انواع مانع ورزشی (6 نوع اصلی)

 1. خانه
 2. »
 3. اسپرت مگ
 4. »
 5. انواع مانع ورزشی (6 نوع اصلی)
انواع مانع ورزشی
4.5/5 - (2 امتیاز)

احتمالا تاکنون انواع مانع ورزشی را دیده اید. همان طور که می دانید چابکی و سرعت داشتن یکی از ویژگی های بسیار مهم برای ورزشکاران رشته های مختلف ورزشی از جمله فوتبال به حساب می آید و مانع ورزشی از جمله تجهیزاتی است که می تواند بر افزایش سرعت و عملکرد ورزشکاران بسیار موثر باشد. به عبارتی بهتر استفاده از انواع مختلف مانع های ورزشی در تمرینات انفرادی و یا گروهی موجب افزایش کیفیت تمرین و انگیزه در میان ورزشکاران خواهد شد. در ادامه با اسپرت مال همراه باشید تا شما را با انواع مانع ورزشی آشنا کنیم.

آشنایی با انواع مانع ورزشی

انواع مانع ورزشی از جمله ابزارهای تمرینی در انواع ورزش ها همانند فوتبال، اسکیت و دیگر ورزش ها است که هدف اصلی استفاده از این تجهیزات افزایش چابکی و سرعت بازیکنان است. برخی از موانع به صورت ویژه در فوتبال برای نشانه گذاری برروی سطح زمین و چمن فوتبال به کار می روند. در واقع این نشانه گذاری ها به منظور تمرین کردن و افزایش میزان قدرت بازیکنان ایجاد می شوند.

جنس انواع مانع ورزشی

لازم است بدانید که انواع مانع ورزشی عمدتا دارای جنس پلاستیکی هستند که حمل و نقل آن ها به سادگی انجام پذیر است و به عبارتی ساده تر می توان آن ها را به راحتی در هنگام تمرین جا به جا کرد و پس از تمرین نیز به سادگی درون کاور قرار گرفته می شوند. علاوه بر این می توانید آن ها را پس از هر بار استفاده و در صورت کثیف شدن، شست و شو دهید چرا که دارای دوام و ماندگاری بالایی هستند.

همان طور که پیش تر به آن اشاره کردیم، جنس انواع مانع ورزشی پلاستیکی است، اما لازم است به این نکته توجه شود که مانع هایی که بر روی زمین قرار داده می شوند و دارای شکل و ظاهر کوچکی هستند، همانند کنزها دارای جنس نرم و ژله ای و موانعی که دارای ابعاد بزرگ تر و به صورت ایستاده قرار می گیرند از پلاستیک فشرده و در مقاومت بالا ساخته می شوند.

قیمت انواع مانع برای ورزش

در مورد قیمت انواع مانع ورزش نیز باید این نکته را بدانید که این گونه تجهیزات در جنس، ابعاد، رنگ و شکل های متفاوتی همانند مدل های قیفی و یا مدل های بشقابی تولید می شوند که هر یک خصوصیت تمرینی خود را دارد. بنابراین قیمت آن ها بر اساس عوامل نام برده شده، تعیین می شود.

البته به طور کلی رنگ نارنجی این محصولات کاربرد بیشتری نسبت به دیگر رنگ ها در تمرینات ورزشی دارند.

همچنین شکل و جنس مرغوبی که دارد موجب شده است تا با ضربات سطحی هیچ آسیبی نبیند. درون این مانع های ورزشی نیز سوراخ هایی وجود دارد تا با کمک گرفتن از یک بند بتوان به راحتی آن ها را در یک جا نگهداری کرد.

لازم به ذکر است که این محصولات علاوه بر شکل و ظاهر زیبایی که دارند از کیفیت و دوام بالایی برخودار هستند که برای انجام دادن انواع حرکات ورزشی و در فضاهای باز و یا سالن ها کاربردی هستند. همچنین انواع مانع ورزشی را می توان برای تمامی افراد در همه سنین استفاده کرد.

دقت کنید که این مانع ها در رشته فوتبال کاربرد بیشتری دارند و به همین دلیل نیز در بین ورزشکاران به نام مانع فوتبالی نیز شناخته شده اند. در ادامه با انواع مانع ورزشی و ویژگی های آن ها بیشتر آشنا خواهید شد.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید کفش فوتبال

معرفی انواع مانع های ورزشی

در ادامه به بررسی ویژگی های انواع مانع ورزشی می پردازیم:

1- کنز یا مانع بشقابی

کنز یا مانع بشقابی
کنز یا مانع بشقابی

یکی از انواع مانع ورزشی به کنز و یا مانع بشقابی معروف است که از جمله پرکاربردترین مانع ها نیز به حساب می آیند. این نوع از مانع های ورزشی در دو مدل ساده و شیار دار تولید شده که در اغلب رشته های ورزشی به ویژه رشته فوتبال برای مشخص کردن محوطه ها و فاصله گذاری ها استفاده می شوند. البته ورزشکاران از این نوع برای تمرینات انفرادی نیز استفاده می کنند که به مانع تمرین فوتبال نیز معروف است‌. عمدتا مانع کنز دارای جنس ژله ای است که هیچ برخوردی شکل آن را از بین نمی برد و همچنین در انواع رنگ ها تولید می شود.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید توپ بسکتبال

2- مانع اسکیتی

مانع اسکیتی
مانع اسکیتی

از دیگر انواع مانع ورزشی می توان مانع اسکیتی را نام برد. این مانع ها دارای ظاهر بسیار کوچکی هستند و همان طور که از اسم آن ها نیز مشخص است در تمرینات مربوط به اسکیت بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند که علاوه بر داشتن سطح مقاوم در انواع رنگ ها نیز تولید می شوند. از این مانع ها همچنین به دلیل ظاهر کوچک آن ها در بازی های کودکانه استفاده می کنند و بنابراین با توجه به قیمت بسیار مناسبی که دارند، می توانید شرایط تمرین را برای کودکان فراهم کنید.

بیشتر بخوانید: تولیدی آرنج بند

3- مانع دیواری

مانع دیواری
مانع دیواری

از مانع های دیواری شیاردار بیشتر برای تمرینات کانال سازی استفاده می شود و می توانند نظم بسیار مناسبی در هنگام انجام تمرینات ایجاد کنند. عمدتا مانع های دیواری که از انواع مانع ورزشی به حساب می آیند دارای جنس پلاستیک فشرده و رنگ های متعددی هستند که با دقت به شیارهای موجود بر روی بدنه آن ها استقرار پایداری از خود نشان می دهند.

بیشتر بخوانید: قیمت مانع ورزشی

4- ست پرش

ست پرش
ست پرش

ست پرش که از انواع مانع ورزشی است برای تمرینات مربوط به چابکی و یا کار با توپ توسط فوتبالیست ها استفاده می کنند. از جمله ویژگی های ست پرش این است که در قسمت انتهایی آن مخزنی وجود دارد و موجب ایجاد استقرار پایدارتر می شود که البته می توانید آن ها را با آب پر کرده و با خیال راحت تمرینات ورزشی خود را انجام دهید. این مانع ها در ارتفاع 25 تا 65 سانتی متری تولید می شوند که با دقت به شرایط تمرینات و همچنین شرایط بدنی می توانید نسبت به تنظیم کردن ارتفاع آن بپردازید.

بیشتر بخوانید: خرید زانو بند ورزشی عمده و خرده

5- مانع مخروطی

مانع مخروطی
مانع مخروطی

مانع کله قندی و یا همان مانع مخروطی در ابعاد و اندازه های مختلفی تولید می شود و می توان گفت که سایزهای 18 تا 30 سانتی آن ها از جمله پرکاربردترین انواع مانع ورزش است که در دو نوع ساده و یا شیار دار تولید می شود. مانع های مخروطی دارای شیار با توجه به شیارهای موجود بر روی بدنه آن ها در مقابل وزش باد دارای استقرار بیشتری نسبت به نوع ساده هستند و همچنین قابلیت قرار دادن نیزه های تمرین بر روی آن ها و انجام دادن تمرینات متنوع امکان پذیر می شود. به طور کلی مانع مخروطی را نیز برای تمرین های چابکی و محوطه سازی استفاده می کنند.

بیشتر بخوانید: تولیدی اسکیت برد در ایران

6- نیزه های تمرین

نیزه های تمرین
نیزه های تمرین

نیزه های تمرین از انواع مانع ورزشی به حساب می آیند که در بین فوتبالیست ها بسیار طرفدار دارند. از این نوع مانع های ورزشی هم در سالن های ورزشی و هم در چمن مصنوعی استفاده می شود که به مانع تمرین فوتبال نیز شناخته شده اند. در صورتی که در سالن های ورزشی و یا چمن مصنوعی تمرین می کنید، بهتر است که از مخزن آب برای استقرار بیشتر مانع ها کمک بگیرید.

در صورتی که فعالیت و تمرین شما در چمن های طبیعی انجام می شود، بهتر است که از میخ های ویژه چمن طبیعی استفاده کنید که در دو نوع ساده و فنری تولید می شوند. علاوه بر این صفحه هایی وجود دارند که نیازی به آب ندارند چرا که دارای وزن حدود یک کیلوگرمی هستند و با دقت به شکل ظاهری زیبایی که دارند می توان در هوم جیم ها از آن ها استفاده کرد.

سخن پایانی

چابک بودن بازیکنان به عکس العمل سریع، تعادل و هماهنگی آنها گفته می شود که با خرید انواع مانع ورزشی بهتر می توان به این هدف نزدیک شد. در واقع انواع مانع ورزشی را در تمرینات برای بالا بردن سرعت و واکنش بدن به کار می برند که عمدتا به صورت مرتفع هستند. این مانع ها دارای انواع مختلفی هستند که در این مقاله از اسپرت مال آن ها را برای شما معرفی کرده ایم تا بتوانید در هنگام خرید به راحتی نوع مناسب را انتخاب نمایید.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

اسپرت مال اولین و بزرگترین پاساژ آنلاین خرید عمده لباس ورزشی و لوازم ورزشی در ایران است.

آگهی های اخیر

 • محمد جودکی
  13 آذر 1402 در 10:23

  سلام قیمت هر کدوم رو لطف کنین

  • اشرفی (اسپرت مال)
   13 آذر 1402 در 11:35

   سلام بله با شماره هاشون تماس بگیرید

 • سعید رمضانی
  8 بهمن 1402 در 10:45

  سلام
  مانع پرش ارتفاع ۳۰ ۵۰ ۷۰ ۱۰۰سانتی میخاین
  دارین؟

  • اشرفی (اسپرت مال)
   8 بهمن 1402 در 10:50

   سلام با شماره های داخل آگهی ها تماس بگیرید و استعلام قیمت و خرید خود را انجام دهید. با تشکر

افزودن دیدگاه