انواع لباس کونگ فو توآ (جامع 1402)

 1. خانه
 2. »
 3. اسپرت مگ
 4. »
 5. انواع لباس کونگ فو توآ (جامع 1402)
انواع لباس کونگ فو توآ

وقتی صحبت از انواع لباس کونگ فو توآ به میان می‌آید، مردم به چین فکر می‌کنند. کونگ فو چینی یا هنرهای رزمی چینی مجموعه‌ای از سبک‌های مبارزه است که طی قرن‌ها در چین توسعه یافته است. کونگ فو با تعدادی ست حرکتی، سبک‌های بوکس، مهارت‌های اسلحه و برخی از شیرین کاری‌های مبارزه، عملکرد اصلی خود یعنی دفاع شخصی را حفظ می‌کند. اکنون ارزش آن در بدنسازی و تناسب اندام نیز بسیار اهمیت پیدا کرده است.

سبک‌های مختلف کونگ فو وجود دارد، بنابراین سبک‌های مختلف لباس فرم کونگ فو نیز وجود دارد. شائولین کونگ فو، تای چی، وینگ چون، برخی از سبک‌های معروف کونگ فو هستند. آن‌ها متفاوت هستند زیرا آن‌ها حرکات متفاوتی دارند و مهم‌تر از همه به این دلیل که فلسفه متفاوتی در پشت حرکات آن‌ها نهفته است.

ضرب المثل قدیمی چینی می‌گوید: “سرعت بالا تنها چیزی است که نمی‌توان در کونگ فو شکست داد” بنابراین اکثر سبک‌های کونگ فو دارای حرکات سریع هستند. برعکس، بارزترین ویژگی تای چی که حرکات بسیار کندی دارد.

مفهوم و تاریخچه ورزش کونگ فو

مفهوم کونگ فو یک نوع از ورزش‌های رزمی را نشان نمی‌دهد، بلکه مخفف هنرهای رزمی مختلف است که توسط راهبان صومعه شائولین بیش از 1500 سال پیش توسعه یافته است. در چین به کونگ فو ووشو نیز می‌گویند.

به طور سنتی، پنج عنصر نقش بسیار مهمی در کونگ فو دارند. این‌ها شامل چوب، آتش، خاک، فلز و آب هستند که هر کدام توسط یک وسیله مبارزه خاص مجسم می‎شوند. بنابراین چوب به معنی چوب، نیزه برای آتش، مشت انسان برای خاک، شمشیر برای فلز و شمشیر (یکی از 3 گانه شمشیر) برای عنصر آب است.

ارزش ویژه‌ای به فراگیران کونگ فو داده می‌شود ؛ چراکه مهارت‌های نظم، انعطاف پذیری، صبر و اراده را کسب می‌کنند.

و کونگ فو امروزه نیز از محبوبیت زیادی برخوردار است. کونگ فو ترکیب جالبی از تأثیرات ورزش‌های رزمی مختلف است که چنین تنوعی را برای این ورزش به ارمغان آورده است. کونگ فو برای بزرگ و کوچک مناسب است، برای پیر و جوان، سرگرم کننده است و باعث تناسب اندام و سلامتی می‌شود. البته یک پیش نیاز ضروری، داشتن تجهیزات مناسب است.

بر خلاف سایر ورزش‌های رزمی، درجه بندی در کونگ فو بی ربط است. به این معنی که: هیچ رنگ کمربند مختلف یا ویژگی‌های دیگری که سطح خاصی را نشان می‌دهد وجود ندارد. هر دانش آموزی کونگ فو را برای بهبود مهارت‌های خود تمرین می‌کند، نه برای رسیدن به سطح بالاتر.

بیشتر بخوانید: معرفی 12 تا از انواع کاپ ورزشی در دنیا

مفهوم و تاریخچه ورزش کونگ فو

اصلاح ورزش کونگ فو

شکل اولیه کونگ فو شائولین توسط جو یوان در قرن چهاردهم با توسعه “10 قانون شالوین کوانفا” از 72 تمرین موجود در هنگام سفر به کشور چین اصلاح شد. در این سفر پنج سبک حیوانی مربوط به حیوانات طالع بینی چینی که تا به امروز شناخته شده‌اند، سرانجام متبلور شدند.

این سبک‌های حیوانات تا به امروز نقش مهمی در ورزش کونگ فو داشته‌اند. مبارز سعی می‌کند از غرایز و مهارت‌های حیوان مربوطه تقلید کند و متعاقباً آن‌ها را در هنر رزمی به کار گیرد.

تاریخچه لباس راهب شائولین

“شائولین” نام معروف‌ترین معبد بودایی در چین و همچنین نام تمرین راهبان شائولین در سبک کونگ فو است.

کونگ فو شائولین به عنوان سریع‌ترین سبک کونگ فو در چین در نظر گرفته می‌شود. در داستان‌های کونگ فوی چینی، کونگ فو شائولین به عنوان قوی‌ترین سبک کونگ فو توصیف شده است. مهم‌ترین ویژگی شائولین، کونگ فو سرعت سریع و قدرت زیاد آن است.

فیلم “شائولین سی” در سال 1982، داستان مرد جوانی (با بازی جت لی) را روایت می‌کند که در معبد شائولین هنرهای رزمی چینی را یاد می‌گیرد تا انتقام مرگ پدرش را بگیرد. با تماشای این فیلم با حرکات این ورزش و انواع لباس کونگ فو توآ آشنا می‌شوید.

اصطلاح چینی hàn fú هنگامی که برای لباس‌های هنرهای رزمی به کار می‌رود به لباس‌های سنتی و اغلب طبقه بالا اشاره می‌کند که چینی‌ها سال‌ها پیش می‌پوشیدند. این‌ لباس‌ها به دلیل گران‌ بودن افراد و طبقه پایین جامعه آن‌ها را نمی‌پوشیدند، اما امروزه می‌توان آن‌ها را در مکان‌های سنتی که توسط افراد از هر طبقه‌ای استفاده می‌شود مشاهده کرد.

بیشتر بخوانید: انواع لباس کونگ فو

یونیفرم کونگ فو شائولین

اکنون قرار است به طبقه کاملاً متفاوتی از مردم در تاریخ و لباس‌های آن‌ها نگاه بیندازیم. یکی از انواع لباس کونگ فو توآ، یونیفرم کونگ فو شائولین است که جنس و نحوه پوشیدن آن با افراد عادی متفاوت بوده است.

این امر در طبقه مرتفع راهبان صادق بود. ابریشم برای طبقات بالای جامعه چین تعیین شده بود و تا قرن هجدهم بود که این عمل ادامه داشت.

تاریخچه لباس راهب شائولین

یونیفرم وینگ چون کونگ فو

یونیفرم وینگ چون کونگ فو به شدت تحت تاثیر سبک لباس تمرینی انتخاب شده توسط بنیانگذار آن است. انتخاب‌های او نشان‌دهنده سبک‌های لباس در دوران جوانی‌اش است که حتی بعد از زمان او نیز ادامه داشت. سرآستین‌های بزرگ و دکمه‌های قورباغه‌ای کت معمولاً در لباس این سبک کونگ فو دیده می‌شوند.

این طراحی در واقع یک سبک از لباس‌های رایج بود که مردم در زندگی روزمره خود در زمان‌های خاصی از تاریخ چین می‌پوشیدند. این نوع یونیفرم هزینه داشته است و مواد خاصی مانند ابریشم به اعضای طبقه بالای جامعه منتقل می‌شده.

یونیفرم تای چی کونگ فو

بسیاری از تمرین‌کنندگان تای چی را خواهید دید که انواع مختلفی از لباس‌ها را می‌پوشند. لباس سنتی یا یکنواخت تای چی، فو نامیده می‌شود. معمولاً از ابریشم، پنبه یا برخی از مواد ابریشم مانند ساخته می شود.

اگر گروهی از افراد مسن را در پارک یا فضای عمومی ببینید که مشغول تمرین این هنر هستند، معمولاً بسیاری از آن‌ها را با این نوع لباس نخواهید دید. آن‌ها لباس‌های راحتی را انتخاب می‌کنند که حرکات آن‌ها را محدود نمی‌کند و به سبک روزانه لباس می‌پوشند.

جایی که این سبک سنتی تر را می‌بینید معمولاً در مجالس سازماندهی شده یا مطمئناً در نمایش‌ها است. برخی از گروه‌ها این یونیفرم‌ها را به ندرت می‌پوشند که از آن به عنوان «کت و شلوار دمو» یاد می‌کنند.

هیچ‌کدام از این‎ها به این معنا نیست که پوشیدن این گزینه‌ها اشکالی دارد. یونیفرم به حس تعلق به یک هنر می‌افزاید. کسانی که از آن‌ها استفاده نمی‌کنند، تصمیم به دور شدن از آن را دارند.

تای چی فو مانند سایر لباس‌های کونگ فو نه تنها اهداف عملی را در حرکت و تمرین انجام می‌دهد، بلکه به وضعیت روانی نیز کمک می‌کند که فرد برای ادامه تمرین برای سالیان طولانی باید در آن بماند.

بیشتر بخوانید: قیمت دستکش کونگ فو توآ

لباس کونگ فو بروس لی

به عنوان یک یادداشت جانبی، یونیفرم کونگ فوی لی در زبان چینی sǎnbīng tiàosǎn fú نامیده می‌شود. اما این لباس در واقع یک لباس آمریکایی دهه 70 بود.

لباس کونگ فو توآ

در آخرین مرحله به معرفی لباس کونگ فو توآ می‌پردازیم. این ورزش یک هنر رزمی ایرانی است که برای سلامت جسم و روح نیز تاکید دارد. موسس این سبک ورزشی بعد از یادگیری ورزش‌های کاراته و تکاوری این ورزش را طراحی کرد.

در حال حاضر کشورهایی مثل ایران، فرانسه، ترکیه، چین، آمریکا و … در این ورزش فعالیت می‌کنند.

لباس کونگ فو توآ

انواع لباس کونگ فو توآ دخترانه و پسرانه

مدل لباس کونگ فو دخترانه و پسرانه ندارد تنها در سایز با یکدیگر متفاوت هستند.

انواع لباس کونگ فو توآ به گونه‌ای طراحی شده‌اند که دمای بدن را چه در سرما و چه در گرما حفظ می‌کنند و در تعادل نگه می‌دارند. این لباس‌ها از الیاف طبیعی و پنبه ساخته می‌شوند و به طور کلی برای جذب عرق بدن از ظرافت خاصی در طراحی آن‌ها استفاده می‌شود‌.

کمر شلوار کونگ فو به گونه‌ای طراحی شده است که از ستون فقرات افراد محافظت کند و در هنگام انجام حرکات مهره‌های کمر بخاطر نیرو و فشار زیادی که وارد می‌شود، آسیب نبیند.

همچنین این لباس در قسمت مچ پا نیز از عضلات مچ پا در برابر آسیب‌ها محافظت خواهد کرد و از خارج شدن گرمای بدن جلوگیری می‌کند؛ زیرا ممکن است در صورت سرد شدن بدن، به افراد آسیب وارد شود. انواع لباس کونگ فو علاوه بر کاربردی که دارند، دارای هدف نمادین مهمی نیز هستند‌.

بیشتر بخوانید: قیمت کلاه مبارزه کونگ فو

اهمیت یونیفرم های کونگ فو

در هنرهای رزمی هیچ چیز هدر نمی‌رود، از هر جنبه‌ای از هنرها می‌توان درسی گرفت و پوشیدن لباس نیز از این قاعده مستثنی نیست. هنگامی که دانش آموزی یونیفرم خود را دریافت می‌کند چهره‌اش شاداب می‌شود و پایه و اساس کل سفر هنرهای رزمی او تنظیم می‌شود.

همچنین به او درس‌های ارزشمند و زیادی آموزش داده می‌شود که می‌توانند برای تمام زندگی خود به کار ببرند. گاهی اوقات درس‌ها و انواع لباس کونگ فو توآ چنان در سنت چین رخنه کرده‌اند که رمزگشایی آن‌ها دشوار است.

پوشیدن لباس، متعهد بودن به تمرین و همچنین تعهد به رشد برای به دست آوردن موقعیت‌های بالاتر را نشان و توسعه می‌دهد. مراقبت از لباس فرم به عهده فراگیران است، آن‌ها یاد می‌گیرند که از لباس‌های به دست آمده خود مراقبت کنند و به وسایل خود احترام بگذارند.

برخلاف سایر ورزش‌ها و فعالیت‌ها، هنرهای رزمی به ما درس‌های زندگی می‌آموزند. این درس ها را می توان در کلاس یاد گرفت، اما باید در خانه تقویت شوند؛ بنابراین نفرستادن کودک با لباس فرم به کلاس اهمیت درس و دستاورد او را تضعیف می‌کند.

انواع لباس کونگ فو توآ دخترانه و پسرانه

قیمت لباس مبارزه کونگ فو

قیمت انواع لباس کونگ فو توآ به عوامل مختلفی وابسته است و نمی‌توان یک قیمت ثابت برای تمامی اجناس این نوع لباس در نظر گرفت. قیمت این لباس با توجه به نوع ورزش، جنس لباس، پارچه و متریال مورد استفاده نیز می‌تواند تغییر کند.

برخی از مراکز قیمت لباس را بیشتر از آنچه که هست، می‌فروشند. برای این که لباس با کیفیتی را در کنار قیمت مقرون به صرفه داشته باشید بهتر است که سری به بازار عمده بزرگ تهران نیز بزنید.

بیشتر بخوانید: تولیدی لباس کونگ فو | خرید عمده لباس کونگ فو

سخن پایانی

در مقاله امروز انواع لباس کونگ فو توآ و دیگر لباس‌های رزمی که از قدیم تا به الان در ورزش رزمی کونگ فو می‌پوشیده‌اند برای شما مشخص شد. در صورت انتخاب هر یک از این لباس‌ها بسته به سبک و نوع ورزشی که دارید باید دقت کنید؛ چرا که سبک‌های موجود در این ورزش بسیار است.

بهتر است به فروشگاهی بروید که در کنار فروش به شما مشورت‌های لازم و کافی را جهت بهترین انتخاب را بدهد. بازار عمده بزرگ تهران صفر تا صد لباس‌های رزمی از جمله انواع لباس کونگ فو توآ را نیز دارد که با بهترین کیفیت در اختیار شما عزیزان قرار می‌دهد. در بازار عمده بزرگ تهران علاوه بر لباس شما می‎توانید انواع وسایل کونگ فو را تهیه و خریداری کنید.

با بهترین قیمت بالاترین کیفیت را داشته باشید.

سوالات متداول مقاله انواع لباس کونگ فو توآ

 • تاریخچه لباس کونگ فو به چه زمانی برمی‌گردد؟

به دوره راهبان صومعه شائولین بیش از 1500 سال پیش توسعه یافته است.

 • آیا لباس کونگ فو دخترانه با پسرانه آن متفاوت است؟

خیر. هر دو به یک شکل هستند و فقط در سایز با یک دیگر متفاوت هستند.

 • ورزش کونگ فو توآ در چه کشورهایی در حال انجام است؟

ایران، ترکیه، فرانسه، چین و آمریکا.

bestchineseclothing

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

آگهی های اخیر

 • ثامری
  28 ژانویه 2024 در 10:20

  سلام وقت بخیر لباس تشریفاتی کونگ فو دارید

  • اشرفی (اسپرت مال)
   28 ژانویه 2024 در 10:53

   سلام با شماره های داخل آگهی ها تماس بگیرید و استعلام قیمت و خرید خود را انجام دهید. با تشکر

افزودن دیدگاه