اسنورکل غواصی چیست| انواع و نحوه استفاده از اسنورکل غواصی راهنمای 1403

 1. خانه
 2. »
 3. اسپرت مگ
 4. »
 5. اسنورکل غواصی چیست| انواع و نحوه استفاده از اسنورکل غواصی راهنمای 1403
اسنورکل غواصی
5/5 - (2 امتیاز)

با شنیدن نام اسنورکل غواصی، تصوری از اقیانوس، دریاهای وسیع و ورزش‌های آبی در ذهن ایجاد می‌شود. ورزش‌های آبی حتی اگر در حد مبتدی و آب‌تنی در آب هم باشد، هیجان‌انگیز و مفرح هستند، اسنورکلینگ که جای خود را دارد. به طور خلاصه، اسنورکلینگ در واقع شنای روی سطح آب است درحالیکه غوطه‌ور هستید.

یک تعریف ساده از اسنورکلینگ نشان می‌دهد این ورزش در واقع نوعی غواصی با ماسک و لولۀ مخصوص است که به غواص این امکان را می‌دهد در حالیکه زیر آب است، نفس بکشد و آزادانه زیبایی‌های دنیای زیر آب را تماشا کند و لذت ببرد. اسنورکلینگ بسیار مفرح و جذاب است. با این حال مهم است که برای آن به خوبی آماده شوید.

یکی از تجهیزات ضروری که در اسنورکلینگ مورد استفاده قرار می‌گیرد، اسنورکل غواصی است. به جرات می‌توان گفت بدون این وسیله امکان اسنورکلینگ وجود ندارد، چرا که شما از طریق این وسیله می‌توانید تنفس کنید و زیر آب غوطه‌ور باشید و لذت ببرید.

اسنورکل ابزاری چند منظوره است که می‌توانید از آن در انواع ورزش‌های آبی استفاده کنید تا راه‌ تنفس خود حین لذت بردن از شنا و غواصی را ایمن کنید. اسنورکل در ابتدایی‌ترین شکل خود یک لوله با یک بخش منحنی ثابت است در کنارِ یک قطعه که در درون دهان قرار می‌گیرد. اسنورکل غواصی امروزه تنوع زیادی دارد.

هدف اصلی اسنورکل غواصی این است: به کاربر اجازه می‌دهد به راحتی و کارآمد نفس بکشد بدون اینکه سر خود را از آب بیرون بیاورد؛ اما داشتن یک اسنورکل مزایای دیگری نیز دارد که اسپرت مال در این مقاله به طور کامل به این موضوع خواهد پرداخت.

تفاوت اسنورکل غواصی و اسنورکل اسنورکلینگ

غواصی چیست

غواصی که معادل دقیق‌تر آن در انگلیسی همان Scuba diving است، یکی از آن فعالیت‌هایی است که تقریبا همه ما دوست داریم آن را یکبار تجربه کنیم و احتمالا هنوز فرصت و شرایط مناسب برای این کار را پیدا نکرده‌ایم. مهمترین قدم برای شروع این ورزش هیجان‌انگیز خرید تجهیزات مناسب است که باید اولویت اول شما باشد.

غواصی به عنوان ورزشی در آب با هیچکس شوخی ندارد. بگذارید صادقانه بگوییم شما برای اینکه از غواصی زنده برگردید، نیاز دارید نفس بکشید آن هم برای تمام مدتی که درون آب هستید. پس اسنورکل غواصی این جا اهمیت خود را نشان می‌دهد.

راه‌های زیادی برای توصیف غواصی وجود دارد. برخی آنرا یک ورزش یا سبک زندگی در نظر می‌گیرند، برخی دیگر آن را گردشگری زیر آب یا مراقبه می‌دانند. در اصل، غواصی فعالیتی است که در آن شما به اعماق آب شیرجه می‌زنید تا زیبایی و طبیعتی را که در زیر اقیانوس نهفته است، تجربه کنید و این یعنی بدن شما کاملا زیر آب است.

غواصی چیست

بیشتر بخوانید: شلوار غواصی چیست و چه ویژگی هایی دارد

اسنورکلینگ چیست

اسنورکلینگ در واقع زادۀ غواصی و شنا در آب‌های آزاد است. از گذشته‌های دور تاکنون شنا یکی از فعالیت‌ها و بعدا یکی از ورزش‌های جهانی محبوب بود. شنا در گذشته برای سفرها، حمل‌نقل‌های دریایی ضرورت محسوب می‌شد. فیلم‌‌های دزدان دریایی به خوبی این ضرورت را نشان می‌دهد.

علاقۀ مردم به شنا و غواصی به مرور زمان باعث شد ایده‌های جدیدی ارائه شود که عموم مردم بتوانند از این ورزش لذت ببرند. یکی از این ایده‌های جدید که بسیار هم برای این ورزش ضروری بود، ابزاری برای تنفس بود. اسنورکل غواصی یا به طور کلی اسنورکل از همین شرایط متولد شد.

در اغلب موارد اسنورکلینگ و غواصی به جای هم به کار گرفته می‌شود، در حالیکه اسنورکلینگ یک فعالیت زیر آب است و بخش زیادی از بدن روی آب شناور است. شخص از طریق اسنورکل غواصی که شامل یک لوله برای گرفتن اکسیژن است، نفس می‌کشد. بخش بالایی این لوه بیرون از آب قرار دارد و اکسیژن را دریافت می‌کند.

اسنورکلینگ چیست

بیشتر بخوانید: فروشگاه تخصصی لوازم شنا| بیش از 10 تولیدی لوازم شنا

تفاوت غواصی با اسنورکلینگ

اکنون که تفاوت بین اسنورکلینگ و غواصی را می‌دانید، توضیح این نکته که اسنورکل غواصی با اسنورکل ورزش اسنورکلینگ فرق دارد کار ساده‌تری خواهد بود. یادآوری می‌کنیم در هر دو فعالیت آبی، شنا و تنفس زیر آب مشترک است، ولی چون عمق و نوع شنا با هم متفاوت است در نتیجه تجهیزات و شرایط هم متفاوت خواهند بود.

برای مشخص‌تر شدن این تفاوت‌ها ما یک جدول تهیه کرده‌ایم که می‌تواند مشخصات و ویژگی‌های هرکدام را به روشنی نشان دهد:

اسنورکلینگ  غواصی یا Scuba diving
هزینه کم هزینه بیشتر
عدم نیاز به گواهینامه و مدرک نیاز به گواهینامه و مدرک معتبر
قابل اجرا در آب‌های کم عمق قابل اجرا (فقط) در آبهای عمیق
یادیگری آسان و در دسترس برای تمام سنین نیازمند یادگیری تحصصی
آزادی عمل و انعطاف‌پذیری کمتر آزادی عمل و انعطاف‌پذیری بیشتر
اکتشاف در سطح آب اکتشاف در سطح عمیق
تجهیزات ساده تجهیزات پیچیده

در نتیجه، در حالی که هر دو ورزش اسنورکلینگ و غواصی تجربیات منحصر به فردی را ارائه می‌دهند، ترجیحات و نیازهای متفاوتی را برآورده می‌کنند. اسنورکلینگ برای کسانی که می‌خواهند آب‌های کم‌عمق را بدون آموزش یا سرمایه‌گذاری روی تجهیزات گسترده کشف کنند، ایده‌آل است.

غواصی برای کسانی که می‌خواهند آب‌های عمیق‌تری را کشف کنند، به آزادی بیشتری در حرکات خود نیاز دارند یا می خواهند هیجان دوره‌های طولانی زیر آب را تجربه کنند، مناسب‌تر است. در نهایت، اینکه غواصی یا اسنورکلینگ را انتخاب کنید به ترجیحات شخصی، سطح مهارت و توانایی شما در فعالیت‌های آبی و نوع تجربه‌ای که به دنبال آن هستید بستگی دارد.

بیشتر بخوانید: اسپری ضد بخار عینک شنا| انواع، نحوه استفاده

ویژگی‌های یک اسنورکل غواصی مناسب

به عنوان ضروری‌ترین و حیاتی‌ترین ابزار غواصی (منظور ما همان اسنورکلینگ است)، نه تنها اسنورکل غواصی باید کیفیت مرغوبی داشته باشد، بلکه باید استفاده از آن راحت باشد و قیمت مناسب با کارآیی رو به بالا داشته باشد.

اسنورکل ساده
اسنورکل غواصی در درجه اول باید از بهترین مواد ساخته شده باشد. موادی که سبک ولی بادوام باشند. این موضوع باعث می‌شود تناسب معقولی بین راحتی و کارآیی فراهم شود. اسنورکل غواصی مورد انتخاب شما باید از مواد بادوام مانند سیلیکون، لاستیک یا پی وی سی ساخته شده باشد، تا در برابر آب شور مقاومت کند.

همچنین  اسنورکل مناسب باید ویژگی‌های قابل تنظیم داشته باشد که روی صورت به خوبی قرار بگیرد و موقع تنفس برای کاربر مشکل ایجاد نکند. طول اسنورکل غواصی هم باید بین 35 تا 48 سانتیمتر باشد. اسنورکل‌هایی که دارای دهانی سه بعدی هستند راحتی بیشتری هنگام استفاده برای کاربر ایجاد می‌کنند.

مواد سازنده اسنورکل غواصی

همه اسنورکل‌های غواصی از مواد یکسان ساخته نمی‌شوند و می‌توانند از مدل‌هایِ زیر استاندارد موجود در فروشگاه‌های ساحلی گرفته تا اسنورکل‌هایی با مشخصات بسیار بالا که از مواد مرغوب ساخته شده‌اند و دارای ویژگی‌هایی منحصر به فرد هستند، متغیر باشد. یکی از معیارها در کشورهای اروپایی داشتن علامت CE روی اسنورکل غواصی است.

با این حال وجود این علامت در همه کشورها الزامی نیست. نکته دیگری که باید به آن توجه کرد این است که اسنورکل‌های بسیار ارزان معمولاً از Silitex، Silita یا PVC به عنوان ماده سیلیکونی در اجزای کلیدی مانند قطعات دهانی استفاده می‌کنند. برخلاف سیلیکون، اینها مواد سختی هستند که استفاده از اسنورکل را بسیار ناخوشایند می‌کند.

به خصوص اگر از این مواد در بخش دهانی اسنورکل غواصی استفاده شده باشد که احتمالاً به مرور زمان ساییده خواهد شد و باعث ایجاد درد در ناحیه دهان می‌شود. این مواد ارزان وقتی گرم شوند به سرعت تغییر رنگ می‌دهند، دچار تغییر شکل می‌شوند و کارآیی خود را از دست می‌دهند. اسنورکل غواصی که از سیلیکون ساخته شده باشد این مشکل را ندارد.

لوله اسنورکل غواصی

لوله اسنورکل می‌تواند از نظر شکل، قطر و جنس برای دستیابی به اثرات مختلف متفاوت باشد. یک اسنورکل معمولی دارای یک لوله به شکل استوانه‌ای صاف است،که از مواد غیر قابل انعطاف و سخت تولید شده است. اما این انتخاب، همیشه بهترین انتخاب نیست.

یک ماده سفت و سخت مستعد آسیب است و اگر در برابر ضربه قرار بگیرد به شکل غیرقابل جبرانی اسنورکل غواصی شما خواهد شکست و استفاده از آن خطرناک خواهد بود. به همین دلیل بسیاری از اسنورکل‌ها از مواد منعطف‌تری استفاده می‌کنند که مقاوم هستند اما قابلیت خم شدن دارند و دوباره به شکل اولیه خود باز می‌گردند.

شکل و برش لوله اسنورکل نیز مهم است. به طور کلی هنگام استفاده از اسنورکل غواصی، این لوله از بالا و بغل سر بیرون می‌آید. موضوع مهم این است که این لوله باید کاملا به بغل سر بچسبد و در عین حال به سمت سطح آب خم نشده باشد. انعطاف این لوله در کیفیت اسنورکل غواصی مهم است.

انواع اسنورکل غواصی

اسنورکل خشک: این مدل اسنورکل غواصی برای مبتدیان بهترین انتخاب است. این نوع اسنورکل طوری طراحی شده است که برای جلوگیری از ورود آب به لوله تنفسی هنگام غوطه‌ور شدن مناسب است. این کار را از طریق یک سوپاپ شناور انجام می‌دهد. این سوپاپ در واقع به فشار آب حساس است.

موقع غوطه‌ور شدن غواص، این سوپاپ به طور خودکار فعال می‌شود و مانع از ورود آب به داخل لوله می‌شود. این ویژگی برای غواص‌های مبتدی و تازه‌کار بسیار کمک‌کننده است زیرا به آنها کمک می‌کند هنگام تنفس آب وارد دهان آنها نشود. نقش این سوپاپ جلوگیری از ورود آب و راحتی تنفس است.

مهمترین عیب این اسنورکل غواصی این است که اگر این سوپاپ بسته شود، تنفس برای غواص دشوار خواهد شد. از طرفی با اینکه این سوپاپ از ورود آب به داخل لوله جلوگیری می‌کند، نیاز به پاکسازی مداوم لوله آب محصور شده در آن نیست. این اسنورکل غواصی شناوری بیشتری دارد و کشیدن آن هنگام غواصی سخت‌تر است.

انواع اسنورکل غواصی

اسنورکل نیمه-خشک: اسنورکل‌های نیمه خشک بسیاری از ویژگی‌های اسنورکل غواصی خشک را دارند. تنها تفاوت این مدل با اسنورکل غواصی خشک نداشتن سوپاپ شناور برای جلوگیری از ورود آب به داخل لوله است. بنابراین هنگام غوطه‌ور شدن کامل مانع از ورود آب به لوله نمی‌شوند. اگرچه وجود یک محافظ در بالای لوله به جلوگیری از ورود کامل آب کمک می‌کند.

پس در واقع مقداری آب وارد لوله می‌شود، همچنین این اسنورکل غواصی دارای دریچه تصفیه آب هم می‌باشد. ورود مقداری آب به داخل اسنورکل‌های نیمه خشک باعث می‌شود، برای افراد مبتدی چندان ایده‌آل نباشد، اما برای غواص‌های حرفه‌ای که قصد دارند زیر آب غواصی کنند تا به تماشای زندگی دریایی نزدیک‌تر شوند، بهتر است.

علاوه بر این قیمت اسنورکل نیمه خشک نسبت به اسنورکل خشک گران‌تر است. از طرفی نسبت به اسنورکل مرطوب قیمت بالاتری دارند.

اسنور کل مرطوب: ساده‌ترین و ابتدائی‌ترین شکل اسنورکل غواصی این دسته هستند. فقط یک لوله دارند که به تنفس غواص کمک می‌کند. آب به راحتی از سمت بالای اسنورکل وارد می‌شود. برای جلوگیری از این مشکل غواص باید با فشار بیشتر هوا را از لوله خارج کند. همچنین به پاکسازی اسنورکل هم نیاز است.

این اسنورکل هم برای شنا و هم برای اسنورکلینگ کاربرد دارد و یکی از انواع بسیار رایج محسوب می‌شود. به ویژه که افراد مبتدی می‌توانند به راحتی از آن استفاده کنند.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید مایو شنا و انواع مایو شنا

سوالات متداول

 • هدف از اسنورکل چیست؟
  اسنورکل لوله‌ای است که به شما امکان می‌دهد بدون نیاز به آمدن روی سطح آب نفس بکشید. اسنورکل غواصی به طور کلی به سه دسته، اسنورکل خشک، اسنورکل نیمه خشک و اسنورکل مرطوب تقسیم می‌شوند.
 • برای اسنورکلینگ از چه نوع اسنورکلی استفاده کنیم؟
  اسنورکل غواصی مرطوب رایج‌ترین نوع اسنورکل است. با این حال با توجه به سطح مهارت شما در شنا و غواصی و تجربه‌ای که دارید می‌تواند اسنورکل مناسب برای خود را انتخاب کنید. اسنورکل خشک حرفه‌ای‌ترین نوع به شمار می‌رود.
 • برای خرید اسنورکل غواصی چطور اقدام کنم؟
  شما برای خرید هم می‌توانید حضوری به فروشگاه‌های تجهیزات شنا و غواصی سر بزنید و هم اینکه از سایت اسپرت مال برای پیدا کردن فروشندگان این تجهیزات استفاده کنید.

سخن آخر

ورزش‌های آبی به ویژه شنا و غواصی از جمله ورزش‌های باورنکردنی برای تجربه و مشاهدۀ زیبایی‌های زیر آب به شمار می‌روند. با داشتن تجهیزات مناسب، دانش و احترام به محیط زیست دریایی، هر کسی می‌تواند از این فعالیت هیجان انگیز لذت ببرد. چه یک ماجراجوی باتجربه باشید چه غواص حرفه‌ای، غواصی یک راه عالی برای کشف دنیای زیر آب است.

اما مهمترین قدم قبل از شروع این ماجراجوی آشنایی با تجهیزات آن و همینطور نحوۀ استفاده از آنهاست. ما در این مقاله سعی کردیم توضیحات کاملی از اسنورکل غواصی برای شما گردآوری کرده و در اختیار شما همراهان گرانقدر قرار دهیم. اسنورکل غواصی یکی از مهمترین تجهیزات این ورزش به شمار می‌رود و دقت در انتخاب آن بسیار مهم است.

اسپرت مال به عنوان تنها سایت بزرگ و معتبر آنلاین دنیای ورزش، تجهیزات ورزشی و فروشندگان و تولیدکنندگان وسایل و تجهیزات ورزشی مسئولیت خود می‌داند که اطلاعات معتبر و کاربردی از هر ورزش و وسیلۀ ورزشی در اختیار شما قرار دهد. از اینکه با اسپرت مال همراه هستید از شما قدردانی می‌کنیم.

منبع

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

اسپرت مال اولین و بزرگترین پاساژ آنلاین خرید عمده لباس ورزشی و لوازم ورزشی در ایران است.

آگهی های اخیر

 • هنوز نظری ندارید.
 • افزودن دیدگاه