کفش بوکس خوب چه ویژگی‌ هایی دارد؟ (جامع 1402)

 1. خانه
 2. »
 3. اسپرت مگ
 4. »
 5. کفش بوکس خوب چه ویژگی‌ هایی دارد؟ (جامع 1402)
کفش بوکس خوب چه ویژگی‌ هایی دارد
5/5 - (1 امتیاز)

با وجود اینکه بسیاری از افراد گمان می‌کنند دستکش بوکس از مهم‌ترین تجهیزات این رشته ورزشی به حساب می‌آید، اما باید به این نکته نیز اشاره کنیم که کفش‌ها نیز دارای اهمیت بسیار زیادی هستند و به عنوان دیگر مهم‌ترین تجهیزات بوکس به شمار می‌آیند. در واقع کفش بوکس خوب می‌تواند بر سرعت و چابکی ورزشکار در رینگ اثر بگذارد.

خرید تجهیزات ورزشی به خصوص زمانی که تازه کار هستید ممکن است از نظر پرداخت هزینه‌ها اذیت کننده باشند. در صورتی که در مورد ورزش بوکس جدی نیستید و به عبارتی بهتر تمایلی ندارید این ورزش را به صورت حرفه‌ای ادامه دهید، می‌توانید از هر نوع کفش ورزشی و به عبارتی حتی از کفش‌های کشتی نیز برای انجام این رشته ورزشی کمک بگیرید.

اما اگر که مانند بسیاری از افراد دیگر تمایل دارید به صورت حرفه‌ای این ورزش را انجام دهید، سرمایه گذاری برای خرید کفش مناسب بوکس بسیار ضروری است، چرا که می‌تواند بر روی عملکرد شما اثر گذار باشد. در واقع کفش‌ بوکس برای تحرک بیشتر، پشتیبانی و همچنین سرعت کارآمد پا طراحی و تولید شده‌اند.

به همین دلیل در ادامه این مقاله قصد داریم نکاتی را بررسی کنیم که شما با کمک آن‌ها بتوانید کفش بوکس خوب را انتخاب و خریداری کنید.

طراحی کفش بوکس

طراحی کفش بوکس

در ابتدا قصد داریم شما را به طور کلی با طراحی کفش بوکس آشنا کنیم. لازم به ذکر است که طراحی کفش بوکس با دیگر کفش‌های موجود در بازار تفاوت‌های اساسی دارد. از جمله ویژگی‌های طراحی این مدل کفش می‌توان به کفی باریک آن اشاره کرد. ناحیه پنجه در این مدل کفش نیز به گونه‌ای طراحی می‌شود که یک کفی اضافی نیز در بر بگیرد.

این ویژگی موجب می‌شود که از پوسته پوسته شدن پنجه کف پا جلوگیری شود. از جمله دلایل این نوع طراحی این است که اغلب بوکسورها در زمان انجام فعالیت‌های مربوطه تمایل دارند که پای عقب را تا یک حدی زمین بکشند. به عبارتی این ناحیه بیشتر در معرض سایش قرار می‌گیرد.

به همین دلیل چسباندن کفی در قسمت داخلی موجب جلوگیری از این مشکل می‌شود. بنابراین می‌توان بیان کرد که کفش بوکس خوب باید زیره محکمی داشته باشند تا تاثیر منفی بر روی حرکت بوکسور نداشته باشند. این زیره به طور کلی دارای دو هدف زیر است:

 • به بوکسور کمک می‌کند تا در هر جهتی سریع موقعیت خود را تغییر دهد.
 • بوکسور می‌تواند بدون لیز خوردن و به راحتی جهت خود را تغییر دهد.

بیشتر بخوانید: سرمایه گذاری در کیفیت: مزایای بلند مدت خرید لوازم ورزشی ممتاز

تفاوت کفش بوکس با سایر کفش‌های ورزشی

احتمالا این سوال برای شما پیش آید که کفش بوکس چه تفاوت‌هایی با سایر کفش‌های ورزشی دارد؟ در واقع لازم است ذکر کنیم که اغلب کفش‌‌های بوکس به زیره لاستیکی نازک مجهز هستند. این زیره بسیار سبک وزن هستند و همچنین کشش و انعطاف پذیری بسیار زیادی دارند.

آج کفش عمدتا دارای خطوط پلاستیکی کوچک و نازک و دارای اندکی برآمدگی هستند. این نوع از کفش‌ها معمولا در انواع مختلفی مانند ساق بلند و ساق کوتاه به بازار عرضه می‌شوند.

نوع ساق بلند محافظت و همچنین پشتیبانی بسیار زیادی از مچ پا دارند. البته عمدتا بوکسورها از کفش‌های ساق کوتاه برای تمرینات خود استفاده می‌کنند، چرا که نسبت به دیگر کفش‌ها وزن کمی دارند.

کفش بوکس خوب از چه موادی ساخته شده است؟

کفش بوکس خوب از چه موادی ساخته شده است؟

برای اینکه بتوانید کفش بوکس خوب را انتخاب و خریداری کنید، لازم است بدانید که کفش بوکس از موادی ساخته می‌شوند. لازم به ذکر است که تا دهه 1980 کفش‌های بوکس عمدتا از چرم تولید می‌‌شدند و به عبارتی هم رویه و هم زیره کفش جنس چرمی داشتند که این امر باعث ایجاد بالاترین میزان حمایت و پشتیبانی از مچ می‌شد.

اما امروزه پیدا کردن کفش‌های چرم بوکس سخت است‌. اغلب کفش‌های بوکس موجود در بازار عمدتا دارای حدود 90 درصد مواد نایلونی سبکی هستند تا تنفس پذیری و خنکی کاملی را در اختیار ورزشکار قرار دهند.

بیشتر بخوانید: اول ایمنی: خرید لوازم ورزشی محافظ به عنوان بخشی از چک لیست تجهیزات ورزشی شما

سایزبندی کفش بوکس

به طور کلی در مورد سایز کفش‌های بوکس لازم است بدانید که کفش بوکس مردانه دارای شباهت بسیار زیادی به کفش‌های ورزشی معمولی هستند. با وجود اینکه این مدل کفش‌ها اندکی کوچک‌تر به نظر می‌آیند، زیرا نسبت به کفش‌های دویدن و یا باشگاه باریک‌تر هستند و برخی اوقات برای گرفتن اندازه‌های صحیح یک سایز بزرگ سفارش می‌دهند.

لازم به ذکر است که هیچ تولید کننده و یا فروشنده‌ای را پیدا نخواهید کرد که سایز بندی متفاوتی از کفش‌های بوکس زنانه را ارائه دهند. در واقع اگر که شما یک خانم هستید می‌توانید کفش بوکس با سایز مردانه را سفارش دهید.

همچنین جالب توجه است که اغلب تولید کنندگان مطرح در زمینه کفش‌های بوکس از سایز بندی آمریکا، اروپا و یا بریتانیا استفاده می‌کنند، بهترین راه حل برای اینکه بتوانید سایز مناسب خود را پیدا کنید این است که سایزبندی اروپایی را پیدا و آن را به سایزبندی آمریکایی تبدیل کنید.

بیشتر بخوانید: عواملی که باید هنگام خرید لوازم ورزشی دست دوم در نظر گرفت

مراحل انتخاب و خرید کفش بوکس خوب

مراحل انتخاب و خرید کفش بوکس خوب

برای اینکه بتوانید یک کفش بوکس خوب انتخاب و خریداری کنید، لازم است تا مراحل زیر را دنبال کنید.

مرحله 1:

به یک فروشگاه لوازم و تجهیزات ورزشی مراجعه کنید که به صورت اختصاصی در زمینه کفش بوکس فعالیت دارد. امروزه فروشگاه‌های آنلاین بسیار زیادی در این زمینه فعالیت دارند که می‌توانید به راحتی خرید خود را از آن‌ها انجام دهید.

لازم به ذکر است که گاهی اوقات کفش‌های کشتی با کفش‌های بوکس اشتباه گرفته می‌شوند اما لازم است توجه کنید که کفش‌های کشتی عمدتا در کف خود کشش بیشتری نسبت به کفش‌های بوکس دارند.

مرحله 2:

کفش‌های بوکس که فاقد ساق پا هستند عمدتا قابلیت پشتیبانی ندارند، اما می‌توانند این امکان را در اختیار وررشکار قرار دهند که بتواند به راحتی و سریع پاهای خود را حرکت دهد. بنابراین در صورتی که بوکسور سریعی هستید  کفش‌های ساق کوتاه می‌توانند انتخاب بسیار مناسبی باشند.

در صورتی که در رینگ مانور زیادی می‌دهید شما بهتر است به سراغ کفش‌های بوکس با ساق بلند بروید که می‌توانند در زمان چرخش پشتیبانی لازم از پا را داشته باشند.

مرحله 3:

در مرحله بعد لازم است به وزن کفش توجه کنید. کفش بوکس خوب در واقع دارای وزن بسیار کم و یا به عبارتی بهتر سبک است. بنابراین بهتر است که سبک‌ترین کفش را انتخاب کنید. لازم است تا یک کفش بوکس در رینگ به بوکسور کمک کننده باشد و مانعی برای ورزشکار ایجاد نکند.

اغلب کفش‌های بوکس از جیر و چرم تنفس پذیر ساخته می‌شوند و همچنین زیره پلاستیکی دارند. علاوه بر این پاشنه پا بوکسور باید در کفش احساس سبکی داشته باشند.

مرحله 4:

بهتر است که شما کفش بوکس را به صورت حضوری خریداری کنید. اما در صورتی که تمایل به خرید آنلاین دارید، بهتر است که به فروشگاه‌های معتبر مراجعه کنید که علاوه بر اعتبار، مرجوعی کالا در صورت هر نوع مشکل در آن را نیز داشته باشند.

در این قسمت باید میزان سایز کفش را به درستی انتخاب کنید. دقت کنید که کفش بوکس باید راحت‌تر از کفش‌های معمولی و عادی باشند.

بیشتر بخوانید: شوزبگ ورزشی چیست و چه کاربردی دارد؟

نحوه انتخاب کفش بوکس خوب

نحوه انتخاب کفش بوکس خوب

امروزه انواع بسیار مختلفی از کفش‌های بوکس زنانه و مردانه وجود دارند که البته همه آن‌ها به یکدیگر شباهت ندارند. در ادامه قصد داریم نکات بسیار مهمی ارائه دهیم که با کمک آن‌ها بتوانید کفش بوکس خوب را شناسایی و خریداری کنید:

1- تنفس

از مهم‌ترین ویژگی‌هایی که باید در زمان خرید کفش بوکس خوب به آن توجه کنید، سبک وزن و داشتن قابلیت تنفس‌پذیری است که موجب می‌شود گرما و رطوبت به راحتی از آن خارج شود. برای اینکه بتوانید پاهای خود را خنک و خشک نگه‌ دارید باید به دنبال کفش‌هایی باشید که مش و یا سوراخ‌های تهویه اضافی در کفش وجود داشته باشد.

کفشی که دارای تهویه بیشتر باشد، می‌تواند سریع‌تر نیز خشک شود به ویژه زمانی که پاها عرق زیادی کنند و یا باشگاهی که در آن تمرین می‌کنید، دمای زیادی داشته باشد.

2- وزن

بوکسورها باید حتما در زمان تمرین و یا در رینگ احساس سبکی داشته باشند، به همین دلیل نیز کفش‌های بوکس معمولا سبک‌تر از کفش‌های ورزشی تولید می‌شوند. مواد به کار گرفته شده در کفش‌های بوکس سبک معمولا متفاوت هستند اما عمدتا این نوع کفش‌ها دارای جنس چرم و یا جیر سبک هستند.

3- پشتیبانی از مچ پا

کفش بوکس خوب نوعی است که دارای بالاترین میزان پشتیبانی از مچ پا است. همانند هر نوع ورزش دیگر، بوکس نیز از جمله ورزش‌هایی است که در زمان انجام تمرینات آن باید بالاترین میزان پشتیبانی از پاها تامین شود، چرا که در بوکس حرکات مختلفی از جمله پرش و یا حرکات سریع و چرخشی انجام می‌شود.

به طور کلی کفش‌های بوکس در سه نوع ارتفاع طراحی و تولید می‌شوند که از جمله آن‌ها می‌توان کفش بوکس ساق بلند، کفش بوکس ساق متوسط و کفش بوکس ساق کوتاه اشاره کرد. تفاوت اصلی بین این سه نوع کفش در واقع همان میزان پشتیبانی از مچ پا است.

کفش‌های دارای سطح پایین موجب می‌شوند آزادی حرکت بیشتری در اختیار ورزشکار قرار می‌گیرند و وزن کمتری نیز دارند‌. این در حالی است که کفش‌های ساق بلند، پشتیبانی بیشتری از مچ پا ایجاد می‌کنند. بنابراین کفش بوکس خوب باید بتواند بالاترین میزان حمایت و پشتیبانی را از پاهای ورزشکار ایجاد کند.

در ادامه به توضیح بهتر و بیشتر این سه نوع کفش بوکس اشاره می‌کنیم.

کفش بوکس ساق بلند

همان طور که به آن اشاره کردیم، کفش بوکس ساق بلند از جمله انواع کفش‌های بوکس می‌باشد. این نوع کفش‌ها عمدتا توسط بسیاری از بوکسورهای حرفه‌ای و همچنین با هدف ایجاد بالاترین میزان پشتیبانی از پا استفاده می‌شوند.

چرا که این مدل کفش‌ها به نوعی مچ پا را به صورت ایمن بالشتک می‌کنند و باعث ایجاد ثبات بیشتری نیز می‌شوند. در صورتی که دارای مشکلاتی در مچ پای خود و به دنبال کفش بوکس خوب هستید، کفش‌های ساق بلند می‌توانند بیشترین محافظت و حمایت را از پاهای شما داشته باشند.

کفش بوکس ساق متوسط

نوع دیگری از کفش‌های بوکس دارای ساق متوسطی هستند. البته معمولا با توجه به نوع مدل آن‌ها دو یا سه اینچ بالاتر از مچ پا قرار می‌گیرند‌. می‌توان گفت که این مدل از جمله محبوب‌ترین کفش‌های بوکس به شمار می‌روند.

کفش بوکس ساق کوتاه

کفش ساق کوتاه شباهت بسیار زیادی به کفش‌های مخصوص دویدن دارند، اما تنها تا زیر مچ پا را در بر می‌گیرند. لازم به ذکر است که این مدل کفش‌ها به دلیل اینکه کمترین میزان پشتیبانی از مچ پا را دارند، بهترین نوع برای تمرینات به حساب می‌آیند.

به طور کلی اگر به دنبال کفش بوکس خوب برای مسابقات هستید، پیشنهاد می‌کنیم از خرید این نوع کفش‌های بوکس دوری کنید.

4- راحتی

هدف اصلی اینکه یک بوکسور از کفش استفاده می‌کند این است که به کمک این کفش بتواند احساس راحتی بیشتری داشته باشد. بنابراین در صورتی که یک کفش بوکس نتواند راحتی لازم را برای بوکسور به وجود آورد، برای ورزشکار مناسب نخواهند بود.

بنابراین از جمله مهم‌ترین ویژگی‌های کفش بوکس خوب این است که راحتی لازم را در اختیار ورزشکار قرار دهند.

البته لازم به ذکر است که راحتی این نوع کفش‌ها با توجه به شکل و یا اندازه پا از یک فرد به فرد دیگری متفاوت خواهد بود. در صورتی که در مورد انتخاب و خرید کفش بوکس راحت دچار شک هستید، می‌توانید با افراد ماهر و باتجربه در این زمینه مشورت کنید.

5- کفی کفش بوکس

دیگر بخش بسیار مهم یک کفش بوکس، کفی آن است. کفی کفش‌های بوکس معمولا دارای ضخامت و بافت‌های متنوعی هستند. کفش بوکس خوب بهتر است که دارای کفی با بافت صاف باشد، چرا که این امر موجب می‌شود بوکسور بتواند به راحتی در رینگ چرخش داشته باشد.

البته لازم به ذکر است که ارتفاع کفی کفش نیز بستگی بسیار زیادی به قوس پا دارد. در صورتی که پاهای شما قوس زیادی داشته باشند، ممکن است کف بالشتک راحتی بیشتری ایجاد نماید.

اگر که شما کف پای صاف داشته باشید و یا اینکه پای شما قوس کمی داشته باشند، کفی صاف‌تر به همراه کمترین میزان بالشتک بر روی پاشنه مناسب‌ترین گزینه برای شما خواهد بود. کفی و زیره‌های نازک همچنین چسبندگی و کنترل بیشتری در اختیار شما قرار می‌دهند اما این احتمال وجود دارد که پاهای شما سریع‌تر خسته شوند.

بیشتر بخوانید: خرید گرمکن شلوار عمده از تولیدی گرمکن شلوار ورزشی

کفش بوکس

جمع بندی

ورزش بوکس از جمله ورزش‌هایی است که امروزه طرفداران خاص خود را دارد. برای انجام این نوع ورزش نیز لازم است تا ورزشکار برخی از تجهیزات لازم را خریداری کند. از جمله این تجهیزات می‌توان به کفش بوکس اشاره کرد‌.

از آن‌جایی که امروزه کفش‌های بوکس بسیار متنوعی در بازار وجود دارند، شما باید در هنگام خرید کفش بوکس به یک سری نکات و ویژگی‌‌ها توجه کنید. در این مقاله سعی بر این بود که شما را با ویژگی‌های کفش بوکس خوب آشنا کنیم. امیدواریم با کمک این نکات بتوانید بهترین نوع کفش بوکس را خریداری کنید.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

اسپرت مال اولین و بزرگترین پاساژ آنلاین خرید عمده لباس ورزشی و لوازم ورزشی در ایران است.

آگهی های اخیر

 • علی
  11 خرداد 1403 در 07:43

  نکته های خوب و عالی رو شرح دادین ممنون

افزودن دیدگاه