انواع جوراب ورزشی با معرفی تولید کنندگان جوراب های ورزشی ایران 2023

 1. خانه
 2. »
 3. اسپرت مگ
 4. »
 5. انواع جوراب ورزشی با معرفی تولید کنندگان جوراب های ورزشی ایران 2023
انواع جوراب ورزشی
5/5 - (1 امتیاز)

در این مقاله از اسپرت مال درباره انواع جوراب ورزشی صحبت می‌کنیم و تولیدکنندگان انواع جوراب­های ورزشی ایران را به شما معرفی می­کنیم. با اسپرت مگ همراه باشید.

آیا شما درمورد تجهیزات ورزشی خود بسیار فکر می کنید مانند: پد ورزشی، کفش ورزشی، جوراب ورزشی و …؟

آخرین باری که واقعاً به این فکر کردید که جوراب‌هایتان از چه چیزی ساخته شده‌اند یا اینکه بهترین انتخاب جوراب برای ورزش شما چیست، چه زمانی بود؟ انواع مختلفی از مواد برای انواع جوراب ورزشی وجود دارد که مزایا و معایب مختلفی دارند. خواص اصلی که می تواند به طور گسترده ای بین مواد جوراب متفاوت باشد، شامل فتیله کردن (قابلیت دور کردن رطوبت از پا) و بالشتک جوراب ورزشی است. علاقه مندان به ورزش در فضای باز نیز باید گرما را در نظر بگیرند.

انواع جوراب ورزشی از لحاظ جنس

در ادامه انواع جوراب ورزشی را از لحاظ جنس بررسی می‌کنیم.

انواع جوراب ورزشی از لحاظ جنس

جوراب های ورزشی پنبه ای

پنبه به راحتی پیدا می شود و نسبتاً ارزان است، اما ممکن است بهترین انتخاب برای ورزش نباشد. پنبه در جذب رطوبت عالی است، اما در رها کردن آن ضعیف است. از آنجایی که جوراب‌های نخی عرق را جذب می‌کنند و آن را دقیقاً روی پاهای شما نگه می‌دارند، این نوع جوراب ها باعث ایجاد تاول می‌شوند. رطوبت، همراه با گرمای پاهای سخت کوش شما، باعث افزایش احتمال رشد قارچ می‌شود. اگر هنگام دویدن یا پریدن راحت نیستند، جوراب‌های پنبه ای می‌توانند به راحتی شکل خود را از دست بدهند و به شکل پای شما دربیایند.

جوراب های ورزشی پنبه ای
جوراب های ورزشی پنبه ای

جوراب های ورزشی فیبر مصنوعی

بسیاری از انواع جوراب‌ ورزشی از مجموعه‌ای از الیاف مصنوعی استفاده می‌کنند، چه به تنهایی، چه در ترکیب با سایر جوراب‌های مصنوعی یا با پنبه یا پشم هستند. نایلون می تواند کشش زیادی را تحمل کند، اما در از بین بردن رطوبت خیلی خوب نیست. اکریلیک نیز به خوبی کش می آید و در از بین بردن عرق بهتر است. پلی استر پارچه ارزان قیمتی است که رطوبت را به خوبی یا بهتر از نایلون جذب می کند و پا را خشک نگه می دارد.

پلی پروپیلن در فتیله کردن (قابلیت دور کردن رطوبت از پا) عالی بوده و همچنین بسیار گرم است. به همین دلیل است که آسترهای جوراب ساخته شده از پلی پروپیلن را پیدا خواهید کرد.

جوراب های ورزشی فیبر مصنوعی
جوراب های ورزشی فیبر مصنوعی

جوراب های ورزشی پشمی

پشم گرم است و می تواند پاها را حتی زمانی که خیس باشد گرم و نرم نگه دارد. اما این ما را به سناریوی داغ و عرق‌ریز، تشویق‌کننده تاول و قارچ‌پسندی که پنبه نیز ایجاد می‌کند، برمی‌گرداند. اینجاست که ترکیب الیاف طبیعی با مواد مصنوعی وارد عمل می شود. این جوراب ها مزایای الیاف طبیعی را حفظ می کنند در حالی که الیاف مصنوعی با بهبود فتیله(قابلیت دور کردن رطوبت از پا) برخی از جنبه های منفی را کاهش می دهند.

جنس یک جوراب ورزشی بسیار مهم است و برای برخی از ورزش ها، سطح بالشتک جوراب نیز مهم می‌باشد. برخی از انواع جوراب‌ ورزشی دارای بالشتک اضافی هستند که برای ایجاد بالشتک مخصوص ورزش‌های خاص(مانند دویدن یا بسکتبال) یا برای پشتیبانی و ثبات بیشتر طراحی شده‌اند.

ورزشکارانی که هر روز ورزش می کنند به یک کمد لباس کامل از جوراب های ورزشی عالی که برای حفظ سلامت، محافظت و خشکی پاها طراحی شده اند، نیاز دارند. اگر آنها هم زیبا به نظر برسند عالی است! اسپرت مال تولید کنندگان جوراب های ورزشی را معرفی می‌کند که برای ورزش هایی مانند بیسبال، فوتبال یا بسکتبال مناسب است.

جوراب های ورزشی پشمی
جوراب های ورزشی پشمی

خواص جوراب پشمی

آیا از قبل عاشق جوراب پشمی هستید؟ اگر نه، پس از کشف خواص جوراب پشمی طبیعی، تجدید پذیر و زیست تخریب پذیر، عاشق آن ها خواهید شد.

چه یک کارگر ساختمانی باشید، چه در روزهای سرد و گرم کار کنید، معلمی که از کلاس بیرون می‌آید یا یک کارمند اداری که به دنبال جوراب‌های راحت برای دوام در روزهای طولانی می‌گردد، انواعی از ترکیب‌های نساجی در بازار به این معنی است که شما جوراب های مناسب برای پای خود را پیدا خواهید کرد.

– اما چرا جوراب های پشمی را برای هر فصل انتخاب کنید؟ + زیرا پشم خواص بسیار چشمگیر و شگفت انگیزی دارد.

1- جوراب پشمی نفس می کشد

دوستداران جوراب پشمی از یک مزیت استثنایی برخوردارند: تنظیم حرارتی پشم. این ماده ای است که تنفس می کند و پا را در هوای سرد و در هوای گرم خنک نگه می دارد. پشم تنها پارچه‌ای است که با وجود تغییر دما، این تعادل ایده‌آل را ارائه می‌کند، که آن را به بهترین ماده جوراب برای پیاده‌روی تبدیل می‌کند.

2- جوراب پشمی، گرم می ماند حتی زمانی که خیس باشد

کسانی که در دمای شدید کار می کنند این را به خوبی می دانند: لباس، گرما تولید نمی کند، بلکه بدن تولید می کند. هرچه هوای بیشتری در جوراب محبوس شود و بیشتر بتواند گردش کند، مقاومت بیشتری در برابر سرما ارائه می شود. با این حال، بافتنی نیز باید نفس بکشد تا رطوبت از آن خارج شود. این دقیقا همان کاری است که جوراب های پشمی انجام می دهند! حتی زمانی که باران داخل چکمه های شما می خزد، جوراب های پشمی شما همچنان شما را گرم نگه می دارند.

برای افرادی که پاهایشان زیاد عرق می کند، پیشنهاد می کنیم پلی پروپیلن زیر جوراب پشمی را امتحان کنند. از آنجایی که پلی پروپیلن یک الیاف ضد آب است، ترکیبی عالی خواهید داشت.

3- بوی نامطبوع عرق را از بین می برد

قبلاً اشاره کردیم که پشم حتی در صورت خیس بودن پاها، شما را گرم نگه می دارد. در واقع حتی می تواند یک سوم وزن خود را بدون از دست دادن خواص خود در آب خیس کند. وقتی صحبت از عرق می شود، این مزیت کوچکی نیست. پشم مقداری از این رطوبت حاوی باکتری را جذب می کند و آن را به خارج از جوراب هدایت میکند. این فیبر طبیعی فوق‌العاده، به لطف خواص ضد باکتریایی خود، بو را از بین می‌برد… خودتان آن را در خانه آزمایش کنید.

یک روز یک جفت جوراب پشمی، روز بعد یک جفت جوراب نخی و روز بعد یک جفت از الیاف مصنوعی مانند اکریلیک بپوشید. فقط بوی هر جفت جوراب را بعد از یک روز کار یا ورزش با شدت متوسط مقایسه کنید. بینی شما تمام آنچه را که باید بدانید را به شما می گوید!

4- مراقبت از پشم آسان است

به طور کلی، مراقبت از پشم فرآوری شده آسان است. حتماً محصولاتی را که از قبل شسته شده و از قبل جمع شده خریداری کنید تا بعد از شستن و چرخش در خشک کن با جوراب های ریز مواجه نشوید. جوراب های شما بسیار بادوام خواهند بود و تا چندین سال قادر به عمر کردن هستند. گفتنی است، از جوشاندن آنها در ماشین لباسشویی یا شستن آنها با حرارت زیاد خودداری کنید.

صرف نظر از اینکه از چه چیزی ساخته شده‌اند، اگر لباس‌هایتان را با آب گرم بشویید و در دمای متوسط خشک کنید، وضعیت بهتری خواهند داشت.

5- پشم به طور طبیعی در برابر آتش مقاوم است

پشم گاهی اوقات مقاوم در برابر آتش توصیف می شود، اما بیایید صادق باشیم، همه چیز در نهایت می سوزد. با این حال، پشم دارای چندین ویژگی است که آتش را کند می کند. دمای احتراق پشم بسیار بالا است،  و مقاومت آن بالاتر از مواد مصنوعی موجود در لباس‌های ورزشی یا لباس‌های مد است.

بنابراین، هرگز نباید لباس مصنوعی (سبک ورزشی) را زیر شعله قرار دهید. مگر اینکه از یک تامین کننده ایمن و دارای گواهینامه مقاومت در برابر آتش خریداری شده باشد، لباس شما به سرعت آتش می گیرد. این خیلی خطرناکه! قابلیت جذب پشم همچنین به آن کمک می کند تا در برابر آتش مقاومت کند. قطرات کوچک آب سرعت آتش را کاهش می دهد.

در ادامه به بررسی انواع جوراب ورزشی و انتخاب سایز مناسب جوراب برای ورزش های فوتبال، رانینگ، والیبال، و بسکتبال خواهیم پرداخت.

 •  جوراب ورزشی فوتبال
 •  جوراب ورزشی بسکتبال
 •  جوراب ورزشی والیبال
 •  جوراب ورزشی رانینگ

انواع جوراب ورزشی بر اساس نوع ورزش

انواع جوراب ورزشی که می خرید، کاملا بستگی به ورزشی دارد که انجام می دهید. استفاده از جوراب مزایایی بیش از گرم نگه داشتن پا دارد، هدف های مختلفی برای استفاده از جوراب ورزشی وجود دارد که بسته به نوع ورزش متفاوت است. در ادامه قصد داریم موارد استفاده انواع جوراب های ورزشی مخصوص هر ورزش را برایتان شرح دهیم. با ما همراه باشید.

جوراب ورزشی فوتبال

در حال حاضر فوتبال پرطرفدارترین ورزش در سرتاسر جهان می‌باشد. در بسیاری از کشورهای آسیایی و اروپایی این بازی به جای ساکر (SOCCER)، با نام  فوتبال شناخته می شود . در جوراب هایی که برای فوتبال تولید می شوند، از مواد ضخیم و با دوامی استفاده میشود تا ساق پاها محکم در جای خود نگه داشته شوند ؛ حتی گاهی این جوراب های ورزشی با ساق بند تولید می شوند.

در این نوع جوراب ها از موادی استفاده می شود که رطوبت را از پا دور کرده و مانع عرق کردن آن شوند. در تولید جوراب های فوتبال معمولا از الیاف های نایلون، اکریلیک و پارچه های کشی استفاده می شود.

جوراب ورزشی فوتبال
جوراب ورزشی فوتبال

جوراب ورزشی بسکتبال

در حال حاضر قانون خاصی برای رنگ جوراب ورزشی در اتحادیه ملی بسکتبال (NBA و WNBA) وجود ندارد. اغلب بازیکنان بسکتبال رنگ جوراب را به گونه ای انتخاب می کنند که با رنگ لباس شان تناسب داشته باشد. ولی برخی از بازیکنان برای جلب توجه و منحصر به فرد بودن، جوراب هایی با رنگ تند و نامتناسب با رنگ لباس خود به پا می کنند.

جوراب های بسکتبال هم ساق کوتاه و هم ساق بلند هستند و طوری طراحی شده اند تا از برخی نقاط حساس پا به خوبی محافظت کرده و ضربات وارده را جذب نمایند.همچنین اصطحکاک را به حداقل مقدار ممکن برسانند. جوراب های ساق بلند، سایش ها را روی مچ پا کاهش می دهند.

جوراب ورزشی بسکتبال
جوراب ورزشی بسکتبال

جوراب ورزشی والیبال

والیبال ورزشی است که از ترکیب دو ورزش تنیس و هندبال بوجود آمده است. در سال ۱۸۹۵ میلادی این بازی برای اولین بار پدید آمد و یکسال بعد با نام والیبال در جهان به رسمیت شناخته شد. جوراب های مخصوص والیبال دارای ساقی کوتاه، نرم، سبک و چسبان هستند. این نوع جوراب ها برای کاهش دما و دور کردن رطوبت از پاها طراحی می شوند. همانطور که می دانید ورزش والیبال در داخل سالن و محیط سر بسته انجام می شود؛ به همین علت تنظیم دما و خنک ماندن یکی از نکات مهم برای بازیکنان والیبال است.

جوراب ورزشی والیبال
جوراب ورزشی والیبال

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید توپ والیبال + قیمت بهترین توپ والیبال جهان(5 مارک برتر!)

بیشتر بخوانید: تولیدی توپ والیبال

جوراب ورزشی رانینگ

دویدن برای نخستین بار به عنوان یک مسابقه در بازی های المپیک  قبل از میلاد ثبت شد. اما اکنون یک تمرین ورزشی روزمره برای بزرگسالان و یکی از فعالیت های مدرسه برای کودکان است. برخلاف تفکر عموم افراد، دویدن و پیاده روی اختلاف زیادی در میزان کالری سوزی ندارند. در پیاده روی و دویدن به میزان یکسان کالری سوزانده می شود، به این دلیل که مسافت طی شده یکسان است و تنها تفاوت بین این دو فقط زمان مصرف شده برای فعالیت مورد نظر است.

جوراب های رانینگ انواع مختلفی دارد که بر اساس ویژگی های مختلف ارائه می‌شوند. بعضی از این جوراب ها مخصوص پای چپ و راست ارائه می شوند، در نتیجه میزان ضربه گیری و حمایت از هر پا متفاوت خواهد بود. برخی از این جوراب ها ناحیه درز ندارند تا میزان سایش به حداقل برسد.

جوراب ورزشی رانینگ
جوراب ورزشی رانینگ

اکثرا در این جوراب ها از مواد جاذب رطوبت استفاده می شود تا به سرعت عرق را جذب و خشک کنند. همچنین نوع دیگری از جوراب های رانینگ تولید می شود که در قسمت قوس کف پا برآمده هستند و جلوی ضربه های احتمالی را گرفته و از پا حمایت می کنند. هر ورزشی جوراب مخصوص به خود را دارد که قابلیت های مختلفی را ارائه میدهد. به علت اینکه هر ورزشکار در هنگام فعالیت ورزشی نیازهای مختلفی دارد، خوب است که انواع جوراب ورزشی متناسب با نوع فعالیت ورزشی انتخاب شود.

انتخاب سایز مناسب برای انواع جوراب ورزشی

عموم مردم اعتقاد دارند که سایز انواع جوراب ورزشی یک مقیاس جهانی دارد و در همه جای دنیا یکسان است؛ اما این تفکر برخی مواقع درست نیست. سایز در جوراب های با کیفیت بالا مانند آنچه برای ورزشکاران طراحی می شود مهم است. چگونگی تناسب جوراب با پا، تناسب کفش با پا را تحت تأثیر قرار می دهد و می تواند مانع و یا افزایش دهندۀ عملکرد ورزشکار باشد.

انتخاب سایز مناسب جوراب ورزشی برای تقویت عملکردتان هنگام فعالیت های ورزشی و رقابتی اهمیت دارد. جوراب ها باعث تعیین میزان راحتی ورزشکار می شوند. انتخاب جوراب با سایز مناسب هنگام فعالیت ورزشی، از تاول زدن، ساییده شدن و اصطکاک و حساسیت های پوستی در اثر رطوبت، پیشگیری می کند.

انتخاب سایز مناسب برای انواع جوراب ورزشی

خلاصه مقاله انواع جوراب ورزشی

تحقیقات نشان داده که جوراب‌های تهیه شده از پنبه خالص، درصد تاول زدن در پا هنگام ورزش را افزایش می دهند و عرق را به خوبی جذب نمی کنند؛ در نتیجه جوراب های پنبه ای شما در هنگام ورزش کردن سنگین، آزار دهنده و بد بو خواهد شد. محققان چندین برند معروف انواع جوراب‌ ورزشی را با  دستگاهی که رطوبت و اصطحکاک را می سنجید، ارزیابی کردند. یافته‌های پژوهشگران  نشان داد که جنس جوراب از قیمت و برند آن خیلی با اهمیت تر است.

یکی از نتایج آزمایشها نشان میداد که پوشیدن جوراب‌ ۱۰۰% پنبه‌ای احتمال تاول و ساییدگی را افزایش داده و باعث بروز تاول در پاهای خیس از عرق می شوند. در حالی که جوراب‌های نایلونی کارکرد بهتری دارند. جوراب‌های ترکیب شده از پنبه و الیاف مصنوعی، عملکردی بین دو نوع جوراب پنبه ای و نایلونی دارند.

این مطالعات فقط مختص ورزشکاران نیست، بلکه در آن جوراب مناسب برای عموم افراد جامعه و حتی برای برخی بیماران مانند افراد دیابتی که در گردش خون مشکل دارند و یا کسانیکه پروتز دارند نیز مورد مطالعه قرار گرفته است. پزشکان از تاثیر الیاف ‌های طبیعی و مصنوعی بر الگوی عرق کردن پا اطلاعاتی داشتند و این نتایج خیلی آنها را شگفت ‌زده نکرد. آنها معتقدند اگر فرد در تمام طول روز جوراب نمی پوشد، استفاده کردن از جوراب‌های پنبه‌ای مناسب است؛ اما در موارد خاصی مثل مدت زمان استفاده و میزان سلامت جسمی فرد، باید توجه بیشتری به نوع جوراب شود.

بیشتر بخوانید: تولیدی لباس تیمی فوتبال

بیشتر بخوانید: تولیدی هدبند ورزشی

برند معروف جوراب ایرانی

در زیر تولید کنندگان و برند های معروف انواع جوراب ورزشی ایرانی به شما معرفی می‌شوند که می‌توانید با کلیک روی هرکدام به اطلاعات تماس آن ها دسترسی داشته باشید.

منبع

امیدواریم از این مقاله در باره انواع جوراب ورزشی نهایت استفاده را برده باشید.لطفا نظرات و پیشنهادات خود را از طریق کامنت با ما در میان بگذارید.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

اسپرت مال اولین و بزرگترین پاساژ آنلاین خرید عمده لباس ورزشی و لوازم ورزشی در ایران است.

آگهی های اخیر

 • هنوز نظری ندارید.
 • افزودن دیدگاه