9 مدل از انواع زانو بند ورزشی مردانه و زنانه

 1. خانه
 2. »
 3. اسپرت مگ
 4. »
 5. 9 مدل از انواع زانو بند ورزشی مردانه و زنانه
انواع زانو بند ورزشی مردانه و زنانه

آیا می‌دانید زانو بند چیست؟ آیا با انواع زانو بند ورزشی مردانه و زنانه آشنا هستید؟ ممکن است برای شما پیش آمده باشد که هنگام تماشا کردن مسابقات ورزشی مختلف، برخی ورزشکاران را در هنگام بازی دیده باشید که از زانو بند ورزشی استفاده کرده‌اند.

لازم است بدانید که این امر می‌تواند به دلیل وارد شدن آسیب به زانوی ورزشکار طی بازی‌های قبلی باشد. در واقع امروزه انواع مختلفی از زانو بندها وارد بازار شده‌اند و البته دارای فواید و کاربردهای بسیار مفیدی هستند.

در ادامه این مقاله قصد داریم ضمن معرفی دقیق‌تر زانو بندها و عملکرد آن‌ها، شما را با انواع زانو بند ورزشی آشنا کنیم. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم برای آشنایی بیشتر با زانو بندها تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

زانو بند ورزشی چیست؟

پیش از اینکه انواع زانو بند ورزشی را بشناسید، لازم است که در این قسمت زانو بند ورزشی چیست؟ به طور دقیق‌تر با زانو بند ورزشی آشنا شوید. در واقع زانو بندها نوعی تجهیزات به حساب می‌آیند که عمدتا در اطراف زانو پوشیده می‌شوند و باعث حمایت از مفاصل زانوی آسیب دیده هنگام حرکت و یا انجام هر نوع فعالیت سنگین یا سبک، می‌شوند.

به عبارتی بهتر درد زانویی که هنگام انجام برخی حرکات ورزشی و یا حتی غیر ورزشی ایجاد می‌شود، ممکن است نیاز به استفاده کردن از انواع زانو بند ورزشی  را داشته باشد. عمدتا هدف اصلی زانو بندها این است که باعث ایجاد ثبات در عوامل آسیب به مفصل زانو و یا عضلات و رباط‌های ضعیف شده و یا هر شرایط دیگری که بر مفاصل اثر می‌گذارد، می‌شوند.

بیشتر بخوانید: پخش و فروش عمده اسکیت |خرید عمده اسکیت با قیمت فوق العاده2023

زانو بند ورزشی چیست

چه موقع باید از زانو بند استفاده کرد؟

شاید برای شما این سوال پیش آید که چه موقع باید از زانو بند استفاده کرد؟ به طور کلی و همان‌طور که در قسمت قبلی نیز به آن اشاره کردیم، در صورت داشتن درد در زانو و نواحی اطراف آن، می‌توانید از زانو بند ورزشی استفاده کنید.

البته علاوه بر این در صورتی که ورزش‌های پر برخورد انجام می‌دهید و احتمال آسیب رساندن به زانو توسط ورزش زیاد باشد نیز بهتر است از مناسب‌ترین انواع زانو بند ورزشی استفاده کنید.

به عنوان مثال در صورتی که رباط صلیبی قدامی آسیب ببیند، می‌توانید از زانو بند با هدف توانبخشی استفاده کنید. این ابزار موجب محدود شدن حرکت فرد آسیب دیده می‌شود تا به تدریج دامنه حرکت خود را دوباره به‌دست آورد.

بیشتر بخوانید: روش تبلیغ باشگاه ورزشی با متد های کاربردی 2023

فواید استفاده از زانو بند چیست؟

ممکن است برای شما نیز جالب باشید بدانید که فواید استفاده از زانو بند چیست؟ همان‌طور که اشاره شد از زانو بندهای ورزشی برای راحتی، پشتیبانی، محافظت و یا جلوگیری کردن از آسیب‌ رساندن به زانوها استفاده می‌کنند. اهداف بسیار زیاد دیگری نیز وجود دارد که همین امر نیز موجب شده تا تولیدکنندگان به طراحی انواع زانو بند ورزشی با توجه به نیازهای مختلف استفاده کنندگان، بپردازند.

از جمله فواید و یا کاربرد زانو بندها می‌توان به گرم نگه داشتن زانوها اشاره کرد. به عبارتی بهتر برخی از انواع زانو بندها تنها برای این هدف طراحی و تولید می‌شوند. از طرفی برخی دیگر از زانو بندها به صورت ویژه برای حفاظت از زانو و یا پیشگیری از آسیب دیدگی آن ساخته می‌شوند.

علاوه بر این نوعی دیگر از زانو بندها وجود دارند که به طور ویژه برای به حداقل رساندن فرسایش کشکک زانو مفید هستند، چرا که با استفاده از آن موجب می‌شوند کشکک، حرکت نرمی بر روی انتهای استخوان زانو داشته باشد و در نتیجه احتمال ایجاد فرسایش نیز بسیار کاهش می‌یابد.

زانو بندهای ویبره نیز در بازار وجود دارند که از مهم‌ترین فواید آن‌ها می‌توان به بهبود دادن جریان خون و البته کاهش دادن مشکلات زانو ناشی از آرتروز و مواردی از این قبیل، اشاره کرد. بنابراین می‌توان بیان کرد که تمامی انواع زانو بند ورزشی، بر حسب طراحی و کاربردی که دارند، فواید مختلفی را نیز دارا می‌باشند و به طور کلی هدف اصلی آن‌ها جلوگیری از آسیب‌های زانو و یا بهبود شرایط زانو است.

فواید استفاده از زانو بند چیست

معرفی انواع زانو بند ورزشی مردانه و زنانه و کاربرد آن‌ها

اکنون که با زانو بندهای ورزشی به خوبی آشنا شدید، در ادامه قصد داریم شما را با انواع زانو بند ورزشی و کاربرد آن‌ها آشنا کنیم. همچنین لازم است بدانید که زانو بندهای ورزشی به زانو بندهای طبی و یا بریس‌ها نیز معروف هستند و همان‌طور که ذکر شد از رایج‌ترین و بهترین وسایل برای حمایت از زانو هستند که با حمایت و نگهداری از زانو به هنگام داشتن تحرک، ثبات و پایداری را افزایش می‌دهند و البته موجب کاهش دادن فشار ایجاد شده بر روی قسمت‌های آسیب دیده می‌شوند.

از جمله انواع زانو بندها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- درجه‌ی محافظتی انواع زانو بند

برخی از انواع زانو بند ورزشی بر اساس درجه حفاظتی دسته بندی می‌شوند که از جمله درجه‌ی محافظتی انواع زانو بند می‌توان به درجه 1 تا 3+ اشاره کرد که در ادامه به معرفی هر یک جهت آشنایی بیشتر شما با این نوع زانو بندها، می‌پردازیم‌.

 • زانو بند درجه 1، دارای کمترین میزان حفاظت است، اما نسبت به دیگر انواع زانو بند ورزشی انعطاف پذیری بالایی دارد که از جمله مدل معروف آن می‌توان کش بند زانو (Knee Sleeve) را نام برد. این نمونه بهترین نوع برای کم کردن درد است اما اثر حفاظتی کم تا متوسط دارد.
 • زانو بند درجه 2، دارای اثر حفاظتی بیشتری نسبت به نوع 1 است. اما انعطاف پذیری زانو بند درجه 2 نسبت به درجه 1 کمتر است. البته طراحی این نوع به گونه‌ای است که مانع انجام حرکت نمی‌شود‌. زانو بند (knee straps) نمونه‌ای از زانو بند درجه 2 است. از جمله کاربردهای این نوع می‌توان به رها شدن از درد، دررفتگی رباط‌ها و یا تاندون‌ها اشاره کرد. همچنین میزان اثر حفاظتی آن کم تا متوسط است.
 • زانو بند درجه 3 یکی دیگر از انواع زانو بند ورزشی است که دارای بیشترین میزان اثر حفاظتی است اما موجب محدود شدن حرکت می‌شود. همچنین از دیگر ویژگی آن‌ها می‌توان به وزن سنگینی که دارند اشاره کرد. عمدتا از زانو بندها پس از عمل‌های جراحی و یا زمانی که زانو به ثبات زیادی نیاز دارد، استفاده می‌کنند و از مدل‌های معروف آن می‌توان به زانو بندهای لولادار اشاره کرد.
 • زانو بند درجه 3+، نسبت به دیگر انواع دارای بیشترین میزان حفاظت است. به عبارتی بهتر اثر حفاظتی آن در بازه متوسط تا شدید قرار می‌گیرد. البته این نوع برای رهایی از درد بسیار کاربردی است.

2- زانو بند جلوگیری کننده

یکی دیگر از انواع زانو بند ورزشی به زانو بند جلوگیری کننده معروف است که جهت محافظت از رباط جانبی داخلی در زمان استرس زانو و حمایت از رباط‌های صلیبی در هنگام تنش چرخشی استفاده می‌شود. این نوع از زانو بندها دارای اجزای مختلفی اعم از میله، لولا و بند چسبی است و با هدف پیشگیری از وارد شدن آسیب‌های مختلف به زانو طراحی و تولید می‌شوند.

بیشتر بخوانید: خرید زانو بند ورزشی عمده و خرده

3- زانو بند عملکردی

از زانو بند عملکردی پس از وارد شدن صدمه به زانو و یا همچنین جهت حمایت از زانوی در حال التیام استفاده می‌کنند. نوع مورد نیاز این زانو بند به نوع آسیب بستگی دارد. در واقع زانو بندهای عملکردی که از دیگر انواع زانو بند ورزشی به حساب می‌آیند، برای درمان‌های مختلفی اعم از پارگی رباط صلیبی قدامی، خلفی، جانبی داخلی و یا خارجی و همچنین آسیب‌های ترکیبی به کار می‌رود. به عبارتی بهتر برای هر نوع آسیبی، زانو بندی عملکردی ویژه‌ای طراحی و تولید شده است که نیروهای لازم برای درمان و حمایت از رباط آسیب دیده را ایجاد می‌کند. البته به این نوع زانو بند، زانو بند طبی نیز گفته می‌شود.

4- زانو بند بازسازی کننده

این نوع زانو بند عمدتا برای ایجاد محدودیت حرکتی در دوره التیام و بعد از جراحی و یا آسیب دیدگی استفاده می‌‌‌شود. در واقع زانو بند بازسازی کننده، موجب پشتیبانی و حفاظت از رباط‌های آسیب دیده می‌شود و البته موجب کنترل حرکت زانو به هنگام توانبخشی رباط‌های صلیبی قدامی، خلفی، جانبی داخلی و خارجی و یا مینیسک آسیب دیده، می‌شود.

علاوه بر این لازم است بدانید که زانو بند بازسازی کننده که یکی دیگر از انواع زانو بند ورزشی به حساب می‌آید، عمدتا متشکل از لاینرهای فومی احاطه کننده عضله ساق پا، ران، زانو و همچنین میله‌های محکم موجود در هر دو طرف و با ارتفاعی به اندازه بلندی زانو است که لولا و قابلیت تنظیم شدن را دارد.

5- زانو بند بی‌وزن کننده

عمدتا زانو بند بی‌وزن کننده برای بیمارانی که به آرتروز زانو مبتلا هستند، به کار می‌رود. نحوه عملکرد این نوع زانو بند به گونه‌ای است که باعث انتقال دادن فشار از مفصل آسیب دیده به استخوان ران می‌شوند. این نوع زانو بند همچنین به زانو بند تخلیه کننده معروف است و موجب می‌شود تا زانو با فاصله‌ای از ناحیه دردناک خم شود. همچنین لازم است بدانید که این زانو بندها از فوم، استیل و پلاستیک قالب‌گیری شده ساخته شده است تا بتواند حرکت افقی پاها را محدود کند.

6- زانو بند کشی

از دیگر انواع زانو بند ورزشی می‌توان به زانو بند کشی اشاره کرد. این نوع از زانو بند در سایزهای متعددی ساخته می‌شود و همانند جوراب بر روی زانو کشیده می‌شود. از جمله فواید این مدل زانو بند می‌توان به ایجاد فشار بر زانو و همچنین کاهش تورم و درد اشاره کرد. عمدتا این نوع زانو بندها برای درمان دردهای کم، عملکرد مناسبی از خود نشان می‌‌دهند و البته باعث کم شدن آرتروز نیز می‌شوند.

زانو بند کشی
زانو بند کشی

7- زانو بند لولا دار

از معروف‌ترین انواع زانو بند ورزشی، نوع لولایی است. این مدل زانو بندها اغلب پس از جراحی‌ها و یا برای افرادی که نیاز به درجه بسیار زیادی از حفاظت دارند، تجویز می‌شوند. عملکرد زانو بند لولا دار به این گونه است که در هنگام خم شدن باعث نگه داشتن زانو در راستای مناسبی می‌شود و در نتیجه از وارد شدن آسیب بیشتر به زانو جلوگیری می‌کند.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید زانو بند طبی جهت انجام فعالیت های ورزشی

8- زانو بند استرپی

برای کاهش دردهای زانو ناشی از دویدن، پریدن و یا بیماری کاسه زانو، استفاده از زانو بند استرپی که یکی از انواع زانو بند ورزشی است، می‌تواند بهترین انتخاب باشد. این نوع زانو بند موجب محافظت از کاسه زانو می‌شود و با فشار آوردن به تاندون‌ها باعث کاهش درد زانو می‌شود.

زانو بند استرپی
زانو بند استرپی

9- زانو بند باز یا بسته برای کشکک زانو

شاید برای شما نیز سوال باشد که چرا برخی از انواع زانو بند ورزشی موجود در بازار دارای یک قسمت سوراخ شده هستند و برخی دیگر این ویژگی را ندارند. در واقع لازم است بدانید که زانو بندهای سوراخ‌دار باعث وارد شدن فشار کمتری به زانو می‌شوند و به عبارتی موجب کنترل و تنظیم حرکات زانو می‌شوند در حالی که زانو بندهای بدون سوراخ موجب وارد شدن فشار به زانو و قسمت‌های دیگر زانو می‌شوند و در واقع موجب ایجاد حفاظت بیشتری از زانو می‌شوند.

بنابراین زانو بند باز یا بسته برای کشکک زانو از دیگر انواع زانو بند ورزشی است که باید بر حسب نیاز نوع سوراخ‌دار و یا بدون سوراخ آن را خریداری کنید.

مدت زمان استفاده از زانو بند

از دیگر نکات و یا سوالاتی که ممکن است شما را درگیر کرده باشد، مدت زمان استفاده از زانو بند است. به طور کلی اغلب انواع زانو بند ورزشی که در بازار موجود هستند به گونه‌ای طراحی می‌شوند که برای بیشتر ساعات روز قابلیت استفاده شدن را داشته باشند. البته دقت کنید که اگر زانو بند مورد نظر سایز و یا جنس مناسبی نداشته باشد، می‌تواند باعث آسیب رساندن به پوست و در نهایت زخم پوست شود.

بنابراین به عنوان اولین نکته باید توجه کنید که زانو بند مورد نظر دقیقا مناسب زانوی شما باشد تا بتوانید تا زمانی که ممکن است آن را استفاده کنید. معمولا اغلب بیماران شب هنگام و پیش از خواب زانو بند را خارج می‌کنند. اما ما به شما توصیه می‌کنیم با توجه به اینکه آسیب دیدگی‌ها ممکن است متفاوت باشد، بهتر است دقیقا طبق دستورات پزشک خود پیش روید.

بیشتر بخوانید: انواع ترامپولین کودک و بزرگسال با 6 فایده خوب

سخن پایانی

در این مقاله انواع زانو بند ورزشی مردانه و زنانه، سعی کردیم علاوه بر اینکه شما را به طور دقیق‌تر با زانو بند آشنا کنیم، انواع مختلف و کاربرد آن‌ها را همچنین برای شما معرفی کنیم. در واقع انواع زانو بند ورزشی در بازار وجود دارد و همان‌طور که در این مقاله نیز به آن اشاره کردیم، هر یک از آن‌ها دارای کاربرد خاصی است.

همچنین لازم است بدانید که قیمت هر یک از زانو بندها با توجه به نوع، جنس، کیفیت و برند سازنده تعیین می‌شود. در نهایت به شما توصیه می‌کنیم حتما در ابتدا برای انتخاب نوع زانو بند مناسب با پزشک خود مشورت کنید و با دقت به نکات ذکر شده در این مقاله امیدواریم بتوانید انتخاب و خرید مناسبی داشته باشید.منبع

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

آگهی های اخیر

 • هنوز نظری ندارید.
 • افزودن دیدگاه