طرح های چاپ روی تیشرت + انواع روش ها برای چاپ روی تیشرت در 1403

  1. خانه
  2. »
  3. خدمات چاپ | چاپ روی لباس و انواع پارچه
  4. »
  5. طرح های چاپ روی تیشرت + انواع روش ها برای چاپ روی تیشرت در 1403
طرح های چاپ روی تیشرت
5/5 - (1 امتیاز)

استفاده از طرح های چاپ روی تیشرت راهی کم هزینه و بسیار آسان برای جذاب و زیبا تر کردن تیشرت هایمان می باشد. بنابراین باید بدانیم که با چه روش هایی می توان طرح های مورد نظرمان را بر روی تیشرت چاپ کنیم و هر کدام از آن روش ها چه مزایا و معایبی دارند. به همین دلیل در ادامه ی این مقاله به روش های مختلف برای ایجاد طرح های چاپ روی تیشرت خواهیم پرداخت.

با ما همراه باشید تا در این مقاله با توجه به نوع چاپ، مزایا و معایب آن ها، قیمت و نوع مواد استفاده شده در روش های مختلف به شما عزیزان کمک کنیم تا بتوانید طرح چاپ بهتر و مناسب تری را برای تیشرت های خود انتخاب کنید.

انواع روش ها برای طرح های چاپ روی تیشرت

در ادامه روش های مختلف برای طرح های چاپ روی تیشرت به شما معرفی می شود که میتوانید بر اساس نوع کار خود از بین آن ها انتخاب نمایید.

انواع روش ها برای طرح های چاپ روی تیشرت

چاپ غیر مستقیم روی صفحه

این روز ها روش پلاستیزول یا چاپ غیر مستقیم روی صفحه محبوبیت بسیار زیادی در بین طراحان تیشرت دارد. روش پلاستیزول بعضی از اصول اولیه چاپ روی صفحه را با هم ترکیب می کند و از جوهر های پلاستیزول مورد استفاده در چاپ صفحه برای طرح های چاپ روی تیشرت استفاده می کند. تفاوت اصلی این روش این است که هنرمند جوهر را به جای این که مستقیماً روی تیشرت قرار دهد، بر روی یک ورقه انتقال پلاستیزول اعمال می کند.

بعد از این کار ورق انتقال حرارت بر روی تیشرت فشرده می شود و طرحی بادوام، ماندگار و برجسته بر روی سطح تیشرت ایجاد می کند. برای کاهش هزینه‌ ها بعضی از طراحان یک طرح دیجیتالی طراحی می کنند و آن را برای فرد دیگری ارسال می‌ کنند که به آسانی می‌ تواند طرح مورد نظر آن ها را بر روی صفحات پلاستیزول تولید کند. سپس هنرمند از گرما برای اعمال ورقه پلاستیزول بر روی تیشرت استفاده می کند.

از مزایای این روش می توان به طراحی های با کیفیت و بادوام و ماندگار اشاره کرد. علاوه بر این در این روش زمان تنظیم و آشفتگی بسیار کمتری نسبت به چاپ معمولی روی صفحه خواهید داشت. اگر چاپ ورق ترانسفر پلاستیزول را برون سپاری کنید فقط باید طراحی گرافیکی دیجیتال را انجام دهید و بعد یک پرس حرارتی در دسترس داشته باشید تا بتوانید طرح های چاپ روی تیشرت را تمام کنید.

معایب این روش شامل این حقیقت می باشد که استفاده از انتقال پلاستیزول می تواند مشکل و دشوار باشد. زمانی که این کار به اشتباه انجام شود، طرح های چاپ شده بعداً ترک می خورند و پوسته پوسته می شوند. درست است که این روش برای سفارش‌ های کوچک بسیار عالی عمل می‌ کند. اما به این نکته توجه داشته باشید که این روش برای سفارش‌ های بسیار زیاد و عمده اصلاً خوب نیست.

بیشتر بخوانید: چگونه چاپ روی تیشرت را پاک کنیم؟

چاپ غیر مستقیم روی صفحه

چاپ وینیل

استفاده از وینیل انتقال حرارت یکی از محبوب ترین روش های تزئین تیشرت برای حرفه ای ها و هنرمندان خانگی می باشد. وینیل HTV نوع خاصی از وینیل می باشد که یک طرف آن تزئینی و یک طرف آن با چسب فعال گرما پوشانده شده است. با استفاده از این روش می توانید حروف، لوگو یا حتی تصاویر پیچیده را از وینیل برش دهید و بعد از گرما برای مهر و موم کردن برش روی پارچه ی تیشرت استفاده کنید.

درست است که از نظر فنی وینیل روشی مناسب برای چاپ نیست. اما بسیاری از طراحان و هنرمندان اساساً از وینیل به جای جوهر برای ایجاد طرح‌ های چاپ روی تیشرت که برجسته و بادوام هستند، استفاده می‌ کنند. مسلماً برای انجام کار های حرفه ای در مقیاس بسیار بزرگ باید از ماشین های برش تجاری عظیم برای ایجاد طرح های وینیل استفاده کرد. با این وجود طراحان و هنرمندان خانگی هم این روش را دوست دارند.

زیرا می‌ توانند برش‌ های وینیل خود را با استفاده از یک دستگاه برش الکترونیکی ساده همچون کریکات هم انجام دهند.

شما می توانید انواع مختلفی از وینیل پلاستیکی پایه، از جمله وینیل براق، وینیل مخملی و یا وینیل متالیکی که پیدا می شود را برای چاپ طرح مورد نظر خود بر روی تیشرت استفاده کنید. استفاده از روش وینیل انتقال حرارت انعطاف پذیری بسیار زیادی را برای سفارشات طرح های چاپ روی تیشرت در مقیاس بسیار کوچک یا حتی فقط برای استفاده شخصی در منزل به شما می دهد.

علاوه بر هزینه راه‌ اندازی کم برای یک کارگاه، ساخت یک طراحی HTV اغلب در مقایسه با بسیاری از روش‌ ها وقت یا کار بسیار زیادی نمی‌ برد. علاوه بر این طرح‌ های وینیل دوام و ماندگاری بهتری نسبت به هر طرح چاپی دیگری دارند. نقطه ضعف استفاده از وینیل این است که برای سفارشات عمده به خوبی کار نمی کند. زیرا باید بارها و بارها برای هر تیشرت HTV را قطع کنید.

همچنین به این نکته ی بسیار مهم توجه داشته باشید که نمی توانید از وینیل بر روی تیشرت هایی که دارای پارچه های حساس به حرارت هستند، استفاده کنید. زیرا برای فعال کردن چسب بر روی وینیل حتماً باید پرس حرارتی را مورد استفاده قرار دهید.

بیشتر بخوانید: چاپ سابلیمیشن روی پارچه چیست 

چاپ حرارتی پرس

چاپ حرارتی گزینه بسیار خوبی برای طرح های چاپ روی تیشرت یک هنرمند مبتدی یا خانگی می باشد. اگر چه می توان گفت در مقایسه با روش های دیگر اغلب کیفیت بالایی را ارائه نمی‌ دهد.

در روش چاپ پرس حرارتی از یک چاپگر جوهرافشان یا لیزری برای چاپ طرح مورد نظر از رایانه استفاده می شود. شما برای چاپ طرح بر روی تیشرت باید طرح خود را بر روی نوع خاصی از کاغذ به نام انتقال آهنی چاپ کنید و بعد از اتو یا پرس حرارتی برای چسباندن طرح های چاپ روی تیشرت خود استفاده کنید.

روش چاپ حرارتی پرس به دلیل راه اندازی بسیار راحت و آسان و هزینه راه اندازی کم، برای طراحان خانگی بسیار مناسب می باشد. از طرف دیگر باید به این نکات توجه داشته باشید که چاپ با پرس حرارتی ممکن است به خوبی روش چاپ روی صفحه یا طرح های وینیل عمل نکند و به خوبی روی تیشرت های تیره چاپ نشود. زیرا در این روش طرح ها بدون پس زمینه رنگ روشن به خوبی ظاهر نمی شوند.

چاپ حرارتی پرس به حرارت بسیار زیادی احتیاج دارد و نمی توانید از آن بر روی تیشرت های حساس به حرارت استفاده کنید.

چاپ حرارتی پرس

چاپ تصعید روی تی شرت

این روش سرد که بسیار پر هزینه می باشد از گرما برای تبدیل رنگ به گازی استفاده می کند که با پارچه ی تیشرت پیوند می خورد و طرح های چاپ روی تیشرت ایجاد می شوند. از معایب این تکنیک می توان به هزینه ی بسیار زیاد آن اشاره کنیم. شما برای اجرای این فرآیند به تجهیزات تجاری بسیار زیادی احتیاج دارید که باعث می شود این روش برای یک تجارت بزرگ مقرون به صرفه تر از استفاده خانگی یا یک تجارت کوچک باشد.

همچنین به یاد داشته باشید که بر روی تیشرت های نخی نمی توان از این روش استفاده کنید.

چاپ انتقال حرارت روی تیشرت

چاپ انتقال حرارت با استفاده از چاپگر جوهر افشان می تواند به روش های مختلفی کار کند و استفاده از چاپگر جوهر افشان برای قرار دادن طرح های چاپ روی تیشرت در بعضی از انواع مختلف انتقال حرارت فرآیند بسیار راحتی را انجام می دهد. شما برای استفاده از این روش به یک چاپگر گران قیمت یا تعداد بسیار زیادی لوازم خاص احتیاج ندارید. اما با این وجود تنظیم هر انتقال و بعد فشار دادن حرارتی آن به تیشرت، زمان زیادی می‌ برد.

یکی از مزایای روش چاپ انتقال حرارت با چاپگر جوهر افشان این است که می توانید به آسانی این کار را در منزل خود امتحان کنید. شما کیفیت مناسب و قابل قبولی را در طراحی خود خواهید داشت و در صورت تمایل می توانید از یک تصویر پیچیده همچون عکس استفاده کنید. در خصوص معایب این روش می توان گفت که چاپ انتقال حرارت نسبت به بسیاری از فرآیند های دیگر زمان بیشتری می برد.

همچنین باید به این نکته توجه داشته باشید که در این روش یک لایه سفت بر روی پارچه ی تیشرت ایجاد می کند که ممکن است احساس راحتی نداشته باشد و طرح های چاپ روی تیشرت فقط بر روی تیشرت های سفید یا رنگ روشن ظاهر می شوند.

بیشتر بخوانید: اسم چاپ روی پارچه چیست؟ 

چاپ صفحه ای روی تیشرت

چاپ روی صفحه یکی از قدیمی ترین و با کیفیت ترین انواع طرح های چاپ روی تیشرت در سراسر جهان می باشد و فضای بسیار زیادی را به هنرمندان برای خلاقیت و هنر می دهد. برای استفاده از روش چاپ روی صفحه باید یک نگاتیو از طرح های مورد نظر خود را بر روی صفحه ایجاد کنید و بعد یک جوهر مخصوص به نام جوهر پلاستیزول را بر روی صفحه بغلتانید و بعد صفحه را بر روی تیشرت فشار دهید.

چاپ صفحه ای روی تیشرت

این کار جوهر را از شابلون فضای نگاتیو بر روی طرح عبور می دهد و تصویر طرح مورد نظر شما را بر روی تیشرت ایجاد می کند.

روش چاپ صفحه ای از مزایای بسیار زیادی برخوردار می باشد و به همین دلیل آن را به انتخابی دوست داشتنی برای طراحان تیشرت حرفه ای با کیفیت بالا و همچنین برای هنرمندان خانگی تبدیل کرده است. چاپ صفحه ای طرح های پر جنب و جوش و بسیار بادوام و ماندگاری را ایجاد می کند. چاپ روی صفحه راهی مقرون به صرفه برای سفارش عمده برای تیشرت های مختلف با طرح های متنوع ارائه می‌ کند.

زیرا با استفاده از این روش می‌ توانید از صفحه جوهری که با زحمت برای اولین تیشرت تنظیم کرده‌ اید، دوباره استفاده کنید. در این روش می‌ توانید روی هر تیشرتی با هر جنس پارچه‌ ای، از ابریشم گرفته تا پلی‌ استر و پنبه چاپ روی صفحه نمایش دهید.

البته ممکن است به هنگام استفاده از روش چاپ صفحه ای با معایب احتمالی این روش محبوب و جذاب و کاربردی نیز مواجه شوید. برای طرح های چاپ روی تیشرت با استفاده از این روش شما به فضای کافی برای کار و تجهیزات بسیار بزرگ همچون صفحه نمایش و پرس احتیاج دارید تا صفحه نمایش را با تیشرت مورد نظر هماهنگ کنید.

سخن پایانی

در این مقاله در خصوص روش های مختلف برای ایجاد طرح های چاپ روی تیشرت صحبت کردیم. بسته به نوع طرح، جنس تیشرت، میزان بودجه و… روش متفاوتی را برای چاپ طرح مورد نظر خود بر روی تیشرت ها می توانید انتخاب کنید. امیدواریم که مطالب این مقاله برای شما کاربران عزیز مفید و موثر واقع شده باشد و بتوانید به بهترین شکل ممکن از نکات گفته شده بهره ببرید. در پایان از شما همراهان عزیز و گرامی بسیار سپاسگزاریم که تا به انتهای مطالب این مقاله همراه ما بودید.

canva

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

اسپرت مال اولین و بزرگترین پاساژ آنلاین خرید عمده لباس ورزشی و لوازم ورزشی در ایران است.

آگهی های اخیر

  • هنوز نظری ندارید.
  • افزودن دیدگاه