شوزبگ ورزشی چیست و چه کاربردی دارد؟ جامع 1402

 1. خانه
 2. »
 3. اسپرت مگ
 4. »
 5. شوزبگ ورزشی چیست و چه کاربردی دارد؟ جامع 1402
شوزبگ ورزشی چیست و چه کاربردی دارد
5/5 - (1 امتیاز)

شوزبگ ورزشی، وسیله ای است که به کار تمام افرادی که ورزشکار و بدنساز هستند یا این که اهل کوهنوردی، مسافرت و سفر های طولانی هستند، بسیار کاربردی و مفید می باشد.

شوزبگ یکی از وسایل و تجهیزات ورزشی به شمار می رود که در چند سال اخیر در سراسر جهان به دلیل کاربردی بودن، از طرف ورزشکاران، کوهنوردان و… بسیار مورد استفاده قرار گرفته است. شوزبگ ها راه کارآمد تری را برای بسته بندی یا نگهداری کفش های ورزشی و تمیز نگه داشتن آن ها ارائه می دهند.

آن ها مانع کثیف شدن سایر وسایلی که ورزشکاران در کیف خود بسته بندی کرده اند می شوند. به عنوان مثال قرار دادن کفش ورزشی در کیف ورزشی خود بدون استفاده از شوزبگ، باعث کثیف و خراب شدن لباس شما از طریق لکه ها و گرد و خاک های موجود بر روی کف کفش می شوند.

البته برخی از شوزبگ ها حتی برای پیشگیری از آسیب دیدگی یا چروک شدن کفش نیز پشتیبانی ساختاری ارائه می دهند.

شوزبگ‌ های ورزشی تا به اکنون در رنگ ها، سایز ها و مدل های مختلفی طراحی و دوخته شده اند و بسته به نوع و کاربرد خود به چند دسته مختلف تقسیم بندی می‌ شوند.

به همین دلیل برای آشنایی شما عزیزان با شوزبگ های ورزشی در ادامه این مقاله به معرفی شوزبگ ورزشی، انواع مختلف آن و کاربرد و مزایای شوزبگ های ورزشی خواهیم پرداخت. برای این که اطلاعات کاملی در خصوص شوزبگ های ورزشی به دست آورید با ما در ادامه این مقاله همراه باشید.

شوزبگ ورزشی چیست؟

شوزبگ ورزشی چیست

شوزبگ ورزشی کیفی است که برای نگهداری کفش ورزشی طراحی شده است. برخی از آن ها یک جفت کفش را می توانند نگهداری کنند، در حالی که برخی دیگر برای چندین جفت کفش ورزشی طراحی شده اند.

در بیشتر باشگاه‌ های ورزشی، ورزشکاران به خصوص بدنسازان اجازه ورود به محیط باشگاه با کفش محیط بیرون را ندارد و باید به هنگام انجام تمرینات خود از کفش مخصوص به رشته ورزشی خود استفاده کنند. همچنین برای پیشگیری از کثیف شدن وسایل دیگر در کمد یا چمدان مسافرتی شما می‌ توان از یک شوزبگ ورزشی با کیفیت و مناسب استفاده کرد.

در ادامه به ارائه کاربرد های شوزبگ های ورزشی خواهیم پرداخت.

بیشتر بخوانید: تأثیر فصل بر قیمت لوازم ورزشی: چه زمانی بهترین تخفیف‌ها را پیدا می‌کنیم

کاربرد شوزبگ ورزشی

کاربرد شوزبگ ورزشی

شوزبگ‌ های ورزشی بسته به نیاز شما کاربرد های مختلفی می توانند داشته باشند که در ادامه با آن‌ ها آشنا خواهید شد.

کاربرد شوزبگ برای ورزشکاران

تمامی ورزشکاران، چه افرادی که در باشگاه بدنسازی ورزش می کنند و چه اشخاصی که به ورزش هایی همچون اسب سواری، اسکیت سواری و یا دوچرخه سواری علاقه‌مند هستند و به فعالیت و تمرین در این رشته های ورزشی می پردازند، اغلب نیازمند دو جفت کفش، یک کفش برای بیرون از باشگاه و یک کفش ورزشی مناسب برای زمان تمرین خود هستند.

ورزشکاران با خرید یک شوزبگ ورزشی می توانند کفش مخصوص تمرین خود را جداگانه به همراه خود ببرند و فقط در زمان تمرین از آن ها استفاده کنند.

کاربرد شوزبگ برای کوهنوردی

هر کسی که کوهنوردی را به صورت حرفه‌ ای دنبال می‌ کند برای صعود به قله از دو یا چند کفش ورزشی مختلف برای پیمایش کوهپایه‌ ها و سنگ‌نوردی تا زمان رسیدن به قله، استفاده می‌ کند. در صورتی که کوهنورد فقط یک کوله پشتی به همراه داشته باشد.

قرار دادن کفش ورزشی استفاده شده داخل کوله پشتی، در کنار خوراکی ها و سایر وسایل موجود در کوله پشتی کوهنوردی، باعث کثیف شدن آن‌ ها می شود. بنابراین کوهنورد ها با استفاده از یک شوزبگ و قرار دادن یک یا چند کفش ورزشی در آن می توانند از کثیف شدن سایر وسایل موجود در کوله پشتی خود پیشگیری کنند.

کاربرد شوزبگ در سفر

کاربرد شوزبگ در سفر

گرچه شوزبگ ورزشی یک وسیله ساده‌ به نظر می‌ رسد اما برای افرادی که به تیپ و استایل خود اهمیت زیادی می‌ دهند و می‌ خواهند همیشه کفش‌ های مرتب و سالمی داشته باشند، بسیار ضروری و کاربردی می باشد.

شوزبگ های ورزشی حتی برای افرادی که مرتب در حال سفر هستند نیز می توانند یک وسیله بسیار مفید و کاربردی باشند که مزایا و ویژگی های متعدد و گوناگونی دارند.

محافظت از کفش‌ های ورزشی شما

تمام افراد با استفاده از شوزبگ های ورزشی می توانند به راحتی از کفش‌ های خود در برابر آسیب‌ های احتمالی مراقبت کنند. زیرا از مهم‌ترین و اصلی ترین دلایل خرید یک شوزبگ حفاظت از کفش های ورزشی می باشد.

به هنگام سفر و جا به‌ جایی عوامل مختلفی همچون کثیفی، گرد و خاک، رطوبت، خط و خش و… می توانند به کفش‌ های شما آسیب برسانند و باعث کوتاه شدن طول عمر آن ها شوند.

در چنین موقعیت هایی استفاده از یک شوزبگ می تواند مانند یک سپر و محافظ برای کفش‌ های شما عمل کند و تضمین کند که در طول سفر و جا به‌ جایی آسیبی به کفش های شما نخواهد رسید.

حفظ بهداشت و پاکیزگی در طول سفر

کفش‌ های ورزشی به دلیل این که در فضای باز پوشیده می‌ شوند و مورد استفاده قرار می گیرند، می توانند حامل باکتری‌ ها و میکروب‌ های بسیار زیادی باشند. اگر کفش‌ های خود را با وسایل دیگر در یک محیط مثل یک چمدان قرار دهید، آلودگی به سایر وسایل نیز انتقال پیدا می کند.

استفاده از یک شوزبگ ورزشی می تواند از انتقال آلودگی، میکروب‌ ها، گرد و خاک و کثیفی به لوازم بهداشتی، لباس‌ های تمیز و دیگر وسایل شما پیشگیری کند و آن‌ ها را تمیز و بهداشتی نگه دارد.

استفاده بهینه و صرفه جویی در فضای کیف یا چمدان مسافرتی

برخی از شوزبگ‌ های ورزشی به شکلی طراحی شده‌ اند که می توانند به مسافران برای صرفه جویی در فضای کیف یا چمدان مسافرتی خود کمک بسیار زیادی کنند. به شکلی که با استفاده از آن ها مسافران بتوانند از تمام فضای چمدان یا کیف خود استفاده بهینه کنند.

شوزبگ های ورزشی یک راه حل کاربردی برای نگهداری کفش‌ های ورزشی و سازماندهی ‌آن‌ ها در کیف یا چمدان مسافرتی می‌ باشد و فضای کیف یا چمدان مسافر را برای قراردهی سایر وسایل و ملزومات سفر او آزاد می سازد.

کاربردی حتی برای وسایل دیگر در طول سفر

درست است که عمده استفاده و کاربرد شوزبگ‌ ورزشی برای کفش‌ های ورزشی می‌ باشد. اما از این شوزبگ ها برای وسیله های دیگر هم می توان استفاده کرد. زیرا شوزبگ‌ های ورزشی معمولاً به شکل کیسه یا کوله‌ های بنددار طراحی و تولید می شوند و از آن‌ ها می توان برای هر وسیله ای استفاده کرد.

به عنوان مثال می توان شوزبگ‌ های ورزشی را برای جدا کردن لباس‌ های کثیف از لباس‌ های تمیز در طول سفر، قرار دادن جوراب‌ ها، دمپایی‌ و لوازم پلاستیکی در آن ها مورد استفاده قرار داد.

بیشتر بخوانید: انواع بومرنگ برای پرتاب

انواع مختلف شوزبگ‌ های ورزشی

انواع مختلف شوزبگ‌ های ورزشی

شوزبگ‌ های ورزشی انواع مختلفی دارند که با توجه به ویژگی‌ ها و نوع نیاز کاربر و ورزشکاران به چند دسته مختلف تقسیم می شوند. از انواع مختلف آن‌ ها می‌ توان به شوزبگ‌ های بندکشی، زیپ‌ دار، آویزدار و… اشاره کرد.

شوزبگ‌ های کشی

اگر به دنبال یک شوزبگ ورزشی ساده و سبک برای کفش های ورزشی خود هستید، شوزبگ‌ های کشی گزینه بسیار مناسبی برای شما هستند. ویژگی ظاهری بارز این نوع از شوزبگ‌ ها، بند کشی است که در بالای آن‌ ها برای بستن شوزبگ قرار داده شده است. شوزبگ‌ های کشی معمولاً از جنس نایلون، پلی استر، پنبه ارگانیک دوخته و تولید می‌ شوند.

به دلیل بسته شدن آن‌ ها مثل یک کیسه از کفش یا کتونی شما به خوبی محافظت می‌ کنند و چون سبک وزن هستند، حمل و نقل و جا به جایی آن ها در سفر یا در باشگاه ورزشی بسیار آسان و راحت می باشد. این نوع از شوزبگ‌ های ورزشی به دلیل جنس منعطف خود، در صورت عدم استفاده از آن‌ ها به راحتی قابلیت جمع شدن را دارند.

شوزبگ‌ های آویز دار

شوزبگ‌ های آویز دار

ورزشکاران این نوع از شوزبگ‌ های ورزشی را برای آویزان کردن از کیف یا کوله‌ پشتی های خود مورد استفاده قرار می دهند. به عنوان مثال به هنگام کوهنوردی یا پیاده‌ روی‌ با کوله پشتی می توانید شوزبگ خود را به کوله پشتی خود وصل کنید.

در مواقعی که برای حمل و نقل وسایل دیگر خود فضای بسیار کمی در اختیار دارید می توانید از این نوع از شوزبگ‌ های ورزشی استفاده کنید.

شوزبگ‌ های زیپ‌ دار

این نوع از شوزبگ‌ ها به دلیل داشتن زیپ برای بسته شدن ورودی، محافظ قوی‌ تری نسبت به دیگر شوزبگ ها برای پیشگیری از گرد و غبار و خاک و رطوبت و آلودگی هستند. جنس این شوزبگ ورزشی از پلی استر و یا نایلون محکم می‌ باشد که مقاومت بسیار زیادی در برابر پارگی و سایش دارد.

از مزیت‌ ها و ویژگی های این نوع از شوزبگ ها می توان به این نکته اشاره کرد که به دلیل داشتن زیپ محکم، از باز شدن تصادفی و آسیب دیدن کفش ورزشی شما به خوبی محافظت کند.

شوزبگ‌ های مخصوص چکمه

شوزبگ‌ های مخصوص چکمه نوع خاصی از شوزبگ های ورزشی هستند که برای حمل و جا به جایی چکمه‌ های بلند مثل چکمه‌ های سوارکاری‌، چکمه‌ های برفی و یا چکمه‌ های پیاده روی بهترین و مناسب ترین انتخاب می‌ باشند. بسته به قد چکمه‌ های شما، قد شوزبگ ورزشی نیز تغییر می‌ کند.

این نوع از شوزبگ‌ های ورزشی با قد چکمه و بوت تطبیق پیدا می‌ کنند و حمل این نوع از کفش‌ ها را برای کاربر و ورزشکار آسان و راحت تر می کنند. از مزیت‌ ها و ویژگی های این نوع از شوزبگ ها می توان به پیشگیری از خم شدن چکمه و بوت و آسیب ندیدن آن‌ ها به هنگام حمل و نقل و جا به جایی کفش اشاره کرد.

بیشتر بخوانید: انواع کاپ ورزشی محافظتی برای ورزش های مختلف

مزایای شوزبگ ورزشی

مزایای شوزبگ ورزشی

شوزبگ های ورزشی مزایا و ویژگی های بسیار زیادی دارند که در ادامه این بخش برخی از آن ها را برای شما عزیزان ذکر خواهیم کرد تا به هنگام انتخاب و خرید یک شوزبگ با کیفیت و مناسب به این ویژگی ها توجه داشته باشید.

 • ضد آب و ضد رطوبت بودن شوزبگ های با کیفیت ورزشی
 • شوزبگ ها بسیار جادار هستند و به راحتی یک یا چند کفش ورزشی بسته به مدل آن ها در کیف جا می شود.
 • شوزبگ ها دارای ابعاد، رنگ ها، طرح ها و مدل های متنوع و مختلفی هستند.
 • شوزبگ های ورزشی سبک و به راحتی قابل حمل هستند.

بیشتر بخوانید: قیمت لوازم ورزشی: راهنمای کامل برای انتخاب محصولات با ارزش

از کجا می‌ توان شوزبگ ورزشی مناسب تهیه کرد؟

از کجا می‌ توان شوزبگ ورزشی مناسب تهیه کرد؟

شما می‌ توانید بسته به معیار ها و نوع نیاز خود، از فروشگاه‌ های معتبری که وسایل و تجهیزات ورزشی به فروش می رسانند، شوزبگ های ورزشی مناسب و با کیفیتی را برای خود انتخاب و خریداری کنید. شوزبگ‌ های ورزشی نیز مانند تمامی وسایل و تجهیزات ورزشی دیگر جنس با کیفیت و بی کیفیت دارند.

نوع بی کیفیت آن ها از خاصیت ضد آب و ضد رطوبت بودن، برخوردار نیستند و یا این که نوع زیپ و کش استفاده شده در آن‌ ها مرغوب و با کیفیت نیستند. بنابراین توصیه ما به شما این است که اگر قصد خرید شوزبگ ورزشی را دارید، بهترین و با کیفیت ترین آن ها را برای خود خرید کنید.

زیرا کفش‌ های ورزشی شما بخش مهمی از استایل شما هستند و تأثیر بسزایی در عملکرد شما در رشته ورزشی تان دارند و به همین دلیل باید به خوبی از آن ها محافظت کنید.

جمع بندی نهایی

شوزبگ های ورزشی کیف هایی هستند که از آن ها می توان برای نگهداری کفش ها، لوازم شنا و دیگر لوازم شخصی استفاده کرد.

دلیل این که این کیف ها را کیف های مخصوص حمل کفش یا همان شوزبگ ورزشی می نامند این است که شوزبگ ها به دلیل جنس ضد آب و ضد رطوبت خود، هم مانع ورود آب و رطوبت به داخل کیف و هم مانع خروج بو نامطبوع از داخل کیف به بیرون می شوند.

به همین دلیل بسیاری از افراد از این کیف ها برای حمل و جا به جایی لباس های باشگاه و لوازم شخصی که نسبت به رطوبت حساس هستند، استفاده می کنند.

در این مقاله به معرفی شوزبگ های ورزشی پرداختیم و بعد کاربرد شوزبگ ورزشی، انواع مختلف و مزایای این شوزبگ ها را ذکر کردیم تا بتوانید در موقعیت های مختلف از این شوزبگ های ورزشی استفاده کنید و مانع از کثیف شدن دیگر وسایل خود شوید.

منبع: allaboutanthony

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

اسپرت مال اولین و بزرگترین پاساژ آنلاین خرید عمده لباس ورزشی و لوازم ورزشی در ایران است.

آگهی های اخیر

 • هنوز نظری ندارید.
 • افزودن دیدگاه