انواع جلیقه شنا و جلیقه نجات برای کودکان و بزرگسالان در 1402

در این مقاله از اسپرت مال در مورد کاربرد های جلیقه شنا، فواید جلیقه شنا و انواع جلیقه شنا صحبت خواهیم کرد. ادامه مقاله را از اسپرت مال دنبال کنید. یادگیری شنا برای فرزند شما زمان هیجان انگیزی است، اما همچنین می تواند برای او (و شما!) بسیار دلهره آور باشد، به خصوص اگر از بودن در آب وحشت داشته باشید. جلیقه های شنا برای حمایت از کودکان در وضعیت شنای طبیعی و افزایش اعتماد به نفس آنها در آب طراحی شده است.

در این راهنما نگاهی دقیق‌تر به جلیقه‌ها و ژاکت‌های شناور می‌اندازیم تا به شما کمک کنیم، تصمیم بگیرید که آیا آنها کمک شناوری مناسب برای کودک شما هستند یا خیر.

جلیقه های شنا چیست؟

جلیقه های شنا روی لباس های شنا یا شورت شنا پوشیده می شوند تا به کودکان کمک کنند هنگام یادگیری شنا به موقعیت طبیعی در آب برسند. آنها یک کمک شناور هستند، بنابراین به طور طبیعی با کودک کار کنید تا سطح مهارت آنها را در آب افزایش دهید. جلیقه ها دارای شناورهای قابل جابجایی هستند که با بهبود اعتماد به نفس و توانایی شنای کودک می توان آنها را به تدریج جدا کرد. جلیقه هایی با شناورهای غیر قابل جابجایی نیز موجود است.

برخی از جلیقه‌ های شنا همچنین دارای مزیت UPF برای کمک به محافظت از پوست ظریف کودکان در برابر نور خورشید هستند و از نئوپرن ساخته شده‌اند تا کودکان را در آب خنک گرم‌تر نگه دارند. تمام ژاکت‌ها و جلیقه‌های شناور خوب محافظت در برابر آفتاب UPF50+ را ارائه می‌کنند.

جلیقه های شنا چیست

بیشتر بخوانید: انواع بازوبند شنا

تفاوت بین جلیقه های شنا و گجت شنا چیست؟

هر دو اصطلاح به جای هم برای توصیف کمک شناوری به سبک جلیقه استفاده می شوند. «جلیقه شنا» برای توصیف جلیقه‌هایی استفاده می‌شود که شناورهای قابل جابجایی ندارند و به‌طور ویژه برای بسته‌بندی تخت طراحی شده‌اند تا در یک چمدان برای رفتن به تعطیلات قرار بگیرند. “گجت شنا” جلیقه هایی را توصیف می کند که دارای شناورهای قابل جابجایی هستند.

تفاوت بین جلیقه های شنا و گجت شنا

آیا جلیقه شنا همان جلیقه نجات است؟

خیر، توجه به این نکته مهم است که جلیقه های شنا وسیله نجات نیستند و جایگزین مناسبی برای جلیقه نجات نمی‌باشند. جلیقه‌های نجات برای کمک به افراد در آب در وضعیت عمودی و با سر بالای آب، چه در حال حرکت باشند و چه نباشند، طراحی شده‌اند.

جلیقه های شنا این کار را نمی‌کنند، بلکه برای کمک به کودکان در هنگام یادگیری شنا به موقعیت طبیعی شنا کمک می‌کنند، در حالی که در صورت تمایل، به آنها امکان می‌دهد زیر آب بروند. هنگامی که کودک برای اولین بار از جلیقه شنا استفاده می کند، بهتر است دستانش را بگیرید تا زمانی که یاد بگیرند که چگونه در آب تعادل برقرار کنند.

بچه ها باید همیشه وقتی در آب هستند یا در نزدیکی آب هستند، تحت نظارت باشند.

جلیقه شنا

چگونه انواع جلیقه شنا به کودکان در یادگیری شنا کمک می کنند؟

هنگامی که کودک شما به اندازه کافی بزرگ شد که بتواند صاف بماند و سر خود را بالای آب نگه دارد، آماده است تا یک جلیقه شنا را امتحان کند. برخلاف بازوبندهای شنا که دست‌های کودک را بالای سینه قرار می‌دهند و حرکت بازو را محدود می‌کنند، انواع جلیقه شنا به خوبی روی تنه قرار می‌گیرند و به کودکان اجازه می‌دهند دامنه حرکتی کامل داشته باشند.

جلیقه‌های شناور به قرار دادن کودکان در موقعیت شنای طبیعی در آب کمک می‌کنند و در عین حال شناوری بیشتری در هنگام یادگیری ایجاد می‌کنند. ابتدا باید دست های فرزندتان را بگیرید تا به او کمک کنید تعادل خود را در آب پیدا کند. سپس جلیقه به شناور نگه داشتن آنها در هنگام یادگیری دوچرخه در آب(برای ماندن روی آب) کمک می کند. همانطور که آنها اعتماد به نفس بیشتری پیدا می کنند، شما می توانید دست های آنها را رها کنید و آنها می توانند تنها با استفاده از جلیقه شنا روی آب بمانند.

انواع جلیقه شنا برای کودکانی که از غواصی لذت می‌برند ایده‌آل هستند، زیرا هنگام کاوش در آب برای مدت طولانی‌تر ثبات و راحتی را فراهم می‌کنند.

انواع جلیقه شنا به کودکان

طریقه بستن جلیقه شنا

استفاده از انواع جلیقه شنا ساده است، کودکان آنها را مانند یک جلیقه می‌پوشند و در جلو زیپ می‌شوند. برخی از انواع جلیقه های شنا دارای 8 شناور قابل جابجایی هستند که در آستر جلیقه قرار گرفته اند. شناورها را می‌توان به‌تدریج جدا کرد و علامت‌گذاری نمود تا با افزایش توانایی شنای کودک‌تان، بدانید که به چه ترتیبی باید آنها را جدا کنید.

با یک جلیقه با 8 شناور، شناورها معمولاً به صورت جفت به ترتیب زیر با افزایش توانایی شنای کودک شما جدا می شوند:

 • ابتدا جیب های بیرونی جلوی جلیقه
 • جیب های بیرونی در پشت جلیقه
 • جیب های داخلی در جلوی جلیقه
 • جیب های داخلی در پشت جلیقه

جلیقه هایی با شناورهای غیر قابل جابجایی نیز موجود است. مزیت آنها این است که باریک تر هستند و به راحتی در چمدان قرار میگیرند. آنها همان سطح شناوری را مانند گجت شناور 8 تکه ارائه می دهند. اینها معمولاً مقرون به صرفه تر از جلیقه های شنا قابل تنظیم هستند.

شناورها با شناوری طبیعی کودک شما کار می کنند، بنابراین زمانی که برای اولین بار از انواع جلیقه شنا استفاده می کنید، ممکن است لازم باشد برخی از شناورها را بردارید تا به سطح تعادل بهینه کودک خود برسید.

حتی زمانی که تمام شناورها برداشته می شوند، جلیقه همچنان می تواند پوشیده شود تا گرمای اضافی و محافظت در برابر آفتاب را برای کودک شما فراهم کند.

انواع جلیقه شنا

انواع جلیقه شنا برای کودکان

برای جزئیات بیشتر در مورد چرایی انتخاب این محصولات و ویژگی های کلیدی که باید به دنبال آنها باشید، جدول زیر را بخوانید.

نام محصول خوب برای وزن کودکتایید گارد ساحلی را دارد؟عکس جلیقه شنا
STEARNS Life Puddle Jumperمبتدیان30 تا 50 پوندبله.لیسانس نوع 3عکس جلیقه شنا
Body Glove Swim Life Jacketمبتدیان30 تا 50 پوندبله.لیسانس نوع 3عکس جلیقه شنا
Sunuva Float Suitمبتدیانبرای ۱ تا ۴ سالگیلیسانس اتحادیه اروپا داردعکس جلیقه شنا
Speedo Swim Flotation Classic Life Vestسطح متوسط

سایز متوسط:33 تا 44 پوند

سایز بزرگ:45 تا 60 پوند

بله.لیسانس نوع 3عکس جلیقه شنا
Swimschool Swim Trainer Vestمبتدیان/سطح متوسط

تا 50 پوند

4 تا 6 سالگی

نداردعکس جلیقه شنا
Gogokids Swim Vestمبتدیان/سطح متوسط

26 تا 77 پوند

3 تا 8 سالگی

نداردعکس جلیقه شنا
Full Throttle Infant Baby-Safe Vestمبتدیانکمتر از 30 پوندبله.لیسانس نوع 2عکس جلیقه شنا
Stearns Child Classic Series Vestسطح متوسط30 تا 50 پوندبلهعکس جلیقه شنا
Stohlquist Fit Youth Life Jacketسطح متوسط /سطح پیشرفته50 تا 90 پوندبلهعکس جلیقه شنا

نکات ایمنی هنگام استفاده از جلیقه های شنا

 • اطمینان حاصل کنید که جلیقه شنا به درستی اندازه باشد، این کار از بالا آمدن جلیقه و پوشاندن چانه کودک شما جلوگیری کرده و شناوری بهینه را فراهم می‌کند. از اندازه سنج استفاده کنید تا دور سینه و کمر یا وزن فرزندتان را برای تناسب کامل وارد کنید. می‌توانید این جست‌جوگر اندازه را در هر یک از صفحات محصول جلیقه شناور پیدا کنید.
 • بررسی کنید که انواع جلیقه شنا دارای یک بند ایمنی در بالای زیپ باشد تا از باز شدن زیپ و لیز خوردن کودکان از جلیقه جلوگیری کند.
 • جلیقه‌ای را انتخاب کنید که از پارچه نئوپرن نرم ساخته شده باشد، زیرا نه تنها گرمای بیشتری را در آب خنک‌تر ایجاد می‌کند، بلکه از ساییدگی نیز جلوگیری می نماید، زیرا این مواد بسیار نرم هستند.
 • به دنبال انواع جلیقه شنا با محافظت بیشتر در برابر آفتاب باشید.
 • همیشه هنگام قرار گرفتن کودک در آب یا نزدیک آب بر آنها نظارت کنید. انواع جلیقه شنا و سایر وسایل کمک شناور وسیله ایمن نیستند و نباید به جای نظارت مداوم بزرگسالان استفاده شوند.

نکات ایمنی هنگام استفاده از جلیقه های شنا

سوالات متداول در مورد جلیقه های شنا

 • آیا جلیقه های شنا برای پوشاندن چانه یا دهان کودک بالا می روند؟

تا زمانی که ژاکت اندازه درستی داشته باشد، نباید بالا بیاید. بهتر است انواع جلیقه شنا را انتخاب کنید که مناسب باشد.

 • آیا جلیقه های شنا برای پوشیدن روی لباس شنا مناسب هستند؟

بله، آنها را می توان روی مایو یا لباس های شنا پوشید. آنها همچنین برای پوشیدن فقط با لباس های شنا مناسب هستند.

 • آیا انواع جلیقه شنا برای اندازه های مختلف قابل تنظیم هستند؟

اندازه جلیقه شنا در برخی انواع قابل تنظیم نیست، بنابراین بسیار مهم است که از انتخاب اندازه مناسب برای فرزند خود اطمینان حاصل کنید.

 • جلیقه های شنا برای چه سنی مناسب است؟

جلیقه شناور برای نوزادان بالای یک سال، کودکان نوپا و بزرگتر مناسب است. جلیقه بزرگسالان نیز موجود می باشد.

کاربرد جلیقه شنا

یکی از مزیت های اصلی انواع جلیقه شنا این است که دست ها و پاها بدون محدودیت حرکت، آزاد هستند. این مزیت های آشکاری برای تجربه آب و در نهایت یادگیری شنای کودکان دارد.

بیشتر جلیقه‌ های شنا دارای شناورهایی هستند که در ساختار آستر جلیقه قرار داده اند و می‌توان آنها را برای اعتماد به نفس و قوی‌تر شدن کودک در آب جدا کرد. با جدا کردن شناورها از روی جلیقه، جلیقه شنا شناوری کمتری را فراهم می کند و در نتیجه شناگر را مجبور به کار بیشتر می کند.

وقتی که کودکان رشد کرده و قوی تر میشوند و شروع به حرکت و دست و پا زدن در آب می‌کنند، در این مرحله است که وضعیت بدن کمی مورب تر با پاها کمی عقب و چانه روی سطح آب مورد نیاز است.

برای رسیدن به این موقعیت در حالی که هنوز جلیقه را می پوشید، شناورها باید از جلوی کت و شلوار برداشته شوند تا پس از آن قسمت پشتی کت و شلوار به شناور شدن کمک کند.

کاربرد جلیقه شنا

انواع جلیقه نجات کودکان و بزرگسالان

تابستان فصل مناسب برای ورزش های آبی بوده و یکی از لوازم کاربردی برای این ورزش ها نیز انواع جلیقه نجات می باشد. بد نیست در مورد این وسیله کاربردی اطلاعات بیشتری کسب کنیم و نحوه استفاده درست از آن ها را یاد بگیریم.

انواع جلیقه نجات، وسیله شناوری است که می تواند برای شناور نگه داشتن فرد در آب استفاده شود. این وسیله یک بخش مهم از تجهیزاتی هستند که در طول سالیان سال به نجات جان هزاران نفر کمک کرده است.

جلیقه نجات معمولاً از پلی استر پر شده با فوم و قسمت های حفاظت کننده در جلو و پشت ساخته می شود. آنها به رنگ نارنجی یا زرد روشن هستند. به طوری که به راحتی از فاصله دور دیده می شوند.

انواع جلیقه نجات مختلف برای فعالیت های مختلف قایق سواری استفاده میشود. در زیر توضیح مختصری در مورد هر نوع جلیقه نجات، کاربرد مورد نظر آنها و شناوری آنها ارائه شده است.

کاربردها و ویژگی های توصیه شده جلیقه نجات نوع 1

نوع 1جلیقه نجات نوع اول
استفاده در نظر گرفته شدههنگام سفر دریایی، مسابقه و ماهیگیری در دریا، یا هنگام قایق سواری به تنهایی، یا در شرایط طوفانی.
حداقل شناوری22 پوند برای بزرگسالان. (11 پوند برای اندازه کودک)
اطلاعات تکمیلی

بهترین گزینه برای آب های باز، خشن یا از راه دور که در آن امداد ممکن است دیر برسد. اکثر کسانی که از خود بیهوش هستند در آب رو به بالا می شوند.

بهترین محافظت را ارائه می دهد، اما تا حدودی حجیم و ناراحت کننده است. بهترین کار را برای حفظ گرمای بدن انجام می دهد، زیرا دارای فوم و پارچه اضافی است و سر شما را بالاتر از آب نگه می دارد.

در حال حاضر، هیچ PFD بادی نوع 1 مورد تایید گارد ساحلی در دسترس عموم مردم نیست.

بیشتر بخوانید: انواع توپ فوتبال و فرق توپ فوتبال و فوتسال

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید تردمیل در سال جدید {تردمیل چی بخرم؟}

کاربردها و ویژگی های توصیه شده جلیقه نجات نوع 2 شناور

نوع 2جلیقه نجات نوع 2
استفاده در نظر گرفته شده

برای قایق های کروز روزانه

ماهیگیری و قایقرانی

قایق سواری با کشتی های سبک

حداقل شناوری15.5 پوند برای اندازه بزرگسالان
اطلاعات تکمیلی

برای آب های محافظت شده و داخلی در نزدیکی ساحل، جایی که شانس نجات فوری زیاد باشد، خوب است. برای بقای طولانی مدت در آب خشن مناسب نیست. برخی از افراد ناخودآگاه خود را در آب رو به بالا می کنند. عملکرد ضعیف در آب خشن، اغلب شما را ملزم به پا گذاشتن آب می کند تا سر خود را بالاتر از آب نگه دارد.

راحت تر اما شناوری کمتری از نوع 1 دارد. شناور بسیار کمتری نسبت به نوع1 ارائه می دهد.

کاربردها و ویژگی های توصیه شده جلیقه نجات نوع 2 بادی

نوع 2 بادی

مزایا: بسیار راحت، شناورتر از ژاکت های نوع 2 شناور

معایب: قیمت بالا. ممکن است دستی یا اتوماتیک باشد.

استفاده در نظر گرفته شدهبرای سفرهای دریایی جدی در داخل و نزدیک ساحل
حداقل شناوری34 پوند برای اندازه بزرگسالان
اطلاعات تکمیلیتضمینی وجود ندارد که پوشنده ناخودآگاه رو به بالا باشد

بسیاری از ژاکت های بادی نوع V (کاربرد ویژه) (که در ادامه این بخش پوشش داده می شود) وجود دارد که ویژگی های عملکرد نوع II را ارائه می دهند.

PFD های بادی برای کودکان زیر 16 سال در نظر گرفته نشده است.

بیشتر بخوانید: انواع میله بارفیکس در سال 2023 با معرفی فواید و مضرات تمرین بارفیکس

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید راکت بدمینتون با 5 نکته مهم

کاربردها و ویژگی های توصیه شده جلیقه نجات نوع 3 شناور

جلیقه نجات نوع 3 شناورجلیقه نجات نوع 3
استفاده در نظر گرفته شدهفعالیت های تحت نظارت، مانند قایقرانی قایقرانی، مسابقات قایق، اسکی روی آب، ماهیگیری، قایق رانی، کایاک سواری و در طول عملیات کشتی شخصی.
حداقل شناوری15.5 پوند برای اندازه بزرگسالان
اطلاعات تکمیلی

برای آب های حفاظت شده و داخلی در نزدیکی ساحل خوب است، جایی که احتمال نجات فوری خوب است.

برای بقای طولانی مدت در آب خشن مناسب نیست. برای برگرداندن افراد بیهوش به سمت بالا در آب طراحی نشده است.

پوشیدن راحت تر از نوع I یا نوع II است، اما قابلیت شناور شدن بسیار کمتری نسبت به نوع I دارد.

کاربردها و ویژگی های توصیه شده جلیقه نجات نوع 3 بادی

استفاده در نظر گرفته شدهبرای قایق سواری در ساحل و نزدیک ساحل و برای فعالیت های تحت نظارت مانند قایقرانی و مسابقات قایق رانی استفاده میکنند.
حداقل شناوری22.5 پوند برای اندازه بزرگسالان
اطلاعات تکمیلی

تضمینی وجود ندارد که پوشنده ناخودآگاه رو به بالا باشد.

مزایا: راحت تر از ژاکت نوع III اینترنتی شناور.

معایب: فقط یک مکانیسم تورم دستی.

PFD های بادی برای کودکان زیر 16 سال در نظر گرفته نشده است

طریقه بستن جلیقه نجات

جلیقه نجات را مانند کاپشن بدون آستین بپوشید و زیپ آن را ببندید. سپس کمربند های محافظی آن ها را توسط بست ها محکم کنید تا در اثر موج یا ضربه لباس از تنتان خارج نشود و از امنیت خود اطیمنان حاصل کنید.

طریقه بستن جلیقه نجات

چرا باید هنگام ورزش های آبی جلیقه نجات بپوشیم

افراد زیادی سالانه در آب های ساحلی و یا در رودخانه ها، دریاچه ها، دره ها و حوضچه های عمیق در سراسر دنیا غرق می شوند. این اتفاقات برای افرادی می افتد که در طیف گسترده ای از فعالیت های مبتنی بر آب و کنار آب شرکت می کنند. تحقیقات ثابت کرده است که اگر در آب سرد غوطه ور شوید، پوشیدن جلیقه نجات می تواند شانس زنده ماندن شما را تا چهار برابر افزایش دهد.

هیپوترمی در آب سرد و تاثیر جلیقه نجات

هیپوترمی در آب سرد واکنش غیرقابل کنترل بدن هنگام فرو رفتن در آب سرد (15 درجه سانتیگراد یا کمتر) است. هنگام غوطه ور شدن اولیه، بدن یک رفلاکس را تجربه می کند یعنی بدن هوای زیادی را یکباره دریافت می کند.

این امر با افزایش چهار برابری در تعداد تنفس و افزایش ضربان قلب و فشار خون همراه است و برخی افراد را مستعد حملات قلبی می‌کند. این علائم از 3 تا 5 دقیقه طول می کشد که در طی آن حتی قوی ترین فرد قادر به شنا کردن یا تمرکز بر تنفس نیست. پوشیدن جلیقه نجات با شناوری صحیح برای بقای فرد حیاتی است.

در مراحل اولیه شوک آب سرد، سعی کنید آرامش خود را حفظ کنید و اجازه دهید انواع جلیقه نجات شما را سرپا نگه دارد. لباسی که می‌پوشید، تناسب و ویژگی‌های جلیقه نجات و میزان انرژی که صرف می‌کنید، همگی عوامل حیاتی برای بقا از این مرحله به بعد خواهند بود.

بدون انواع جلیقه نجات، حتی ماهرترین شناگر نیز پس از حدود 30 دقیقه شنا در آب سرد، دچار “شکست در شنا” می شود. اگر یک جلیقه نجات مناسب با بند فاق پوشیده اید، نیازی به شنا نیست و می توانید روی گرم نگه داشتن، صرفه جویی در انرژی و دیده شدن خود تمرکز کنید.

در یک گروه، با استفاده از یک دست برای نگه داشتن فرد کناری در حالی که دست دیگر از راه هوایی شما محافظت می کند، یک دسته تشکیل دهید. اگر تنها هستید، مچ پاهایتان را روی هم بزنید، زانوهایتان را کنار هم بگذارید و بازوهایتان را دور بدنتان بیاورید و در موقعیت کاهش گریز از گرما (HELP)، که در تصویر زیر است، شناور شوید:

هیپوترمی در آب سرد و تاثیر جلیقه نجات

جلیقه نجات چگونه کار می کند؟

جلیقه های نجات بر اساس اصل شناوری باعث ماندن در بالای آب می شوند. این بدان معناست که وقتی فردی در آب است، نیروی شناوری رو به بالای ایجاد شده برابر با وزن فرد است. با این حال، انواع جلیقه نجات یا همان لایف گارد از فوم سبک وزنی ساخته شده است که وزن آن بسیار کمتر از میانگین چگالی وزن انسان است. در نتیجه، زمانی که فردی جلیقه نجات به تن دارد، وزن کلی که باید توسط آب جابجا شود در مقایسه با وزن فرد به تنهایی بسیار کمتر است و بنابراین فرد به حالت شناور بر روی آب به راحتی قرار می گیرد.

پوشیدن انواع جلیقه نجات که به خوبی اندازه باشد، از فرد در برابر صدمات ناشی از ضربه نیز محافظت می کند و حداکثر ایمنی را تا رسیدن کمک تضمین کند، حتی در شرایط آب های خروشان نیز می توانید به اثر بخشی انواع جلیقه نجات اعتماد داشته باشید.

خرید جلیقه شنا

جلیقه شنا را میتوانید از تولیدی ها و فروشگاه های زیر بخرید. اطلاعات تماس هر تولیدی و فروشگاه داخل آگهی آن موجود است.

منبع

منبع2

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید توپ والیبال + قیمت بهترین توپ والیبال جهان(5 مارک برتر!)

امیدواریم از این مقاله درباره جلیقه های شنا و انواع آن ها و همچنین انواع جلیقه نجات استفاده کرده باشید.لطفا با نظرات و پیشنهادات خود در دیدگاه ها ما را راهنمایی کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

نظر

 • هنوز نظری ندارید.
 • افزودن دیدگاه