کفش کشتی چیست و چه انواعی دارد؟ (جامع 1402)

 1. خانه
 2. »
 3. اسپرت مگ
 4. »
 5. کفش کشتی چیست و چه انواعی دارد؟ (جامع 1402)
3/5 - (2 امتیاز)

شاید اگر شما نیز قصد دارید ورزش کشتی را آغاز کنید، کفش کشتی اولین موضوعی نباشد که در ذهن شما بیاید‌. اما لازم است بدانید که کفش یکی از مهم‌ترین تجهیزاتی است که برای انجام بهتر این ورزش به آن نیاز خواهید داشت. ممکن است برای شما سوال باشد که کفش کشتی چیست و چه انواعی دارد. به همین دلیل در صورتی که در این رشته ورزشی تازه وارد و یا اینکه مدت‌هاست مشغول ورزش کشتی هستید اما نمی‌دانید که چطور باید بهترین کفش را انتخاب کنید، پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا با انواع کفش کشتی و ویژگی‌های مختلف بهترین کفش کشتی آشنا شوید.

به یک کشتی گیر فکر کنید!

حالا آن‌ها را در یک رینگ کشتی با حریف قرار دهید و با شروع مسابقه به سر و صدای جمعیت گوش دهید. اجازه دهید کشتی آن‌ها شروع شود و آن‌ها چند حرکت حرفه‌ای را انجام دهند، تا زمانی که سوت دور اول به صدا در می‌آید به رینگ کشتی و کشتی گیران نگاه کنید.

در تمام این مدت، ما حدس می‌زنیم که شما یک بار هم به کفش‌های آن‌ها فکر نکرده‌اید. ممکن است لباس، حرکات، بدن، صورت، موهایشان را تصور کرده باشید… اما به کفش‌ کشتی آن‌ها خیر …!

اما باید بدانید که مزیت تاکتیکی خوبی که کشتی‌گیران می‌توانند به دست آورند، از طریق کفش‌های آن‌ها فراهم می‌شود.

به همین دلیل است که ما در این مقاله به شما کمک می‌کنیم تا بهترین راه را برای یافتن موثرترین کفش‌های کشتی برای سبک کشتی خود بیابید تا بتوانید هر چالشی را که با آن روبرو هستید، شکست دهید.

انواع کفش کشتی؛ قهرمانان گمنام دنیای کشتی

انواع کفش کشتی

دو دسته اصلی وجود دارد که کفش‌های کشتی را می‌توان به آن‌ها تقسیم کرد:

 1. کفی‌های یک تکه یا بدون شکاف
 2. کفی‌های دو بخشی

البته ویژگی‌های دیگری برای یک کفش کشتی وجود دارد، اما کفی آن چیزی است که یک کفش کشتی خوب را از یک کفش عالی جدا می‌کند. از آنجایی که ورزش کشتی به خصوص در کشتی آزاد اکثر حرکات بدن شما بر روی پا و مچ پا است، باید کفشی را انتخاب کنید که حرکت و سرعت العمل شما را پایین نیاورد.

کفی کفش های یک تکه

یکی از انواع کفش کشتی، کفی کفش یک تکه است. کفی این نوع کفش از یک لاستیک بزرگ تشکیل شده است. این لاستیک طراحی شده، سبک است اما انعطاف پذیری زیاد را از کشتی گیر می‌گیرد. در این مدل کفی، به دلیل سطح بزرگی که توسط لاستیک پوشانده شده است، چسبندگی بیشتری نسبت به کفی‌های دارای شکاف وجود دارد.

کفش‌های بدون شکاف به لطف روکش لاستیکی بادوامی که دارند، طول عمر بیشتری را دارا هستند؛ همچنین کشتی گیرانی که وزن بالایی دارند بهتر است از کفی‌های یک تکه استفاده کنند.

کفی های دو بخشی یا Split sole

یکی دیگر از انواع کفش کشتی، کفی‌های دوبخشی یا اسپلیت است که به دلیل مواد لاستیکی نازک بسیار نرم تر و انعطاف پذیرتر هستند. پای ورزشکاران در این این نوع کفش، آزادی حرکت بسیار بیشتری دارد و این باعث می‌شود، سرعت و مهارت بیشتری را در طول مسابقه از خود به نمایش گذارند. معمولا کشتی گیرانی که به صورت حرفه‌ای ورزش می‌کنند، به سراغ تهیه این نوع کفش کشتی می‌روند.

هر ورزشکاری شخصیت متفاوتی دارد و ترجیحات آن‌ها در انتخاب تجهیزات مناسب نیز متفاوت است. در مورد نوع کفش کشتی، هیچ درست یا غلطی وجود ندارد، این فقط یک انتخاب شخصی است که به حرفه و راحتی او وابسته است.

بیشتر بخوانید: تولیدی کفش کشتی | قیمت و خرید

ویژگی های کفش های یک کشتی گیر!

در ورزش کشتی حرکات به گونه‌ای طراحی شده‌اند که اکثرا بدن کشتی گیر روی مچ پا و پاهای می‌چرخد و کفش‌های کشتی به گونه‌ای طراحی شده‌اند که حداکثر ثبات و پشتیبانی را از این نقاط حساس ارائه دهند.

انواع کفش کشتی از لغزش پاهای شما بر روی سطح صاف و اغلب عرق‌زده تشک جلوگیری می‌کنند، حتی زمانی که حریف، شما را به تمام جهات مجبور به حرکت می‌کند.

کفش‌های کشتی از ناحیه مچ پا نگهداری می‌کنند تا از غلتیدن یا رگ به رگ شدن ناشی از حرکات ناگهانی و غیرمنتظره جلوگیری کنند.

تفاوت کفش های کشتی با یکدیگر

حال که با کفش کشتی چیست و چه انواعی دارد؟ آشنا شدید، بهتر است به سراغ تفاوت موجود میان کفش‌های کشتی برویم. مدل‌های مختلفی برای کفش‌های کشتی طراحی شده است اما در زمان خرید جدا از طراحی آن‌ها، باید به یک سری از ویژگی‌های اساسی که هر کفش کشتی باید داشته باشد، دقت کنید. مثلا:

 1. کفش‌های کشتی انعطاف پذیر و سبک هستند. آن‌ها تقریباً به گونه‌ای طراحی شده‌اند که انگار اصلاً آنجا نیستند و کشتی گیر با پای برهنه راه می‌رود.
 2. بیشتر کفش‌های کشتی دارای طراحی بالایی هستند که مچ پا را تثبیت و محافظت می‌کند.
 3. کفش‌های کشتی معمولاً دارای زیره‌های لاستیکی هستند تا کشش بهتری داشته باشند و از لغزش جلوگیری کنند.
 4. برخی از کفش‌های کشتی برای کشش بیشتر دارای کفی میخ دار هستند.

ویژگی هایی از این دست است که کفش‌های کشتی را منحصر به فرد می‌کند و سایر کفش‌های تمرینی دیگر را برای کشتی نامناسب می‌کند.

ویژگی های کفش های یک کشتی گیر

تفاوت کفش های بوکس و کشتی چیست؟

کفش‌های بوکس و کفش‌های کشتی برای انجام کارهای مختلف طراحی شده‌اند.

 1. کفش‌های بوکس صاف هستند اما کفش‌های کشتی دارای قوس‌های بلند هستند.
 2. کفش‌های بوکس برای حمایت از محورهای باله بدن ساخته می‌شوند، در حالی که کفش‌های کشتی باید از بدن شما حمایت کنند، زیرا بدن شما منقبض و منبسط می‌شود.
 3. کف کفش‌های بوکس برای بهینه‌سازی در مبارزه همراه با چابکی زیاد طرح‌ریزی شده است، اما کفش‌های کشتی باید در هر زاویه‌ای که پا قرار می‌گیرد، حمایتی همه جانبه شبیه به چنگال داشته باشند.

کفش های ساق بلند یا بدون ساق برای کشتی

به سراغ کفش‌هایی با ساق بلند بروید! کفش‌های معمولی و بدون ساق در محافظت از مچ پا شکست می‌خورند این در حالی است که پاهای شما در طول بازی با بدن حریف تماس پیدا می‌کند و شما مجبور به انجام حرکات مختلف هستید. بیشتر کشتی گیران حرفه‌ای به سراغ کفش‌هایی با ساق بلند می‌روند که مچ پای آن‌ها را بپوشاند که این انتخاب در نهایت به کاهش آسیب کمک می‌کند.

بیشتر بخوانید: انواع دوبنده کشتی

تفاوت رنگ کفش های کشتی با یکدیگر؛ روانشناسی رنگ ها

طرح‌ها و رنگ‌های مختلفی برای انواع کفش کشتی در نظر گرفته شده است. انتخاب رنگ کفش کشتی به سلیقه و شخصیت شما بستگی دارد. هر چند ممکن است برخی از شما به دلیل آشنایی با روانشناسی رنگ‌ها به دنبال انتخاب رنگی باشید که بیشترین تاثیر را بر روی حریف و یا حتی خودِ شما داشته باشد.

بنابراین این گفته که رنگ کفش بی اهمیت‌ترین مورد در کشتی است را نادیده بگیرید و حتی در انتخاب رنگ آن هم دقت کافی داشته باشید.

 چگونه می توانم بهترین کفش کشتی را برای خود انتخاب کنم؟

بهترین کفش کشتی

 • بررسی کنید که کاملا مناسب باشند

کفش کشتی شما باید کاملاً محکم باشد و در اطراف هر قسمت از پای شما احساس سفت شدن ایجاد کند. شما در انتخاب کفش کشتی نباید به دنبال فضایی برای تنفسِ پای خود باشید.

یک آزمایش ساده در انواع کفش کشتی این است که انگشتان خود را بین کفش و مچ پا قرار دهید. اگر نامناسب هستند، ممکن است بخواهید اندازه کوچکتری را خریداری کنید.

دقت کنید که بزرگ بودن کفش منجر به از دست دادن تعادل روی تشک می‌شود.

 • بررسی کنید که حداکثر پشتیبانی از مچ پا را ارائه می‌دهند

کفش های کشتی از نظر سطح حمایت از مچ پا غیر معمول هستند. این به دلیل فشار وارد شده به مچ پا در طول کشتی است.

در انواع کفش کشتی به دنبال کفش‌هایی باشید که می‌توان بندهای آن‌ها را محکم به دور مچ پا گره زد و فاصله کمی بین بند آن‌ها وجود داشته باشد. برخی از کفش‌ها دارای بند نامتقارن هستند، این به شما این امکان را می‌دهد که بندهای خود را حتی محکم‌تر از حد معمول ببندید.

همچنین می‌توانید کفش‌هایی را پیدا کنید که دارای یک بند اضافی در جلوی مچ پا برای سطح بیشتری از حمایت باشند.

 • بررسی کنید که از چه چیزی ساخته شده‌اند

مواد زیادی برای ساخت انواع کفش‌ کشتی استفاده می‌شود، اما شاید توجه اصلی شما این باشد که آیا این ماده به اندازه کافی سبک وزن است که بتواند چابکی و سرعت حرکت شما را بیشتر کند یا خیر؟

هرچه کفش شما سبک‌تر باشد، روی پاهای خود تسلط بیشتری خواهید داشت.

در کنار وزن کفش خود، ممکن است بخواهید بررسی کنید که کیفیت مواد به چه شکل است. آیا کفش ساخته شده از این مواد، می‌تواند رطوبت را از داخل کفش خارج کند یا خیر؟

در اینجا شایان ذکر است که کفش‌های بادوام کشتی از جنس چرم هستند. این نوع جنس دوام و پشتیبانی بیشتری دارد اما اجازه نمی‌دهند رطوبت به خوبی از بین برود.

 • نحوه دوخت آن‌ها را بررسی کنید

از آنجایی که در ورزش کشتی دائما در حال حرکت هستید باید نوع دوخت کفش خود را بررسی کنید. استحکام دوخت در اینجا نکته مهمی است؛ چرا که دوخت‌های بد به سرعت در ورزش کشتی ضعیف می‌شوند.

بیشتر بخوانید: تولیدی دوبنده کشتی برای خرید عمده 

همیشه کیفیت حرف اول را می زند

کشتی، ورزشی است که نیاز به چابکی، قدرت و دقت دارد. یک کفش کشتی خوب به گونه‌ای طراحی شده‌اند که حداکثر پشتیبانی را از مچ پا ارائه می‌دهند و تضمین می‌کنند که می‌توانید بدون هیچ مانعی، آن چرخش‌ها و حرکات لازم در کشتی را انجام دهید. علاوه بر این، زیره لاستیکی این کفش‌ها کشش لازم را فراهم می‌کنند و تضمین می‌کنند که در طول آن مسابقات مهم کشتی، لیز نخواهید خورد.

همیشه کفش‌های کشتی خود را با کیفیت بالا انتخاب کنید. آن‌ها ممکن است کمی گران‌تر باشند، اما سرمایه گذاری در ایمنی و عملکرد شما مهم‌تر است.

کفش های کشتی چقدر دوام خواهند داشت؟

کفش های کشتی

یک جفت کفش کشتی با کیفیت خوب اگر به درستی با آن‌ها رفتار شود، ماندگاری بیشتری خواهند داشت. همیشه جوراب‌های نخی با کیفیت خوب را با کفش‌های کشتی خود بپوشید تا احتمال ساییدگی و پارگی داخل کفش‌هایتان کاهش یابد. ناخن‌های پای خود را کوتاه و مرتب نگه دارید تا در زمان کشتی گرفتن به ناخن‌ها و کفش‌هایتان آسیب نرسد.

برخی از برندها بیشتر از سایرین دوام خواهند داشت و گاهی اوقات خرید ارزانترین کفش کشتی در درازمدت هزینه‌های بیشتری برای شما به همراه خواهد داشت. پاهای شما به همان اندازه که در طول مسابقه کشتی ضربه می‌زنند ضربه می‌خورند، بنابراین مطمئن شوید که از همان ابتدا روی یک جفت کفش مناسب سرمایه گذاری کرده‌اید.

مراقبت های لازم بعد از خرید کفش کشتی

با توجه به اهمیت داشتن کفش کشتی و البته پاهای شما نیاز است که بعد از خرید کفش، برای مراقبت از آن به چند نکته اساسی توجه داشته باشید.

 1. سعی کنید کفش‌های کشتی خود را برای کاری غیر از کشتی نپوشید. زیره‌های لاستیکی نازک به منظور تقلید از شکل و انعطاف پذیری پای شما طراحی شده‌اند و نباید به عنوان کفش روزمره استفاده شوند. در صورتی که به عنوان کفش روزمره از آن استفاده کنید، لاستیک آن به مرور زمان از هم می‌پاشد.
 2. اگر می‌خواهید با کفش‌هایتان جوراب بپوشید، باید آن‌ها را مرتب بشویید تا کفش‌های کشتی خود را تازه نگه دارید. باکتری‌ها و قارچ‌ها شرایط مرطوب را دوست دارند و در نهایت کفش‌های کشتی مورد علاقه‌تان را از بین می‌برند و کف پاهایتان را صاف می‌کنند.
 3. بعد از تمرین داخل کفش‌های خود را به خوبی خشک کنید تا همانطور که گفتیم، جایی برای رشد میکروب و باکتری باقی نماند. این مرحله ساده می‌تواند عمر کفش شما را به میزان قابل توجهی افزایش دهد.
 4. بهتر است از روکش کفش برای انواع کفش کشتی خود استفاده کنید تا دوام بیشتری داشته باشد.
 5. پس از مسابقه از انداختن کفش‌های خود در کیف باشگاه خودداری کنید. در عوض، آن‌ها را در جای خشک و خنک و دور از نور مستقیم خورشید نگهداری کنید.

بیشتر بخوانید: انواع ساک ورزشی

خرید کفش کشتی

سخن پایانی

با مقاله کفش کشتی چیست و چه انواعی دارد؟ به طور مفصل و دقیق آشنا شدید. در نهایت باید گفت که کشتی ورزش دقت، قدرت و چابکی است. انتخاب انواع کفش کشتی مناسب می‌تواند دنیای متفاوتی را در عملکرد شما کشتی گیران عزیز ایجاد کند. چه یک مبتدی یا یک حرفه‌ای با تجربه باشید، صرف زمان برای درک و انتخاب کفش مناسب بسیار مهم است.

ما این اطمینان را به شما می‌دهیم که در زمان خرید کفش کشتی اگر به نکاتی که در بالا گفته شد، توجه کافی داشته باشید، بهترین کفش کشتی را خریداری می‌کنید.

سوالات متداول مقاله “کفش کشتی چیست و چه انواعی دارد؟”

 • چند نوع کفش کشتی وجود دارد؟
 1. کفش کشتی با کفی یک تکه
 2. کفش کشتی با کفی‌های دو بخشی
 • چه مواردی در دوام کفش‌های کشتی تاثیر گذار است؟
 1. همراه با انواع کفش کشتی، جوراب‌های نخی با کیفیت بپوشید.
 2. کفش خود را بعد از هر تمرین و مسابقه تمیز کنید تا از رشد باکتری و میکروب جلوگیری کنید.
 3. کفش‌های کشتی خود را برای انجام کارهای روزمره یا دویدن استفاده نکنید.
 4. و …
 • ویژگی اصلی که هر کدام از انواع کفش کشتی باید داشته باشند، چیست؟

به گونه‌ای طراحی شده باشند که از مچ پا و پاهای شما محافظت کنند.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

اسپرت مال اولین و بزرگترین پاساژ آنلاین خرید عمده لباس ورزشی و لوازم ورزشی در ایران است.

آگهی های اخیر

 • معراج
  8 بهمن 1402 در 10:43

  سلام خسته نباشید قیمت های کفش کشتی رو میخوام

  • اشرفی (اسپرت مال)
   8 بهمن 1402 در 10:50

   سلام با شماره های داخل آگهی ها تماس بگیرید و استعلام قیمت و خرید خود را انجام دهید. با تشکر

افزودن دیدگاه