جوراب غواصی چیست| انواع جوراب غواصی 1402

جوراب غواصی چیست؟ به صورت کلی برای شروع کردن غواصی و یا رفتن به سفرهای غواصی نیاز خاصی به داشتن تجهیزات شخصی نیست و به عبارتی بهتر شما می‌توانید در هر جا که باشید انواع تجهیزات غواصی را اجاره بگیرید. اما فرآیند اجاره کردن تجهیزات غواصی ممکن است خسته کننده و یا حتی طاقت فرسا باشد و البته امکان دارد که هزینه‌ای زیادی را نیز پرداخت کنید‌. بنابراین بهتر است پس از آموزش دیدن دوره‌های مربوط به غواصی، برای خرید تجهیزات غواصی از جمله انواع جوراب غواصی اقدام کنید. به طور کلی از جمله تجهیزاتی که برای غواصی به آن نیاز خواهید داشت می‌توان به جوراب غواصی اشاره کرد که در ادامه قصد داریم به معرفی آن بپردازیم.

جوراب غواصی چیست|معرفی جوراب غواصی

در ابتدا لازم است برای شما توضیح دهیم که جوراب غواصی چیست؟ در واقع از جمله تجهیزات مهمی که یک غواص باید اقدام به خرید و استفاده از آن‌ها کند می‌توان به جوراب غواصی اشاره کرد که دارای انواع مختلفی است. به طور کلی انواع جوراب غواصی با نام‌های دیگری مانند نئوپرن یا جوراب‌های لباس مرطوب نیز شناخته می‌شوند. در واقع جوراب های غواصی جوراب هایی با طراحی خاص هستند که از نئوپرن ساخته شده اند. نئوپرن قطعه‌ای لاستیکی است که عایق عالی در برابر سرما به حساب می‌آید. این نوع از تجهیزات ضروری غواصی به شمار می‌آیند که  راحتی و گرما را برای شما فراهم کرده و همچنین از پاهای شما در هنگام غواصی محافظت می‌کنند.

مزایای جوراب غواصی

انواع جوراب غواصی دارای مزایای متعددی برای غواصان است. در واقع این جوراب‌ها نوعی محافظت حرارتی را ارائه می دهند و به عبارتی بهتر پاهای شما را در آب سرد گرم نگه می دارند. علاوه بر این، انواع جوراب غواصی لایه ای از محافظت در برابر ساییدگی‌ها و انواع تاول‌هایی که ممکن است بر روی پاهای شما ایجاد شوند، ارائه می‌دهند. همچنین این حوراب‌ها می‌توانند در هنگام راه رفتن روی سطوح لغزنده و یا در قایق و یا حتی در زیر آب، چسبندگی بیشتری داشته باشند.

بیشتر بخوانید: کفش استوک چیست؟ 

انواع جوراب غواصی

جوراب های غواصی دارای انواع مختلفی هستند. در واقع انواع جوراب غواصی در ضخامت های مختلف و معمولاً 1 تا 5 میلی متری هستند. لازم است توجه کنید که ضخامت جورابی که انتخاب می‌کنید به دمای آبی که قصد دارید در آن غواصی کنید بستگی دارد. به عبارتی بهتر جوراب‌های ضخیم‌تر عایق بیشتری دارند و برای آب‌های سردتر مناسب هستند، در حالی که جوراب‌های نازک‌تر برای آب‌های گرم‌تر ایده‌آل هستند.

انواع جوراب غواصی

انتخاب جوراب غواصی

هنگام انتخاب انواع جوراب غواصی، تناسب، ضخامت و نوع غواصی که قصد دارید انجام دهید را در نظر بگیرید. حتما دقت کنید که جوراب‌ها دقیقا متناسبی سایز پای شما باشند و به هیچ عنوان جورابی که در پای شما سفت باشد را خریداری نکنید. همچنین آن‌ها باید به اندازه کافی ضخیم باشند که پاهای شما را در دمای آبی که در آن غواصی می‌کنید گرم نگه دارند. در صورتی که شما از جمله افرادی هستید که در ساحل زیاد غواصی انجام می دهید و یا اینکه بر روی سطوح ناهموار راه می روید، برای محافظت بیشتر جوراب هایی را انتخاب کنید که دارای کفی تقویت شده باشند.

بیشتر بخوانید: انواع کفش چمن | راهنمای خرید کفش چمن

مراقبت و نگهداری

توجه کنید که برای استفاده طولانی مدت از جوراب غواصی باید به درستی از آن‌ها مراقبت و نگهداری کنید. به همین توصیه می‌شود پس از هر غواصی، جوراب‌ها را به طور کامل با آب بشویید تا نمک، کلر و ماسه از بین برود. همچنین برای جلوگیری از رشد کپک، قبل استفاده از آن‌ها اجازه دهید تا به طور کامل خشک شوند.

جمع بندی

در پایان لازم است این نکته را ذکر کنیم‌ که امروزه انواع جوراب غواصی وارد بازار شده‌اند که شما باید با توجه نوع غواصی، فرم پا و همچنین مکان مورد نظر برای غواصی یکی از آن‌ها را انتخاب و خریداری کنید. در واقع جوراب‌های غواصی می‌توانند به خوبی برای پاهای شما راحتی، گرما و محافظت را فراهم کنند.

منبع: coralgranddivers

5/5 - (1 امتیاز)

نظر

  • هنوز نظری ندارید.
  • افزودن دیدگاه