انواع زمین تنیس در 2024

 1. خانه
 2. »
 3. اسپرت مگ
 4. »
 5. انواع زمین تنیس در 2024
انواع زمین تنیس
5/5 - (1 امتیاز)

اگر از افرادی هستید که به ورزش‌هایی که با راکت انجام می‌شود، علاقه دارید و اینگونه ورزش‌ها را دنبال می‌کنید، حتما راجع به ورزش تنیس چیز‌هایی شنیده‌اید. در بین رشته‌های مختلف ورزشی که امروزه وجود دارد و افراد زیادی در هر رشته مشغول به ورزش و جنب و جوش هستند، ورزش تنیس هم با وجود انواع زمین تنیس موفق شده که علاقه‌مندان به این ورزش جالب و پرهیجان را به سمت خود جلب کند.

در ورزش تنیس علاوه بر اینکه شما باید کفش و لباس مناسب، راکت مخصوص تنیس و توپ تنیس را داشته باشید، باید در یک زمین مناسب که برای بازی تنیس طراحی شده بازی کنید تا بتوانید آن شور و نشاط و هیجان این بازی را درک کنید. زمین‌های مختلفی برای انجام دادن بازی تنیس وجود دارند که شما با توجه به شرایطی که دارید، می‌توانید یکی از انواع این زمین‌ها را برای هر بازی خود انتخاب کنید و با حریف خود بازی فوق العاده را تجربه کنید.

بازی کردن در زمین‌های مختلف تنیس می‌تواند شما را با قوانین و مقررات و نحوه‌ی گرفتن امتیاز به خوبی آشنا کند و شما را به یک بازیکن حرفه‌ای تبدیل کند. در ادامه مطلب‌های بیشتری را درباره‌ی انواع زمین تنیس برای شما بیان می‌کنیم تا شما بیشتر با زمین‌هایی که برای انجام بازی تنیس وجود دارد، آشنا بشوید.

آشنایی با ورزش تنیس

اگر دنبال یک ورزش فوق العاده هستید که با کمک آن بتوانید به سلامت بدنتان کمک کنید و همچنین بدنی خوش فرم و ورزیده داشته باشید، انتخاب کردن ورزش تنیس یکی از بهترین گزینه ها است. ورزش تنیس از جمله ورزش هایی است که شما با کمک یک توپ و راکت مخصوص به این بازی می‌توانید هیجان وصف نشدنی را تجربه کنید. این بازی یا به صورت دو نفره که به آن بازی انفرادی می‌گویند، انجام می‌شود یا به صورت چهار نفره، که در این صورت به آن بازی دوبل می‌گویند.

هر بازیکن می‌تواند با ضربه زدن به توپ تنیس با استفاده از راکت تنیس، توپ را به سمت زمین حریف یا طرف مقابل به صورتی هدایت کند که او نتواند به خوبی به آن پاسخ بدهد تا بتواند امتیازی را برای خود به دست آورده و ثبت کند. این ورزش جالب و هیجان انگیز در دسته‌ی ورزش‌هایی است که بسیاری از افراد با هر سنی که باشند می‌توانند در آن بازی کنند. علت این موضوع سخت نبودن حرکات و قوانین این ورزش و همچنین داشتن انواع زمین تنیس است.

بیشتر بخوانید: لباس مناسب ورزش تنیس چیست و چه ویژگی هایی دارد

انواع زمین‌ تنیس

ورزش تنیس در دسته ورزش ها و بازی‌هایی است که دارای تنوع خوبی از لحاظ نوع زمین است و استفاده از هر نوع زمین تنیس بستگی به شرایط آن بازی دارد. هر نوع از انواع زمین تنیس ویژگی‌های خاص و منحصر به فردی دارد که تمامی آن‌ها روی عملکرد بازیکن و نحوه‌ی بازی او و در نتیجه بر روی مشخص شدن برنده و بازنده تاثیر می‌گذارد.

انواع مختلف زمین‌های تنیس

به طور کلی اما از انواع مختلف زمین‌های تنیس می‌توانیم به ۴ نوع از مهم‌ترین این زمین‌ها در زیر اشاره کنیم و اطلاعاتی درباره‌ی هر کدام از این زمین‌ها را برای شما بیان کنیم.

زمین‌های تنیس چمن

یکی از انواع زمین تنیس که می‌توانیم بگوییم جزء اولین زمین تنیس‌ها در دنیا است، زمین تنیس چمن است. ویژگی‌های زیادی که زمین تنیس چمن دارد باعث شده تا ما بتوانیم این زمین را یکی از سریع‌ترین زمین‌های تنیس در همه‌ جای دنیا به حساب بیاوریم. اما باید حتما این را بدانید که چمنی که در این زمین‌های بازی تنیس مورد استفاده قرار می‌گیرد، چمنی ساده نیست و یک سری ویژگی‌ها از نظر فیزیکی باید داشته باشد.

زمین‌های تنیس چمن

اولین ویژگی برای چمنی که در زمین‌های تنیس چمنی از آن‌ها استفاده می‌شود، این است که چمن‌هایی کوتاه و یکدست باشند. این چمن‌ها باید از نظر ظاهری کمی شبیه به چمن‌هایی باشند که از آن‌ها در زمین گلف استفاده می‌کنند. ویزگی‌هایی که زمین چمن تنیس دارد باعث شده تا فاصله‌های زمانی بین دو امتیاز خیلی کوتاه‌تر از دیگر بازی‌ها باشد.

در این نوع زمین تنیس چون توپ با وجود زدن ضربه‌ی محکم خیلی راحت نمی‌تواند برگردد، باعث شده تا زمانی که بازیکن قوی به توپ تنیس ضربه می‌زند، بازیکن تدافعی با احتمال خیلی کمی بتواند این توپ را به زمین بازیکن قوی دوباره برگرداند.

بیشتر بخوانید: قیمت راکت تنیس حرفه ای

زمین تنیس خاکی

نوع دیگری از انواع زمین تنیس که شاید شما در طول مسابقات بیشتر آن را دیده باشید، زمین تنیس خاکی است. زمین تنیس خاکی از خاک رس پوشیده شده و به همین دلیل است که رنگ زمین بازی تنیس به رنگ قرمز دیده می‌شود. با توجه به اسمی که این نوع زمین تنیس دارد، جنس‌ آن هم به طور عمده از خاک است و روی سطح این خاک رس را با یک مقدار خیلی کم پودر آجر می‌پوشانند.

زمین تنیس خاکی

مسابقه‌های خیلی بزرگ و حرفه‌ای در این نوع از زمین‌های تنیس برگزار می‌شود که از آن‌ها می‌توانیم به چند مسابقه‌ی زیر اشاره کنیم:

 • Barcelona
 • Roland Garros
 • Monte Carlo Rolex Masters
 • Rome Masters

در زمانی که می‌خواهند یکی از زمین‌ تنیس‌های متداول را به افراد مختلف که تازه می‌خواهند وارد ورزش و حرفه‌ی تنیس شوند، معرفی کنند از زمین‌های تنیس خاکی اسم می‌برند. کشور فرانسه هم برای اینکه مسابقه‌های تنیس آزادش را بتواند به خوبی برگزار کند، از این نوع زمین تنیس در میان انواع زمین تنیس استفاده می‌کند. ویژگی‌هایی که زمین‌های تنیس خاکی دارند باعث شده تا بین افراد و بازیکن‌های زیادی طرفدار داشته باشند و محبوب دل آن‌ها باشند.

کمترین سرعت عملکرد لقبی است که به زمین تنیس خاکی در مقابل زمین تنیس چمنی داده شده است. دلیل دادن این لقب به این زمین‌های تنیس این است که وقتی که توپ تنیس با زمین برخورد می‌کند از سرعتش گرفته شده و کم می‌شود و در عوض می‌تواند خیلی بهتر جهش کند.

بیشتر بخوانید: لباس تنیس منیریه | خرید عمده لباس تنیس از تولیدی های منیریه

زمین تنیس کارپت

زمین تنیس کارپت سومین مدل از انواع زمین تنیس است که ویژگی‌ها و مشخصات خاص خودش را دارد. این نوع زمین‌های تنیس در واقع در زمانی توسط بازیکن و یا تیم برگزار کننده‌ی مسابقات برای انجام شدن بازی انتخاب می‌شوند که شرایط جوی چندان خوب نباشد و یا دلیل‌های دیگری وجود داشته باشد که بازیکنان نتوانند در فضای باز بازی کنند.

آن‌ها در چنین زمانی تصمیم می‌گیرند که به جای استفاده کردن از زمین‌های تنیس موجود در فضای باز از زمین‌های تنیس موجود در در فضاهایی که بسته و سرپوشیده هستند، استفاده کنند. این نوع زمین‌های تنیس را معمولا با نام زمین‌های تنیس کارپت می‌شناسند که از برخی نظرها کمی شبیه به زمین‌های هارد کورت هستند.

البته زمین کارپت و هارد کورت با هم یک سری تفاوت‌هایی دارند و این تفاوت‌ها هم مربوط به موادی است که برای ساختن لایه‌های زمین تنیس مورد استفاده قرار گرفته است. زمین‌های تنیس کارپت ویزگی‌هایی خیلی خاص و تاثیرگذار بر روی نتیجه‌ی بازی‌های تنیس دارند. از ویژگی‌های این نوع از انواع زمین‌ تنیس می‌توانیم چند مورد زیر را برای شما بازگو کنیم.

زمین تنیس کارپت

این نوع زمین تنیس می‌تواند شوک‌ها و تنش‌های زیادی که به آن وارد می‌شود را جذب کند و همچنین انعطاف پذیری خیلی خوب و بالایی دارد.

زمین تنیس کارپت که از انواع زمین تنیس است بدین صورت تشکیل می‌شود که کفپوش‌هایی را بر روی سطح‌های مختلفی مثل بتن، سرامیک، آسفالت و… می‌چسبانند که در برابر قارچ‌ها و باکتری‌هایی که ممکن است در آن به وجود بیاید خیلی مقاوم است و در برابر نور خورشید هم به راحتی آسیب نمی‌بیند و خراب نمی‌شود.

زمین ورزشی کارپت تنیس به خاطر انعطاف پذیری خوبی که دارد، باعث شده تا زمانی که ورزشکار به زمین می‌خورد آسیب نبیند و از سلامتی او در طول جریان بازی نسبت به دیگر زمین‌های تنیس مراقبت بیشتری می‌کند.

زمین تنیس هارد کورت

اگر می‌خواهید یکی از پرطرفدارترین زمین‌های تنیس را در دنیا بشناسید، ما زمین تنیس هارد کورت را به شما معرفی می‌کنیم. فدراسیون جهانی تنیس بعد از انجام دادن بررسی‌های زیاد برای اینکه بتواند یکی از بهترین و مناسب‌ترین زمین‌های بازی تنیس را از بین انواع زمین تنیس به افراد معرفی کند، تصمیم گرفت که زمین تنیس هارد کورت را با این عنوان که این زمین یکی از مناسب‌ترین زمین‌ها برای بازیکنان تنیس است به افراد معرفی کند.

این زمین به قدری مناسب و استاندارد است که همه‌ی بازیکنان تنیس اعم از افرادی که تازه ورزش تنیس را شروع کرده‌اند و مبتدی به حساب می‌آیند تا افرادی که مدت زیادی است در حال تنیس بازی کردن هستند و در این ورزش حرفه‌ای شده‌اند، می‌توانند در این زمین تنیس به انجام دادن بازی‌ها و مسابقاتشان مشغول شوند.

زمین تنیس هارد کورت

جنس زمین‌های تنیس هارد کورت از پلاستیک و سیمان ساخته شده است و تقریبا سطحی ایمن و مطلوب به حساب می‌آید. از جمله مسابقه‌هایی که بر روی زمین تنیس هارد کورت برگزار شده است، می‌توانیم به چند مورد زیر اشاره کنیم.

 • مسابقات آزاد استرالیا
 • مسابقات آزاد آمریکا
 • و…

بعضی از کشورها مثل کشورهای ایالت متحده‌ی آمریکا علاقه‌مند هستند که بر روی زمین‌هایی که سفت و سخت هستند، بازی کنند. اینگونه زمین‌های بازی تنیس از آسفالت و بتن‌هایی که بسیار سفت و سخت هستند، ساخته می‌شوند و با استفاده از ماده‌ای به نام اکریلیک یا موادی مشابه این ماده روکش می‌شود.

یکی از دلایلی که باعث شده زمین‌های هارد کورت محبوب باشند این است که هزینه‌های ساختن آن‌ها در مقایسه با انواع زمین تنیس دیگر چندان زیاد نیست و هزینه‌های نگهداری آن هم کم است. این زمین از نظر سختی هم تقریبا بین زمین‌های تنیس چمنی و زمین‌های تنیس خاکی قرار گرفته است و بخاطر اینکه سطح زمین بازی تنیس در این نوع از انواع زمین تنیس تخت است، جهش توپ در آن خیلی خوب و بالا است و می‌توان آن را نیز پیش بینی کرد.

بیشتر بخوانید: توپ تنیس عمده برای خرید

مزیت‌ها و معایب هر نوع زمین تنیس

زمین‌های تنیس از تنوع خوبی برخوردار هستند و همین تنوع داشتن باعث شده تا هر بازیکنی بتواند زمینی را که مناسب سطح بازی خودش است را انتخاب کند و به انجام بازی تنیس در آن زمین بپردازد. البته هر کدام از این انواع زمین تنیس مزیت‌ها و معایبی دارند که در زیر این مطالب را برای شما بازگو می‌کنیم:

مزیت‌ها و معایب هر نوع زمین تنیس

مزیت‌ها و معایب زمین تنیس چمنی

مزیت این نوع زمین تنیس از انواع زمین تنیس این است که بازیکنانی که از نظر بازی کردن و اجرا کردن تکنینک‌ها به ویژه بازی لب تور مسلط هستند، می‌توانند خیلی راحت بازی را به نفع خودشان تمام کنند.

اما عیب‌هایی که در این نوع زمین بازی تنیس وجود دارد، این است که زمین تنیس چمنی لیز است و برای همین بازیکنان در حین دویدن و بازی کردن ممکن است لیز خورده و بدین صورت آسیب ببینند. نگهداری کردن از زمین تنیس چمنی سخت است و ترمیم کردن آن علاوه بر سختی هزینه‌های قابل توجهی را به همراه دارد.

مزیت‌ها و معایب زمین تنیس خاکی

مزیت این نوع زمین تنیس این است که برای ساختن آن نباید هزینه‌های زیادی بکنیم و می‌توانیم حتی در روز‌هایی که باران می‌بارد از این نوع زمین از انواع زمین تنیس استفاده کنیم.

اما عیب این زمین بازی تنیس بالا بودن هزینه‌هایی است که باید برای تعمیرات این زمین بپردازیم و فقط اگر این زمین را به شکل مرتب آبیاری کنیم، می‌توانیم خیلی خوب از آن استفاده کنیم.

مزیت‌ها و معایب زمین تنیس کارپت

مزایا زمین تنیس کارپت این است که می‌توانید با توجه به شرایط بازی نوع کفپوش را انتخاب کنید و همچنین این ضربه گیر‌ها از آسیب دیدن بازیکن جلوگیری می‌کند.

اما عیب‌هایی که این زمین بازی تنیس دارد، این است که هزینه‌ای که باید برای ساخت این زمین تنیس بدهیم و همچنین هزینه‌هایی که باید برای نگهداری زمین تنیس کارپت انجام بدهیم، بالا و زیاد است.

مزیت‌ها و معایب زمین تنیس هارد کورت

مزیت‌هایی که این نوع زمین تنیس از انواع زمین تنیس دارد زیاد است که از بین این مزیت‌ها می‌توانیم به این موردها اشاره کنیم:

 • برای ساختن این زمین تنیس زمان زیادی صرف نمی‌شود و به سرعت زمین تنیس هارد کورت ساخته می‌شود.
 • نگهداری کردن از آن راحت است و هزینه‌ی زیادی نباید برا آن پرداخت بکنیم.
 • تعداد رنگ‌هایی که می‌توانیم برای کفپوش این زمین تنیس انتخاب کنیم، زیاد است.

اما عیب‌هایی که زمین تنیس هارد کورت دارد، این است که به خاطر سفت و سخت بودن زمین بازی، ورزشکاران ممکن است، آسیب‌های زیادی ببینند.

کلام آخر

در این مقاله تلاش کردیم تا شما را با انواع زمین تنیس آشنا کنیم و درباره‌ی مزیت‌ها و معایب هر نوع زمین تنیس که به شما معرفی کردیم، نکته‌ها و مطالبی را برای شما بیان کردیم. از اینکه تا آخر این مقاله با نگاه گرم و مهربانتان ما را همراهی کردید، از شما بسیار تشکر می‌کنیم.

منبع: neilson

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

اسپرت مال اولین و بزرگترین پاساژ آنلاین خرید عمده لباس ورزشی و لوازم ورزشی در ایران است.

آگهی های اخیر

 • هنوز نظری ندارید.
 • افزودن دیدگاه