معرفی ورزش دارت و انواع ورزش دارت(جامع2023)

 1. خانه
 2. »
 3. اسپرت مگ
 4. »
 5. معرفی ورزش دارت و انواع ورزش دارت(جامع2023)
معرفی ورزش دارت و انواع ورزش دارت
4.7/5 - (3 امتیاز)

برای معرفی ورزش دارت می توان گفت که یک ورزش حرفه ای است و انواع ورزش دارت در مسابقات بین المللی نیز برای آن برگزار می شود. در این ورزش یک ورزشکار با پرتاب کردن یک دارت به صفحه هدف، تمرکز و مهارت خود را به نمایش می گذارد. البته این ورزش به دلیل اینکه حس رقابت زیاد و همچنین هیجان و جذابیت زیادی که دارد، حتی در مهمانی ها و یا دورهمی های دوستانه و صمیمی نیز بازی می شود‌‌‌.

همان طور که می دانید در اغلب ورزش ها علاوه بر فضای زیاد به امکانات گران دیگر و یا در برخی ورزش های گروهی به جمع کردن نفرات نیاز خواهید داشت. در حالی که ورزش دارت را می توان در فضای اندک، سه عدد تیر دارت، یک تخته دارت و حداقل یک نفر یا حداکثر چند نفر اجرا کرد. در صورتی که شما نیز علاقمند هستید با این ورزش بیشتر آشنا شوید، در این مقاله که در مورد معرفی ورزش دارت و انواع ورزش دارت است، با اسپرت مال همراه باشید.

معرفی ورزش دارت و تاریخچه آن

تاکنون هنگام معرفی ورزش دارت و یا به عبارتی صحبت در مورد تاریخچه ورزش دارت، داستان های مختلفی گفته شده اما جالب است بدانید که در هیچ کدام از منابع تاریخی، زمان دقیق تشکیل و به وجود آمدن ورزش دارت ذکر نشده است. البته به اعتقاد مورخان این بازی در دهه 40 یا 50 قرن هجدهم میلادی و در لندن در ابتدا به نام فوت و دارت مطرح شده و با سرعت بسیار زیادی گسترش پیدا کرده است.

در آن زمان بازی دارت به این شکل انجام میشد که بازیکنان در یک لوله میان تهی با فوت کردن، موجب حرکت دارت به سمت هدف می شدند. البته پس از گذشت مدتی این بازی ممنوع شد چرا که برخی از بازیکنان به جای اینکه دارت را فوت کنند، آن را قورت می دادند.!! اما در ادامه به معرفی ورزش دارت با قوانین امروزه می پردازیم.

قوانین ورزش دارت
قوانین ورزش دارت

بیشتر بخوانید: قیمت دارت حرفه ای

چگونگی هدف گیری و پرتاب دارت

یکی از قسمت های مهم معرفی ورزش دارت، به چگونگی هدف گیری و پرتاب دارت اشاره دارد. برای پرتاب کردن دارت، در صورتی که از دست راست استفاده می کنید باید پای راست خود را جلو قرار دهید و اگر از دست چپ برای پرتاب استفاده می کنید باید پای چپ را جلو قرار دهید‌‌.

برای معرفی ورزش دارت این نکته را باید ذکر کرد که در این ورزش به هیچ قدرت بدنی و یا سرعت نیازی ندارید اما در عوض باید دقت، تمرکز دست و سلامت بینایی کافی داشته باشید. هر یک از بازیکنان هر طور که راحت تر هستند، دارت را در دست می گیرند اما به معمول ترین آن ها در ادامه اشاره می کنیم:

 • تعادل دارت را با کمک بند اول انگشت اشاره، پیدا کنید‌‌.
 • برای مهار دارت از شکم انگشت شصت، کمک بگیرید.
 • برای پشتیبانی از دیگر انگشت ها از انگشت وسط استفاده کنید‌.

بیشتر بخوانید: کفش والیبال چگونه باید باشد

قوانین ورزش دارت

قوانین ورزش دارت از دیگر موضوعات مهم در معرفی ورزش دارت به حساب می آیند‌ که یک بازیکن حتما باید اطلاعات لازم را در مورد آن ها داشته باشد. به عنوان اولین قانون باید بدانید که تخته نشانه گیری باید به گونه ای بر روی سطح دیوار نصب شده باشد که نقطه دایره شکل وسط آن 173 سانتی متر نسبت به زمین فاصله داشته باشد.

خط پرتاب نیز حداقل باید دارای فاصله 237 سانتی متری با تخته باشد. خود بازیکن نیز نباید پای خود را بر روی خط و یا جلوتر از آن قرار دهد. در واقع تخته دارت را به گونه ای بر روی دیوار قرار می دهند که در مرکز دید فردی که 182 سانتی متری است، قرار گرفته باشد.

قوانین ورزش دارت
قوانین ورزش دارت

همچنین برای معرفی ورزش دارت باید گفت که هر بازیکن در هر ست یا دست از بازی دارت باید بتواند 3 تیر را پرتاب کند. در مورد اینکه کدام یک از بازیکنان شروع کننده بازی خواهند بود نیز باید گفت که برای این امر هر دو بازیکن یک دارت پرتاب می کنند و هر یک که بتواند تیر خود را به مرکز سیبل یا همان بول نزدیک تر بزند، ورزش دارت را شروع خواهد کرد.

نکته بعدی در معرفی ورزش دارت این است که اگر تیر به قسمت خال و یا میان خال نشست، این تیر محاسبه نخواهد شد. تیرها نیز باید بر روی تخته بمانند و فاصله تیر تا مرکز تعیین شود. همچنین لازم است بدانید که انواع ورزش دارت وجود دارد اما چند مورد از قوانین، همانند چگونگی انجام ست ها که هر یک از بازیکنان باید 3 پرتاب داشته باشند و یا چگونگی امتیاز گیری تقریبا در همه آن ها یکسان است.

بیشتر بخوانید: نودل ورزشی چیست و چه انواع و کاربردی دارد(2023)

امتیازات دارت

امتیازات دارت

حال ممکن است برای شما سوال باشد که امتیازات دارت چگونه محاسبه می شوند که در این مقاله معرفی ورزش دارت و در ادامه برای شما به طور مفصل شرح داده ایم. در واقع بر روی تخته دارت از عدد 1 تا 20 وجود دارد و 62 قسمت که امتیاز ویژه دارند نیز بر روی آن مشخص شده اند.

در قسمت های بیرونی و درونی تخته دو رینگ با رنگ های قرمز و سبز در زیر اعداد وجود دارند که به نام های رینگ دابل و رینگ تریپل معروف هستند. طبق قوانین دارت در صورتی که دارت بر روی خانه های دابل قرار بگیرد، امتیاز آن دو برابر عدد به دست آمده در بالای آن محاسبه خواهد شد و اگر تیر بر روی خانه های تریپل قرار بگیرد، عدد به دست آمده ضربدر 3 خواهد شد.

در این بازی بیشترین امتیاز به ترتیب مربوط به خانه تریپل 20 با امتیاز 60، خانه تریپل 19 با امتیاز 57، خانه تریپل 18 با امتیاز 54، خانه تریپل 17 با امتیاز 51 و پس از آن میان خال با امتیاز 50 است. همچنین لازم به ذکر است که در مواردی همانند اصابت نکردن دارت با تخته، افتادن دارت پس از اصابت با تخته و یا قرار گرفتن یک دارت بر روی دیگری که گاهی اوقات حتی در مسابقات حرفه ای نیز اتفاق می افتد، هیچ امتیازی برای بازیکن در نظر نمی گیرند. در نهایت نیز بازیکنی برنده خواهد بود که زودتر به امتیاز لازم دست پیدا کند‌.

بیشتر بخوانید: لباس فوتبال چیست | 8 تا از خصوصیات لباس فوتبال تیمی

انواع ورزش دارت

حال پس از اینکه کلیاتی برای معرفی ورزش دارت توضیح داده شد، در ادامه قصد داریم شما را با انواع ورزش دارت آشنا کنیم. در واقع برای لذت بردن از ورزش دارت، بازی های مختلفی شکل گرفته است که در ادامه به معرفی آن ها می پردازیم‌.

انواع ورزش دارت

1- بازی کانت آپ (Count- up)

بازی کانت آپ (Count- up) یکی از انواع ورزش دارت محسوب می شود که باعث افزایش توانایی بازیکن در محاسبه خواهد شد و به عبارتی بهتر نخستین بازی برای کسب کردن مهارت در این نوع ورزش به حساب می آید. در این بازی یک عدد به عنوان مثال 200_300 و یا هر عدد دیگری پایه تعیین می شود و یک بازیکن باید بازی دارت را از صفر شروع کند و با هر پرتاب به جمع آوری امتیازات بپردازد‌‌‌. هر بازیکن که بتواند زودتر به عدد پایه برسد، برنده خواهد شد‌.

2- بازی کریکت (Cricket)

یکی دیگر از انواع ورزش دارت، بازی کریکت (Cricket) است‌ که به عنوان معروف ترین و پرطرفدارترین بازی های دارت محسوب می شود‌. در این نوع بازی هدف کسب کردن امتیاز از خانه های شماره 25 و 20-19-18-17-16-15 است و دیگر خانه ها فاقد امتیاز هستند.

نحوه انجام بازی نیز به این گونه است که با پرتاپ کردن 3 دارت به هر کدام از خانه هایی که نام بردیم آن خانه به نام بازیکن Shut ثبت می شود. به عبارتی دقیق تر پس از اینکه یک خانه توسط یک بازیکن بسته شود، هر پرتاب دیگری از سوی بازیکن دیگری به سمت این خانه انجام شود به سود بازیکنی خواهد بود که آن خانه به نام او ثبت شده بود.

هنگامی که تمام خانه هایی که به آن ها اشاره کردیم، Shut شدند، بازی تمام می شود و هر بازیکن که تعداد خانه های بیشتری را Shut کرده است، برنده به حساب می آید‌. همچنین ذکر این نکته نیز ضروری است که در این نوع بازی قانونی وجود دارد کهOver Kill نامیده می شود‌‌.

طبق این قانون اگر بازیکنی بتواند 200 امتیاز اختلاف نسبت نسبت به دیگر بازیکنان و رقبای خود ثبت کند، بازی به سود وی تمام خواهد شد.

3- بازی 01 (Zero- One)

در ادامه معرفی ورزش دارت، لازم است بدانید که یک بازی وجود دارد که به نام بازی 01 (Zero- One) معروف است. در این بازی که یکی از انواع ورزش دارت محسوب می شود، بازیکن به دقت و تمرکز بسیار زیادی به ویژه در دور آخر نیازمند خواهد بود‌. در واقع در این بازی اعداد 401 تا 1501 به عنوان اعداد پایه مشخص می شوند‌.

نحوه انجام بازی نیز به این گونه است که بازی با پرتابی به خانه دبل آغاز می شود. به این معنی، تا زمانی که دارت در خانه دبل ننشیند بازی بازیکن آغاز نخواهد شد و هیچ امتیازی برای هیچ یک از پرتاب های وی در نظر گرفته نمی شود‌. همچنین در آخرین پرتاپ این قانون وجود دارد که دارت باید به یک خانه دبل و تریپل بنشیند و امتیاز پایانی نیز باید حتما عدد انتخاب شده باشد.

4- بازی هاف ایت (Half It)

بازی هاف ایت (Half It)، یکی از انواع ورزش دارت است که بسیار هیجان انگیز است و در آن هر خطایی که انجام شود، امتیازاتی نیز به دنبال آن از بازیکن کسر می شود‌. این بازی به طور کلی از 9 دور تشکیل شده است که در هر دور به ترتیب باید خانه های 15 و 16، خانه های دبل، 17 و 18، خانه های تریپل، 19 و 20 و خال هدف قرار بگیرد و هر اصابتی با دیگر خانه ها اوت به حساب می آید.

چگونگی انجام این نوع بازی به این صورت است که در ابتدا برای هر بازیکن 41 امتیاز ثبت می شود و در اولین دور بازی خانه شماره 15 مورد هدف است و بازیکن باید 3 پرتاب به سمت این خانه داشته باشد. در صورتی که هیچ کدام از پرتاب های یک بازیکن به خانه هدف اصابت نکند، امتیاز اولیه که همان 41 است، نصف خواهد شد و در صورتی که پرتاب ها بتوانند دقیقا به هدف خود اصابت کنند، امتیازات به دست آمده به 41 اضافه می شود.

پس از به پایان رسیدن دور اول، بازیکنان وارد دور دوم این بازی می شوند که این بار خانه شماره 16 هدف است‌‌. در دور سوم نیز خانه های دبل هدف خواهند بود و به همین روال بازی ادامه می یابد تا بازیکنان 9 دور را تمام کنند. این بازی بسیار هیجان انگیز است و بسیار کم هستند افرادی که تا انتها این بازی را ادامه می دهند، چرا که با هر خطا امتیاز نصف خواهد شد.

5- بازی Eagle Eye (چشم عقاب)

در ادامه معرفی ورزش دارت و انواع ورزش دارت به بازی Eagle Eye (چشم عقاب) می رسیم‌. در این نوع بازی داشتن تمرکز کافی و همچنین فرم و استایل مناسب می تواند کمک بسیاری به پیروز شدن بازیکن، کند‌‌. در این بازی تنها در صورتی که دارت به خال اصابت کند برای بازیکن امتیاز در نظر گرفته می شود.

نحوه انجام بازی در این نوع به این صورت است که بازی به طور کلی در 8 راند پی در پی و در مجموع 24 پرتاب انجام می شود و بازیکنی که بتواند بیشتر امتیازات را کسب کند، برنده خواهد شد. در واقع می توان گفت بازی چشم عقاب که یکی از انواع ورزش دارت است، ساده ترین بازی در میان دیگر انواع بازی های دارت به حساب می آید.

بیشتر بخوانید: انواع مانع ورزشی (6 نوع اصلی)

فواید بازی دارت

پس از معرفی ورزش دارت و انواع ورزش دارت و در نگاه اول به این نوع ورزش حتما می دانید که برای انجام این بازی تحرک جسمانی نیاز نیست، اما با این وجود از جمله فواید بازی دارت می توان به این امر اشاره کرد که موجب افزایش قدرت محاسبه، اعتماد به نفس، تمرکز و البته جلوگیری از انواع بیماری های روحی می شود‌. البته امروزه دارت فراتر از یک بازی معمولی و سرگرم کننده است و اکنون مسابقات بسیار زیادی برای دارت، آن هم در سطح جهان برگزار می شود.

فواید بازی دارت

سخن پایانی

در این مقاله سعی بر این بود که به معرفی ورزش دارت و انواع ورزش دارت بپردازیم‌. در واقع بازی دارت را خیلی از افراد به عنوان یک بازی سرگرم کننده می شناسند، اما لازم است توجه شود که دارت فقط یک بازی نیست، بلکه یک نوع ورزش است که نیاز به دقت و تمرکز بسیار بالایی دارد و البته ماهر شدن در آن نیاز به تمرین بسیار زیادی دارد.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

اسپرت مال اولین و بزرگترین پاساژ آنلاین خرید عمده لباس ورزشی و لوازم ورزشی در ایران است.

آگهی های اخیر

 • رشید
  11 آذر 1402 در 01:30

  سلام ممنون از اطلاعاتی که در اختیار گذاشتید

افزودن دیدگاه