راهنمای خرید زانو بند طبی 1402

در این مقاله راهنمای خرید زانو بند طبی جهت انجام فعالیت های ورزشی به شما معرفی میشود. زانوبند طبی مصارف گوناگونی دارد و به همین دلیل با توجه به هدف استفاده طراحی های مختلفی برای آن در نظر گرفته اند. اهداف اصلی استفاده از زانوبند به طور کلی جهت راحتی، پشتیبانی، پیشگیری و محافظت از زانو جهت آسیب های احتمالی می باشد. در این مقاله به انواع زانو بند و علت استفاده از آنها می پردازیم و در انتها به مزایای استفاده از آن در فعالیت های ورزشی اشاره می کنیم.

همانطور که اشاره شد نوع طراحی زانوبندها کاملا به عملکرد آنها واسته است.

  • زانوبندهایی هستند که طراحی ساده ای دارند و مانند یک آستین برای زانو آن را پوشانده و در حین فعالیت های ورزشی پا را گرم نگه می دارد.
  • در گونه ی دیگر زانوبندها به شکلی طراحی شده است که کاسه زانو به نرمی روی استخوان ران حرکت کند.
  • مدلی از زانوبندها برای بیمارانی که رباط پای آنها به صورت ناقص کارایی داشته باشد.
  • برای برخی بیماران زانوبندهایی طراحی شده است که مانند تکیه گاه عمل کرده و منجر می شود انجام یکسری از فعالیت ها ممکن شود.
زانو بند طبی
زانو بند طبی

انواع آسیب های زانو عبارتند از:

1) رگ به رگ شدن رباط زانو: زمانیکه رباط های موجود در زانو رگ به رگ می شود در زانو احساس ناپایداری و بی ثباتی اتفاق می افتد. این میزان بی ثباتی به میزان کشش کدام رباط بر می گردد؟ در این مواقع زانو در انجام یکسری فعالیت ها درد شدیدی می گیرد و به هنگام سکون درد منحصر به فردی دارد که بسیار مبهم است.

2) التهاب تاندون کشکک زانو: این التهاب زردپی زانو به “جهش زانو” نیز شناخته می شود. این زردپی در زیر کشکک زانو قرار دارد و تا استخوان درشت نی ساق پا کشیده می شود. این آسیب ناشی از افرایش ناگهانی شدت فعالیت های ورزشی و یا سفت شدن ماهیچه چهار سر ماهیچه های ران است. درد ناشی از این آسیب در لمس کردن، و آغاز و پایان ورزش کردن پیش می آید.

3) درد استخوان پاتلوفمورال (استخوان کشکک مربوط به ران): درد جلوی زانو که به اطراف منشعب می شود را درد استخوان پاتلوفمورال می گویند. این درد علت های مختلفی دارد: عدم تعادل عضلات، عدم انعطاف پذیری و انحراف رباط کشکک زانو می باشد. پریدن و یا بالارفتن از پله و یا نردبان این علائم را بیشتر می کند.

4) در رفتگی  کشکک: دردی است که از استخوان کشکک زانو تا حدودی و یا کاملا از جای خود خارج شده است. این اتفاق منجر به از بین رفتن غضروف سر کشکک شود و باعث درد در آن ناحیه می شود.

5) آرتروز: این بیماری یک بیماری پیش رونده و مزمن است که منجر به نابودی مفصل زانو می شود. علائم این بیماری برای زانو شامل تورم، سفتی و درد عمیق در ناحیه زانو است.

زانو بندهای ورزشی

این زانوبندها باعث ثابت نگه داشتن زانو و جلوگیری زا جابجایی های ناگهانی تعبیه شده است و به دلیل ایجاد گرما، جریان خون را افزایش می دهد. این محافظ به راحتی بر روی زانو خوابیده و آن را محکم نگاه می دارد. این زانوبندها در ورزش های رزمی، والیبال، بسکتبال و … استفاده می شود.

5/5 - (1 امتیاز)

نظر

  • هنوز نظری ندارید.
  • افزودن دیدگاه