دستگاه های هوازی باشگاه کدامند و چه ویژگی هایی دارند | راهنمای جامع 1403

 1. خانه
 2. »
 3. اسپرت مگ
 4. »
 5. دستگاه های هوازی باشگاه کدامند و چه ویژگی هایی دارند | راهنمای جامع 1403
دستگاه های هوازی باشگاه
5/5 - (1 امتیاز)

دستگاه های هوازی باشگاه، یکی از دستگاه‌های پرکاربرد و حرفه‌ای برای اغلب ورزشکاران است. این دستگاه‌ها برای بسیاری از علاقمندان تناسب اندام، حفظ سلامت قلبی و عروقی بسیار ایده‌آل و ضروری هستند. خواه هدف شما در باشگاه سوزاندن کالری، افزایش استقامت و یا افزایش ضربان قلب باشد دستگاه های هوازی باشگاه برای شما قابل استفاده خواهد بود.

ما در این مقاله ابتدا به معرفی اجمالی دستگاه های هوازی باشگاه خواهیم پرداخت، سپس ویژگی‌های مشترک این گروه از دستگاه‌های ورزشی را تعریف می‌کنیم و براساس معیارهای مهمی که در دنیای جهانی ورزش وجود دارد، بهترین آنها را نام خواهیم برد. نکتۀ مهم در مورد انتخاب این دستگاه‌ها برای ورزش، هوشمندانه عمل کردن است تا با مدت زمان کمتر، بیشترین کالری را بسوزانید.

نکتۀ بعدی این است که تمرین با دستگاه‌ های هوازی باشگاه برای بسیاری از ورزشکاران چندان لذتبخش نیستند چرا که ورزش کردن با آنها به انرژی و سیستم قلبی و عروقی قدرتمندی نیاز دارد. اما در اغلب موارد توصیه می‌شود حداقل به مدت 30 دقیقه از این دستگاه‌ها استفاده شود. شما می‌توانید از این دستگاه‌ها برای کاهش وزن هم استفاده کنید.

برای اثبات اهمیت و کارآیی دستگاه های هوازی باشگاه در کاهش وزن به نتایجی که پژوهش مجله انجمن پزشکی آمریکا اعلام کرده، توجه کنید. این پژوهش چند دستگاه هوازی خانگی و باشگاهی را مقایسه و سپس اعلام کرد راه رفتن یا دویدن روی تردمیل دارای بالاترین نرخ مصرف انرژی و نیاز به اکسیژن در مقایسه با سایر دستگاه‌هاست.

در واقع، محققان دریافتند که مصرف انرژی برای راه رفتن و دویدن روی تردمیل در مقایسه با دوچرخه سواری 40 درصد بیشتر است، علاوه بر این، تردمیل و دستگاه روئینگ دو مورد از تجهیزاتی هستند که بالاترین مقادیر اکسیژن مصرفی یا همان VO2 max را به دست آوردند که مهمترین هدف از تمرین با این دستگاه‌ها به شمار می‌رود. همچنین این دو دستگاه بیشترین مصرف انرژی را در مقایسه با چرخه ثابت ثبت کردند.

ویژگی‌های مشترک دستگاه های هوازی باشگاه

دستگاه های هوازی باشگاه، انواع مختلفی دارند اما تقریبا همه آنها چند ویژگی مشترک دارند که برای داشتن همین ویژگی‌های مشترک طرفداران زیادی هم در باشگاه‌ها پیدا کرده‌اند. به طور کلی همۀ دستگاه‌های کاردیو یا همان هوازی برای بهبود سلامت قلب و عروق طراحی شده‌اند، به این معنی که ضربان قلب و تنفس شما را افزایش می‌دهند تا عضله قلب را تقویت کرده و منجر به افزایش استقامت شوند.

سامرویل یکی از کارشناسان دستگاه های هوازی باشگاه در این باره معتقد است، اگر چه هدف اصلی همه دستگاه های هوازی بهبود سلامت سیستم قلبی و عروقی است، اما برخی برای افزایش قدرت عضلانی طراحی شده‌اند. در نتیجه قبل از استفاده از دستگاه های هوازی باشگاه تعیین کنید هدف اصلی شما برای تمرینات هوازی چیست.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید دستگاه دوچرخه ثابت

ویژگی‌های مشترک دستگاه های هوازی باشگاه:

 1. بهبود سلامت قلب و عروق
 2. افزایش کالری سوزی و کاهش وزن
 3. افزایش استقامت و قدرت بدنی
 4. امنیت کافی برای افرادی که مشکل مفصل دارند
 5. درگیری هدفمند عضلات در بسیاری از این دستگاه‌ها
 6. درگیر کردن عضلات خاص با توجه به انتخاب دستگاه
 7. قابلیت تنظیمات سفارشی برای تمرینات فردی متناسب با سطوح تناسب اندام هر فرد

یکی از نکاتی که لازم است درمورد دستگاه های هوازی باشگاه بدانید، تفاوت کوچکی است که بین دستگاه های کاردیو و هوازی وجود دارد. در واقع این تفاوت به قدری ناچیز است که اغلب این دو را به جای هم به کار می‌برند. متخصصان معتقدند تمرکز ورزش‌ها کاردیو بیشتر روی تقویت قلب است در حالیکه تمرکز در ورزش‌ها هوازی بیشتر روی سیستم تنفسی است.

با این حال هر دو ورزش و هر دو گروه از این تجهیزات برای سیستم قلبی و عروقی مفید هستند.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید تردمیل

انواع دستگاه های هوازی باشگاه

تعدادی از پرکاربردترین انواع دستگاه های هوازی باشگاه 
تردمیل دستگاهی کاربردی برای پیاده‌روی و دویدن که قابلیت تنظیم سرعت و شیب صفحه را به کاربر می‌دهد.
اسکی فضایی نام دیگر این دستگاه الپتیکال است، این دستگاه ترکیبی از پیاده‌روی، اسکی و دوچرخه‌سواری است. دستگاهی مناسب برای تمرین خلاقانه و پربازده محسوب می‌شود.
دوچرخه ثابت دووچرخه در ابتدا بیشتر به عنوان یک وسیله نقلیه مورد توجه قرار گرفت ولی امروزه به دلایل فواید زیادی که در سلامت قلبی و عروقی، تقویت عضلات پا دارد، بسیار محبوب شده است.
روئینگ روئینگ برای تقویت سیستم قلبی و عروقی بسیار مفید است، جابجایی آسان به نحوی که در منزل هم قابل استفاده است.
دستگاه پله نوردی تمرین با این دستگاه کالری سوزی بالایی دارد، برای تقویت عضلات پا بسیار مفید است، به ویژه برای آنهایی که مبتلا به پوکی استخوان هستند.
دوچرخه ایربایک1  این دوچرخه شبیه دوچرخه ثابت است اما دسته‌های متحرک دارد. در استفاده از این دوچرخه بالاتنه و پایین تنه همزمان درگیر می‌شود.

بیشتر بخوانید: نحوه کار با دستگاه الپتیکال (اسکی فضایی)

در جدول بالا به تعدادی از رایج‌ترین و پرکاربردترین دستگاه های هوازی باشگاه اشاره کردیم. این دستگاه‌ها علاوه بر اینکه می‌توانند در باشگاه‌ها مورد استفاده قرار بگیرند، در منزل هم قابل استفاده هستند. اگر شما جزء آن دسته از افرادی هستید که ورزش در خانه را به ورزش در باشگاه ترجیح می‌دهید، می‌توانید به این مقاله رجوع کنید، مقاله‌ای که در آن به راه اندازی باشگاه خانگی پرداخته‌ایم.

تردمیل، مادر دستگاه های هوازی باشگاه

اغلب ما نام تردمیل را شنیده‌ایم، دستگاهی که کاربرد زیادی دارد و در بسیاری از منازل افراد ورزشکار و علاقمندان به تناسب اندام دیده می‌شود. این دستگاه لقب مادر دستگاه های هوازی باشگاهی را به خود اختصاص داده است. وسیله‌ای که برای پیاده‌روی، دویدن روی تسمه‌ای متحرک طراحی شده است. طراحی این تسمه در دستگاه طوری است که قابلیت تنظیم سرعت و شیب را برای ورزشکار فراهم می‌کند.

تردمیل خانگی و باشگاهی

همانطور که اشاره شد این دستگاه هوازی شامل یک تسمه نقالۀ متحرک است که کاربر روی آن پیاده‌روی می‌کند یا می‌دود. این کار در حالی انجام می‌شود که این تسمه در حال حرکت است. کاربر می‌تواند حین استفاده از این دستگاه شیب و سرعت تسمۀ دستگاه را بر اساس توانایی و قدرت بدنی خود تغییر دهد و تنظیم کند. اکثر تردمیل‌ها دارای اجزای ایمنی مانند دکمه‌های توقف اضطراری هستند.

دستگاه تردمیل شبیه بسیاری دیگر از دستگاه های هوازی باشگاهی یک تمرین کامل قلبی عروقی و کارآمد ارائه می‌دهد که ضربان قلب و استقامت را افزایش، سلامت قلب را بهبود و را افزایش می دهد. تردمیل‌ها یک انتخاب عالی برای دویدن یا پیاده‌روی در داخل خانه به شمار می‌روند و کاربران را قادر می‌سازند بدون توجه به تغییرات آب و هوایی و نیاز به بیرون رفتن از منزل برنامۀ تمرین خوبی داشته باشند.

نوار نقاله یا همان تسمه‌ تردمیل‌ها عموما دارای سطح نرم بالشتکی است که فشار وارده بر مفاصل را در مقایسه با دویدن روی زمین سخت کاهش می‌دهد. کارکردن با تردمیل‌ها ساده و کاربرپسند است و برای افرادی با هر سطح از تناسب اندام، از تازه کارها گرفته تا دونده‌های حرفه‌ای کاملا مناسب است.

بسته به مدل و مشخصات تردمیل‌هایی که در باشگاه و خانه مورد استفاده قرار می‌گیرند، قیمت آنها متغیر است. با این حال شما می‌توانید برای منزل از تردمیل‌های سبک‌تر و ساده‌تر استفاده کنید که قیمت ارزان‌تری هم دارند. تردمیل‌ها یکی از رایج‌ترین و مهم‌ترین تجهیزات تقویت سیستم قلبی و عروقی هستند که تقریباً در تمام باشگاه‌ها و سالن‌های بدنسازی یافت می‌شوند.

اسکی فضایی

اسکی فضایی با نام تجاری الپتیکال یک وسیله ورزشی هوازی است که مانند تردمیل تمرینی برای تقویت سیستم قلبی عروقی ارائه می‌کند. این دستگاه ترکیبی از راه رفتن، دویدن و بالا رفتن از پله‌ها را با هم در یک دستگاه به شکلی کاملا خلاقانه ترکیب کرده است. تفاوت این دستگاه و دوچرخه ثابت داشتن دسته‌های متحرک است که بالاتنه را هم درگیر و تقویت می‌کند، پدال‌ها رکاب ردن را شبیه سازی می‌کند.

اسکی فضایی

سرعت و قدرت دستگاه قابل تنظیم است و به کاربر این امکان را می‌دهد تا شدت تمرینات را بر اساس نیازهای خودش تغییر دهد، این تغییرات موجب تمرکز تمرین بر عضلات خاص می‌شود. کار کردن با این دستگاه هم برای افراد مبتدی راحت است و هم برای افراد حرفه‌ای مفید و نتیجه‌بخش است. اسکی فضایی از دستگاه های هوازی باشگاهی است که در اغلب باشگاه‌ها استفاده می‌شود.

این دستگاه فواید زیادی برای بدن دارد از جمله:

 1. تنوع عضلات درگیر
 2. فشار بر کل بدن و درگیر کردن عضلات بالاتنه و پایین تنه
 3. تقویت سیستم تنفسی و حجم ریه‌ها
 4. تقویت قلب و سیستم عروقی
 5. کالری سوزی و چربی سوزی بالا
 6. عضله‌سازی و تقویت عضله‌ها
 7. تقویت مفاصل
 8. کمک به تعادل بدن

بیشتر بخوانید: نحوه کار با دستگاه الپتیکال (اسکی فضایی)

دوچرخه ثابت، از پیاده‌روها تا دستگاه های هوازی باشگاه

دوچرخۀ ثابت الگویی پیشرفته و هوشمندانه از دوچرخه‌هایی است که ما در خیابان‌ها می‌بینیم. هم دوچرخه سواری، هم ورزش، هم تفریح و هم تناسب اندام همگی با هم در این دستگاه هوازی باشگاهی وجود دارد. دوچرخه‌های ثابت در انواع گوناگون کوچک و بزرگ و با قیمت‌های متنوع در بازار عرضه می‌شوند.

این دوچرخه‌ها تمرینات قلبی و عروقی مناسبی را برای کاربر فراهم می‌کنند. تمرین با دوچرخه‌های ثابت هم ضربان قلب را افزایش می‌دهد، هم قلب را تقویت کرده و استقامت را افزایش می‌دهد. دوچرخه‌سواری با دوچرخه ثابت یک فعالیت راحت است که فشار وارده به مفاصل را کاهش می‌دهد و برای افرادی که قصد دارند پس از آسیب‌دیدگی مفاصل زیر نظر پزشک تمرین کنند، گزینه مناسبی است.

دستگاه های هوازی باشگاه

دوچرخه‌های ثابت اغلب سطوح مختلفی از قدرت و سرعت را شامل می‌شوند که به دوچرخه‌سواران اجازه می‌دهد تا سطح تمرینات خود را تنظیم کنند. دوچرخه‌های ثابت تقریباً پای ثابت دستگاه های هوازی باشگاه در تمام سالن‌های بدنسازی هستند. فواید تمرین با دوچرخه شامل تقویت عضلات و بهبود عملکرد قلب و سیستم تنفسی می‌شود.

دستگاه پله‌نوردی

به جرات می‌توان گفت بعد از تردمیل، پله‌نورد یا استیرمیل بهترین گزینه برای سوزاندن کالری بالا در مدت زمان کوتاه است. این دستگاه هوازی بالارفتن از پله را شبیه‌سازی می‌کند. این دستگاه به دلیل پله‌های متحرکی که دارد و قابلیت تنظیم شدت و سرعت دستگاهی فوق العاده برای سوزاندن کالری و چربی است.

دستگاه پله نورد

مزیت مهم این دستگاه وارد نکردن فشار به عضلات و مفاصل است. کاربر می‌تواند سرعت و شدت دستگاه را بر اساس نیاز بدنی خود، سطح استقامت و قدرت عضلاتی تنظیم کند. این ورزش موجب بهبود تراکم استخوان می‌شود. برای کاهش وزن و عضله‌سازی در بخش پایین‌تنه بسیار مفید است. عضلات و ماهیچه‌های پا، باسن، ران و شکم را درگیر می‌کند.

دسته‌های محافظی که طرفین این دستگاه تعبیه شده است، برای آنهایی که مبتدی هستند نوعی نگهدارنده محسوب می‌شود. در ابتدا ممکن است نتوانید خودتان را با نوع تمرین تطبیق دهید ولی بعد از مدتی سازگاری شما با نوع تمرین بیشتر خواهد شد. این دستگاه یکی از دستگاه‌های محبوب در گروه دستگاه های هوازی باشگاه است.

روئینگ

روئینگ یا دستگاه قایقرانی یکی دیگر از دستگاه های هوازی باشگاه است. دارای یک دسته، یک زیرپایی و یک صندلی متحرک است که حرکت پارو زدن یا قایقرانی را شبیه‌سازی می‌کند. این تمرین در حالت نشسته انجام می‌شود. تمام بدن در این تمرین درگیر می‌شود، از جمله بازوها، پاها و قسمت میانی بدن. تعادل و ایجاد هماهنگی در این تمرین نقش مهمی دارد.

دستگاه قایقرانی

قایقرانی یک تمرین قلبی عروقی عالی است که ضربان قلب را افزایش می‌دهد، سلامت قلب و عروق و استقامت را افزایش می‌دهد. تمرینی فوق العاده برای کاهش وزن و چربی است زیرا کالری زیادی در این ورزش استفاده می‌شود. از جمله دستگاه‌هایی است که هم باعث افزایش قدرتف استقامت و انعطاف پذیری می‌شود.

دستگاه‌های قایقرانی ممکن است در همه باشگاه‌ها وجود نداشته باشد. اگر در باشگاهی که تمرین می‌کنید این دستگاه بود، حتما هنگام تمرین به زمان انجام حرکت قایقرانی و زمان استراحت بین هر حرکت دقت داشته باشید. همچنین باید حرکت را درست انجام دهید تا موجب صدمه به شما نشود.

سوالات متداول

 • چرا باید از دستگاه های هوازی باشگاه استفاده کنیم؟

استفاده از دستگاه های هوازی باشگاه همچون (دوچرخه، اسکی فضایی، تردمیل و غیره) فواید زیادی دارد. از جمله اینکه موجب سوزاندن کالری بیشتر می‌شود، عضلات و ماهیچه‌ها را تقویت می‌کند، هماهنگی بین عضلات و تعادل بدن را افزایش می‌دهد و به طور کلی موجب تقویت سیستم قلبی و عروقی و تنفسی می‌شود.

 • کدامیک از دستگاه های هوازی باشگاه بهتر است؟

همۀ دستگاه های هوازی باشگاه مفید و اثربخش هستند. در واقع نمی‌توان به طور گفت کدام یک بهتر از دیگری است. این مسئله به توانایی بدنی و قدرت و هدفی که دارید برمی‌گردد. ممکن است شما با دوچرخه ثابت راحت‌تر تمرین کنید در حالیکه فرد دیگری اسکی فضایی را ترجیح بدهد.

 • قیمت دستگاه های هوازی باشگاه چند است؟

طیف قیمتی دستگاه های هوازی باشگاه به عوامل زیادی همچون سایز، برند و امکاناتی که ارائه می‌دهند، بستگی دارد.  عموما تجهیزاتی که برای باشگاه خریداری می‌شوند گران‌تر از تجهیزات ورزشی هستند که در منزل استفاده می‌شوند.

 • از کجا می‌توانیم دستگاه های هوازی باشگاهی را تهیه کنیم؟

برای مقایسه قیمت و کیفیت تجهیزات ورزشی یا خرید آنها می‌توانید از تمامی فروشگاه‌ها و مراکز فروش تجهیزات ورزشی استفاده کنید. علاوه بر جستجوی حضوری که نیازمند وقت بیشتری است، از اسپرت مال به عنوان بزرگترین و معتبرترین مرجع آنلاین نمایندگی‌ها، تولیدی‌ها و فروشگاه‌های فروش تجهیزات ورزشی هم می‌توانید بهره ببرید.

با استفاده از اطلاعاتی که اسپرت مال در اختیار شما قرار می‌دهد، نیازی نیست حضورا به محل خرید مراجعه کنید. شما می‌توانید در ابتدا از طریق تماس تلفنی با فروشندگان اطلاعات لازم را دریافت و بعد از مقایسه قیمت‌ و کیفیت محصولات برای خرید حضوری اقدام کنید.

 •  آیا همۀ باشگاه ها دستگاه های هوازی دارند؟

البته ممکن است همۀ باشگاه‌ها دستگاه‌های هوازی نداشته باشند. با توجه به نوع باشگاه، تجهیزات باشگاهی هم تغییر می‌کنند. اما امروزه در اغلب سالن‌های چندمنظوره تناسب اندام، انواعی از دستگاه های هوازی باشگاه فراهم شده است و ورزشکاران می‌توانند با توجه به هدف خود از انجام تمرینات، از آنها استفاده کنند.

سخن آخر

اکنون که اطلاعات کامل و جامعی از دستگاه های هوازی باشگاه کسب کردید، به فواید و مزایای استفاده از آنها پی بردید، وقت آن رسیده که وسیلۀ ورزشی هوازی مناسب خود را انتخاب کرده و شروع به تمرین کنید. پیشنهاد اسپرت مال این است که ابتدا یک هفته با هر کدام از دستگاه های هوازی تمرین کنید. تاثیرات و نوع کار با آن را تجربه و اگر مناسب شما و اهدافی که دارید بود، تمرین خود را ادامه دهید.

اگر بعد از یک هفته متوجه تغییرات دلخواه نشدید و یا هنکام تمرین با دستگاه راحت نبودید، می‌توانید دستگاه دیگری را امتحان کنید. اما به طور کلی هدف و تمرکز اصلی از تمرین با دستگاه های هوازی باشگاه تقویت سیتم قلبی و عروقی، تنفسی و افزایش قدرت و استقامت بدن است که در اغلب دستگاه‌های هوازی این ویژگی وجود دارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر از مراکز و فروشگاه‌های تجهیزات ورزشی و دستگاه‌های بدنسازی فقط کافی است عبارت مورد نظر خود را در وبسایت اسپرت مال جستجو کنید. اسپرت مال منبع و مرجع کامل و معتبری از عمده‌فروشان، خرده‌فروشان و تولیدکنندگان لوازم ورزشی در سراسر ایران است.

منبع

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

اسپرت مال اولین و بزرگترین پاساژ آنلاین خرید عمده لباس ورزشی و لوازم ورزشی در ایران است.

آگهی های اخیر

 • هنوز نظری ندارید.
 • افزودن دیدگاه