انواع توپ هندبال | تاریخچه و سایز بندی توپ هندبال + قیمت 1402

در این مقاله از اسپرت مال انواع توپ هندبال به شما معرفی می‌شود و درباره تاریخچه توپ هندبال، مشخصات، سایزبندی و قیمت آن صحبت می‌کنیم. با اسپرت مگ همراه باشید.

انواع توپ هندبال

انواع مختلفی از توپ‌های هندبال وجود دارد که می‌توان آن‌ها را بر اساس مکانی که در آن بازی می‌کنید متناسب با نیازهایتان خریداری کنید. انواع اصلی آن عبارتند از:

 • توپ هندبال مسابقه
 • توپ هندبال ساحلی
 • توپ هندبال خیابانی
 • توپ هندبال تمرینی

انواع توپ هندبال

بیشتر بخوانید: تولیدی لباس بسکتبال

انواع توپ هندبال مسابقه

هندبال در یک زمین سرپوشیده در سطوح رقابتی و در بازی های المپیک بازی می شود. توپ های هندبال مسابقه ای برای اوج عملکرد در این زمین ها طراحی شده اند. بسیاری از آنها با روکش‌های دوخته شده با دست، ساخته شده‌اند که کمک می‌کند توپ به راحتی گرفته و فشرده شود. قیمت توپ های مسابقه حدود 50 دلار است.

مزایای توپ هندبال مسابقه

 • طراحی رنگارنگ برای بهتر دیده شدن
 • ساخت با عملکرد بالا
 • گرفتن راحت توپ

معایب توپ هندبال مسابقه

 • گران است، به خصوص توپ های نسخه ویژه
 • فوم نرم بیرونی می تواند بر اثراستفاده از بین برود.

بیشتر بخوانید: انواع ترامپولین کودک و بزرگسال با 6 فایده خوب

انواع توپ هندبال ساحلی

توپ های هندبال ساحلی به گونه ای طراحی شده اند که آب را خارج نکنند و در شرایط مرطوب قابل استفاده باقی بمانند. روکش بدون درز ساخته شده است تا توپ کاملا ضد آب باشد که به طول عمر آن کمک می کند. چنگ زدن بیشتر برای بازی های هندبال ساحلی نیز ضروری است، زیرا شن و آب و هوا می توانند به طور عمده بر حمل توپ تأثیر بگذارند. توپ های دستی ساحلی را می توان با قیمت زیر 30 دلار پیدا کرد.

مزایای توپ هندبال ساحلی

 • برای بازی های خارج سالن ساخته شده
 • ساخته شده برای محیط های مرطوب
 • ساخته شده با سطح بدون درز برای ضد آب بودن

معایب توپ هندبال ساحلی

 • گران
 • احتمالا باید آنلاین سفارش دهید

بیشتر بخوانید: کرامپون چیست و معرفی 5 نوع کرامپون موجود در بازار

انواع توپ هندبال خیابانی

توپ های هندبال خیابانی هم برای بازی های داخل سالن و هم در فضای باز طراحی شده اند. این توپ ها برای بازیکنانی که قصد دارند به طور منظم و طولانی مدت از توپ هندبال استفاده کنند، بهترین هستند. آنها ساخته شده اند تا برای کسانی که اغلب در محیط های داخلی و خارجی بازی می کنند دوام بیاورند. هندبال های خیابانی معمولاً حدود 30 دلار قیمت دارند.

مزایای توپ هندبال خیابانی

 • قیمت پایین تر
 • کارایی بیشتر
 • ساخته شده برای سالن و محیط بیرون

معایب توپ هندبال خیابانی

 • گریپ بدتر از توپ های در نظر گرفته شده برای مسابقات
 • بسته به موقعیت مکانی ممکن است مجبور به سفارش آنلاین شوید

بیشتر بخوانید: انواع میت ورزشی و کاربرد آن ها در ورزش

انواع توپ های هندبال تمرینی

توپ های تمرینی برای بازیکنان و کودکان طراحی شده است. این توپ ها با یک پوشش مصنوعی نرم ساخته شده اند که به بازیکنان اجازه می دهد تا با توپ به روشی ایمن و لذت بخش تمرین کنند. آنها اغلب برای استفاده در فضای داخلی و خارجی ساخته می شوند. توپ های آموزشی معمولاً ارزان تر هستند و قیمت آن ها در حدود 15 تا 30 دلار است.

مزایای توپ هندبال تمرینی

 • ارزان تر
 • مناسب برای استفاده در بیرون و سالن
 • راحت هنگام گرفتن
 • خوب برای مبتدیان

معایب توپ هندبال تمرینی

 • فاقد طراحی زیبا نسبت به انواع دیگر
 • بسته به مکان ممکن است مجبور به سفارش آنلاین شوید

مزایای توپ هندبال تمرینی

بازی هندبال چیست و چگونه انجام میشود

هندبال تیمی که فیلدبال یا هندبال نیز نامیده می‌شود، بازی بین دو تیم 7 یا 11 نفره است که سعی می‌کنند یک توپ را در دو انتهای یک محوطه بازی مستطیلی(دروازه) پرتاب کنند یا شوت بزنند و در عین حال مانع از انجام این کار توسط حریفان خود می‌شوند. به بازی های دو یا چهار نفره که در آن یک توپ سخت کوچک به یک یا چند دیوار برخورد می کند، ارتباطی ندارد.

یک بازی شامل دو نیمه 30 دقیقه ای با یک تایم استراحت است و بازیکنان هیچ تجهیزات حفاظتی به تن نمی کنند. توپ با پاس دادن، دریبل زدن یا ضربه زدن با هر قسمتی از بدن بالای زانو ادامه پیدا می کند. در هندبال فقط دروازه بان می تواند به توپ پا بزند. دویدن بیش از سه قدم با توپ و نگه داشتن آن بیش از سه ثانیه غیرقانونی است.

بازیکنان مهاجم باید از خارج از قوس مشخص شده روی سطح بازی که فقط دروازه بان مدافع می تواند در داخل آن بازی کند، ضربات خود را به سمت دروازه بزنند. پرتاب‌های آزاد (معمولاً پاس‌ها به هم تیمی‌ها) برای نقض جزئی قوانین و از نقطه نقض یا از یک خط در فاصله کمی خارج از محوطه دروازه یا دایره انجام می‌شود. پرتاب های پنالتی به سمت دروازه برای تخلفات جدی تر اعلام می شود و از نقطه پنالتی درست خارج از دایره و مستقیماً جلوی دروازه گرفته می شود.

بیشتر بخوانید: فواید دستگاه مسگری (5 مورد مهم) و روش استفاده از آن

انواع بازی هندبال

دو شکل اصلی هندبال تیمی از نظر تعداد بازیکنان و ابعاد زمین متفاوت است. دور توپ مورد استفاده در هر دو 58 تا 60 سانتی متر (حدود 23 تا 24 اینچ) و وزن آن 425 تا 475 گرم (15 تا 17 اونس) است. زنان و بازیکنان جوان از توپ کوچکتری استفاده می کنند.

 1. برای بازی هفت نفره که معمولاً در داخل سالن انجام می شود، زمین 40 متر (131.2 فوت) طول و 20 متر (65.6 فوت) عرض، قفس دروازه 2 متر (6.5 فوت) ارتفاع و 3 متر (9.8 فوت) عرض دارد و خط دروازه در فاصله 6 متری (19.7 فوت) از مرکز دروازه قرار دارد.
 2. برای بازی 11 نفره که معمولاً در فضای باز انجام می شود، منطقه بازی 90-110 متر (295-360 فوت) طول و 55-65 متر (180-213 فوت) عرض دارد، دروازه 2.44 متر (8 فوت) ارتفاع دارد و 7.32 متر (24 فوت) عرض و دایره دروازه 13 متر (43 فوت) از دروازه فاصله دارد.

هندبال در شکل کنونی خود در اروپا در دهه 1920 از بازی های قبلی توسعه یافت. این بازی در نسخه 11 نفره در فضای باز برای اولین بار در المپیک 1936 ظاهر شد. متعاقباً از المپیک حذف شد اما در سال 1972 به عنوان بازی 7 نفره داخل سالن بازگشت. هندبال تیمی زنان در سال 1976 به ورزش المپیک تبدیل شد. فدراسیون Internationale de Handball نهاد حاکم بر جهان است.

انواع بازی هندبال

بیشتر بخوانید: قیمت و خرید لباس هندبال عمده و خرده

تاریخچه توپ هندبال

با این حال، همیشه آنقدر برجسته و در سطح بین المللی قابل تشخیص نبوده است. برای آشنایی با تاریخچه هندبال و چگونگی تبدیل آن از یک ورزش جدید به نقطه برجسته المپیک، ادامه مطلب را بخوانید.

کدام کشور هندبال را شروع کرد؟

هندبال ریشه در کشورهای مختلف دارد. در اواخر قرن نوزدهم، هندبال در آلمان، اسکاندیناوی، جمهوری چک و اوکراین بازی می‌شد. با این حال، اولین شواهد هندبال به مدت ها قبل برمی گردد.

زنان امپراتوری روم بازی شبیه به هندبال را انجام می دادند که آن را expulsim ludere می نامیدند. بازی های هندبال دیگری نیز در فرانسه قرون وسطی انجام می شد.

اولین بازی های هندبال المپیک در سال 1936 در برلین برگزار شد. این تنها هشت سال پس از تشکیل فدراسیون بین المللی هندبال آماتور بود. در سال 1946 فدراسیون بین المللی هندبال تشکیل شد.

چه کسی هندبال را اختراع کرد

هیچ مرد یا زنی هندبال را اختراع نکرد و آن را به عنوان یک ورزش رسمی تبدیل نکرد. با این حال، سه نفر به نوشتن قوانین هندبال که هنوز هم به طور رسمی استفاده می شود، اعتبار دارند. این سه نفر مکس هایزر، کارل شلنز و اریش کونیگ هستند.
در حالی که قوانین در طول سال ها دستخوش تغییراتی شده اند، مجموعه قوانین ایجاد شده توسط این سه مرد در سال 1917 به عنوان تولد هندبال در نظر گرفته می شود.

همچنین در این سال اولین بازی رسمی هندبال برگزار شد و این سه نفر محتمل ترین مخترعان هندبال مدرن شدند.

تاریخچه توپ هندبال

هندبال چه زمانی تاسیس شد

هنگام بحث در مورد چگونگی تأسیس هندبال، چند تاریخ قابل ذکر است.
در سال 1936، هندبال مردانه به المپیک اضافه شد. در دهه های بعد، هندبال در کشورهای اسکاندیناوی بازی می شد. در سال 1972، هندبال داخل سالن برای اولین بار در المپیک بازی شد. اولین دوره هندبال المپیک زنان در سال 1976 در مونترال بود، اما مسابقات قهرمانی هندبال زنان IHF در سال 1957 آغاز شد.

بیشتر بخوانید: قیمت و خرید کفش هندبال عمده یا خرده

هندبال از چه زمانی محبوب شد

در سال 1972، زمانی که هندبال داخل سالن بخشی از بازی های المپیک تابستانی شد، در اروپای شرقی هم بسیار محبوب شد.
IHF همچنین مسابقات قهرمانی نوجوانان را برگزار می کند که به بازیکنان جوان کمک می کند تا درگیر شوند. این برای رشد ورزش در بین همه مخاطبان مهم بود. تا سال 2009، 795000 تیم در سراسر جهان و بیش از 19 میلیون بازیکن وجود داشت.

تاریخچه هندبال حقایق کلیدی و جدول زمانی

 • قرون وسطی – بازی های هندبال مانند ابتدا انجام می شود
 • اواخر قرن 19 – ایجاد هندبال به عنوان یک ورزش مدرن
 • اکتبر 1917 – قوانین مدرن ایجاد شد
 • 1919 – قوانین به روز و تغییر کردند
 • 1925 – اولین بازی بین المللی هندبال شناخته شده
 • 1926 – کمیته هندبال آماتور ایجاد شد
 • 1936 – هندبال زمینی در بازی های المپیک تابستانی بازی شد
 • 1946 – ایجاد فدراسیون بین المللی هندبال
 • 1957 – اولین قهرمانی جهان زنان
 • 1972 – هندبال داخل سالن به المپیک اضافه شد
 • 1976 – هندبال زنان به المپیک اضافه شد

مشخصات توپ هندبال و سایزبندی آن

توپ های هندبال در طیفی از اندازه های مختلف وجود دارند و مهم است که بازیکنان از توپ با اندازه مناسب استفاده کنند تا لذت و عملکرد را به حداکثر برسانند. به عنوان مثال، استفاده از توپی که خیلی بزرگ است، اگر اندازه و قدرت لازم برای گرفتن، کنترل و پرتاب آن را نداشته باشید، می تواند ناامید کننده باشد. تمرین با توپی که اندازه تنظیمی برای جنسیت/سن شما دارد نیز می تواند به شما کمک کند تا مهارت های کسب شده در تمرین را مستقیماً به یک مسابقه رقابتی منتقل کنید.

با این حال، پیدا کردن توپ هندبال با اندازه مناسب همیشه آسان نیست. اندازه توپ هندبال مورد استفاده در مسابقات منظم به سن و جنسیت بازیکنان بستگی دارد. نمودارها و جداول زیر معیارها را مشخص می کنند و انتخاب اندازه صحیح را برای شما آسانتر می سازد.

سایز توپ هندبال نوجوانان پسر

سایز توپ هندبال نوجوانان پسر

سن بازیکنسایز توپ هندبالوزن توپ هندبالمحیط توپقطر توپ هندبال
زیر 6 سال00200 تا 230 گرم41 تا 43 سانتیمتر13.1 تا 13.7 سانتیمتر
6 تا 8 سال0240 تا 300 گرم46 تا 48 سانتیمتر14.6 تا 15.3 سانتیمتر
8 تا12 سال1290 تا330 گرم50 تا 52 سانتیمتر15.9 تا 16.6 سانتیمتر
12 تا 16 سال2330 تا 375 گرم54 تا 56 سانتیمتر17.2 تا 17.8 سانتیمتر
بالای 16 سال3425 تا 475 گرم58 تا 60 سانتیمتر18.5 تا 19 سانتیمتر

سایز توپ هندبال نوجوانان دختر

سایز توپ هندبال نوجوانان دختر

سن بازیکنسایز توپ هندبالوزن توپ هندبالمحیط توپقطر توپ هندبال
زیر 6 سال00200 تا 230 گرم41 تا 43 سانتیمتر13.1 تا 13.7 سانتیمتر
6 تا 8 سال0240 تا 300 گرم46 تا 48 سانتیمتر14.6 تا 15.3 سانتیمتر
8 تا 14 سال1290 تا330 گرم50 تا 52 سانتیمتر15.9 تا 16.6 سانتیمتر
بالای 14 سال2330 تا 375 گرم54 تا 56 سانتیمتر17.2 تا 17.8 سانتیمتر

تميز كردن توپ هندبال

رزین بیش از حد روی هندبال شما وجود دارد؟ یا توپ هندبال شما کثیف شده است و نگران هستید که با شستن خراب شود؟ ادامه این مطلب را بخوانید. با انتخاب یک شوینده مناسب می توانید انواع توپ های هندبال را از رزین و کثیفی تمیز کنید.

فقط 3 گام آسان برای دستیابی به یک توپ هندبال تمیز نیاز است:

 1.  پاک کننده هندبال انتخابی را روی توپ خود بمالید
 2. بسته به مقدار رزین روی توپ شما 2 تا 5 ساعت صبر کنید
 3. آن را با آب گرم بشویید.

آن را خشک کنید تا توپ تمیز شود. تمیز کردن به توپ هندبال آسیب نمی رساند پس خیالتان راحت باشد.

قیمت توپ هندبال کوچک و بزرگ

در زیر تولیدی ها و فروشگاه های توپ هندبال را از سراسر ایران مشاهده میکنید که با کلیک روی هر کدام به اطلاعات تماس جهت اطلاع از قیمت و خرید دسترسی پیدا خواهید کرد.

4.7/5 - (3 امتیاز)

نظر

 • مریم
  5 مهر 1402 در 11:43

  سلام وقت بخیر درباره هندبال سوال دارم معلم مدرسه ما گفت شکل توپ هندبال بکشید شکل اصلی توپ هندبال کدومه برام بفرستید

افزودن دیدگاه