انواع مت ورزشی چیست؟ ویژگی های زیرانداز ورزشی در 1403

انواع مت ورزشی را بر اساس نوع فعالیتی که انجام می‌دهید، می‌توان تقسیم بندی کرد. از دیگر معیارهایی که از طریق آن می‌توان زیرانداز های ورزشی را تفکیک کرد، ضخامت است. جنس به کار رفته در یک Mat، می‌تواند شما را ترغیب به خرید آن و یا منصرف کند. اگر می‌خواهید بدانید که یکی از رایج‌ترین انواع مت ورزشی چیست، باید بگوییم که متعلق به ورزش یوگا است.

فرقی نمی‌کند در خانه بخواهید به انجام تمرینات ورزشی بپردازید و یا در طبیعت قصد آن را داشته باشید. به هر حال، وجود یک زیرانداز ورزشی که با خیال راحت روی آن تمرین کنید، ضروری است. این محصول کاربردی را می‌شود در ورزش‌های گوناگونی از یوگا و پیلاتس گرفته تا جودو و بدنسازی استفاده کرد. هنگام خرید بهتر است که مت انتخابی شما دارای کاور نیز باشد.

اگر می‌خواهید که با دنیای رنگارنگ زیراندازها آشنا شوید، همراه اسپرت مال باشید تا به معرفی انواع مت ورزشی بپردازیم.

انواع مت ورزشی چیست؟

مت های ورزشی در انواع مختلفی تولید می‌شوند. مهم‌ترین اساس دسته بندی زیراندازها، نوع ورزش و فعالیت بدنی است. ویژگی های دیگری نظیر مکان ورزش کردن بر روی جنس و ضخامت این محصول اثر می‌گذارد. در ادامه مدل‌های متنوع زیرانداز را بر اساس نوع ورزش معرفی می‌کنیم.

مت ورزشی یوگا

مت ورزشی یوگا

مت یوگا یکی از انواع زیرانداز است که به طور خاص برای تمرین یوگا ساخته شده است. این تشک، یک سطح بدون لغزش و بالشتک را فراهم می‌کند. به کمک آن، انجام تمرین‌های متنوع یوگا، آسان‌تر و با حس راحتی بیشتری انجام می‌شود.

تشک های یوگا معمولاً حدود 72 اینچ (182 سانتی‌متر) طول و 24 اینچ (60 سانتی‌متر) عرض دارند. با این حال، ابعاد متنوع‌تری از آن نیز وجود دارد. اگر بخواهیم مت یوگا را از نظر ضخامت بررسی کنیم نیز، به مدل‌های مختلفی می‌رسیم. این مدل بر اساس ضخامت از 2 میلی‌متر شروع شده و تا 7 میلی‌متر می‌رسد. به‌طور معمول ضخامت 4 تا 5 میلی‌متری، رایج‌ترین مدل آن است.

برای خرید تشک های ورزش یوگا، انتخاب‌های متنوعی در دسترس شماست. این زیراندازها در طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها، طرح‌ها و دیگر ویژگی ها وجود دارند. در تولید برخی از آنها، جنبه‌های محیط زیستی درنظر گرفته شده‌اند. برخی دیگر از مت ها با طراحی ویژه خود، به راحتی قابل حمل و استفاده در هر مکانی هستند.

اگر می‌خواهید در این مورد بیشتر بدانید، مقاله زیر را حتما مطالعه کنید:

بیشتر بدانید: انواع مت یوگا

زیرانداز ورزشی هنرهای رزمی

زیرانداز ورزشی هنرهای رزمی

تشک های هنرهای رزمی، کف پوش‌هایی تخصصی هستند. آنها سطح ایمن و حمایت کننده‌ای را برای تمرین انواع هنرهای رزمی مانند جودو و کاراته ارائه می‌دهند. این مت ها برای کاهش ضربه به بدن در حین تمرین، بالشتک‌هایی با قابلیت آنتی شوک دارند. بنابراین رزمی کارن در محیطی راحت و امن، می‌توانند مشغول انجام تمرینات خود شوند.

تشک‌های رزمی اکثرا در ابعاد رایج 10×10 اینچ تولید می‌شوند. در کناره‌های این زیراندازها، چفت و بست‌هایی وجود دارد که توسط آنها می‌توان سطحی گسترده‌تر را پوشش داد. هر بخش تاشو، از فوم پلی اتیلن تک لایه یا دو لایه ساخته شده و با وینیل پوشانده می‌شود. وزن تقریبی هر قسمت از مت ورزش رزمی، 524 گرم است.

کف پوش سالن هنرهای رزمی، در انواع رنگ‌های استاندارد قابل تهیه است. بنابراین، صاحبان سالن‌های ورزشی می‌توانند ظاهر فضای باشگاه خود را مطابق سلیقه طراحی کنند.

بیشتر بدانید: انواع کفپوش تاتامی

انواع مت وزنه برداری و بدنسازی

انواع مت وزنه برداری و بدنسازی

هنگام انجام ورزش وزنه برداری با وزنه‌های سنگینی سروکار داریم که ممکن است به کف سالن ورزشی آسیب وارد کنند. همچنین ضربه برگشتی از آنها در اثر برخورد با زمین، می‌توانند امنیت شما را به خطر بیندازند. وجود مت وزنه برداری بر روی زمین، کمک می‌کند تا موارد گفته شده به حداقل خود برسند.

زیرانداز وزنه باشگاه بدنسازی یکی از عناصر اساسی در سالن‌های ورزشی این رشته است. تشک‌های این ورزش قدرتی، معمولاً از مواد مقاوم و ضخیم مانند لاتکس ساخته می‌شوند.

از ویژگی‌های این نوع مت ورزشی می‌توان به سطح ضد لغزش، قابلیت جذب ضربه و فشار و مقاومت در برابر سایش اشاره کرد. ابعاد تشک های وزنه برداری به گونه‌ای است که آنها را مناسب برای استفاده در حین تمرینات بدنسازی و فرود وزنه‌ها می‌کند.

بیشتر بدانید: انواع کفپوش باشگاه بدنسازی

مدل های مختلف تشک ورزش کشتی

اگر می‌خواهید کشتی گیرانی که به باشگاه شما مراجعه می‌کنند راضی باشند، راز آن در انتخاب یک تشک مناسب نهفته است. در صورت کهنه و یا ناهموار بودن زیرانداز ورزش کشتی، افراد به هیچ وجه نمی‌توانند تمرینات خود را به شکلی حرفه‌ای انجام دهند.

شما گزینه‌های متفاوتی از رول‌آوت و تشک‌های تاشو تا تشک‌های فرود در اختیار دارید. باید مت ورزشی مناسبی را انتخاب کنید تا در درجه اول، سلامت کشتی گیر حفظ شود.

مدل روت‌آوت زیرانداز کشتی، به‌صورت حلقه‌ای عرضه می‌شود. به‌عبارت دیگر برای نصب، تنها باید آن را قل بدهید تا روی زمین گسترده شود. تشک‌های تاشو از مجموع چند بخش مستطیلی یا مربعی تشکیل شده‌اند. بنابراین برای بهره‌داری از آنها، باید تای آنها را به‌ترتیب باز نمایید. مورد آخر مت های فرود است. ویژگی اصلی این زیرانداز که آن را از دو مورد دیگر جدا می‌کند، ضخامت است. این تشک‌ها معمولا در ضخامت‌های 8 تا 12 اینچ عرضه می‌شوند. سطح آنها به گونه‌ای نرم و ضربه‌گیر است که انواع فرودها را می‌توان در آنها انجام داد.

بیشتر بدانید: کفپوش فوم دار ورزشی

انواع مت ورزشی کودک

انواع مت ورزشی کودک

انواع مت ورزشی کودک که به آن تشک بازی نیز می‌گویند، برای خرید در دسترس هستند. این شما هستید که با توجه به ویژگی های مدنظر خود، باید یکی از آنها را انتخاب کنید. اگر نمی‌دانید کدام مت برای ورزش و بازی کردن کودک شما مناسب است، همراه اسپرت مال باشید.

بدون کفپوش، کمتر والدی راضی می‌شود که فرزند خود را به زمین بازی بفرستد. هرچه باشد امنیت او به‌خطر میفتند. این تشک‌ها باید جذاب و رنگارنگ و در عین حال راحت باشند تا کودکان در آن اوقات خوبی را داشته باشند.

با بازی روی این زیراندازها، مهارت‌های حرکتی و هماهنگی اعضای بدن کودکان تقویت می‌شود. ضخامت مت ورزشی کودک، معمولا در حدود 3 تا 6 سانتی‌متر است. این تشک‌ها با روکش مقاومی پوشانده می‌شوند. این تشک‌ها نه تنها برای کودکان راحت و ایمن هستند، بلکه معمولاً می‌توانند برای بهینه‌سازی فضا تا شوند. شما می‌توانید سبکی را انتخاب کنید که برای شما مناسب‌تر است: مربع‌هایی که مانند یک پازل در کنار هم قرار می‌گیرند، قطعات مستطیلی مجزا یا یک تشک تاشو یک تکه. در مرحله بعد، برای اوقات خوشی خانوادگی آماده شوید!

رایج‌ترین نوع مت ورزشی کودک، تشک‌های فومی به هم پیوسته هستند. این زیراندازها از فوم ساخته شده و وینیل لایه بیرونی آنها را می‌پوشاند. اکثر تشک‌های فومی دارای لبه‌های فرورفته و برآمده‌ای هستند که از این طریق، به یکدیگر متصل می‌شوند. انواع دیگر آن، این ویژگی را نداشته و دارای بند، بست یا قطعات اتصال هستند. تشک های فوم به هم پیوسته به گونه ای طراحی شده اند که فرآیند اتصال را آسان و کارآمد نگه می دارند.

ویژگی های زیرانداز ورزشی (نکات خرید مت)

برای خرید مت ورزشی، ویژگی‌های متعددی از جمله نوع ورزش، ضخامت مورد نیاز و جنس را می‌توان درنظر گرفت. در ادامه نکاتی که در انتخاب زیرانداز مهم هستند را بیان می‌کنیم.

نوع ورزش

در ابتدای امر، باید کار خود را با انجام چند پرسش ساده کنید. از این سوالات که در انتخاب میان انواع مت ورزشی به شما کمک می‌کنند، می‌توان این موارد را نام برد:

  • چه نوع تمرینی را انجام خواهید داد؟
  • آیا حین ورزش، نیازی به پوشیدن کفش دارید یا خیر؟
  • در چه سطحی هستید: مبتدی، متوسط ​​یا حرفه‌ای؟
  • چند وقت یکبار تمرین خواهید کرد؟

تا جایی که امکان دارید سعی کنید با حوصله و واقع بینانه به این پرسش‌ها پاسخ دهید. جواب همین سوالات، معیارهایی را به شما ارائه می‌دهند که ویژگی‌های مت ورزشی مورد نیاز شما را تعیین می‌کند.

بیشتر بدانید: انواع کفپوش سالن ورزشی

انواع ضخامت مت ورزشی

درست است که مت ورزشی در انواع ضخامت وجود دارد، با این حال، باز هم نوع فعالیت و سبک تمرین شما تعیین کننده است. هرچقدر حرکات بدنی شما روی زمین بیشتر باشد، به زیرانداز راحت‌تری نیاز خواهید داشت. مثلا ضخامت ایده آل تشک برای پیلاتس، معمولا بین 6 تا 15 میلی‌متر است. در صورتی که با پای برهنه تمرین می‌کنید، بهتر است زیرانداز شما حداقل 7 میلی‌متر ضخامت داشته باشد. ضخامت برخی از مت های ورزشی، گاهی تا 20 میلی‌متر هم می رسد. انتخاب با شماست که در نهایت کدام یک را تهیه کنید.

نقش وزن در انتخاب مت مناسب ورزش

وزن مت ورزشی بستگی به موادی دارد که با آن ساخته شده است. زیراندازهای فومی به‌طور کلی بسیار سبک بوده؛ در حالی که تشک های لاستیکی بسیار سنگین‌تر هستند. اگر تشک خود را با دوچرخه، پیاده یا با وسایل حمل و نقل عمومی حمل جابجا می‌کنید، فاکتور وزن نقشی کلیدی دارد. نوع مت ورزشی که انتخاب می‌کنید، باید وزنی بین 500 گرم تا 1 کیلوگرم داشته باشد.

درصورتی که در خانه می‌خواهید تمرینات ورزشی انجام دهید، وزن زیرانداز اهمیت چندانی برای شما نخواهد داشت. بیشتر باید به دوام و راحتی آن بیندیشید.

انتخاب ابعاد متنوع مت ورزشی

اولین اصل مهم این است که طول مت ورزشی، باید با قد شما مطابقت داشته باشد. علاوه بر آن، باید کاملا در آن راحت باشید تا با خیالی آسان به تمرینات خود بپردازید. بیشتر تشک‌ها بین 140 تا 160 سانتی‌متر طول دارند. این ابعاد برای یوگای سنتی یا پیلاتس مناسب است. برای افراد قد بلندتر یا کسانی که به سادگی فضای بیشتری برای حرکت می‌خواهند، زیراندازی با طول 180 تا 190 سانتی‌متر، می‌تواند انتخاب خوبی باشد.

بیشتر بدانید: وسایل مورد نیاز ورزش پیلاتس

مت ورزشی قابل حمل و جابجایی

مت ورزشی قابل حمل و جابجایی

اگر مدام در انواع مکان‌ها می‌خواهید تمرین کنید، مت ورزشی شما باید سبک و جمع و جور باشد. در این صورت به راحتی می‌توانید آن را جابجا کنید و همراه خود داشته باشید. کاور یا کیف زیرانداز را فراموش نکنید. با کاور مت ورزشی، این وسیله قابلیت حمل بهتری پیدا می‌کند. بنابراین در انواع موقعیت‌ها از پارک تا کوه، می‌توانید از آن استفاده کنید.

انواع مواد به‌کار رفته در مت ورزشی

مت های ورزش‌های مختلف از یوگا و پیلاتس و ایروبیک گرفته تا وزنه برداری و بدنسازی و کشتی، از مواد مختلفی ساخته می‌شوند. همچنین حساسیت بدن به یک ماده خاص و یا سلیقه شما، می‌تواند در انتخاب نهایی زیرانداز موثر باشد.

انواع مواد به‌کار رفته در مت ورزشی

اگر بخواهیم مواد به‌کار رفته در مت ورززشی یوگا را بررسی کنیم، با انواع مختلفی مواجه می‌شویم. اولین مورد، زیراندازهای پی.وی.سی هستند. این زیراندازها قدیمی بوده و تنوع رنگی آنها به آبی و بنفش خلاصه می‌شود. مت های فومی، نرمی و تنوع رنگ بالایی دارند که به‌شدت آنها را برای تمرینات یوگا جذاب می‌کند. اگر بدنی حساس به مواد شیمیایی دارید، باید به سمت تهیه مت حوله‌ای بروید. این تشک‌ها بافتی شبیه به مخمل داشته و در عین حال ضخیم‌اند. تشک یوگای TPE، انتخاب دیگری است که می‌توانید داشته باشید. درست است که این زیرانداز از لاستیک و پلاستیک درست شده، ولی تا حد امکان فاقد مواد سمی و حساسیت‌زاست.

انواع روش شستن مت ورزشی و نگهداری آن

در حین انجام حرکات ورزشی متنوع، تعریق بدن امری عادی است. شما نمی‌توانید مانع از این شوید که عرق‌تان روی مت ورزشی چکه نکند. بنابراین، انتخاب زیراندازی که به سادگی قابل شستشو باشد، از اهمیت خاصی برخوردار است. انواع روش برای شستن مت ورزشی وجود دارد. در ادامه، یکی از راه‌های ساده نگهداری این محصول را توضیح می‌دهیم.

برای نگهداری از تشک ورزشی خود قبل از هرچیزی، این موارد را تهیه کنید:

  • 500 میلی‌لیتر (2 فنجان) آب
  • 4 قاشق غذاخوری سرکه سفید
  • و 2 قطره اسانس اکالیپتوس

موارد بالا را در یک قوطی اسپری به‌خوبی با یکدیگر مخلوط کنید. بعد از هر تمرین، کمی از مخلوط را روی تشک اسپری کنید و آن را با یک پارچه تمیز پاک کنید. پس از این مرحله، مت تمرین خود را در معرض هوای آزاد قرار دهید تا کاملا خشک شود. نور غیرمستقیم آفتاب نیز، می‌تواند کمک کننده باشد.

برای جلوگیری از تغییر شکل تشک، مراقب باشید که ماده شیمیایی یا شستشوی خاصی روی آن باقی نماند.

بیشتر بدانید: انواع کفپوش گرانولی

ارزش خرید به نسبت کیفیت

در خرید انواع مت ورزشی، باید به تناسب بین قیمت و کیفیت توجه کافی کنید. مسلم است به همان میزانی که پول بدهید، آش می‌خورید! تشک های ورزشی PVC با این که قدیمی هستند، قیمت بسیار مناسب و اقتصادی دارند.

اگر می‌خواهید که مواد سمی به بدن شما آسیب نزنند، باید به دنبال تهیه زیراندازهای باکیفیت باشید. در تولید این Mat ها ملاحظات زیست محیطی درنظر گرفته شده است. از این‌رو، دارای قیمت بالاتری نیز هستند.

مورد بعدی که یک تشک ورزشی را مناسب خرید می‌کند، دوام و ماندگاری آن است. به‌طور قطع، دوست ندارید که زیرانداز شما پس از دو سه جلسه تمرین، پاره شده و یا پوسته پوسته شود. جنسی را انتخاب کنید که همراه همیشگی شما در انجام انواع فعالیت‌های ورزشی باشد.

بیشتر بخوانید: راه اندازی مغازه لوازم ورزشی

جمع بندی انواع مت ورزشی

در این مقاله از اسپرت مال، سعی کردیم تا بگویم که انواع مت ورزشی چیست. در ادامه، به بررسی ویژگی های زیرانداز ورزشی و فاکتورهای دخیل در خرید آن پرداختیم. نوع ورزش، ضخامت، ابعاد، قابلیت جابجایی و جنس به‌کار رفته در مت ها، از عوامل مهم و کلیدی در انتخاب هستند.

در نهایت، باید تشک ورزشی مورد نظر شما، به سادگی قابل شستشو بوده تا بتوان از آن به‌خوبی نگهداری کرد. چنان‌په در این زمینه پرسش یا انتقادی دارید، از طریق بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

منبع: decathlon

5/5 - (1 امتیاز)

نظر

  • هنوز نظری ندارید.
  • افزودن دیدگاه