آدمک تمرینی کشتی|انواع آدمک کشتی در سال 1403

 1. خانه
 2. »
 3. اسپرت مگ
 4. »
 5. آدمک تمرینی کشتی|انواع آدمک کشتی در سال 1403
آدمک تمرین کشتی

بیایید با هم نگاه دقیقی به عبارت آدمک تمرینی کشتی بندازیم. آدمک، پس واقعی نیست، ساختگی و مصنوعی است. تمرینی، با اینکه مصنوعی است ولی کاربرد زیادی در تمرین دارد.

کُشتی، برای تمرین در ورزش‌های رزمی مثل کشتی کارآیی دارد. 

برای آشنایی و کاربردهایی که این آدمک تمرینی کشتی دارد، شاید واقعا لازم نباشد یک مقاله بنویسیم. همین دو سه خط بالا به خوبی اهمیت این آدمک را نشان می‌دهد.

اما از آنجایی که ما در اسپورت مگ علاوه بر آشنایی با تجهیزات ورزشی، می‌خواهیم اطلاعات مفید و کاربردی هم به همراهان گرانقدر خود منتقل کنیم، این مقاله را به آشنایی با آدمک تمرینی کشتی، انواع آن و توضیحات تکمیلی مرتبط اختصاص دادیم. 

آدمک تمرینی کشتی

 

آدمک تمرینی ورزشی در واقع یکی از ابزارهای مهم آموزشی است که در تمرین و آموزش ورزش‌های رزمی به شدت مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع آدمک در مقایسه با دیگر تجهیزات، کاربردی شبیه کیسه بوکس دارد.

ورزشکاران می‌توانند از این آدمک به عنوان حریف فرضی استفاده کنند و فنون مورد نظر را با آدمک تمرینی کشتی تمرین کنند. ورزش‌های رزمی به ویژه کشتی در کشور ما جایگاه ویژه‌ای دارد.

همین مورد باعث می‌شود تجهیزات مرتبط با این ورزش‌ها هم جایگاه ویژه‌ای داشته باشند. یکی از مهمترین ویژگی‌های این آدمک قابل حمل بودن آن است.

اگر جزء آن دسته از افرادی هستید که سبک زندگی شلوغ و پرکاری دارید که برای حضور در کلاس‌های آموزشی و انجام تمرین‌ مشکل دارید، خرید یکی از این آدمک‌ها می‌تواند یک راهکار فوق‌العاده کاربردی برای شما باشد.

شما می‌توانید بدون هیچ محدودیتی با استفاده از این آدمک تمرینی کشتی در هر فضایی از منزل هم تمرینات خود را ادامه دهید. 

بیشتر بخوانید: کش کشتی

آدمک کشتی
قابل حمل بودن آدمک تمرینی ورزشی یکی از مهمترین مزایای آن است.

برخلاف تصوری که بعضی ورزشکاران دارند، تکنیک‌ها و فنون زیادی با استفاده از این آدمک قابل تمرین و یادگیری است. این آدمک‌ها همانطور که از اسم آن مشخص است، درست مثل یک شخص واقعی دارای بدنه، دست و پا هستند.

در نتیجه یک تمرین واقعی با حریف فرضی را برای ورزشکاران فراهم میکند.  

از طرفی هنگام تمرین با این آدمک‌ها دیگر نیازی نیست نگران آسیب دیدگی حریف مقابل حین تمرینات باشید. آدمک تمرینی کشتی به دلیل وزن مناسبی که دارد برای بلند کردن و پرتاب کردن هم بسیار مناسب و کاربردی است. 

آدمک تمرینی کشتی با چه موادی پر می‌شود؟ 

آدمک تمرینی کشتی عموما دارای پوشش چرم است. اما درون این آدمک از الیاف پر می‌شود. بهترین حالت هم این است که الیاف ضد تعریق باشند تا بعد از تمرینات مکرر و طولانی دچار بوی نامطبوع نشوند. از طرفی بعضی از آدمک‌های تمرینی هم از فوم پر شده‌اند. 

انواع آدمک تمرین کشتی

بخش جالب تمرین با آدمک این است که می‌توانید سایز، رنگ و نوع حریف خود را انتخاب کنید!

آدمک‌های کشتی هم مانند بسیاری دیگر از تجهیزات ورزشی انواع متنوعی دارند و باید در مورد خرید آدمک تمرینی کشتی توجه داشته باشید تا نوع مناسب را برای خود انتخاب کنید. منبع

ما در این مقاله، تقسیم‌بندی زیر را از انواع آدمک تمرینی کشتی ارائه می‌دهیم: 

 1. آدمک تمرینی کشتی نیم تنه

 2. آدمک تمرینی کشتی بدون پا

 3. آدمک تمرینی کشتی بدون دست
 4. آدمک تمرینی کشتی دارای دست و پا

نکتۀ جالبی در مورد آدمک‌های تمرینی وجود دارد. بعضی از تولیدکنندگان این آدمک‌ها را بدون مواد پرکننده عرضه می‌کنند. به این شکل که شما می‌توانید فقط بدنه چرمی را خریداری کنید و با سلیقۀ خودتان داخل آن را با موادی که مدنظر دارید، پر کنید.

با چنین گزینه‌ای شما می‌توانید حجم مواد و نوع مواد را بر حسب کاربرد شخصی خودتان سفارشی‌سازی کنید. 

آدمک تمرینی کشتی نیم تنه

همانطور که مشخص است این نوع آدمک‌ها نیم‌تنه هستند. با این وجود رویه‌ای چرمی دارند و از الیاف پر شده‌اند. 

ورزش کشتی
کشتی یک از ورزش‌های محبوب جهانی است.

آدمک تمرینی کشتی بدون پا و دست

این آدمک‌ها پا یا دست ندارند. با این حال چیزی از کارآیی آنها در تمرینات کم نمی‌شود. همه چیز بستگی به نوع استفاده و تمرینات کسی دارد که می‌خواهد از این آدمک تمرینی کشتی استفاده کند. 

آدمک تمرینی کشتی دارای دست و پا 

آدمک‌هایی که دارای پا و دست هستند، درست شبیه یک شخص واقعی هستند. بنابراین شرایط بهتری را برای تمرین انواع فنون کشتی برای ورزشکاران فراهم می‌کنند. 

گرامپلینگ
گرامپلینگ یک آدمک کامل است.

وزن آدمک تمرینی کشتی

ابعاد و وزن آدمک تمرینی کشتی به نوع و همین طور جنس موادی که درون آن جاسازی شده است، بستگی دارد. اما به طور کلی این آدمک‌ها در سایزهای زیر به بازار عرضه می‌شوند: 

 • از 90 سانتیمتر تا 170 سانتیمتر.
 • از نظر وزن هم معمولا بین 20 تا 35 کیلوگرم هستند. 

اما همانطور که توضیح داده شد، بعضی از تولیدکنندگان می‌توانند با توجه به درخواست مشتریان خود این آدمک‌ها را در سایز و وزن دلخواه مشتری تولید کنند. 

آدمک تمرینی کشتی برای کودکان 

اگر در خانواۀ شما هم قهرمانان کوچکی هستند که در ورزش کشتی یا دیگر ورزش‌های رزمی فعالیت می‌کنند، یکی از بهترین هدیه‌هایی که می‌توانید برای آنان تهیه کنید همین آدمک‌های تمرینی مختص کودکان است.

با یک تیر دو نشان بزنید. با هدیه دادن این آدمک‌های کشتی به قهرمانان کوچک، هم آنها را تشویق خواهید کرد که تمرین را فراموش نکنند، هم حرفه‌ای تمرین خواهند کرد و آیندۀ بهتری در این ورزش خواهند داشت. 

آدمک تمرینی کودکان
آدمک تمرینی برای کودکان یکی از ابزارهای ضروری است.

نکات مهم برای خریدن آدمک تمرینی کشتی در سال 1403

حالا که دربارۀ این نوع آدمک‌ها اطلاعات دقیق و کاملی داریم، بهتر است برای خرید این ابزار ورزشی چند مورد مهم را در نظر بگیرید.

 • اگر نمی‌خواهید محصول اشتباهی بخرید
 • اگر نمی‌خواهید پول خود را برای یک وسیله بی‌کیفیت هزینه کنید
 • اگر می‌خواهید حرفه‌ای کشتی و ورزش‌های رزمی را تمرین کنید
 • اگر می‌خواهید در وقت و هزینه صرفه‌جویی کنید
 • و در نهایت اگر می‌خواهید بهترین کیفیت را با قیمت مقرون به صرفه بخرید 

ادامۀ این مقاله را بخوانید. چون این بخش دقیقا برای خودِ شما نوشته شده است. 

کشتی ایرانی

1- اندازه و وزن آدمک تمرینی کشتی 

آدمک‌های تمرینی کشتی در اندازه‌های مختلفی وجود دارند، بنابراین هر کس باید انتخاب مناسب خودش را داشته باشد.

اصولا کودکان باید از آدمک‌های کوچکتر استفاده کنند و قطعا آدمک‌های بزرگتر هم برای بزرگسالان و افرادی که جثۀ بزرگتری دارند مورد استفاده قرار می‌گیرد.

خوشبختانه، امروزه تولیدکنندگان محصولات متنوعی را به بازار فروش لوازم و تجهیزات ورزشی ارائه می‌کنند. فقط کافی است بدانید چه سایز و وزنی برای شما مناسب است. 

لازم به ذکر است اگر بزرگسالان عمدتاً قصد تمرین بلند کردن و پرتاب کردن حریف را دارند بهتر است از آدمک‌های کوتاهتر استفاده کنند چرا که این آدمک‌ها برای چنین حرکاتی مناسب‌تر هستند. 

در مورد وزن هم اگر نیازمند تمیرینات سخت‌تر هستید می‌توانید وزن بالاتر را انتخاب کنید. 

2- انعطاف‌پذیری یا ثبات بیشتر

آدمک تمرینی کشتی که به شکل انسان کامل تولید می‌شوند یا انعطاف‌پذیر هستند یا اینکه بسیار محکم و با ثبات هستند.

در نتیجه اگر قرار است از این آدمک‌ها برای فنون ایستاده استفاده کنید، بهتر است نوع دوم را تهیه کنید. ایستایی این نوع بیشتر از نوع انعطاف‌پذیر است. 

برعکس، اگر می‌خواهید برای تمرینات روی تشک و به شکل خوابیده از آن استفاده کنید، آدمک کشتی انعطاف‌پذیر بهترین گزینه است.

با این حال آدمک‌هایی با قابلیت تنظیم ایستایی و انعطاف‌پذیری هم در بازار موجود هستند که می‌تواند انتخاب دیگری باشد. 

3- آدمک تمرینی کشتی پر شده یا خالی 

برخی از آدمک‌های کشتی از قبل توسط تولیدکننده پر شده‌اند و برخی هم خالی هستند. یعنی شما بعد از خرید نوع دوم باید خودتان آن را با استفاده از تکه پارچه‌های قدیمی، کاغذ خرد شده، ماسه یا فوم آن را پر کنند.

از مهمترین مزیت این نوع آدمک تمرینی کشتی می‌توان به تغییر دادن وزن آن با استفاده از کم و زیاد کردن مواد پُرکننده اشاره کرد. 

4- شکل آدمک تمرینی کشتی

همانطور که گفته شد، آدمک تمرینی کشتی فقط اندازه‌های متفاوتی ندارند، بلکه اشکال مختلفی هم دارند. ما در همین مقاله در بخش انواع آدمک‌ها به این موضوع اشاره کردیم.

تصمیم‌گیری برای اینکه کدام نوع را بخرید بستگی به این دارد که می‌خواهید از آن برای چه فنونی استفاده کنند. به طور مثال اگر بخواهید حرکات خاص بازو یا قفل پا را تمرین کنید، باید آدمک‌های کامل با دست و پا را بخرید. 

از آنجایی که این گروه شبیه افراد واقعی هستند برای آموزش چنین تکنیک‌هایی عالی هستند. با این حال، همه آدمک‌هایی که به شکل انسان هستند کاملا یکسان نیستند. برخی دست‌های بلند، برخی با پاهای بلند و برخی دیگر در میان‌تنۀ بلندتری دارند. 

5- جنس رویه و مواد داخلی 

نکتۀ مهم دیگری که باید در نظر گرفت، موادی است که آدمک تمرینی کشتی از آنها ساخته می‌شود. است.

کشتی‌گیران خواهان آدمک‌هایی محکم و با دوخت خوب هستند تا بتوانند جلسات تمرینی سختی را پشت سر بگذارند، بدون اینکه تکه و پاره شوند. پس موقع خرید باید حواستان به جنس رویه و مواد داخلی آدمک کشتی هم باشد. 

با مواردی که برای خرید آدمک تمرینی کشتی با شما به اشتراک گذاشتیم، اکنون می‌توانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

آدمک‌های تمرینی کشتی بهترین راه برای آموزش و تمرین در منزل یا باشگاه‌ها هستند و اگر برای انتخاب گزینۀ مناسب دقت کافی را داشته باشید قطعا از تمرین کردن با آنها پشیمان نخواهید شد. 

منبع

بهترین برندهای تولیدکننده آدمک تمرینی کشتی در سال 1403 

طبق روال بسیاری از مقالات دیگر اسپورت مگ، در این بخش قصد داریم بهترین برندهای تولیدکننده را به شما معرفی کنیم. بر اساس نظرسنجی‌های انجام شده در این مورد، لیستی از بهترین برندهای جهانی برای این ابزار ورزشی ضروری تهیه شده است که در ادامه خواهید خواند:

برند ‎Ring to Cage

این برند که از سال 2013 این محصول را تولید می‌کند، بالاترین رتبه را از نظر خریداران سایت آمازون به خود اختصاص داده است. آدمک‌های این برند در 5 سایز مختلف ارائه می‌شود.

جنس بیرونی به کار رفته در آن، پلی استر و بسیار مقاوم و محکم است. 

برند ARD Champs

این برند جایگاه دوم را به خود اختصاص می‌دهد. در انواع و اندازه‌های مختلف تولید می‌شود. انعطاف‌پذیری مناسب دارد و در عین حال مقاوم و محکم است. 

برند معروف

برند Celebrita MMA

مشتریان کیفیت، عملکرد، راحتی و ظاهر این آدمک تمرینی کشتی را دوست دارند. به عنوان مثال، به انعطاف‌پذیری و ظاهر زیبای آن اشاره می‌کنند. اما عده‌ای هم معتقدند که به سختی می‌توان آن را پر کرد و دوام زیادی ندارد. 

برند Combat Sports

جایگاه سوم در لیست ما به برند Combat Sports اختصاص دارد. فرقی نمی‌کند آماتور هستید یا یک کشتی‌گیر حرفه‌ای، آدمک تمرینی کشتی این برند با توجه به قیمت و کیفتی که دارد می‌تواند یکی از گزینه‌های شما باشد. 

برند JAYEFO 

این برند بیشتر برای قهرمانان کوچک مناسب است. مهمترین ویژگی این برند استفاده از مواد سازنده غیرسمی است که سلامت جسمی و پوستی کودکان را تضمین می‌کند.

با این برند لازم نیست نگران حساسیت پوستی کودکان خود باشید. طراحی چهره‌های بامزه و کارتونی روی این آدمک‌ها کمی چاشنی خوشگذرانی و لذت به  ورزش و رقابت کودکان شما می‌افزاید. 

از طرفی، دست و پای متحرک موجب می‌شود جلسات تمرین برای کودکان دقیق‌تر و اصولی‌تر پیش برود. علاوه‌بر این تمرین با این آدمک نرم و منعطف، ایمنی کودکان حین تمرین را افزایش می‌دهد.

بیشتر بخوانید: لوازم ورزشی رزمی منیریه

چند نکتۀ مهم دربارۀ آدمک تمرینی کشتی 

 1. هنگام تمرین با این آدمک‌ها بهتر است پابرهنه باشید. نیازی نیست کتانی یا کفش به پا کنید. تمرین با کفش یا کتانی موجب پاره شدن این آدمک‌ها خواهد شد.
 2.  برای هنرجوها و باشگاه خود چند ادمک تمرینی کشتی تهیه کنید. با استفاده از این آدمک‌ها می‌توانید با خیال راحت تا قبل از اینکه هنرجوی شما به سطح حرفه‌ای برسد، انواع فنون و تکنیک‌ها را به او آموزش بدهید بدون اینکه کسی صدمه‌ای ببیند.
 3. هر از گاهی مواد فیلینگ درون آدمک را عوض کنید. به این ترتیب هم از کیفیت آن مطمئن خواهید شد و هم از ایجاد بوی نامطبوع در آن جلوگیری خواهید کرد.
 4. آدمک‌ تمرینی کشتی را دور از دسترس حیوانات خانگی نگهداری کنید. ممکن است حیوانات خانگی برای بازی کردن از آن استفاده کنند و پنجه‌ها و دندان‌های آنها به بافت آدمک‌ها آسیب وارد کند.

نحوۀ تمیز کردن آدمک تمرینی 

مثل هر وسیلۀ ورزشی دیگر، آدمک‌ها هم باید بعد از تمرین تمیز شوند. برای تمیز کردن آنها ابتدا سطح بیرونی با تمیز کنید.

دقت داشته باشید استفاده از آب گرم برای شستشوی آدمک‌ها انتخاب درستی نیست چون ممکن است به بافت صدمه بزند و یا حتی موجب تغییر رنگ شود. 

گاهی می‌توان برای مطمئن شدن از خشک شدن کامل، آدمک‌ها را در هوای آزاد یا حتی زیر نور خورشید قرار داد تا کاملا خشک و ضدعفونی شوند. 

بیشتر بخوانید: آدمک تمرین رزمی چیست

سخن پایانی

ورزش کشتی یکی از رایج‌ترین و محبوب‌ترین ورزش‌های جهانی است که به ویژه در کشور ما هم طرفداران زیادی دارد. حضور قهرمانانی همچون جهان پهلوان تختی در تاریخ کشتی ایران، نشان‌دهندۀ جایگاه ارزشمند این کشتی در کشور ماست. 

با در نظر گرفتن اهمیت این ورزش و تجهیزات ضروری که در این ورزش مورد استفاده قرار می‌گیرد، اسپورت مگ در این مقاله سعی کرد اطلاعات به روز و دقیقی از انواع آدمک تمرینی کشتی در اختیارتان بگذارد.

ما در مورد کاربردها، انواع و برندهای برتر تولیدکننده آدمک تمرینی کشتی با شما صحبت کردیم. در بخش پایانی هم نکات مهمی را دربارۀ این ابزار ضرروی و کاربردی در ورزش کشتی و رزمی بیان کردیم که امیدواریم برای شما مفید باشد.

می‌توانید این مقاله را برای دوستداران ورزش کشتی و رزمی بفرستید تا آنها هم از این مقاله استفاده کنند.  

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

آگهی های اخیر

 • هنوز نظری ندارید.
 • افزودن دیدگاه