انواع سبک کیک بوکسینگ در سال 1402

 1. خانه
 2. »
 3. اسپرت مگ
 4. »
 5. انواع سبک کیک بوکسینگ در سال 1402
انواع سبک کیک بوکسینگ
4.2/5 - (5 امتیاز)

وقتی می گوییم کیک بوکسینگ، بیشتر مردم به یکی از بهترین ورزش های رزمی فکر می کنند. اما انواع سبک کیک بوکسینگ یک اصطلاح گسترده دارد، حتی تا حدی گیج کننده است، زیرا هم برای گروهی از هنر های رزمی خاص و هم یک سیستم مبارزه تنهایی است.

در مفهوم گسترده تر، کیک بوکسینگ گروهی از هنر هاست که مشت و ضرباتی مانند موی تای، ساواته، کاراته یا ساندا را با هم ترکیب می کند. اما در عین حال، کیک بوکسینگ به تنهایی یک سیستم مبارزه است که در دهه 1950 در ژاپن ایجاد شد.

انواع سبک کیک بوکسینگ

کیک بوکسینگ 5 سبک اصلی دارد که در ادامه به انواع سبک کیک بوکسینگ خواهیم پرداخت:

 • موی تای
 • کیک بوکسینگ هلندی
 • کاراته فول کنتاکت
 • ساواته
 • ساندا

آنچه که انواع سبک کیک بوکسینگ را از یکدیگر متمایز می کند قوانینی است که توضیح می دهد چگونه می توانید ضربه بزنید و کجا مجاز به ضربه زدن هستید.

همانطور که در زیر خواهید دید، انواع سبک کیک بوکسینگ با اشکال زیادی وجود دارد و برای افراد معمولی، همه آن ها ممکن است یکسان به نظر برسند. اما وقتی به آن نگاه می کنید، می بینید که این حرکات با یکدیگر تفاوت زیادی دارند.

در این مقاله قوانین و سبک های مختلف انواع کیک بوکسینگ را برای شما شرح می دهیم و به تمام سوالات اصلی در مورد این سبک پاسخ می دهیم.

بیشتر بخوانید: دستکش کیک بوکسینگ ارزان

انواع سبک کیک بوکسینگ چیست؟

در ادامه محبوب ترین انواع سبک کیک بوکسینگ آورده شده است و به توضیح هر کدام پرداخته شده است.

انواع سبک کیک بوکسینگ چیست

 •  سبک موی تای

یکی از بهترین هنر های چشمگیر و یک ورزش ملی در تایلند است. تمرکز این هنر بر استفاده از تمام اندام ها به عنوان سلاح برای ضربه زدن با لگد، مشت، زانو و آرنج است. تاکید بر ضربات سخت و مبارزه در فاصله نزدیک و در کلینچ است.

 • سبک ساواته

یک شکل فرانسوی از انواع سبک کیک بوکسینگ است که ترکیبی از تکنیک های بوکس انگلیسی و ضربات پا است. این سبک با سبک های دیگر تفاوت زیادی دارد زیرا مبارزان آن چکمه، شلوار و جلیقه با طراحی منحصر به فرد می پوشند. تفاوت اصلی این است که مبارزان ساواته می‌توانند ضربات را فقط با پای خود به زمین بزنند، نه با ساق پا یا زانو مانند سایر اشکال کیک بوکسینگ.

 • سبک لتوئی

این سبک از کیک بوکسینگ وحشیانه ترین شکل کیک بوکسینگ است، زیرا بند انگشت برهنه است و مبارزان می توانند از ضربه سر استفاده کنند. قوانین و تکنیک هایی که آن ها استفاده می کنند بسیار شبیه به موی تای است. آن ها می توانند از تمام اندام ها برای مبارزه با لگد، مشت، زانو، آرنج و ضربه سر بدنام استفاده کنند.

 • سبک کیک بوکسینگ ژاپنی

کیک بوکسینگ ژاپنی ترکیبی از تکنیک ها و قوانین موی تای و تکنیک های کیوکوشین کاراته است. در دهه 1960 در اوزاکای ژاپن ظهور کرد.

 • سبک شوت بوکس

علاوه بر لگد، مشت، زانو و پرتاب، شوت ‌باکسینگ از موارد ایستاده مانند چوک و قفل مفاصل استفاده می‌کند.

 • سبک کان گک دو

یک شکل کره ای از کیک بوکسینگ است که ترکیبی از تکنیک های تکواندو و موی تای است.

 • سبک ساندا (سانشو)

این یک نسخه چینی از انواع سبک کیک بوکسینگ است که در آن مبارزان می توانند با استفاده از ضربات، مشت، مبارزه در کلینچ و اجرای پرتاب و جارو زدن ضربه بزنند. ضربات آرنج و زانو به استثنای برخی مسابقات مجاز نیست.

 • سبک یاو یان

نسخه فیلیپینی کیک بوکسینگ است که از نظر قوانین و تکنیک ها بسیار شبیه به موی تای است.

بیشتر بخوانید: تولیدی لباس کیک بوکسینگ

قوانین مختلف انواع سبک کیک بوکسینگ

کیک بوکسینگ یک سیستم رزمی و ورزش رزمی است که در دهه 1950 در ژاپن ظهور کرد. مانند هر ورزش رزمی دیگری، انواع سبک کیک بوکسینگ وجود دارد که توسط مجموعه قوانین مختلفی تعریف می شوند.

قوانین مختلف انواع سبک کیک بوکسینگ

 • K-1 آسیایی یا یکپارچه

این یکی از محبوب ترین فرم های ایجاد شده توسط تبلیغات معروف به نام “K-1” از ژاپن است. حرف “K” مخفف کاراته، کیک بوکسینگ و کونگ فو است. در سال 1993، K-1 به عنوان یک سبک کیک بوکسینگ ایجاد نشد.

این فقط نام تبلیغی بود که مسابقات کیک بوکسینگ را تبلیغ می کرد و قوانین خاص خود را داشت. اما K-1 در طول سال ها بسیار محبوب شد، به طوری که ما تولد K-1 را به عنوان سبک جدیدی از کیک بوکسینگ دیدیم .

کیک بوکسینگ K-1 بسیار محبوب است، عمدتا به این دلیل که مبارزان با سرعت بالایی رقابت می کنند. هر مبارزه شامل راندهای 3-3 دقیقه ای است، به این معنی که مبارزان می توانند در کل مبارزه با سرعت بالا مبارزه کنند. مبارزان می توانند از ضربات لگد، مشت و همچنین ضربات زانو برای آسیب رساندن به حریف و پایان دادن به مبارزه استفاده کنند.

 • کیک بوکسینگ آمریکایی (تماس کامل)

این فرم از انواع سبک کیک بوکسینگ در دهه 1970 در ایالات متحده ظهور کرد. در آن روز ها، کاراته و بوکس غربی محبوب ‌ترین ورزش ‌های رزمی در کشور بودند و ترکیبی از تکنیک ‌های هر دوی این ورزش‌های رزمی نحوه ایجاد کیک بوکسینگ آمریکایی بود.

مبارزان شلوار می پوشند و مسابقات از 3 تا 10 دور طول می کشد که هر دور 3 دقیقه طول می کشد. آن ها می توانند فقط بالای کمر با استفاده از لگد و مشت ضربه بزنند. آرنج، زانو، ضربه زدن به زیر کمر و مبارزه در کلینچ مجاز نیست.

 • نیمه تماسی

قانون نیمه تماس، نوعی از انواع سبک کیک بوکسینگ آمریکایی است. همچنین به عنوان مبارزات نقطه ای شناخته می شود و بسیار شبیه به مسابقات کاراته است. به جای تعقیب ناک اوت با ضربات قدرتمند، تاکید بر تماس سبک و کسب امتیاز با ضربات سریع و دقیق است.

همه مبارزان مرد باید از پیراهن، شلوار و همچنین محافظ ساق پا، چکمه و روسری استفاده کنند.

 • قوانین بین المللی

این سبک از انواع سبک کیک بوکسینگ در ایالات متحده به عنوان “استایل آزاد” یا ” Low Kick ” نیز شناخته می شود. قوانین مانند فول کنتاکت است با این تفاوت که ضربات پایین را نیز مجاز می کند. مبارزان می توانند لگد، مشت، هم در بالا و هم زیر کمر پرتاب کنند.

ضرباتی مانند آرنج و زانو و همچنین مبارزه در کلینچ مجاز نیست. طول مسابقات مانند فول کنتاکت است، 3 تا 10 راند که هر راند 3 دقیقه طول می کشد.

 • قوانین سبک هلندی

شاید این مشهورترین سبکی باشد که در دهه 1970 زمانی که هنرمند رزمی یان پلاس کیک بوکسینگ را از ژاپن به هلند آورد، پدیدار شد. برخلاف سایر سبک ها، این ترکیبی از تکنیک های موی تای، کیوکوشین کاراته و بوکس غربی است. چیزی که این سبک را منحصر به فرد می کند، تاکید زیاد بر ضربات دستی و تکنیک های بوکس است.

قوانین سبک هلندی بسیار شبیه به قوانین K-1 و موی تای با چند استثنا است. به عنوان مثال، مبارزان می توانند ضربات، مشت و زانو را فرود بیاورند. در مورد ضربات آرنج، فقط در صورتی مجاز است که هر دو طرف با آن موافقت کنند.

بیشتر بخوانید: کیسه بوکس چیست | 14 تا از انواع کیسه بوکس ورزشی

قوانین تاکید و تکنیک در انواع سبک کیک بوکسینگ

قوانین تاکید و تکنیک در انواع سبک کیک بوکسینگ

 • قوانین K-1 (قوانین آسیایی یا یکپارچه) ضربه زدن به بالا و پایین کمر و مبارزه در کلینچ مجاز است. لگد، مشت و زانو
 • قوانین کیک بوکسینگ آمریکا (تماس کامل) ضربه زدن به زیر کمر ممنوع است بنابراین ضربه پا وجود ندارد. مبارزان فقط می توانند از ضربات مشت و لگد استفاده کنند.
 • قوانین نیمه تماسی تاکید بر تماس سبک و امتیاز گرفتن با ضربات سریع و دقیق است. مبارزان می توانند از ضربات لگد و مشت استفاده کنند و باید از پیراهن، شلوار، چکمه، محافظ ساق پا و روسری استفاده کنند.
 • قوانین بین المللی مبارزان می توانند با استفاده از ضربات و مشت به ناحیه بالا و پایین کمر ضربه بزنند. درگیری در ضربات کلینچ، آرنج و زانو ممنوع است.
 • قوانین سبک هلندی تاکید بر تکنیک های بوکس غربی و ترکیب آن ها با ضربات است. مبارزان می توانند با ضربات مشت، لگد و زانو هم به بالای کمر و هم به زیر کمر ضربه بزنند.

از میان انواع سبک کیک بوکسینگ کدام نوع بهتر است؟

موی تای بهترین و محبوب ترین نوع در میان انواع سبک کیک بوکسینگ است. بسیار بهتر و موثرتر از انواع دیگر مانند ساواته فرانسوی یا ساندا است. دیگران ممکن است فکر کنند که لتوئی بهتر است و استدلال قوی برای آن وجود دارد. اما موی تای همان مهارت ها را به شما می آموزد و در کل بسیار ایمن تر است.

موی تای یک هنر کاملا چشمگیر است که همه چیز را در مورد مبارزه واقعی به شما آموزش می دهد. ورزشکاران یاد می‌گیرند که چگونه در همه محدوده ‌ها با استفاده از تمام اندام‌ ها به عنوان سلاح مبارزه کنند و هر ضربه را با قدرت زیادی انجام دهند. تاکید بر ضربات سخت، مبارزه با کلینچ با استفاده از آرنج و زانو ها و بوکس است.

برای دفاع شخصی بسیار موثر است و همچنین یک ورزش بسیار محبوب است.

سبک کیک بوکسینگ خوب دیگر لتوئی است. اما این سبک بسیار وحشیانه است زیرا مبارزان با بند خرس رقابت می کنند. این همان تکنیک های موی تای را آموزش می دهد، اما ضربات سر را اضافه می کند. این یک سبک بسیار خطرناک است، علاوه بر این، در سراسر جهان پذیرفته نشده است یا به اندازه موی تای محبوب نیست، که یکی از دلایل بهتر بودن موی تای است.

بیشتر بخوانید: کفش ورزشی بوکس

تفاوت بین K-1 و سبک هلندی کیک بوکسینگ چیست؟

تفاوت بین K-1 و سبک هلندی کیک بوکسینگ

K-1  مجموعه ای از قوانین است که توسط تبلیغ معروف ژاپنی “K-1” ایجاد شده است که بعد ها به سبک جدیدی از کیک بوکسینگ تبدیل شد. تاکید این سبک بر مبارزه با سرعت بالا و پرتاب هر ضربه با قدرت زیاد است.

مسابقات دارای 3 راند است که هر راند 3 دقیقه طول می کشد. یا به عبارت دیگر، مبارزه ها می توانند سرعت بالایی داشته باشند و زیاد نگران گاز گرفتن نباشند. این، شاید شدیدترین سبک میان انواع سبک کیک بوکسینگ باشد که در تمام نقاط جهان بسیار محبوب است.

قوانین بسیار شبیه به K-1 هستند اما تفاوت اصلی در تاکید است. تاکید سبک هلندی بر بوکس غربی و اختلاط آن ها با ضربات است. به جای پرتاب هر ضربه با قدرت زیاد، تمرکز بر تکنیک، دقت و خروجی بالا است. مبارزان سبک هلندی معمولا قبل از اینکه با ضربه پا به پایان برسانند، پنج ترکیب پانچ پرتاب می‌کنند، که سبکی است که تفاوت زیادی با K-1 دارد.

به طور کلی، سبک های K-1 و هلندی بسیار شبیه به هم هستند و هر کدام دارای مزایا و معایب هستند.

موی تای چه تفاوتی با کیک بوکسینگ سبک هلندی دارد؟

در نگاه اول، موی تای و کیک بوکسینگ به سبک هلندی ممکن است یکسان به نظر برسند. زیرا این دو سبک اشتراکات زیادی دارند. اما وقتی عمیقا به آن نگاه می کنید، این دو در مورد قوانین، تکنیک ها و تاکید بسیار با هم تفاوت دارند.

موی تای چه تفاوتی با کیک بوکسینگ سبک هلندی دارد

 • تاکید

تاکید در موی تای روی ضربات و پرتاب هر ضربه با قدرت زیاد است. مبارزان به جای داشتن بازدهی بالا، روی ایجاد آسیب بزرگ با یک ضربه تمرکز می کنند و همیشه برای ناک اوت فشار می آورند. اگرچه مبارزات می تواند به یک تصمیم ختم شود، اما هدف اصلی موی تای پایان دادن به حریف است.

از سوی دیگر، در سبک هلندی، تاکید بر خروجی بالای ضربات و تکنیک های بوکس غربی است. اکثر مبارزان تمایل به ضربه زدن بسیار فنی دارند و روی جدا کردن حریف با حجم بالا، دقت و سرعت بی امان تمرکز می کنند. در حالی که بوکسور های تایلندی در آن زمان روی یک ضربه قدرتی تک تمرکز می کنند، کیک بوکسورها به ندرت چنین کاری را انجام می دهند.

آن ها با ترکیب پنج پانچ منفجر می شدند و حمله را با یک لگد یا زانو تمام می کردند.

بیشتر بخوانید: تولیدی کلاه بوکس |خرید عمده

 • تکنیک های لگد زدن

موی تای همچنین به عنوان هنر هشت اندام شناخته می شود زیرا مبارزان می توانند با استفاده از لگد، مشت، زانو و آرنج ضربه بزنند. با این حال، بوکس در موی تای چندان مهم نیست زیرا تاکید بر تکنیک های پیشرفته ضربه زدن است.

مبارزان فقط برای تنظیم ضربات از مشت استفاده می کنند یا فاصله را نزدیک می کنند تا کلینچ معروف تایلندی را بکشند که از آن می توانند ضربات زانو و آرنج را فرود آورند. مبارزان موی تای تمایل دارند هنگام پرتاب لگد پای خود را به طور کامل دراز کنند و با قسمت پایین ساق پا (درشت نی) فرود بیایند.

انواع مختلفی از نحوه پرتاب لگد در انواع سبک کیک بوکسینگ وجود دارد. در سبک هلندی، مبارزان پای خود را بلند می‌کردند، زانو را محکم می‌کردند و با پای خود ضربه می زنند.

در این مقاله در مورد انواع سبک کیک بوکسینگ صحبت کردیم و به تمام نکات آن پرداختیم. در پایان از همراهی شما تشکر می کنیم.mmachannel

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

اسپرت مال اولین و بزرگترین پاساژ آنلاین خرید عمده لباس ورزشی و لوازم ورزشی در ایران است.

آگهی های اخیر

 • پرهام
  20 آذر 1402 در 22:22

  سلام ببخشید میخواستم بدونم توی ایران کدوم رشته بیشتر بکار میاد و به جایی میرسی کیک بوکسینگ یا موی تای من خودم خیلی به موس تای علاقه دارم و خب دارم میرم ولی تو ایران با موی تای میشه به جایی رسید تو فکر این بودم که کیک بوکسینگ هم کنار موی تای برم ولی میخوام بدونم توی ایران کدوم ارزش ادامه دادن داره میشه بالاتر هم رفت؟

  • اشرفی (اسپرت مال)
   28 آذر 1402 در 22:48

   واقعیتش پرهام جان تو ایران ورزش رزمی به جز تکواندو ارزش کمی داره یعنی کم ارزش میدن بهش ولی اگه خوب تمرین کنی و به مسابقات جهانی بخوای فکر کنی پول و موقعیت خوب داره مثل علی اکبری

 • گندم میرزایی
  29 اسفند 1402 در 06:49

  سلام،وقتتون بخیر،من یک خانم ۳۸ ساله هستم ۱۶۹ قد و ۵۸ کیلو وزن دارم،علاقه شدیدی به رشته های رزمی و دفاع شخصی دارم،تا حالا شرایطش رو نداشتم ولی الان میخوام کیک بوکسینگ از صفر شروع کنم ،اگر به طور حرفه ای بخوام ثبت نام کنم و ادامه بدم به نظرتون چند سال طول میکشه،و اینکه من فرم صورتم و چهره ام بینیم رو خیلی دوست دارم به نظرتون امکان داره آسیب ببینه؟!ممنون از تایمی که برای جوابم میزارید

  • اشرفی (اسپرت مال)
   1 فروردین 1403 در 21:29

   بله خانم احتمال آسیب رسیدن بهتون خیلی زیاده. شما بهتره ورزش های کمتر خشن رو انجام بدین. ممنون

افزودن دیدگاه