه انواعی دارد(جامع 1402)

اگر از افرادی هستید که با انواع پارچه‌ها سروکار زیادی دارید و یا اینکه تمایل دارید برای استفاده‌های گوناگون با انواع پارچه‌های موجود در بازار آشنا شوید، حتما این سوال برای شما پیش خواهد آمد که پارچه فلامنت کشی چیست؟ لازم است بدانید که پارچه‌ها دارای انواع مختلفی هستند که می‌توان آن‌ها را در سه دسته کلی تقسیم‌بندی کرد. در دسته و نوع اول پارچه‌هایی قرار می‌گیرند که به طور کامل از الیاف طبیعی ساخته می‌شوند و به عبارتی جزء پارچه‌های گیاهی به شمار می‌روند.

نوع و دسته بعدی پارچه‌هایی هستند که دارای الیاف طبیعی اما از نوع حیوانی هستند؛ برای مثال پارچه‌های پشمی از نوع الیاف حیوانی تولید می‌شوند. دسته و نوع آخر پارچه‌هایی هستند که از الیاف مصنوعی تولید می‌شوند که فلامنت از جمله پارچه فلامنت کشی در این دسته قرار می‌گیرند. البته لازم است این نکته را نیز ذکر کنیم که برای تولید این نوع پارچه درصد مشخصی از الیاف طبیعی پنبه نیز به کار می‌گیرند.

دقت کنید که پارچه‌های فلامنت دارای انواع مختلفی هستند و در ادامه این مقاله نیز به آن‌ها اشاره خواهیم کرد. نکته دیگری که باید ذکر کنیم این است که پارچه فلامنت کشی و در کل پارچه‌های فلامنت به دلیل مصنوعی بودن، نمی‌توان آن‌ها را در طبیعت پیدا کرد و به طور کاملا مصنوعی تولید می‌شوند. اما همان طور که بیان شد در این نوع پارچه‌ها مقادیری از پنبه نیز استفاده می‌کنند. در ادامه این مقاله قصد داریم شما را با فلامنت و به ویژه پارچه فلامنت کشی آشنا کنیم، پس پیشنهاد می‌کنیم تا انتها با ما همراه باشید.

معرفی پارچه فلامنت کشی

احتمالا می‌دانید که پارچه‌ها از بافت تار و پود به یکدیگر ساخته می‌شوند. جنس الیافی که به عنوان تار و پود از آن استفاده می‌کنند، مشخص کننده جنس پارچه تولید شده، کیفیت و حتی ویژگی‌های آن خواهد بود. از جمله الیافی که تقریبا می‌توان گفت در پارچه‌های مختلف استفاده می‌شوند، می‌توان به پنبه، پلی استر، ویسکوز و مواردی از این قبیل اشاره کرد. میزان استفاده از هر یک از این الیاف‌ها در بافت پارچه می‌تواند به صورت مستقیم بر نوع پارچه‌ای که تولید می‌شود، تاثیر گذار باشد. برای مثال یکی از انواع پارچه‌های موجود در بازار که خود نیز دارای نوع بالایی است، پارچه فلامنت نامیده می‌شود.

این پارچه خود از ترکیب درصدی از الیاف فلامنت با دیگر الیاف‌ها تولید می‌شود. استفاده از الیاف فلامنت همراه با ویسکوز و یا فلامنت همراه با فلامنت می‌تواند باعث تولید انواع پارچه‌ها همانند پارچه فلامنت کشی با درصدهای مختلف ‌شود. دقت کنید که به هر میزان درصد نخ فلامنت بیشتری برای تولید پارچه استفاده شود، پارچه تولید شده نیز نرم‌تر و لطیف‌تر خواهد بود. همچنین جالب است بدانید که اگر برای ساخت یک پارچه تنها از پنبه استفاده شود، پس از گذشت مدتی این پارچه مقاومت و ایستایی لازم خود را در برابر شست و شو از دست می‌دهد.

این در حالی است که به کار بردن نخ فلامنت در بافت پارچه موجب افزایش میزان مقاومت آن پارچه در مقابل شست و شو، سایش و کشش می‌شود و البته طول عمر آن را نیز به میزان بسیار زیادی بالا می‌برد. بنابراین به طور کلی می‌توان بیان کرد که فلامنت یک رو بافته شده است که از الیاف ویسکوز و فلامنت درون بافت آن استفاده می‌کنند. همچنین اگر همراه با آن از لاکرا استفاده شود نوعی دیگر از پارچه فلامنت به نام فلامنت لاکرا تولید شده که همان تریکو است و دارای کاربردهای بسیار زیادی در صنایع مختلف از جمله پوشاک است و همچنین این پارچه دارای حالت کشی است.

بیشتر بخوانید: پارچه بیلسی و اطلاعات جامع در مورد آن

معرفی پارچه فلامنت کشی

مشخصات پارچه‌های فلامنت باکیفیت

اکنون که به طور کلی با نحوه ساخت پارچه فلامنت کشی آشنا شدید در ادامه قصد داریم به برخی از خصوصیات و ویژگی‌های مهمی اشاره کنیم که نشان دهنده کیفیت بالای آن پارچه است. از جمله ویژگی‌های پارچه فلامنت کشی مرغوب می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • لطافت و نرمی بسیار زیادی دارد.
 • رنگ نمی‌دهد.
 • در هنگام شست و شو آبرفت ندارد.
 • مقاومت بسیار بالایی در برابر سایش دارد.
 • زانو نمی‌اندازد.
 • در عرض و یا طول پارچه تغییر رنگ وجود ندارد.
 • پوسیده نمی‌شود.

مشخصات پارچه‌های فلامنت باکیفیت

انواع پارچه‌های فلامنت

شاید برای شما جالب باشد بدانید که پارچه‌های فلامنت همان طور که در ابتدای مقاله نیز به آن اشاره کردیم دارای انواع مختلفی است که پارچه فلامنت کشی یکی از آن‌ها است. در واقع به منظور برطرف کردن نیازهای فروشندگان، مصرف کنندگان و تولید کنندگان، پارچه‌های مختلفی از فلامنت تولید می‌شود که هر یک از آن‌ها با توجه به جنس الیاف دارای کیفیت مختلفی هستند و برای دوخت و تهیه لباس‌های متفاوت تولید می‌شوند. برخی از انواع پارچه‌های فلامنت عبارتند از:

 • فلامنت ساده
 • فلامنت مشکی
 • فلامنت ورزشی
 • فلامنت کجراه
 • فلامنت لاکرا
 • فلامنت سوزنی
 • فلامنت گلدار
 • فلامنت مانتو
 • فلامنت طرح‌ دار
 • فلامنت ویسکوز
 • فلامنت تریکو ورزشی

بیشتر بخوانید: انواع پارچه لباس چیست (معرفی جنس و کاربرد پارچه ها)

انواع پارچه‌های فلامنت

انواع کاربرد پارچه فلامنت

اکنون که با پارچه فلامنت کشی آشنا شدید، در ادامه قصد داریم شما را با کاربرد پارچه‌های فلامنت به طور کلی آشنا کنیم. از جمله انواع کاربرد پارچه فلامنت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

دوخت انواع مختلف لباس‌های مردانه

می‌توان گفت که برای دوخت بسیاری از تیشرت‌ها و شلوارهای مردانه از پارچه فلامنت کشی و یا دیگر انواع فلامنت‌ها استفاده می‌کنند. دقت کنید که همچنین برای دوخت برخی لباس‌های مردانه از فلامنت لاکرا استفاده می‌شود. این نوع پارچه‌ها دارای نرمی و لطافت و به طور همزمان انعطاف پذیری بالایی دارند.

همین امر موجب شده است تا این نوع پارچه‌ها برای لباس‌های خانگی و راحتی همانند تیشرت و یا شلوار مردانه بسیار کاربرد داشته باشند. جنس این‌ پارچه‌ها همچنین بسیار مناسب است و شما پس از مدتی استفاده کردن از آن‌ها خواهید دید که این نوع پارچه‌ها نه تنها پوسیده نمی‌شوند، بلکه دچار پرز نیز نمی‌شوند.

اغلب پارچه‌های کشسانی که برای تولید و ساخت شلوارهای راحتی و یا تیشرت استفاده می‌شوند، پس از چند بار شست و شو به وسیله مواد مختلف در ناحیه زانو و یا پایین پیراهن دچار افتادگی می‌شوند. این در حالی است که پارچه فلامنت کشی و به طور کلی پارچه‌های فلامنت به هیچ عنوان افتادگی در لباس‌ها، تیشرت‌ها و یا شلوارهای مردانه ایجاد نکرده و کیفیت بسیار بالایی دارد.

بیشتر بخوانید: لباس مناسب ورزش پیلاتس چیست و چه ویژگی هایی دارد

لباس‌های ورزشی

از دیگر کاربردهای پارچه فلامنت مانند پارچه فلامنت کشی می‌توان به استفاده از آن‌ها برای ساخت و تولید لباس‌های ورزشی اشاره کرد. همان طور که بیان کردیم این نوع پارچه‌ها با وجود انعطاف پذیری و جنس نرمی که دارند به راحتی خراب و یا پوسیده نمی‌شوند. به طور کلی لباس‌های ورزشی به گونه‌ای هستند که در معرض کشسانی فراوانی قرار می‌گیرند.

در صورتی که یک ورزش دارای حرکات بسیار شدیدی باشد، پارچه‌های معمولی ممکن است با گذشت مدت زمان اندکی دچار آسیب شوند و کیفیت اولیه خود را از دست دهند. اما پارچه فلامنت کشی و یا هر نوع دیگری از پارچه‌های فلامنت می‌توانند در استحکام لباس‌های ورزشی تاثیر به سزایی داشته باشند. همین امر موجب شده است تا بسیاری از شرکت‌های فعال در زمینه تولید لباس‌های ورزشی از پارچه‌های فلامنت برای ساخت و ارائه لباس‌های ورزشی استفاده کنند.

لباس‌های بیمارستانی

در ابتدای این مقاله برای شما بیان کردیم که پارچه فلامنت از الیاف کاملا مصنوعی ساخته شده و همین امر نیز موجب شده است تا در بازار قیمت بالایی نداشته باشد. چرا که بیشترین قیمت پارچه‌ها به پارچه‌های دارای الیاف طبیعی مربوط می‌شود. با دقت به اینکه لباس‌های بیمارستانی در معرض آلودگی بسیار زیادی قرار دارند، بنابراین باید هر مدت مشخصی تعویض شوند.

به همین دلیل نیز قیمت‌ لباس‌هایی که در بیمارستان استفاده می‌شوند باید پایین باشد تا مراکز مختلف بتوانند به راحتی و به میزان نیاز خود لباس‌های مورد نیاز را بخرند. پارچه فلامنت کشی با توجه به اینکه دارای کیفیت بسیار بالایی است دارای قیمت ارزانی نیز است. همین امر نیز موجب شده است تا در طی سالیان اخیر بیشتر از این نوع پارچه‌ها برای لباس‌های بیمارستانی استفاده کنند.

البته لازم است این نکته را نیز ذکر کنیم تنها از پارچه‌های فلامنت برای دوخت لباس‌های بیمارستانی استفاده نمی‌کنند اما به طور کلی به دلیل اینکه در بیمارستان‌ها هر چند وقت یکبار باید لباس‌ها را تعویض کنند، اغلب از پارچه فلامنت استفاده می‌شود.

آشنایی با برخی از انواع پارچه فلامنت

در ادامه قصد داریم برخی از معروف‌ترین پارچه‌های فلامنت را برای شما معرفی کنیم.

آشنایی با برخی از انواع پارچه فلامنت

پارچه فلامنت سوزنی

در قسمت‌های قبلی به این امر اشاره کردیم که پارچه فلامنت دسته بندی‌های مختلفی دارد که پارچه فلامنت کشی از جمله آن‌ها است. در این قسمت قصد داریم شما را با پارچه فلامنت سوزنی آشنا کنیم که خود نیز دارای کشسانی متوسطی است. پارچه فلامنت سوزنی نوعی پارچه تریکو است که برای تولید برخی از انواع پوشاک مانند پوشاک ورزشی زنانه و مردانه استفاده می‌شود. این نوع پارچه‌ها خود انواع مختلفی دارند و از جمله ویژگی‌های آن‌ها همان طور که اشاره شد خاصیت کشسانی بسیار بالای آن‌ها است.

پارچه فلامنت لاکرا

برای تولید پارچه فلامنت الیاف‌های دیگری نیز استفاده می‌شود، برای مثال زمانی که از لاکرا برای تولید پارچه فلامنت استفاده می‌کنند، پارچه تریکو لاکرا و یا جوادی تکس تولید می‌شود. این نوع پارچه دارای کشسانی بسیار بالایی و همچنین لطافت مناسبی است که همین امر نیز موجب شده تا از آن برای تولید برخی از لباس‌های خانگی و راحتی زنانه و مردانه از آن استفاده کنند. بنابراین می‌توان گفت که این نوع از دیگر انواع پارچه فلامنت کشی به حساب می‌آید و به دلیل مرغوبیت بالای آن‌ها به ویژه برای شلوارهای مردانه به کار گرفته می‌شوند. البته لازم است بدانید که قیمت این نوع همچنین نسبت به دیگر انواع پارچه‌ها برای تولید پوشاک پایین تر است.

پارچه فلامنت ویسکوز

از دیگر انواع پارچه فلامنت کشی می‌توان به نوعی اشاره کرد که برای تولید آن از فلامنت ویسکوز استفاده می‌شود. فلامنت ویسکوز پس از اینکه یک سری فرآیندهای خاص بر روی الیاف طبیعی انجام شد، تولید می‌شود. همین امر نیز موجب شده است تا این نوع پارچه دارای کشسانی بالایی باشد و برای لباس‌های مجلسی بسیار مناسب باشند. از دیگر ویژگی‌های این نوع پارچه‌ها همچنین می‌توان به وزن بسیار پایین آن‌ها اشاره کرد و البته به همین علت نیز از آن‌ برای تولید فلامنت کج راه استفاده می‌شود.

بیشتر بخوانید: لباس مناسب ورزش تنیس چیست و چه ویژگی هایی دارد

پارچه فلامنت برای چه فصلی مناسب است

پارچه فلامنت برای چه فصلی مناسب است

اکنون و پس از آشنا شدن با پارچه فلامنت کشی و دیگر انواع فلامنت احتمالا این سوال برای شما پیش آمده باشد که پارچه فلامنت برای چه فصلی مناسب است؟ در واقع پارچه‌های فلامنت برای تمامی فصول می‌توانند مناسب باشند.

البته تنها نکته‌ای که باید به آن اشاره کنیم این است که در زمان ورزش کردن پوست بدن به هوا نیاز دارد که پارچه‌های فلامنت مانند پارچه فلامنت کشی با ویژگی‌های خاصی که دارد موجب می‌شود تا هوا در سطح پوست جریان داشته باشد و از تعریق بیش از اندازه جلوگیری ‌کند.

به طور کلی برای استفاده از پارچه‌های فلامنت باید این امر را ذکر کرد که شما می‌توانید از گرمکن‌های مخصوص این نوع پارچه در فصل زمستان و از پارچه فلامنت کشی تیشرت، تاپ‌های نازک و خنک در فصل تابستان استفاده کنید. بنابراین می‌توان بیان کرد که شما می‌توانید از این نوع پارچه به عنوان لباس ورزشی و دیگر موارد آن هم در تمامی فصول استفاده کنید.

چاپ روی پارچه فلامنت

بسیاری از افراد به ویژه نوجوانان، تمایل دارند تا بر روی لباس‌هایشان طرح و یا نمادهای خاصی وجود داشته باشد. پارچه‌های فلامنت از جمله پارچه فلامنت کشی از آن دسته پارچه‌هایی هستند که شما می‌توانید هر نوع طرحی را بر روی آن‌ها داشته باشید، بدون اینکه نگران خراب شدن پارچه و یا طرح مورد نظر خود باشید. همچنین به دلیل اینکه این نوع پارچه فاقد آبرفت است، طرحی که بر روی آن چاپ می‌شود پس از شست و شو از بین نخواهد رفت. بنابراین بهترین پیشنهاد برای افرادی که علاقه بسیار زیادی به چاپ طرح بر روی لباس هستند، پارچه‌های فلامنت هستند.

قیمت پارچه فلامنت کشی

لازم است بدانید که قیمت پارچه‌های فلامنت در بازار متفاوت است و البته هزینه آن‌ها به عوامل مختلفی بستگی دارد. به عبارتی بهتر عوامل مختلفی بر قیمت انواع پارچه‌های فلامنت تاثیر می‌گذارند که از جمله آن‌ها می‌توان به کیفیت نخ و رنگ، بافت و مرغوبیت اشاره کرد. کیفیت و جنس مواد اولیه از مهم‌ترین عوامل هستند که بر روی قیمت پارچه فلامنت کشی اثر دارند. الیاف استفاده شده برای تولید این نوع پارچه همان طور که بیان شد دارای تنوع بسیار بالایی است که هر یک قیمت‌های متفاوتی دارند.

در واقع به هر میزان که از الیاف گران‌تری برای تولید پارچه فلامنت استفاده شود، قیمت آن نیز افزایش خواهد یافت. علاوه بر این نحوه و مرکزی که از آن خرید می‌کنید نیز می‌تواند بر روی میزان قیمت این نوع پارچه‌ها اثر گذار باشد. در صورتی که از مرکز داخلی این نوع پارچه‌ها را خریداری کنید، میزان هزینه آن نیز به مقدار قابل توجهی کاهش خواهد یافت.

بیشتر بخوانید: تولیدی کفپوش گرانولی | خرید عمده انواع کفپوش گرانولی از تولیدی

سخن پایانی

در این مقاله سعی بر این بود که شما را با پارچه فلامنت و به ویژه پارچه فلامنت کشی، ویژگی‌ها و کاربردهای آن آشنا کنیم. پارچه فلامنت و یا همان فیلامنت در طی سال‌های گذشته کاربرد بسیار زیادی پیدا کرده است و با دقت به این امر که برای تولید این نوع پارچه از الیاف مصنوعی استفاده می‌شود، در بازار نیز قیمت بسیار مناسبی نسبت به دیگر پارچه‌ها دارد. علاوه بر این، فلامنت دارای کیفیت بسیار مناسبی برای تولید انواع مختلف لباس‌ها است. به دلیل اینکه این پارچه‌ها کیفیت بالا، سبک و تنفس پذیری مناسبی دارند، تعداد بسیار زیادی از پوشاک ورزشی زنانه و مردانه با کمک این پارچه تولید می‌شوند. امیدواریم که این مطلب برای شما مفید بوده باشد. 

منبع 1: impacttrading منبع 2: textileglossary منبع 3: filament2print

5/5 - (1 امتیاز)

نظر

 • هنوز نظری ندارید.
 • افزودن دیدگاه