وزنه شنی چیست؟ {جامع}1402

 1. خانه
 2. »
 3. اسپرت مگ
 4. »
 5. وزنه شنی چیست؟ {جامع}1402
وزنه شنی چیست {جامع }

وزنه شنی چیست؟ همان طور که از نامش پیداست، وزنه شنی نوعی وزنه است که برخی ورزشکاران هنگام ورزش کردن آن را به مچ پا و مچ دست خود می بندند. با بستن این نوع وزنه به دور مچ، مقاومت در تمرین افزایش می یابد. با فشاری که وزنه شنی بر روی عضلات مچ وارد می کند، عضلات و قدرت جسمانی مچ ها تقویت می شود.

وزنه شنی چیست؟

اگر ورزش می کنید و می خواهید در طول زمان بهتر و قوی تر شوید. در بیشتر موارد، دیر یا زود باید به وزنه شنى برسید تا به نتایج بهتری برسید. هنگام استفاده از کاف وزنه، فرض بر این است که وزن اضافی رشد عضلانی را بهبود می بخشد و ارزش افزوده مربوطه را با تمرینات قدرتی یا تمرینات با وزن بدن به دست خواهید آورد.

وزنه های بازو و پا را وزنه مچ پا می نامند، تا حدی به این دلیل که آن ها را مانند بازو قرار می دهند. آن ها به خوبی مچ دست یا مچ پا را محصور می کنند و لغزش کاهش می یابد.

بیشتر بخوانید: کفش ورزشی بوکس

وزنه پا شنی

کاف‌های وزنه‌ای که معمولاً در مجموعه‌های دو تکه‌ای موجود هستند و می‌توانند هم به عنوان وزنه دست شنی و هم برای وزنه پا شنی استفاده شوند، معمولاً از 0.25 کیلوگرم هر کدام با افزایش 0.25 یا 0.50 کیلوگرم تا هر وزن 4.00 کیلوگرم به فروش می‌رسند.

ابعاد آن ها از نظر طول و عرض همیشه با توجه به افزایش وزن کمی بزرگ تر است. کاف‌های وزنه‌دار که به‌عنوان وزنه‌های دویدن استفاده می‌شوند، با استفاده از Velcro به پایین ساق بالای مچ پا متصل می‌شوند. البته می توان آن ها را بالای مچ هم وصل کرد.

چنین کاف هایی برای وزنه های دویدن از یک پارچه پلاستیکی انعطاف پذیر، بادوام و سازگار با پوست تشکیل شده است. این ماده ضد آب است و بنابراین از هرگونه افزایش وزن ناشی از رطوبت خارجی جلوگیری می کند.

در عین حال، به راحتی پوشیده می شود. پارچه روکشی که به نوعی کیسه دراز پردازش می‌شود، با ذرات فلزی ریز پُر می‌شود که مقدار آن باعث وزن دلخواه کاف می‌شود. درزهای لحافی به گونه ای تعبیه شده اند که پُرکننده در حین استفاده تا حد امکان به طور یکنواخت توزیع شود.

با استفاده از بست های بلند Velcro در قسمت بیرونی، می توان آن ها را به راحتی و با دقت به مچ پا یا مچ دست بست. برخی از مدل های کاف وزنه مجهز به وزنه های جداگانه هستند.

وزنه پا شنی

کاربرد وزنه پا شنی

از این وزنه ها برای مؤثرتر کردن تمرین ورزشکاران آماتور یا حرفه ای استفاده می شود. با استفاده از آن ها، عضلات پا تقویت می شوند و ترکیبی از تمرینات استقامتی و تمرینات قدرتی مورد توجه قرار می گیرد. هنگام استفاده از چنین وزنه هایی روی مچ دست می توان تأثیر مشابهی را روی عضلات بازو به دست آورد.

اگر می‌خواهید این جلوه کاف‌های وزنه را تا حد امکان در قسمت‌های مختلف بدن خود پخش کنید، می‌توانید یک جلیقه وزن دار بپوشید.

از سوی دیگر، استفاده از وزنه های دویدن یا وزنه پا شنی با دید انتقادی تری نگریسته می شود. البته افزایش اضافی وزن بدن که به این ترتیب به دست می آید مصرف انرژی بدن را افزایش می دهد. در نهایت، مصرف کالری هنگام دویدن با افزایش وزن بدن افزایش می یابد.

با این حال، علاوه بر این جنبه کاملاً مثبت، عوامل مشکوک نیز وجود دارد. افزایش وزن بدن به دلیل وزنه های اضافی نیز منجر به استرس بیشتر روی مفاصل می شود.

با این حال، از آنجایی که از مفاصل زانو و مچ پا در حال حاضر با فرود سخت در همه حرکات همراه می باشد، با استفاده از وزنه های دویدن یا جلیقه های وزنه در هنگام دویدن و آهسته دویدن باید تا حد امکان خودداری شود.

به ویژه برای مبتدیان و گاهی اوقات ورزشکاران استفاده از وزنه های پا برای دویدن یا دویدن در مسافت های طولانی تر باید تا حد امکان اجتناب شود.

از سوی دیگر، آن ها برای ورزشکاران رقابتی، جهت تمرین قدرت انفجاری در حین دوی سرعت یا به چالش کشیدن عضلات در طول جلسات تمرین اینتروال خاص ایده آل هستند.

بیشتر بخوانید: تولیدی کفش پیاده روی |عمده فروشی کفش پیاده روی

کاربرد وزنه پا شنی

البته وزنه پا شنی کاربردهای دیگری نیز دارد و در انجام برخی تمرین های ورزشی می توان از آن ها استفاده کرد تا باعث افزایش قدرت عضلات مربوط به آن ناحیه از بدن شود. وزنه شنى برای سرعت بخشیدن به تمرین و بهبود حرکات وزن بدن شما طراحی شده است.

وزنه های پا شنی که برای توسعه سرعت و قدرت ایده آل هستند، مقاومت بیشتری را ارائه می دهند که تأثیر مثبتی بر قدرت و استقامت عضلانی دارند. بسته شدن قلاب و حلقه ایمن وزنه پا شنی راحتی و ثبات را فراهم می کند و به شما امکان می دهد به تدریج تمرکز و تمرین کنید.

وزنه دست شنی

وزنه دست شنی برای ورزش های خانگی، یوگا و سایر روش های ورزشی و تناسب اندام و غیره کاربرد دارد و می توانید از آن ها استفاده کنید. از اين وزنه برای تمرین مقاومت بازو استفاده می شود. وزنه دست شنی برای مردان، زنان و کودکان، مخصوصاً برای افراد مبتدی قابل استفاده است و می توان آن را روی مچ دست خود نصب کرد.

البته در برخی موارد وزنه دست شنی و وزنه پا شنی یکسان هستند و از یک مدل می توان هم برای دست و هم برای پا استفاده کرد. اگر قصد استفاده همزمان برای دست و پا ندارید، این مدل ها را به شما توصیه می کنیم که صرفه اقتصادی بهتری نیز دارند.

وزنه دست شنی نوار چسب قابل تنظیم دارد و این اطمینان را به شما می دهد که دستبند متناسب با مچ دست شما طراحی شده است، محکم بسته و ثابت می شود و فقط چند ثانیه برای قرار دادن و برداشتن آن و جابجایی دستبند پوشیدنی زمان لازم دارید.

برخی از مدل های وزنه شنی در بازار موجود هستند که برای هر ورزشی مناسب اند و از مچ دست محافظت می کنند. در برابر عرق و بو مقاوم هستند و هنگام تمیز کردن می توانید آن را با یک پارچه مرطوب پاک کنید.

وزنه دست شنی

ویژگی و کاربرد وزنه شنی

در ساخت وزنه شنی از ماسه آهنی با کیفیت بالا استفاده می کنند و به طور مساوی در هر بخش با دوخت تقویت شده، توزیع می شوند. وزنه دست شنی با طراحی و دوختی که دارد متناسب، محکم و ایمن اما خیلی حجیم نیست و بر روی مچ دست شما نصب می شود.

همچنین به صورت محکم به مچ دست شما می چسبند و با چسبی که بر روی آن ها تعبیه شده است این امکان را به شما می دهد که سایز را به درستی تنظیم کنید تا وزنه شنی دست روی مچ دست شما نلغزد و از ساییدگی پوست شما جلوگیری کند.

وزنه دست شنی ابزاری عالی برای تناسب اندام، ایروبیک، کلاس ها یا فعالیت های روزمره مانند تمیز کردن و پیاده روی هستند.

برخی از وزنه های دست شنی تزئیناتی نیز دارند که علاوه بر جنبه تزئینی کاربردی نیز هستند؛ برای مثال می توان به مواد خاصی که بازتابنده هستند و در تاریکی چشمک می زنند اشاره کرد. این نوع تزئین علاوه بر زیبایی که به مچ دست شما می دهد، این امکان را نیز می دهد که اگر شب ورزش می کنید، بتوانید از خود بهتر محافظت کنید و دیگر افراد نیز شما را بهتر ببینند.

وزن برخی وزنه دست شنی 0.5 تا 2 کیلوگرم و برای بزرگسالان و کودکان ایده آل است. استفاده از وزنه شنی به شما این امکان را می دهد که با سنگین تر کردن مچ دست، مقاومت نیز افزایش یابد و عضلات دست شما هر چه سریع تر قوی تر شود.

همچنین از برخی وزنه دست شنی می توان به عنوان وزنه پا شنی نیز استفاده کرد که در هنگام دویدن یا دوچرخه سواری و غیره با افزایش وزن باعث می شود انرژی بیشتری مصرف کنید و در نتیجه کالری بیشتری نیز بسوزانید.

شما با وزنه دست شنی و همچنین وزنه پا شنی که در برخی موارد با یکدیگر یکسان هستند می توانید حرکت های مختلفی در بدنسازی را اجرا کنید که در ادامه به چند مورد از آن ها اشاره خواهیم کرد:

 1. درجا زدن و بالا آوردن زانوها؛
 2. اسکات با بلند کردن پا؛
 3. چرخاندن دایره‌ای بازوها؛
 4. لانگ روبه جلو با وزنه‌ مچ دست و پا؛
 5. پل زدن تک ‌پا؛
 6. خم کردن زانو در حالت ایستاده؛
 7. خم کردن زانو در حالت خوابیده؛
 8. و غیره.

بیشتر بخوانید: تولیدی لباس دفاع شخصی

ویژگی و کاربرد وزنه شنی

وزن و جنس انواع وزنه شنى

وزنه پا شنی از مواد نئوپرن با کیفیت بالا ساخته شده است و در طول تمرین، پشتیبانی و راحتی عالی ارائه می دهند. آن ها در اندازه های مختلف موجود هستند و می توانند روی ساعد و همچنین روی پاها استفاده شوند.

وزنه پا شنی و همچنین وزنه دست شنی در کلاس های وزنی مختلف موجود هستند تا برای هر نیازی بتوان مدل مناسبی پیدا کرد. کاف ها را می توان با وزنه های 0.5 تا 5 کیلوگرم خریداری کرد.

بزرگ ترین تفاوت بین وزنه های شنی در مواد استفاده شده و اندازه آنها می باشد. تفاوت در مواد باعث دوام و کیفیت متفاوت وزنه پا شنی و وزنه دست شنی می شود. تفاوت در اندازه بر راحتی و تناسب وزنه شنی تأثیر می گذارد.

وزنه پا شنی و وزنه دست شنی در اندازه های مختلف در بازار موجود هستند و شما با توجه به نیاز و خواسته تان می توانید آن ها را خریداری کنید. اندازه ها در طول و عرض کاف متفاوت است. طول کاف باید طوری انتخاب شود که به خوبی روی بازو یا پا قرار بگیرد. پهنای کاف باید طوری انتخاب شود که کاف نه خیلی سفت باشد و نه خیلی شل.

انواع وزنه هاي شنى در کلاس های کیفی مختلف موجود است. کیفیت کاف ها از جمله با مواد مورد استفاده و پردازش تعیین می شود.

همچنین قیمت ها نیز با توجه به جنس و وزن وزنه پا شنی و وزنه دست شنی متفاوت است.

فواید استفاده وزنه شنی

استفاده از وزنه دست شنی و وزنه پا شنی فوایدی دارد که پیش تر در لابه لای متن ها به آن ها به طور خلاصه اشاره کردیم. اما در ادامه قصد داریم به فواید استفاده از وزنه شنی به طور موردی اشاره کنیم:

 • وزنه پا شنی با افزایش وزن مچ پا باعث افزایش قدرت عضلات پا می شود.
 • شما می توانید در بدنسازی و دیگر ورزش ها حرکت های مختلفی را با وزنه شنی انجام دهید و سایر عضلات بدن را نیز تقویت کنید.
 • وزنه پا شنی و وزنه دست شنی با افزایش وزنی که ایجاد می کنند، باعث می شوند که شما انرژی بیشتری مصرف کنید و کالری بیشتری نیز بسوزانید که در نهایت باعث کاهش وزن سریع تر شما می شود.
 • همچنین با استفاده از وزنه پا شنی می توانید قدرت مچ پا را نیز به طور چشمگیری افزایش دهید.
 • شما با استفاده از وزنه پا شنی و وزنه دست شنی به تعادل خود نیز کمک می کنید که این نیز یکی دیگر از فواید استفاده از وزنه شنی است که کمتر به آن توجه می شود.
 • تنوع ورزش با وزنه دست شنی و وزنه پا شنی فراوان است و شما در بسیاری از ورزش ها می توانید از آن ها استفاده کنید و هر چه سریع تر به نتیجه دلخواه خود برسید.

بیشتر بخوانید:کفش کوهنوردی عمده

فواید استفاده وزنه شنی

مشخصات وزنه شنی

 • وزن مناسب

با در نظر گرفتن قدرت عضلات درگیرشونده با وزنه دست شنی و وزنه پا شنی باید مناسب ترین و ایده آل ترین وزن را انتخاب کنید. اگر برای اولین بار قصد استفاده از وزنه شنی را دارید، وزن های سبک تر را به شما پیشنهاد می کنیم تا دچار گرفتگی و دردهای عضلانی نشوید.

 • پوشش مقاوم

از آنجایی که وزنه دست شنی به دست و وزنه پا شنی به مچ پا متصل می شوند، لازم است که پوشش مقاومی داشته باشند تا از سایش آن جلوگیری شود و همچنین برخی برندها محصولاتی تولید می کنند که  علاوه بر مقاوم بودن، ضدآب نیز هستند.

 • نوار ایمنی

داشتن نوار ایمنی یا همان چسب قابل تنظیم یکی از ویژگی های مهم وزنه دست شنی و وزنه پا شنی است که به شما این قابلیت را می دهد بتوانید با توجه به سایز مچ خودتان آن را تنظیم کنید تا هنگام ورزش کردن روی دست یا پای شما نلغزد.

 • شکل و رنگ ظاهری

در نظر بگیرید که هر وسیله پوششی که از آن استفاده می کنید، اعم از لباس یا حتی همین وزنه ها باید ظاهر خوبی داشته باشد تا شوق و اشتیاق را در شما ایجاد کند. وزنه پا شنی و وزنه دست شنی در طرح ها و رنگ های مختلف در بازار موجود هستند که شما می توانید وزنه شنی مورد نظر خود را انتخاب و سپس خریداری کنید.

 • قیمت وزنه شنی

مواردی همچون وزن کلی وزنه، شکل و طرح وزنه، جنس و غیره می توانند روی متفاوت بودن قیمت وزنه شنی تأثیرگذار باشند که شما می توانید با در نظر گرفتن خواسته یا بودجه ای که دارید بهترین مورد را انتخاب کنید.

در این مقاله سعی کردیم تا در مورد انواع وزنه شنی شامل وزنه دست شنی و وزنه پا شنی، توضیحاتی بدهیم و جواب سؤالاتی که در ذهنتان پیش می آید را بدهیم. در پایان از توجه شما تشکر می کنیم که تا انتهای این مقاله با ما بودید. healthline

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

آگهی های اخیر

 • رفعت
  28 ژانویه 2024 در 10:18

  سلام امشب وزنه شنی می خوام برام می فرستین

افزودن دیدگاه